مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اعلام جزییات آزمون دکتری ۹۵ از سوی رییس سازمان سنجش

بخش آزمون کتبی دکتری تخصصی ۱۳۹۵ دو بار در سال برگزار خواهد شد و پذیرش نهایی در اختیار دانشگاه ها  گذاشته شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به ابلاغ جدیدترین آیین نامه شیوه پذیرش دکتری، جزئیات تغییرات شیوه پذیرش و سنجش در دوره دکتری دانشگاهها را تشریح کرد.

دکتر ابراهیم خدایی  گفت: برای ورود به دوره دکتری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی آیین نامه ای تدوین شده است که در واقع شیوه پذیرش و سنجش دانشجو در این مقطع مورد بازنگری قرار گرفت.

آیین نامه دکتری ابلاغ شد

وی افزود: این آیین نامه که برای سال های ۹۵ و ۹۶ اجرایی می شود در تاریخ ۲ اردیبهشت ۹۴ توسط وزیر ابلاغ شده است.

خدایی خاطرنشان کرد: در این آیین نامه چند هدف و سیاست دیده شده است. اولین هدف تفکیک فرآیند سنجش علمی از فرآیند پذیرش دانشجو است. پس از آن اعتباربخشی و استانداردسازی آزمون هاست و دیگر اینکه به گروه های آموزشی اختیار داده شده است که این موضوع نیز در جهت استقلال دانشگاه هاست. هدف دیگر نیز ایجاد امکان شرکت متعدد داوطلب و توجه جدی به سوابق علمی آموزشی داوطلب است.

وی اضافه کرد: هدف این است که آزمون دکتری بر اساس یکسری مواد امتحانی شامل آزمون عمومی و استعداد تحصیلی و آزمون تخصصی شامل دروس پایه و اصلی به تعداد بیش از دو بار برگزار شود. آزمون در سال اول آیین نامه یعنی سال ۹۵ دوبار برگزار خواهد شد.

اعتباربخشی به آزمون برای مدت چند سال

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: ضمن اینکه به این آزمون اعتبار می دهیم به طور مثال نتیجه آزمون دو یا سه سال معتبر خواهد بود. شورایی به ریاست وزیر علوم پیش بینی شده است که این آزمون را اعتباربخشی کند.

وظیفه سازمان سنجش در آیین نامه جدید دکتری

وی با اشاره به فعالیت سازمان سنجش در این دوره و بر اساس آیین نامه ابلاغی گفت: کاری که سازمان سنجش در اینجا انجام می دهد این است که از داوطلبان ثبت نام، آزمون را برگزار می کند و  به داوطلب کارنامه می دهد. فرد بر اساس آزمون و نمره به دانشگاه معرفی می شود. در این میان اطلاعات آماری لازم را برای تصمیم گیری هر دانشگاه شامل میانگین نقاط و درصدهای آن اعلام می شود.

جزئیات پذیرش 

خدایی افزود: دانشگاه برای پذیرش اعلام عمومی می کنند و داوطلب به دانشگاه مراجعه می کند و دانشگاهها بر اساس شیوه نامه ای که همزمان با آیین نامه سال گذشته ابلاغ شده است، داوطلبان مورد نظر را انتخاب می کنند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه باید سهمیه قانونی از جمله ایثاگران و استعداد درخشان را رعایت کند. پس از اینکه دانشگاه به فرد پذیرش می دهد، فرد ثبت نام موقت را انجام می دهد اما دانشگاه اسامی را برای تایید نهایی به سنجش ارسال می کند و سنجش بر اساس حد نصاب عمومی اعلام شده است و نمره آن فرد و رعایت فرآیندهای قانونی، پذیرش را نهایی می کند. دانشگاه پذیرش را انجام می دهد اما در مهلت زمانی از ثبت نام تا بررسی مدارک، این کار از سوی سنجش انجام می گیرد.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: با برگزاری آزمون دوبار در سال، هم آزمون تکرار می شود و هم داوطلبات بدون محدودیت می توانند شرکت کنند.

وی گفت: سه قسمت استعداد تحصیلی، آزمون زبان و دروس تخصصی در حد دروس پایه و اصلی رشته اصلی از جمله بخش هایی است که در آزمون مد نظر قرار دارد. البته رشته امتحانی بدون توجه به گرایش ها و شاخه های آن درنظر گرفته می شود.

خدایی اظهار داشت: بر اساس شیوه نامه اجرایی، حدنصاب آزمون در دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. دانشگاه ها هم بر اساس اطلاعات آماری قاعدتا حد نصاب خود را اعلام می کنند.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۱۳)

 1. سعید می‌گه:

  کسی میدونه آزمون آبان ماه با قطعیت برگزار میشه یانه؟چونکه بنده شنیدم ممکنه آزمون آبان لغو بشه و هنوز قطعی نیست.

