مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

نکات مهم برای رویارویی با مصاحبه های دکتری

از امروز طی یک سری مطالب ، نکات مهم مورد نیاز داوطلبان معرفی شده به مصاحبه دکتری مطرح خواهد شد.

۱-      مروری بر دروس و مطالب کلیدی : با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا روز مصاحبه  انجام دهید مرور این دروس است.

۲-      اطلاع نسبی از دانش روز:  سعی کنید خلاصه مقالات ( Abstract )  ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

۳-      آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

۴-      تهیه توصیه نامه ها : معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. نمونه متن های معرفی نامه اساتید در منوی سمت راست سایت قرار گرفته است.

۵-     سر و سامان دادن به پایان نامه : اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید و البته فاصله تان تا روز مصاحبه قابل توجه است  تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

۶-      تدوین رزومه : همراه داشتن رزومه در جلسات مصاحبه معمولا اجباری است حتی اگر هم نبود آن را همراه داشته باشید. در منوی سمت راست سایت نمونه رزومه در اختیار شما قرار گرفته است.

۷-     تمرین مکالمه: در صورتی که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد شروع به تمرین مکالمه کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.

۸-      روش تحقیق : اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهمترین مباحث در ارزیابی شما است.

۹-     جمع و جور کردن کارها : سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.

۱۰-  سایر مطالبی که در مورد مصاحبه بر روی سایت پی اچ دی تست قرار خواهد گرفت را نیز مطالعه نمایید!

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. AB گفت:

  چرا برای رشته کارآفرینی گرایشای مختلفش فقط یکی رو زمان مصاحبه اعلام کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. علی گلابچی فرد گفت:

  چرا سوالات دانشگاه ازاد رشته های خاک وپی در بیرون منتشر نمیشود؟چگونه می توان سوالات سال92-91-93 را تهیه کرد

 3. علی گلابچی فرد گفت:

  آیاکسی ازنحوه مصاحبه دکترای خاک وپی دانشگاه ازاد اراک 92 وتعداد سوالات مصاحبه خبر دارد؟مقاله ندارم-پایان نامه ام خیلی قوی است آزمایشگاهی تحقیقاتی کارگاهی است.معدل 15.5است وسوابق تدریس هم ندارم.دانشگاه ازاد اراک چند نفر دکترای خاک وپی میگیرد؟

 4. هادی مهرگان گفت:

  سلام.واقعا مطالب شما عالی بود.واستون ارزوی سلامتی و بهروزی رو دارم. بازم تشکر فراوان از راهنمایی شما.

 5. تربیت بدنی و ورزش گفت:

  با سلام
  اگه کسی دیگه ای هم می دونه بگه لطفاً
  آیا نمره های سطوح مختلف کانون زبان ایران مثلا ELEMENTARY 2 یا PRE 1 INTERMEDIATE به درد مصاحبه می خوره؟

 6. تربیت بدنی و ورزش گفت:

  با سلام
  سلام آقا پیام
  آیا نمره های سطوح مختلف کانون زبان ایران مثلا ELEMENTARY 2 یا PRE 1 INTERMEDIATE به درد مصاحبه می خوره؟

 7. مجید گفت:

  سلام
  چند برار ظرفیت برا مصاحبه دعوت شدن من رتبه ام 40 هست برا دانشگاه تهران که در رشته من حقوق جزا است دعوت شدم جریان چیه/؟

 8. jinus گفت:

  سلام دوستان
  من سال گذشته، حال الان شما رو داشتم. شکر خدا الان دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس هستم. خلاصه ای از تجربیاتم توی مصاحبه رو اینجا میگذارم امیدوارم مفید باشه.

