مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

داوطلبان دکتری خارج از کشور به دنبال بورسیه از دانشگاه های تراز اول

 در فصل تابستان با وجود اینکه دانشگاه ها تعطیل اند اما بسیاری از دانشجویان به دنبال گرفتن کارنامه انگلیسی یا توصیه نامه از اساتید خود برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. فارغ التحصیلان بسیاری برای پرس و جو درباره تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور  تلاش می کنند. در این میان، دانشجویان رشته های فنی و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا بیشترین جویندگان این مسیر را تشکیل می دهند. به نظر می رسد دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر از دانشگاه هایی هستند که با بیشترین درصد درخواست پذیرش از کشورهای خارجی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، س.ک، دانشجوی سال دوم کارشناسی ارشد رشته هوا و فضا دانشگاه صنعتی شریف در این رابطه به خبرنگار مهر گفت:” برخی دانشجویان دانشگاه شریف از ترم اول فوق لیسانس به دنبال اپلای و گرفتن پذیرش از دانشگاه های امریکایی هستند به همین دلیل از افرادی که در سال های بالاتر تحصیل می کنند، مشورت می گیرند یا اینکه خودشان با کسب اطلاع از سایت های دانشگاهی با روش های مختلف اپلای(اخذ پذیرش تحصیلی) آشنا می شوند.”

ع.ب، دانشجوی دیگری که در همین رشته در دانشگاه امیر کبیر تحصیل می کند، معتقد است:”دانشجویان دانشگاه امیر کبیر بیشتر روی دانشگاه های ایالات متحده امریکا متمرکز می شوند. به عبارتی، از هر ده نفری که برای اپلای اقدام می کنند به طور حتم مقصد هشت نفر به مقصد امریکا و یک یا دو نفر کانادا است. برخی مواقع حتی یک نفر نیز به مقصد اروپا اپلای نمی کند.”

م.ف، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مکانیک دانشگاه علم و صنعت به خبرنگار مهر گفت:” با وجود اینکه پذیرش تحصیلی در امریکا دارای شرایط سخت تری نسبت به کشورهای اروپایی و کاناداست اما اکثریت دانشجویان ایرانی، دانشگاه های امریکا را هدف گرفته و از آغاز سال تحصیلی به دنبال مهیا کردن بندهای مختلف پذیرش تحصیلی هستند تا پس از اتمام دوره تحصیل بتوانند شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی را داشته باشند. ” این دانشجو می گوید: “معمولا تمام بچه ها بدون اینکه جواب قانع کننده ای داشته باشند به دانشگاه های امریکا گرایش دارند.”

ب.ز، دانشجوی دکترا رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران در رابطه با ادامه تحصیل در مقاطع مختلف گفت: “معمولا اقدام برای ادامه تحصیل برای خارج از کشور در مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا صورت می گیرد اما روند اپلای به مراتب در مقطع دکترا بیشتر دیده می شود تا مقطع فوق لیسانس.”

دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه تهران نیز معتقد است که بورسیه های دانشگاه های خارجی در دوره دکترا به مراتب بهتر از دوره فوق لیسانس هستند زیرا پایان نامه دوره فوق لیسانس نشان از توانگری، استعداد و همینطور سطح تحصیلات دانشجویان است که می تواند راهگشای اساتید و همینطور دانشگاه های مقصد باشد. در صورتی که در دوره ارشد، شناخت به سختی مهیا می شود زیرا دانشجو تنها درس های دوره لیسانس خود را گذرانده و نمی توان در رابطه با سطح تحصیل یا استعداد وی به نوشته یا پایان نامه ای استناد کرد. البته اعطای بورسیه منوط به امریکا نیست بلکه کشورهای مختلفی از اروپا را می توان نام برد که بورسیه های مناسبی را در رشته های مختلف به دانشجویان اعطا می کنند.”