 2. حدیث می‌گه:

  سلام دوستان میشه یکی بهم بگه ۵۰ درصد نمره ازمونه منظور ارمون سنجشه یا امتحان هایی که دانشگاه هر شهر تخصصی برگذار کرد؟
  تو رو خدا یکی شفاش سازی کنه

 3. حدیث می‌گه:

  سلام دوستان میشه یکی بهم بگه ۵۰ درصد نمره ازمونه منظور ارمون سنجشه یا امتحان هایی که دانشگاه هر شهر تخصصی برگذار کرد؟
  تو رو خدا یکی شفاش سازی کنه
  ممنون

 4. Azin می‌گه:

  سلام دوستان.من اسفند ۹۴ امتحان دادم و رتبه خوبی آوردم و دانشگاهای سطح اولی هم پذیرش گرفتم.امروز یکی از دوستانم گفت اگه فرم اولیه درخواست پذیرش رو بفرستی ولی اونا تایید نکنن دوسال محروم میشی
  آیا این درسته؟؟؟؟
  خواهشا زود راهنمایی کنید من چیکار کنم

 5. پارسا می‌گه:

  سلام . اگه لطف کنید لیست منابع تخصصی آزمون دکتری رشته جامعه شناسی رو به بدین ممنون میشم .سپاس

 6. چارچرا می‌گه:

  سلام .ای این چه آزمونی بود
  تازه بیشتر دانشگاها مصاحبه نمیگیرند دوباره یه آزمون جدا دارند و مرحله سوم اگر تونستی که موفق باشی دعوت به مصاحبه خوب یک باره بگید نمیخواهید کسی قبول بشه …..
  اصلا ایمن کارنامه هیچ چیز مشخصی نداره
  مثلا دراین رشته که من قبول شدم هر کی با هر رتبه ای مجاز شده آخه کی روزانه قبول میشه کی شبارنه یا نوبت دوم….
  خدایش خیلی بی انصافیه

 7. Mahsa می‌گه:

  رتبه ۲۸۰ رشته کامپیوتر امکان قبولی روزانه هست؟

 8. مدیریت می‌گه:

  بچه ها با رتبه ۵۰۰۰ بین ۱۵۰۰۰ شرکت کننده مدیریت و تراز ۲۴۰۰ امکان قبولی هست؟؟
  لطفا جواب بدید.

 9. مریم می‌گه:

  دوستان. لطفا راهنمایی کنید، سردرگم شدم. من که می خوام ورودی مهر ۹۶ باشم، میتونم آزمون اسفند ۹۵ را شرکت کنم؟

 10. علیرضا می‌گه:

  سلام دوستان-من ارشدحقوق خصوصی ازدانشگاه ازادبامعدل۱۵/۵دارم شاغلم به نظرتون چقداحتمال داره دکتراقبول شم؟ممنونم راهنمایی کنید

  • زهرا٢٧ می‌گه:

   اصولا دانشگاه های سراسری با فارغ التحصیلان آزاد رابطه خوبی ندارند و پذیرششون خیلی کمه
   باوجودیکه دانشجویان آزاد رتبه های خوبی داشتن اما متاسفانه خیلی پذیرش ندارن و لی جای نگرانی نیست ، چون من هم فارغ التحصیل آزاد بودم و شاغل و پذیرفته شدم
   همه چی بر میگرده به کیفیت آزمونتون و نحوه مصاحبتون
   آزمون رو خوب بخونین ان شاءالله نتیجه خوبی بگیرین

 11. لیلا می‌گه:

  سلام یکی نیست بگه انتخاب رو میدید دست دانشگاه ها فکربعدشم کردید که هر دانششگاهی دانشجوی خودش رو بر میداره…مشئولین محترم اگه چنین کاری را به راحتی انجام میدید دانشگاه هایی که وجدان دارن هم معرفی کنید تا ما خودمون رو الکی الاف نکنیم من تا اون جایی که خدا بهم لطف کرده همیشه خیلی خوب داشتم درس میخوندم ولی تواین طرح خیلی حق ها ضایع میشه به ویژه دانشجویانی که دکترای رشتشون تو دانشگاه مقطع ارشد نیست من که از حقم هیچ وقت نمیگذرم هیچ وقت…

  • سروش می‌گه:

   ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آزمون دکتری نیمه متمرکز که در اسفند ماه ۹۴ برگزار می شود برای ورودی مهر ۹۵ است و از آنجایی که در قانون جدید سنجش و پذیرش دانشجو آمده است که تغییرات باید حداقل یکسال قبل اطلاع رسانی شود، این آزمون شامل تغییرات جدید مصوبه مجلس نمی شود.