  چگونه با مصاحبه برخورد کنیم؟
  آنچه بیش از هر چیز باید بدانید توجه به این نکته است که مصاحبه هفتمین خوان رستم است. پس اگر مدت ها مطالعه شمارا خسته کرده و کمی به رتبه خوبتان مغرور شده و یا از رتبه بالای خود ناامید شده اید باید بدانید این سخت ترین مرحله پیش روی شماست که گذار از آن نیازمند برنامه ریزی و آمادگی است و شما زمانی برای از دست دادن ندارید. عزم خود را جزم کنید و با تمام توان آماده شوید.
  پس از آنکه همت و اراده خود را بکار گماردید، رعایت نکات ذیل می تواند در موفقیت شما موثر باشد:
  1- کسانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند می بایست حداقل یکسال پیش از شرکت در آزمون برای انتشار مقاله علمی پژوهشی و یا ISI خود اقدام کرده باشند. اگرچه نداشتن مقاله دلیل قطعی برای عدم پذیرش شما در مصاحبه نخواهد بود ولی کار را برایتان دشوار تر می نماید. بنابر این اگر سوابق پژوهشی چشمگیری نداشته اید مدیریت زمان حرف اول را در موفقیت شما می زند. به مجلات داخلی امیدوار نباشید چراکه فرایند رسیدگی بسیار طولانی و طاقت فرسایی دارند و هیچ دلیلی برای این تصور وجود ندارد که داوران مجلات داخلی سهل گیرانه تر با پذیرش مقالات برخورد می کنند. لذا پیش از اقدام برای ارسال مقاله به مجلات علمی پژوهشی داخلی ، اطلاعات دقیقی از مدت زمان متعارف پاسخگویی داوران مجله مدنظرتان کسب نمایید. پیشنهاد من به شما ارسال مقاله به ژورنال های خارجی است که گاهاً ظرف مدت یکماه نظر اولیه داوران را اعلام می نمایند. نکته دیگر آنکه وقت خود را با کنفرانس های داخلی هدر ندهید. البته چاپ مقاله در کنفرانس ها برای تکمیل رزومه شما عالی است ولی اگر این تنها کار پژوهشی شماست بهتر است بدنبال چاپ آن در مجلات معتبر باشید.
  نحوه نگارش مقالات یک علم آمیخته با هنر است. گاهاً به مقالاتی در ژورنال های معتبر بین المللی برخورد می نمایید که در نگاه اول و به لحاظ محتوا تفاوت قابل توجهی با فعالیت های پژوهشی شما ندارند ولی در مجلاتی با IMPACT FACTOR بالا به چاپ رسیده اند. امتیاز اصلی که این نویسندگان از آن بهره می برند نگارش حرفه ای مقالات است. شیوه جمع بندی پیشینه پژوهش ، تبیین خلا پژوهشی موجود در مطالعات گذشته و برقراری ارتباط پژوهش شما با نحوه پر کردن خلا پژوهشی یاد شده نقش کلیدی در پذیرش مقالات ایفا می نماید. پس اگر شما یک پژوهشگر تازه کار هستید نگارش مستقل مقاله تان را فراموش کنید. در غیر اینصورت با نظرات منفی سردبیران و داوران روبرو خواهید شد که زمان قابل توجهی را از شما خواهد گرفت. لذا حتماً از تجربیات فردی که در این زمینه موفق عمل نموده است بهره بگیرید. بطور خلاصه آنچه از نکته اول باید بیاد داشته باشید این است که حداقل یک مقاله ISI و یا علمی پژوهشی که شما جز نفرات اول تا سوم آن باشید و در مجموع نویسندگان آن از 4 نفر بیشتر نباشد به همراه داشته باشید.