م.ع، فارغ التحصیل دانشگاه علامه که برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های اروپایی پذیرش تحصیلی اخذ کرده به مهر گفت:” علیرغم اینکه برای پیشرفت در مسیر علم و دانش به تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا علاقه مند هستم اما پس از اتمام تحصیلاتم به کشورم باز می گردم.”
آمار دریافت کارنامه برای تحصیل در خارج از کشور قابل تامل است

احمدرضا رحیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر در رابطه با آمار اقدام به پذیرش دانشجویان از دانشگاههای خارج از کشور به خبرنگار مهر گفت:” بخش زیادی از دانشجویان در این فصل به دنبال ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. بسیاری از دانشگاه های ایرانی نیز برای دانشگاه های خارجی شناخته شده هستند و بدون دریافت هزینه ای دانشجویان دانشگاه مذکور را پذیرش می کنند. موضوع تحصیل در خارج از کشور، یکی از موضوعاتی است که بین دانشجویان زیاد دیده و شنیده می شود و همین صحبت های دائمی، دانشجویان را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور وسوسه می کند.”

وی در رابطه با آمار دانشجویان متقاضی دریافت کارنامه انگلیسی یا توصیه نامه استاد نیز افزود: “مراجعه حضوری دانشجویان برای دریافت توصیه نامه از اساتید قابل توجه است و نمی توان به سادگی از کنار آن رد شد. اما از سوی دیگر، افزایش ظرفیت ها و همینطور تنوع دانشگاه های داخلی یا رقابت بین دانشگاه های دولتی و غیر دولتی باعث شده تا مهاجرت های تحصیلی کمتر رخ دهند. فضای متنوع دانشگاه های داخلی باعث شده تا دانشگاه های خارجی نیز همین نگاه را داشته و در جذب دانشجویانی که کمی موقعیت بهتری نسبت به سایر دانشگاه ها دارند، دقت بیشتری داشته باشند.”

آمار درخواست دانشجویان برای کارنامه انگلیسی

سید مهدی قمصری-  معاون آموزشی دانشگاه تهران در رابطه با آمار دانشجویانی که درخواست کارنامه انگلیسی می دهند، گفت: “در سال 92، کارنامه های تحصیلی در دو نوبت ارائه شدند. در حدود 1977 دانشجو شخصا به واحد صدور مراجعه کرده و 4674 نفر نیز تقاضا داده و نامه ها از سوی دانشگاه تهران برای دانشگاه های مقصد فرستاده شده است زیرا بسیاری از دانشگاه های معتبر کارنامه یا توصیه نامه ها را از دانشجویان قبول نمی کنند و نامه ها باید توسط دانشگاه مبدا فرستاده شود. در سال 93 و در چند ماهه اخیر نیز در حدود  500 نفر مستقیم به واحد صدور مراجعه کرده و حدود 200 نفر نیز درخواست ارسال نامه به دانشگاه های مبدا را ارائه داده اند که در چهار ماهه اول سال جاری رقمی در حدود 700 نامه به ثبت رسیده است. اما اینکه آیا تمامی اشخاصی که اقدام به گرفتن پذیرش تحصیلی می کنند، موفق می شوند یا خیر را اطلاعی نداریم.”

قمصری در رابطه با زمان اپلای (پذیرش تحصیلی) نیز گفت: “در ماه هایی که به سمت شهریور یا مهر می رویم، درصد اپلای بچه ها رشد صعودی به خود گرفته،  بخصوص که بچه های ارشد نیز دفاع های خود را انجام داده و آماده اپلای هستند.”

دانشگاه های تراز اول هدف دانشجویان مقطع دکترا

محمد حسن سعیدی – معاون آموزشی دانشگاه شریف نیز درباره مقاطع تحصیلی که با بیشترین درخواست اپلای یا پذیرش تحصیلی روبرو هستند به خبرنگار مهر گفت: “اپلای یا پذیرش تحصیلی در عموم رشته های دانشگاه شریف وجود دارد اما مقطع دکترا بیشترین درخواست را داشته و معمولا دانشجویان به دنبال دانشگاه های تراز اول می روند. در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل اینکه بورس های کمتری پرداخت می شود، اپلای نیز کمتر دیده می شود. البته تقاضای ادامه تحصیل در برخی از دانشکده ها مانند برق نسبت به سایرین بیشتر است.”

وی در رابطه با هزینه تحصیل در خارج از کشور نیز گفت:” با توجه به اینکه هزینه تحصیل در خارج از کشور کمرشکن است، دانشجویان بسیاری در تلاش هستند تا از دانشگاه های تراز اول که بورس های قابل توجهی ارائه می کنند، پذیرش بگیرند.”