   وی اضافه کرد: ورودی های سال ۹۵ بر اساس ضوابط فعلی پذیرش می شوند و اگر مراحل تصویب قانون طی و قانون نهایی شود، قطعا تغییرات جدید آن برای ورودی های سال ۹۶ قابلیت اجرایی خواهد داشت.

   خدایی خاطرنشان کرد: پس از اینکه قانون ابلاغ شد سازمان سنجش تغییرات آزمونی را برای آزمون آبان ماه سال ۹۵ و ورودی های سال ۹۶ اعلام خواهد کرد.

   رئیس سازمان سنجش یادآور شد: داوطلبانی که در حال حاضر می خواهند برای آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۵ ثبت نام کنند، مطمئن باشند که ثبت نام براساس ضوابط دفترچه ثبت نام که منتشر شده است، انجام می شود.

   به گزارش مهر، کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۲۲ آذر ماه به تصویب رسید.

   نمایندگان با ۱۰۴ رای موافق ۷۱ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس با کلیات این طرح موافقت کردند. با تصویب نهایی این طرح، آزمونی واحد برای تحصیلات دوره‌های تکمیلی ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و سراسری برگزار می‌شود.

   ماده ۵ این طرح به شیوه جذب دانشجوی دکتری می پردازد که در ابتدا پس از تصویب کلیات برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش بازگشت و پس از نهایی شدن نظرات کارشناسی در صحن علنی و جلسه روز یکشنبه ۶ دی ۹۴ به تصویب نمایندگان رسید.

   بر این اساس، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های (آموزشی، پژوهشی و پژوهش‌محور) به شرح زیر انجام می‌شود :

   الف- دکتری آموزشی پژوهشی سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

   ۱- آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

   ۲- سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

   ۳- مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

   ب- دکتری پژوهش محور:

   سنجش و پذیرش برای دوره‌ دکتری ناپیوسته پژوهش‌محور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌شود:

   ۱- آزمون‌های متمرکز ۳۰ درصد

   ۲- سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

   ۳- مصاحبه علمی و بخش عملی ۳۰ درصد

   ۴- تهیه طرح‌واره ۲۰ درصد

   بر اساس تبصره ۱ این ماده، برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هر یک از وزارتخانه‌ها و از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

   شورای سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی می‌تواند با لحاظ بند (ت) ماده ۱ از ظرفیت دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی در برگزاری آزمون متمرکز استفاده کند.

   همچنین طبق تبصره ۲ این ماده، هر یک از وزارتخانه‌ها مکلفند در چارچوب آمایش آموزش عالی کشور سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمامی رشته‌محل‌های مورد تایید شورای گسترش، خود اقدام کنند.

   علاوه بر این طبق تبصره ۳، طرح‌واره دکتری پژوهش‌محور باید در جهت رفع یکی از مشکلات ملی باشد و به تصویب دستگاه اجرایی ذیربط رسیده باشد.

   همچنین طبق تبصره ۴ این ماده شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند هر سه سال یکبار نسبت به اضافه کردن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای موجود اقدام کند. زمان اعلام این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی آن است.

  • زهرا٢٧ می‌گه:

   کاملا موافقم با شما
   خودم دکتری میخونم و دیدم علنا امسال که چقدر حق ها ضایع است و دانشجوهای همون دانشگاه ها برداشته میشوند
   الانم تو کلاس فقط منم که دانشجوی اون ها نبودم.
   یه دانشگاه دیگه که فقط و فقط ۴ تا از دانشجوی خودشون رو برداشت
   خیلی سخته رتبه ٣ قبول نشه ولی رتبه ٢۴ که دانشجوی خودشونه قبول بشه
   یا رتبه ۵ با کلی رزومه بمونه اما ١٢ قبول بشه چون دانشجوی خودشون بوده

 12. احمد می‌گه:

  با سلام
  دوستان من شنیدم از اساتید گروه منابع طبیعی و کشاورزی دانشگاه تهران که ازمون عمومی اسفند تاثیر چندانی ندارد و قرار هست اردیبهشت خودشون یک ازمون اختصاصی بگیرند اما چطور ممکنه ما دهه سوم فروردین نتایج ازمون عمومی سازمان سنجش را بگیریم و آماده یک ازمون اختصاصی در اردیبهشت شویم
  مهمتر اینکه اگه قرار هست ازمون بگیرند چرا ازمون و منابعش و ضرایب ان اطلاع رسانی نمی شود
  با تشکر

 13. سعیدیانی می‌گه:

  امیدوارم همه موفق باشند، البته آدم باید توانایی حمل مسئولیت دکتر بودن را داشته باشد بعد شرکت کند.