  2- مدرک زبان خود را دریافت نمایید. اگرچه زمان مناسب برای آغاز مطالعه زبان نیز حداقل یک سال قبل از آزمون است تا فرصت داشته باشید بدون استرس به مطالعه زبان بپردازید ولی در هر حال حتی تا ماه های پایانی نیز برای دریافت مدرک آنقدر دیر نشده است که بخواهید از دریافتش صرف نظر کنید. حتی اگر مطالعه منسجمی برای زبان نداشته اید بهتر است هر ماه! در آزمون تولیمو شرکت کنید. این آزمون از سوی سازمان سنجش برگزار می گردد ونتایج آن نسبتاً سریع منتشر می شود. علاوه بر آن پس از حضور در چند دوره ، دیگر استاد می شوید و ملاحظه می کنید که نمراتتان بدون مطالعه بیشتر رو به افزایش است و این حاصل تجربه ارزشمند شما از آزمون های پیشین است. در نهایت بالاترین نمره ای که کسب کرده اید را در روز مصاحبه ارائه نمایید. بطور خلاصه آنچه از نکته دوم باید بیاد داشته باشید این است که تاثیر برخورداری از مدرک زبان (فارغ از نمره اکتسابی شما) در داوران بسیار زیاد خواهد بود.
  3- توصیه نامه اساتید را فراموش نکنید. هرگز انجام این کار را به هفته بعد از اعلام نتایج موکول نکنید. چراکه زمان شما محدود و متقاضیان دریافت توصیه نامه در این زمان بسیار زیاد خواهند بود و اساتید فرصت درج توصیه نامه های موثر برای شما را نخواهند داشت. عمدتاً اساتید از دانشجویان می خواهند متن پیشنهادی خود را برای تایید به استاد ارائه نمایند. از این فرصت طلایی بهره بگیرید! هرگز از توصیه نامه هایی که در 2 تا 3 خط خلاصه شده اند الگو برداری نکنید. نمونه های انگلیسی موجود در وب را بررسی نمایید و یا به نمونه های پیشنهادی پیوست رجوع کنید. معمولاً اساتید تنها برای دانشجویان ویژه خود توصیه نامه های مفصل ارائه می نمایند. حال که تنظیم متن توصیه نامه به شما واگذار شده است ، برای تنظیم متن توصیه نامه خود زمان کافی صرف نمایید و پیش از آنکه سایر دانشجویان اساتید را محاصره کنند طی یک جلسه حضوری به اساتید مطرح خود در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مراجعه نمایید و درخواست توصیه نامه خود را مطرح کنید. توصیه نامه خود را بر روی سربرگ دانشگاه در 5 نسخه و با امضای اصل دریافت کنید و آن را در پاکت مخصوص دانشگاه قرار دهید. توجه داشته باشید زمانی که شما توصیه نامه استاد را بر روی کاغذ A4 ، بدون مهر دانشگاه ، در حداکثر 3 خط دریافت می نمایید و از آن 5 نسخه کپی سیاه و سفید تهیه می کنید، ارائه دادن و یا ندادن این توصیه نامه در جلسه مصاحبه چندان تفاوتی برای داوران ندارد. بطور خلاصه آنچه از نکته سوم باید بیاد داشته باشید این است که توصیه نامه تاثیر گذار و متفاوت از دیگران را پیش از زمان اعلام نتایج و بر روی سربرگ دانشگاه در 5 نسخه تهیه کنید و حداقل از 2 استاد برجسته خود توصیه نامه دریافت کنید.
  4- سوابق خود را به ترتیب و در پرونده ای منظم گردآوری نمایید. هر چقدر مدارک خود را کامل تر و طبقه بندی شده تر ارائه نمایید، نشان دهنده نظم شخصیتی شما در زندگی شخصی تان است. پس حتی اگر در عمل فرد منظمی نیستید، اینگونه جلوه دهید که نظم از اصول اولیه شماست! اکثر دانشگاه ها ترتیب اولویت مدارک را اعلام می نمایند. هر یک از مدارک خود را درون کاور جداگانه ای قرار دهید و مطابق با ترتیب خواسته شده در درون یک کلاسور قرار دهید. نسخه دومی مشابه این کلاسور را با تصویر مدارکتان تهیه نمایید تا در روز مصاحبه نزد دانشگاه باقی بگذارید. اکثر دانشگاه ها در روز مصاحبه راساً تشکیل پرونده می دهند و در این بین بخش قابل توجهی از مدارک شما را در پرونده قرار نمی دهند! بطور مثال زمانی که در چک لیست دانشگاه به تصویر دوره های آموزشی سپری شده اشاره نشده باشد ، مسئول ثبت نام آنها را از شما دریافت نخواهد کرد، لیکن زمانی که شما کلاسوری طبقه بندی شده و تمیز را ارائه می دهید مسئولین آموزش همان را در پرونده شما قرار می دهند و این یعنی شانس بیشتر شما در ارائه مدارکی هرچند کم اهمیت که در مجموع پرونده شما را قطور تر می نماید و تاثیر روانی بهتری بر داوران دارد.