به گزارش مهر، فرار مغزها، مهاجرت نخبگان و … عباراتی هستند که تکرار زیاد، آنها را کلیشه کرده است و هنوز هم هر از چندی درباره آنها اظهار نظر می شود. در سالهای اوج درخواستها برای ادامه تحصیل در آن سوی مرزها، این موضوع باعث تأسف و تأثر بسیاری بود و مسئولان نیز برای کاهش آن، دست به اقداماتی مانند راه اندازی بنیاد ملی نخبگان، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو، تسهیلات ورود به مقاطع بالاتر برای استعدادهای درخشان و … زدند. کم کم تعبیر فرار مغزها تلطیف تر شد و مهاجرت بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و دیگر از این موضوع به عنوان یک فاجعه یاد نشد بلکه تلاش شد مهاجرت امری طبیعی جلوه داده شود و دغدغه بازگشت به کشور پر رنگ تر مطرح شود. همزمان آمارها نشان می دهد که با توجه به گسترش ظرفیت آموزش عالی به ویژه از طریق پردیسها، آمار تقاضا برای ادامه تحصیل در خارج نیز کاهش یافته است.

نکته حایز اهمیت این است که بسیاری از این درخواستها که با پاسخ مثبت نیز مواجه می شوند به دانشگاههای نامعتبر حتی از کشورهای پیشرفته مربوط می شوند و متقاضیان از اعتبار مدارک آنها اطلاعی ندارند. از سوی دیگر بسیاری از دانشجویانی که هر ساله برای ادامه تحصیل در خارج از کشور متقاضی می شوند در جرگه نخبگان نیستند و دلایل مختلفی برای مهاجرت آنها وجود دارد که همه آنها تحصیل صرف نیست.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. هاله گفت:

  سلام ، من دانشجوی ارشد مرمت اشیای فرهنگی و تاریخی دانشگاه هنر تهران هستم ، اگه خدا بخواد واسه دکتری قصد رفتن از ایران رو دارم . کارشناسی هنرهای اسلامی از دانشگاه هنر و رسانه تهران با معدل ۱۶.۵۴ دارم، سالها در زمینه های هنری کار کردم، می خوام ببینم تو کدوم دانشگاههای دنیا تو این زمینه می تونم فاند بگیرم؟

 2. ندا گفت:

  سلام من میخواستم نظرتون رو بدونم در مقطع دکتری رشته روانشناسی در کشور کره و همچنین ترکیه.
  ایا دانشگاه های کره و ترکیه هم مورد تایید هستن ؟

 3. سارا گفت:

  سلام دوستان
  من چندتا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید
  برای اپلای گرفتن خارج از ایران نوع مدرک چقر مهمه؟از دانشگاه آزاد باشه یا دولتی؟من ارشد دولتی شهرستان آوردم رشته من هم فنی هست،دولتی شهرستان رو بخونم یا آزاد تهران؟در مورد ادامه تحصیل در ایران چی؟با کدوم مدرک برای دکترا مشکلی پیش نمیاد؟

 4. بیوتکنولوژی به مداد سیاه نرم و پررنگ گفت:

  دوست عزیز سلام
  من هر دو دوره ارشد و لیسانسم رو یه دانشگاه دولتی خومندم و هر دو دوره رو یه فیلد خاص با یه استاد کار کردم و تقریبا تو اون زمینه فول شدم، اما متاسفانه هنو به مرحله چاپ مقالاتم نرسیدم و یه سالی تا اون مرحله فاصله دارم (باتوجه به بازه زمانی که چاپ مقاله در ژورنال‎های معتبر وقت می‎بره)-با این اوصاف به نظر شما الان واسه اپلای اقدام کنم (البته با اساتید و لبایی که دقیقا تو فیلدی که من کار کردم، کار می‎کنن)شانسی دارم بتونم فاند بگیرم یا اینکه تا چاپ مقاله هام باید منتظر بمونم؟

  • مداد سياه نرم پر رنگ گفت:

   درود بر شما
   از اينكه با اندكي تاخير پاسخ شما را ميدهم پوزش مي طلبم در دانشگاههاي غربي هدف از مقاله صرف دارا بودن آن نيست در واقع في نفسه اگر آن را بي ارزش ندانيم كم ارزش است و وسيله اي است جهت سنجش توانايي هاي پژوهشي شما لذا نظر به توانايي هاي شما در يك فيلد تخصصي نه تنها امكان پذيرش وجود دارد بلكه امكان اخذ فاند نيز وجود خواهد داشت در اين صورت شما مي بايست ترجيحا از طريق مكاتبه مستقيم با اساتيد اقدام فرمائيد تا به اميد خدا استاد ضمن انجام مصاحبه و سنجش پتانسيل هاي علمي حضرت عالي به شما فاند اختصاص دهد از قضا بنده نيز هنگامي كه قصد اخذ پذيرش داشتم تنها يك مقاله به صورت چاپ شده داشتم اما موفق به پذيرش همراه با فاند شدم اگر فاكتورهاي ديگر به ويژه وضعيت مناسب در زبان انگليسي را داشته باشيد در كنار ويژگيهاي علمي تان خواهيد توانست پذيرش همراه با بورس را دريافت نمائيد.
   پيروز باشيد.

