مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

توضیحات معاون پژوهشی وزارت علوم درباره دکتری پژوهش‌محور

دکتر احمدی ، معاون پژوهش و فناوری  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتری پژوهش‌ محور را نیاز امروز کشور دانست.
دکتر وحید احمدی در گفتگو با روزنامه فرهیختگان گفت: دکتری پژوهش محور در دنیا رایج است و قبل از ما جوامع توسعه‌یافته به این نتیجه رسیده بودند که بخشی از تولیدات علمی باید براساس نیاز معیشتی مردم تولید شده و در اختیار بخش‌های صنعتی قرار بگیرد. کم‌کم ورود به این عرصه در کشور ما هم ضروری به نظر می‌رسید چراکه وقتی بررسی می‌کردیم می‌دیدیم که هر سال تعداد زیادی مقاله تحقیقاتی و پروژه‌های پژوهشی در کشور انجام می‌شود اما اینها به صنعت راه پیدا نمی‌کنند و ما کماکان به تولیدات خلاقانه خارجی وابسته هستیم. بنابراین تصمیم گرفتیم که بخشی از نیرویی که صرف تربیت دانشمندان می‌کنیم هدفمند و مبتنی‌بر نیاز جامعه و صنعت باشد. مراکزی که توان اجرایی لازم را داشتند شروع به راه‌اندازی دوره‌های دکتری پژوهش‌محور کردند و نتایج خوبی هم حاصل شد تا جایی که می‌توان گفت آینده درخشانی را برای شیوه آموزشی پژوهش‌محور پیش‌بینی می‌کنیم.

البته مشکلاتی در اجرایی شدن این شیوه وجود داشت که ما  آنها را متذکر شدیم و تصمیم گرفتیم که با اصلاح کردن آنها از امسال با روشی بهتر در دکتری پژوهش‌محور دانشجو بپذیریم. این تصمیم‌ها هم به صورت یک تصمیم ناگهانی گرفته نشده است بلکه در مشورت با کارشناسان، ‌استادان و مسئولان دانشگاه‌ها احساس کردیم که باید دوره دکتری پژوهش‌محور تغییراتی داشته باشد.

دکتر احمدی در تشریح ایرادات برطرف شده گفت : یکی از مشکلات این بود که شیوه پذیرش دانشجوی پژوهش‌محور به دو روش انجام می‌شد که یک نوع آن پذیرش بدون آزمون بود. ما احساس کردیم که دانشگاه‌های دولتی ما توان اجرای صحیح این روش را ندارند و زیرساخت‌های علمی و اجرایی لازم برای آن وجود ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که دکتری پژوهش‌محور بدون آزمون را حذف کنیم. به این ترتیب تمام متقاضیان این شیوه آموزشی مانند متقاضیان سایر روش‌ها گزینش شده و ارزیابی می‌شوند. پذیرش داوطلبان از این طریق تنها مختص به آزمون نیست بلکه دانشجو باید زمینه علمی قابل قبولی داشته باشد و درصدی از نحوه پذیرش نیز به مصاحبه و سوابق دانشجو مربوط می‌شود.
براساس آیین‌نامه جدید پذیرش دانشجوی دکتری، نحوه پذیرش داوطلبان در دوره‌های پژوهش‌محور و آموزش‌محور تفاوتی ندارد بلکه ظرفیت دانشگاه‌ها و نوع ارائه پایان‌نامه متفاوت است که در دکتری پژوهش‌محور پایان‌نامه براساس طرح تحقیقاتی از طریق قرارداد با بخش‌های صنعتی ارائه می‌شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: ایرادهای دیگری هم بود، مانند اینکه در شرایط قبلی خود دانشجو موظف بود با شرکت‌هایی که متقاضی پژوهش هستند قرارداد ببندد و آن را به دانشگاه معرفی کند اما با بررسی‌هایی به این نتیجه رسیدیم که واقعا این کار وظیفه دانشجو نیست و آسیب‌هایی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل دیگر دانشجو لازم نیست شرکت‌ها را برای انعقاد قرارداد متقاعد کند و این وظیفه برعهده دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی که دانشجو را پذیرش می‌کنند قرار گرفته است.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. الناز گفت:

  سلام دوستان این پژوهش محور با پژوهش محور دانشگاه ازاد فرق میکنه در دانشگاه ازاد باید استاد راهنما که جزهییت علمی واستادیار ودانشجویی دکتری داشته باشه انتخاب کرده همراه موضوعه پروژه وباشرط معدل ومابقی شرایط ثبت نام را داشته وثبتنام کنید ومن حدوده یک ماهه ثبتنام کردم ولی هنوز خبری ازمصاحبه نیست سازمان اطلاع رسانی میکند

 2. مسلم گفت:

  سلام.دوستان اگه میشه بگید کی وکجاااا وچطور به اون موسسه معرفی میشیم خویه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 3. شیرین گفت:

  کسی از ارزش دکترای پژوهش محور خبر داره؟واقعا ارزش داره آدم وقت و پول هزینه کنه؟منظورم آزاده

 4. سارا گفت:

  خیلی از دانشجویان قدیم در جاهای سختی درس خوندن و بنوعی ورودیای اول اون دانشگاه بودن لذا بسختی نمره میدادن…درست نیست با ورودیای الان ک در خیلی از شهرهای کوچک نمره کیلویی برای جذب دانشجو میدن مقایسه بشن.بنابراین تقاضا داریم شرط معدل را دارای تبصره کنین.اگرپژوهش محوره لاقل تعداد مقالات تک نفره معتبر یک داوطلب جایگزین شرط معدل شود.نمیشود آموزش محور شرط معدل داشته باشه،پژوهش محورم همینطور…پس سهم تالیفات معتبر و قابل اثبات یکنفر چی میشه…

 5. رها گفت:

  سلام
  كسي از زمان مصاحبه دانشگاه ازاد دكتري پژوهش محور خبري نداره

 6. رها رستگار64 گفت:

  دوستان خبرها را درست بخونيد اين خبر پژوهش محور دانشگاه دولتي هستش اون ثبت نام كه در حال برگذاري است دانشگاه ازاد است كه بايستي طرح پژوهشي را دانشجو پيدا كند

 7. ساناز گفت:

  سلام سارا.باید یه استاد با یه طرح خوب پیدا کنی.دانشگاه خودش طرح به کسی نمی ده.

 8. سارا گفت:

  شمارو به امام حسین یه نفر بگه که تو دکتری پژوهش محور الان که داریم ثبت نام میکنیم باید یه استاد که به طرح سنگین داره پیدا کنیم یا بعدا خود دانشگاه پیدا میکنه؟ احه یه همچین استادی از کجا پیدا کنیم؟

 9. ناشناس گفت:

  احسنت..
  عالی شد..مسئولین باید تمام تلاششونو بکنن که تا میتونن جلوی مدرک گیری بدون حساب و کتابو بگیرن… باید پایان نامه های ارشد و دکتری جوری باشن که مشکل مملکت رو حل کنن..نه فقط برا نمره گرفتن…