  5- ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را پیش از اعلام نتایج از دانشگاه دریافت کنید و دقت نمایید که به مهر دانشگاه مهمور گردد. این مدرک جز مدارک درخواستی دانشگاه هاست و دوندگی برای تهیه آن در روزهای نزدیک به مصاحبه استرس بی موردی را به شما تحمیل خواهد کرد. لیکن چنانچه از نمرات خوبی برخوردار نبوده اید ریز نمرات را به همراه داشته باشید اما در مدارکتان ارائه ننمایید! اگر در روز مصاحبه با اصرار مسئول ثبت نام مواجه شدید می توانید ریز نمرات را نیز به پرونده تان اضافه نمایید در غیر این صورت ارائه آن را به روز دیگری موکول نمایید. توجه داشته باشید که سرنوشت شما در جلسه مصاحبه تعیین خواهد شد و نه در روز های آتی. علاوه بر آن اگر بند 4 را رعایت کرده باشید، شما پرونده قطوری را به مسئول ثبت نام تحویل داده اید که او فراموش خواهد کرد کنترل نماید که آیا ریز نمرات را نیز در آن ارائه داده اید یا خیر.
  6- پیش از آزمون محل دانشگاه را شناسایی نمایید. مراجعه حضوری در روز های قبل از مصاحبه علاوه بر آنکه استرس روز مصاحبه را کاهش خواهد داد، اطلاعات ارزشمندی را برای شما به همراه خواهد داشت. به دنبال شناسایی اساتید اصلی گروه باشید. به هیچ وجه پیشنهاد نمی گردد که پیش از مصاحبه با اساتید ملاقات نمایید بویژه در زمانی که دانشجوی قبلی اساتید نبوده باشید . لیکن از دور با چهره اساتید آشنا شوید تا در روز مصاحبه بتوانید اساتید را شناسایی نمایید. از روی برد دانشگاه ، سایت دانشگاه و گفتگو با سایر دانشجویان اطلاعاتی در خصوص زمینه های تخصصی و پژوهشی اساتید کسب نمایید. سعی کنید فصل مشترکی بین زمینه تخصصی اساتید بیابید و زمینه پیشنهادی تز دکتری خود را در این فصل مشترک تعریف کنید. تعریف دقیق زمینه مطالعاتی مورد علاقه شما تاثیر چشمگیری در میزان موفقیت تان در مصاحبه خواهد داشت. پس پاسخ هایی نظیر ” فعلاً تصمیم مشخصی ندارم” را کلاً فراموش کنید. از اشاره به حوزه های عمومی که در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد جزء سرفصل های اصلی دروس شما بوده نیز پرهیز نمایید. به یاد داشته باشید شما می خواهید در مرحله دکتری “لبه مرز های دانش” را گسترش دهید پس در خصوص بدیهیات نمی توانید مطالعه کنید! موضوعی نسبتاً تخصصی را در فصل مشترک علاقمندی اساتید بیابید و در خصوص آن کمی مطالعه کنید. در آخرین شماره های مجلات معتبر علمی به دنبال مقاله ای در زمینه مورد علاقه تان بگردید و بر روی آن مقاله مسلط شوید. تسلط بر همین یک مقاله کافی است تا به اساتید ثابت کند شما می دانید در آینده می خواهید چکار کنید! توجه داشته باشید برخی از اساتید در چندین دانشگاه فعالیت دارند و ممکن است شما در مصاحبه های مختلف آنها را ملاقات کنید پس نمی توانید در دانشگاه اول راجع به اهمیت “سفیدی ماست” سخن بگویید و در دانشگاه بعدی در باره تحقیقاتی در زمینه “ماست سیاه” . این بدان معناست که بهتر است یک موضوع واحد را به عنوان حوزه مورد علاقه تان برای تز دکتری پیدا کنید و در تمام مصاحبه ها بر آن تاکید ورزید. بنابر این شناسایی اساتید و زمینه های پژوهشی آنها در اولین فرصت ممکن (ترجیحاً پیش از اعلام نتایج) بسیار مفید خواهد بود.