 5. میلاد گفت:

  سلام، بچه ها بدون مدرک تافل میشه از دانشگاههای آمریکا یا کانادا یا اروپا پذیرش گرفت؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  • مداد سياه نرم پر رنگ گفت:

   درود
   تا جايي كه بنده اطلاع دارم دانشگاههايي هستند كه به صورت كانديشنال بدون مدرك زبان مبادرت به پذيرش دانشجو نمايند،در اين فرض تقريبا اختصاص بورس و كمك هزينه تحصيلي غير ممكن است و بايستي با هزينه خودتان تحصيل نماييد.

  • hamid گفت:

   نه متاسفانه آمریکا و کانادا نمیشه. اما کشورهایی مثل سنگاپور یا اروپا بعضی دانشگاها میشه
   گرفتن تافل برای کسی که ارشد گرفته نباید سخت باشه. چند ماه زمان بزارید، حله

 6. نیما گفت:

  علی اقای عزیز بنده عرض کردم پیشنهاد بدین نه ….؟؟؟ همه اون مقالت تو یک زمینه کاریه و بیشترشون حاصل کارای تیمیه، بایک پروفسور ایرانی، واتفاقا 70 درصد اون کارارو بنده انجام دادم، رشته شیمی همش نواوریه فقط باید مغزتو بکار بگیری، حالا شما با یه نگاه مثبت و به قصد کمک پیشنهاد بدین چیکار کنیم. ممنونم

 7. نیما گفت:

  سلام، بچها من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد واحد علوم و تحقیقات هستم، لیسانسم هم پیام نور بودم، تو دوره ارشد معدلم 19 شده و تو سالهای 2013 و 2014 حدود 20 مقاله isi دارم، البته اسم من دوم سوم و چهارم هست تو مقالتمون متاسفانه تو ایران میگن فارغ تحصیل کدوم دانشگاهی و به بقیه مسایل کار ندارن، حالا به نظرتون با این شرایط و این تعداد مقاله من باید چیکار کنم؟؟ من رشتم شیمی هستش ممنون میشم اگه دوستان یه توضیح و راهنمایی کامل کنن، تشکر

  • علی گفت:

   آقا نیما ببخشید اما این تعداد مقاله رزومت را خراب میکنه چون واضح است که هیچ کدام را خودت کار نکردی. یک مقاله اسم اول و تخصص در یک زمینه در مقطع ارشد بهتر از تمام مقاله هات است. دانشجوی دکتری که 2 سال کار تمام وقت علمی مکنه حداکثر 2 مقاله چاپ میکنه.
   یکی از اساتید امیر کبیر که به من می گفت ما کسی که بیشتر از 3 مقاله ISI دارد حس میکنم مقالاتش مال خودش نیست سریع ردش میکنیم

 8. دوست گفت:

  مداد سیاه نرم پر رنگ شما از راه بورسیه رفتی به انگلستان؟

 9. MA گفت:

  وقتی تو ایران بخوای دکتری بخونی، هر سال یه مدل جدید کنکور برگزار میشه، به طوری که نمیشه یرای سال بعد برنامه ریخت

  اینجا بخوای آزاد بخونی حدود 100 میلیون، شبانه 70 میلیون باید پول بدی در حالی که اونجا پول که نمیدی تازه پول هم میگیری

  نخبه ها که تکلیفشون معلومه خیلی از دانشجوهای متوسط هم میرن کاملا موفق و راضی هستن

  حالا رفتن عاقلانه نیست؟؟؟؟؟

  • دعوت شده برای مصاحبه دکتری.. گفت:

