مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

کاهش پذیرش دکتری در پردیس خوارزمی برخلاف اعلام قبلی دانشگاه

دانشگاه خوارزمی با وجود اینکه پیش از این اعلام کرده بود در هر رشته دکتری پردیس تهران 10 نفر و در پردیس کرج نیز 10 نفر دانشجو پذیرش خواهد کرد ظرفیت های خود را پس از اعلام نتایج کاهش داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه خوارزمی 17 تیرماه آزمون داخلی دکتری پردیس های تهران و کرج را زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کرد.

ظرفیت تمام رشته‌هایی که آزمون آن برگزار شد 10 نفر در کرج و 10  نفر در تهران اعلام شده بود و بعد از اعلام نتایج اولیه دو برابر ظرفیت برای مصاحبه دعوت شدند و مصاحبه از دانشجویان انجام گرفت.

کاهش پذیرش ظرفیت دکتری پس از اعلام نتایج

اما زمانی که نتایج نهایی اعلام شد در بیشتر رشته ها 3 یا 4 نفر پذیرش شدند به عنوان مثال در رشته دکتری روابط بین الملل که اول اعلام شده بود 10 نفر پذیرش می شوند، اسامی 6 نفر اعلام شد و در نهایت فقط 3 نفر قبول شدند.

مسئولان پردیس در این خصوص اعلام کرده اند که علت کاهش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری به دلیل دستور شورای گسترش وزارت علوم انجام گرفته است.

متقاضیان شرکت کننده در دوره دکتری پردیس خوارزمی اکنون نسبت به این اقدام معترض هستند و در تماس هایی با خبرگزاری مهر ابهامات خود را در این زمینه بیان کرده اند که اگر شورای گسترش وزارت علوم مجوز پذیرش دانشجوی دکتری را صادر کرده و ظرفیت آن را نیز اعلام کرده براساس چه منطقی دوباره آن را لغو کرده و ظرفیت ها را کاهش داده است؟ و یا اگر دانشگاه نمی توانسته در هر رشته 10 دانشجو پذیرش کند چرا ظرفیت را 10 نفر اعلام کرده است؟

بر اساس اظهارات آنها پردیس دانشگاه خوارزمی با این کار فرصت متقاضیان دوره دکتری را برای اینکه بتوانند در پردیس دیگر دانشگاه ها، شانس خود را امتحان کنند گرفته است. ضمن اینکه متقاضیان متحمل هزینه ثبت نام و شرکت در مصاحبه نیز شده اند.

اقدام دانشگاه برخلاف مصوبات شورای گسترش

از سوی دیگر براساس مصوبات شورای گسترش آموزش عالی دانشگاه ها موظف هستند 50 درصد ظرفیت روزانه را در پردیس دانشجو پذیرش کنند به عنوان مثال اگر 6 دانشجو در رشته روانشناسی داشته باشند باید 3 دانشجوی روانشناسی در پردیس پذیرش کنند و نمی توانند اقدام به اعلام ظرفیت 10 نفری پذیرش دانشجو کنند.

با پیگیری های خبرنگار مهر، مسئولان دانشگاه از میزان ظرفیت تعیین شده برای پردیس توسط شورای گسترش اظهار بی اطلاعی و اعلام کردند در حال بررسی و پیگیری قضیه هستند.

متقاضیان در انتظار پاسخ مسئولان

متقاضیان شرکت کننده در آزمونهای دکتری پردیس خوارزمی که شانس قبولی خود را در پردیس دانشگاه خوارزمی و دیگر دانشگاه ها از دست داده اند، هم اکنون در انتظار پاسخ شفاف مسئولان دانشگاه خوارزمی هستند.

تعداد پذیرش داوطلبان در برخی از رشته ها بر اساس اعلام دانشگاه در سایت خود به شرح زیر است:

رشته مدیریت منابع انسانی ظرفیت پذیرش شده 5نفر، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی 6 نفر، مهندسی عمران سازه 4 نفر، مهندسی عمران خاک و پی 4 نفر، روابط بین الملل 6 نفر. این در حالی است که برخلاف آنچه اعلام شده در برخی رشته ها کمتر از این تعداد قبول شده نهایی اعلام شده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مهدی گفت:

  سلام
  آقا از نظر قانونی می شه کاری کرد یا نه

 2. رضا- جغرافیا و برنامه ریزی شهری گفت:

  همش دروغ میگن …
  اگه حد نصاب نیاوردیم چرا دعوت به مصاحبه کردن؟؟؟؟
  هزینه ثبت نام
  هتل شب قبل امتحان و شب قبل مصاحبه…

  پشیمونم از این همه ارزشی که برای این دانشگاه قائل شدم
  تاجیکستان وارزروم ترکیه تو هوا دانشجو دکتری میگیرن
  هم فال هم تماشا
  من نه دنبال استخدامم نه هیچی دیگه
  دنبال عشقم رفتم حیف شد..
  به نظر من اگه 50 نفر دیگه هم بخوان نرین لطفا
  چون سالی که نکوست از بهارش پیداست

 3. بیومکانیک ورزشی گفت:

  واقعا هیچ کس پاسخگو نیست، مسئولین خوارزمی این مشکل را به گردن هم میندازند و هیچ کدام به عهده نمیگیرند…

 4. قنبری گفت:

  از مسئولین محترم دانشگاه خواهش میکنیم اختلاف بین خودشان رو حل کنن ویک جواب قانع کننده ارائه کنن . داوطلب رشته مدیریت منابع انسانی

 5. آلا گفت:

  سلام . اگر کسی از هرگونه اقدام دانشگاه جهت اعلام ظرفیت مازاد خبری کسب کرد اطلاع بدهید. درضمن خبرگذاری مهر نیز بدنبال کسب گزارش از عملکرد و پیگیر اعتراضات است. با جدیت و پیگیری وتوکل به خدا حتما به نتیجه مطلوب می رسیم.

 6. ج شهری1 گفت:

  من هم همین طور انشااله با توکل بر خدا درست میشه و همه کسانی که قبول شده اند ثبت نام کنند و من هم که قبول شدم اما ظرفیت کاهش پیدا کرد نتوانستم پذیرش شوم . توکل بر خدا

 7. کتی گفت:

  رشته آموزش زبان که اصلا دانشجو نگرفتند و هزینه ثبت نام هم به ما برنگرداندند!!!!!

 8. روانشناسی سلامت گفت:

  به نظر من مسئولین دانشگاه باید پاسخگوی شرکت کنندگان ودعوت به مصاحبه شده ها باشند اگر از اول می گفتند به جای 20 نفر(تو رشته روان شناسی سلامت)می خواهند 6 نفر بگیرند!!این همه وقت و انرژی نمی ذاشتیم.من جز کسانی بودم که با توجه به رتبه ام اگر ظرفیت هارو کم نمی کردن قبول شده بودم!!!

  • m.w گفت:

   من هم با توجه به نمره علمی خوبی که داشتم قبول شده بودم
   حالا تکلیف چیست ؟ چرا به تعهدات خود عمل نکردند
   باید پاسخگو باشند