  7- ظاهری آراسته داشته باشید اما افراط ننمایید. بهتر است خانم ها لباس های فرم اداری تدارک نمایند که در عین رعایت پوشش اسلامی ، ظاهری آراسته و موجه داشته و از شما تصویر رسمی تری ارائه می نماید و آقایان نیز در صورت عدم استفاده از کت و شلوار بهتر است لباس نسبتاً رسمی انتخاب نمایند. لیکن آنچه بیش از ظاهر شما اهمیت می یابد باطن شماست. برخورد رسمی توام با اعتماد بنفس و صد البته فروتنی! رمز موفقیت شماست و ترکیب این سه خصوصیت نیازمند دانش، هنر و تمرین فن مذاکره است. فراموش نکنید شما زمان کمی در اختیار خواهید داشت و رقبای شما بسیار سرسخت خواهند بود پس شما در جایگاه مدیر فروشی قرار گرفته اید که در بازار رقابتی پیچیده ای تنها چند دقیقه فرصت دارد تا مزایای رقابتی و نکات متمایز محصول خود را به شیوه ای تاثیر گذار به مشتری القا (و نه صرفاً معرفی) نماید. حتما حداقل یک کتاب در زمینه زبان بدن (Body Language) و یک کتاب در زمینه اصول و فنون مذاکره مطالعه نمایید. این مطالعه در زندگی شخصی شما نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت. حتی بهتر است در یک دوره یکروزه فن مذاکره نیز شرکت نمایید تا با میزان تاثیر چشمگیر این فن در موفقیت مذاکرات بیشتر آشنا شوید. به یاد داشته باشید زمان انجام این فعالیت ها پیش از اعلام نتایج است. چراکه برای فراگیری این فنون به آرامش و تمرکز احتیاج خواهید داشت.
  8- در زمان مصاحبه نخستین سوالی که از شما پرسیده می شود این است که ” خود را بطور مختصر معرفی نمایید”
  این تنها فرصت شما برای هدایت جلسه مصاحبه است. حداکثر 5 دقیقه (و معمولاً 3 دقیقه) فرصت خواهید داشت تا متکلم وحده باشید و هر آنچه مایل هستید مطرح کنید. قدر این فرصت بی تکرار را بدانید و از آن درست استفاده کنید. واضح است که برخی سوالات را اساتید در ادامه از شما خواهند پرسید پس این زمان را صرف توضیح مطالبی نظیر موضوع پایان نامه و یا مقاله های خود نکنید چون حتماً در این باره از شما خواهند پرسید. در این زمان به ویژگی هایی اشاره کنید که از شما فردی متمایز می سازد و اگر در این زمان بازگو ننمایید دیگر فرصت آن را نخواهید یافت. البته باید به این نکته توجه کنید که اگر گفته های شما غیر مرتبط تلقی گردد و به نظر برسد که شما از این شاخه به آن شاخه می پرید بسرعت عنان مصاحبه را از شما خواهند گرفت پس گفته های خود را بطور منطقی بر روی کاغذ فهرست نمایید و این فهرست را بارها ویرایش و مرور کنید تا در جلسه مصاحبه (علیرغم استرس و فشار عصبی احتمالی) این نکات ملکه ذهن شما باشد. بطور مثال نام و نام خانوادگی خود را اعلام نموده به رشته و دانشگاه کارشناسی و کارشناسی ارشدتان اشاره نمایید و پس از آن به سرعت به سراغ ویژگی هایتان بروید. ویژگی های خود را در جملاتی خلاصه و تاثیرگذار بیان کنید تا داوران مجذوب سخنرانی شما شوند و مجال بیشتری را برای معرفی به شما بدهند. به این نکته توجه کنید که حتی اگر اصول مذاکره و زبان بدن را به خوبی فرا گرفته باشید نیز این مجال متجاوز از 5 دقیقه نخواهد بود پس متن پیشنهادی خود را بارها تمرین کنید و زمان بگیرید.