   منم موافقم البته سختی های غربت را هم اضافه کنید..وگرنه چرا باید 50 میلیون داد اینجا دکتری گرفت در صورتی که صنعتی شریف رتبه 500 جهان هستش و با همین هزینه می شه رفت مالزی و در دانشگاهی با رتبه 200 تا 300 جهان فارغ التحصیل شد افزون بر اینکه زبان انگلیسی هم بسیار قوی خواهد شد …همه ی اینا به کنار خوش به حال فول فاندها…

 10. مداد سياه نرم پر رنگ گفت:

  بنده دوره فوق ليسانس خود را در كشور انگلستان گذراندم و در يك دانشگاه متوسط در شهر بيرمنگام، دوستان هم وطني را مشاهده مينمودم كه با صرف هزينه هاي هنگفت در دانشگاههاي بسيار بي كيفيت در شهرهايي مثل نيوكاسل و منچستر و برايتون و … كه به هيچ روي مورد تاييد وزارت علوم ما نبودند درس ميخواندند بدون اينكه بدانند داشتن دانشنامه از چنين دانشگاههاي با نداشتن آن برابر است لذا توصيه موجود در اين خبر به عدم انتخاب دانشگاههاي خارجي ضعيف بسيار مهم مي باشد زيرا با مشكل عدم ارزشيابي در سيستم داخل مواجه خواهند شد.

  • sara به داد سیاه نرم پر رنگ گفت:

   سلام دوست عزیز میشه بگی از کجا باید دانشگاه معتبر وزرات علوم رو لیستش دریافت کنیم؟

   • behzad گفت:

    سلام دوست عزیز، به ادرس زیر مراجعه کن.

    http://grad.saorg.ir/Credential-Evaluation-Book

   • کیان گفت:

    از سایت وزارت علوم

   • مداد سياه نرم پر رنگ به سارا خانوم گفت:

    درود بر شما
    لينك ذيل را بررسي نماييد،در اين لينك فهرست دانشگاههاي مختلف جهان در سه درجه رده بندي شده است.
    http://grad.saorg.ir/Credential-Evaluation-Book/After-May-2013
    پيروز باشيد.

    • sara به داد سیاه نرم پر رنگ گفت:

     ممنون از لطف شما سپاسگزارم.تو پذیرش دانشگاه هی که ما فارغ التخصیل شدیم هم مهم است؟ من میخوام برای دکتری روانشناسی کانادا یا امریکا درخواست بدم .در دو مقطع هم ممتاز بودم.مرسی اگر راهنمایی بکنیم.

     • مداد سياه نرم پر رنگ به سارا خانوم گفت:

      بله معمولا فارغ التحصيلي از دانشگاههاي ممتازي مثل تهران و صنعتي شريف و امير كبير و … كه داراي رنك بين المللي هستند در پذيرش نهايي به ويژه همراه با فاند موثر است و در شماري از كشورها نيز حساسيت بيشتري روي اين موضوع وجود دارد كه آلمان در اين خصوص قابل ذكر است در باب رشته روانشناسي ايالات متحده موقعيت بسيار ممتازي دارد و بهترين دانشكده هاي روانشناسي جهان نيز در اين كشور مستقر است و البته در كانادا نيز دانشگاههاي ممتاز زيادي مثل مك گيل و مونترال و بريتيش كلمبيا و آلبرتا و … وجود دارد در كنار فاكتور دانشگاه ويژگيهايي مثل ممتاز بودن در مقاطع تحصيلي،دارا بودن نمره بين المللي قابل قبول در زبان خارجي،دارا بودن توصيه نامه،انتخاب موضوعي مناسب و كاربردي براي كار كردن در مقطع دكتري،ارائه پروپوزال طرح ريزي شده(البته در برخي از دانشگاهها)،دارا بودن مقالات ISI ،تنظيم نامه انگيزشي كه هدف شما را از تحصيل در مقطع دكتري آشكار مي سازد همه و همه موثر است.
      در صورت نياز به راهنمايي بيشتر باز هم در خدمت شما خواهم بود.
      پيروز باشيد.

  • لیندا گفت:

   دانشگاه منچستر و نیوکسل هم در وزارت علوم ممتاز هستند.

   • مداد سياه نرم پر رنگ گفت:

    بله مقصود بنده Newcastle University و The University of Manchester نيست اين دو دانشگاه بسيار با كيفيت هستند مقصود كالج ها و دانشگاههاي ديگري در اين دو شهر است كه اعتبار لازم را ندارد و مورد تاييد وزارت علوم نيستند.