  پس از آنکه خود را معرفی نمودید سوالات اساتید آغاز خواهد شد. اگر می خواهید در این مرحله غافلگیر نشوید و همچنان آرامش و اعتماد بنفس خود را حفظ نمایید رعایت 2 نکته ضروری است. نخست آنکه پیش از روز مصاحبه سوالات احتمالی را مجسم نمایید و پاسخ های منطقی و قانع کننده ای برای آنها بیابید. نظیر اینکه چرا به این رشته علاقه مندید؟ قصد شما از ادامه تحصیل در این مقطع چیست؟ و از همه مهم تر اینکه برای تز دکتری بر روی چه موضوعی کار خواهید کرد؟ نحوه پاسخگویی مناسب به این سوال آخر در بند 6 تشریح گردیده است، لیکن در اینجا لازم است بدانید که اگر پاسخ سوالات احتمالی را از قبل آماده داشته باشید جلسه با روال بهتری پیش خواهد رفت. نکته دوم که از نکته نخست نیز بسیار موثر تر خواهد بود زمان مصاحبه شماست. صبح روز مصاحبه ، اولین نفر در دانشگاه حضور یابید ولی نام نویسی نکنید! توجه داشته باشید مصاحبه ها به ترتیب اسامی فهرست شده در روز مصاحبه انجام خواهد شد. سعی کنید در میانه این فهرست و ترجیحاً در اواخر آن قرار بگیرید. معمولاً روال کلی مصاحبه های هر دانشگاه روندی تکراری را طی می کند و سوالات تکراری پرسیده می شود. گاهاً متن انگلیسی برای قرائت و ترجمه ارائه می گردد که حداکثر چند متن پیشنهادی در اختیار دانشجویان است و آشنایی قبلی با موضوع متن ها به شما در قرائت و ترجمه آن کمک شایانی خواهد کرد. پس پیش از آغاز مصاحبه ها سر صحبت را با سایر شرکت کنندگان باز کنید (بویژه که شما فن مذاکره را فرا گرفته اید!) و پس از آنکه مصاحبه شان به پایان رسید از آنها در خصوص سوالاتی که مطرح شده است و موضوع متن انگلیسی پرس و جو کنید. یک لپ تاپ به همراه داشته باشید و یا فردی را در منزل و پای اینترنت آماده باش نگهدارید تا در صورت نیاز برایتان موضوع خاصی را جستجو نماید. در صورتی که این دو نکته را رعایت نمایید ، پاسخ بیش از 70% سوالات جلسه مصاحبه را از پیش خواهید دانست و این در حفظ آرامشتان بسیار موثر خواهد بود.
  9- روش تحقیق بخوانید. روش تحقیق بخوانید. روش تحقیق بخوانید. حتی اگر رشته شما “نحوه آبرسانی به جلبک های دریایی” است باز هم روش تحقیق بخوانید. کتاب دکتر غلامرضا خاکی را مطالعه کنید و عمیقاً بر آن مسلط شوید چراکه از نظر اساتید، اگر دانشجویی شیوه های پژوهش و تاثیر استفاده از روش های متفاوت پژوهش در نتایج تحقیق را نداند، صلاحیت لازم برای تحصیل در این مقطع را ندارد.
  10- با آرامش و لبخند به سوالات پاسخ دهید و اگر پاسخ سوالی را نمی دانید با اعتماد بنفس بگویید “در حال حاضر حضور ذهن ندارم” و یا اینکه “در این زمینه مطالعه ای نداشته ام” . اساتید انتظار ندارند شما به تمام سوالات آنها پاسخ بدهید. منطق پاسخگویی شما برای آنها مهم تر است. علمی و با احترام پاسخ بدهید و به هیچ وجه تصور نکنید علامه دهر شده اید و همه چیز را می دانید (حتی اگر واقعاً می دانید). خود را مشتاق به مطالعه و پژوهش نشان بدهید و برای این امر مصداق های قابل قبولی ذکر نمایید.
  11- در نهایت به خود و دانسته هایتان اعتماد داشته باشید و بدانید اگر استحقاق تحصیل در این مقطع را داشته باشید قطعاً بدان دست خواهید یافت.

  موفق باشید…

 9. مریم گفت:

  مدیرمحترم سایت ایا دانشگاه امام صادق که مدرک اسما را برای مصاحبه لازم داردچگونه میتوان درفرصت 4روزه تا مصاحبه ان را بدست اورد؟ایا میتوان دریافت ان را به بعد موکول کرد؟ایا اصولا خانمها در دوره دکتری این دانشگاه پذیرفته میشوند؟

 10. خوشبختی حالت طبیعی من است گفت:

  سلام دانشگاه اردبیل-محقق اردبیلی که اصلا برا من باز نمیشه
  چه برسه اطلاعیه زده باشه
  مشکل از سایته یعنی؟؟؟؟

 11. هیوا گفت:

  با عرض سلام و خسته‌ نباشید؛ در کارنامه‌ ی من جلو گزینه‌ی دعوت به‌ مصاحبه‌ : خیر و در ستون کدهای انتخابی همه‌ عدد 2 درج شده‌ است؛ معنیش اینه‌ که‌ امسال رو بیخیال شم؟!

 12. فهیمه گفت:

  دوستان خواهش میکنم جوب بدید
  من الان رفتم فرم صلاحیت عمومی را پر کردم
  دین من رو زده کلیمی که قابل تغییر هم نیست
  چییییکار کنم؟

 13. سحر گفت:

  سوال مهم
  در فرم صلاحیت عمومی در قسمت ارسال مدارک به غیر از عکس دیگه باید چه مدارکی را فرستاد؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید
  منتظرم.

 14. سحر کریمی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید به همه کسانی که در این سایت فعالیت دارند.
  از سایتتان بسیار ممنونم
  واقعاً برای من اطلاعات و آگاهی لازم را در اختیارم قرار می دهد و خیلی از مواردی را که نمی دانستم از طریق مطالعه نظرات یاد گرفتم.
  دستتان درد نکند و با آرزوی موفقیت برای خواهرم که امسال برای مصاحبه دعوت شده است.

 15. فرشته گفت:

  سلام بچه های خوب تبریک میگم
  این مدارک ارشد و لیسانس کپیشون رو هم ببریم کافیه؟لیسانس رو ندارم چیکارکنم

 16. هانا گفت:

  مدیر عالی بود 🙂
  ممنون 🙂
  🙂

 17. علي گفت:

  با سلام در مدارك مورد نياز مورد 3 چه چيزي ميباشد؟ چون از مورد 2 به 4 امده!!!!!!!!!!!!

 18. پرند گفت:

  مدیر محترم سایت
  با سلام و ضمن تشکر از اطلاع رسانی خوبتان
  در سایت دانشگاه تهران و پردیس البرز تهران که مصاحبه هایش از 20 اردیبهشت شروع میشود هیچ اطلاعیه ای درج نشده است. لطفا” اطلاع رسانی کنید. با تشکر