 14. سادات می‌گه:

  سلام.درجواب سحرخانوم:قبولی تو پردیس ازطریق امتحان سراسری است.شهریه اش هم یه کم ازشبانه بیشتر ویه کم از آزاد کمتره.البته بعضی دانشگاهها شهریه شبانه وپردیسشون یکسانه.البته فکرنکنید که چون پردیس پولیه قبولیش راحته چون من پارسال رتبم زیر۳۰۰بود ولی قبول نشدم…موفق باشید…

 15. mobina می‌گه:

  سلام تکلیف آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت چی میشه اونم مثل وزارت علوم ۵۰ درصد زمونه ۲۰ درصد سوابق و ۳۰ درصد مصاحبه? اصلا سال دیگه کی قراره برگذار بشه?

  • زهرا٢٧ می‌گه:

   من توصیه میکنم که اگه رشتتون رو وزارت بهداشت داره حتما آزمون دکتری وزارت بهداشت بدین
   هم بودجه خوبی برای پایان نامه به دانشجوهاشون میدن
   هم پارتی بازی بسیار بسیار کمتری نسبت به وزارت علوم داره
   و هم اینکه به دانشجوهای دکتراشون ماهیانه حقوق میدن ولی وزارت علوم از همه لحاظ تعطیله و درساش هم به مراتب سخت تر از بهداشت
   بازار کارشم نسبت به بهداشت پایین تره

 16. سحر می‌گه:

  دوستان سلام ابا کسی از دانشگاههای پردیس و نحوه ی پذیرش چیزی میدونه؟

 17. آیت می‌گه:

  سلام
  دوستان بنده اصلا متوجه حرف های مدیران محترم سنجش و وزارت علوم …. بابت امتحان دکتری نشدم لطف کنید بسیار راحت بنده رو متوجه کنید

 18. سعید می‌گه:

  با این وضعیتی که منابع دارن واقعا برای کسی نه حوصله مطالعه دروس میمونه نه انگیزه. به اندازه کافی شرایط بد بود چه دلیلی داشت بدترش کنند. حالا مدام غصبی میشیم که این چه منابعیه که اعلام کردن. یکی نیست بگه اخرش که چی؟ این همه دکتر به چه درد جامعه میخوره؟ اصلا واسه چند درصد این دکترا امکان کار هست؟ دوستان مشکل اصلی ما بعد قبولیه با این بازار کار. به این هم فکر کنید!!!

 19. Rahimi می‌گه:

  منابع ازمون شیمی تجزیه در دومرحله چه درس هایی است؟

 20. سمیه می‌گه:

  باسلام.لطفا جواب مابدید.من ارشد تاریخ اسلام هستم. باید برای امتحان برم رشته تاریخ ایران بخونم اگر اینجور باشه که شانس موفقیت با تاریخ ایران است جون تمام گرایشهای تاریخ باید تاریخ ایران بخونن؟

 21. فاطمه می‌گه:

  من گیج شدم

 22. میریام می‌گه:

  سلام لطفا منابع مدیریت اجرایی هرکی اطلاع داره که چی ان بگه
  با تشکر

 23. دانشجو می‌گه:

  باید دروس همه ی گرایش ها رو خوند حتی اون هایی که کاملاً بی ربط هستند و بعد ببینی آیا استاد تو رو قبول میکنه یا نه.

 24. negin می‌گه:

  اه این چه وضعیه؟!
  پس تکلیف ما ک دانشگامون دکترا نداره چیه؟؟؟؟؟

 25. م می‌گه:

  ماکه متوجه نشدیم تغییرات دکتری چی هست و اینکه ازمون دوبار برگزارمیشه یعنی چه!

 26. دوستان حقوق گرایش جزا لطفا منابع رو به من معرفی کنید می‌گه:

  منابع مشخص نیست لطفا دوستان مطلع کمک کنن

  • دانشجو می‌گه:

   اساسی، جزا، مدنی، بین الملل، اصول و متون.
   همه رو باید بخونی (جالبه که تجارتم حذف کردن!!!).
   متاسفانه گرایش بندی کاملا بد انگاشته شده در مقررات جدید.

 27. پرهام می‌گه:

  در مواد امتحانی مدیریت اومده اصول مدیریت از دیدگاه اسلام چه صیغه ای هست ?بهتر نبود به جای اون درس من دراوردی همون رفتار سازمانی یا منابع انسانی می ذا شتند؟؟؟؟!!!!میان ابرو درست کنند میزنن چشمم کور میکنن والا

 28. بیتا می‌گه:

  لطفففففا یکی بگه منظور از جغرافیای طبیعی و انسانی ایران برای رشته جغرافیا کدوم منابع هستند؟

 29. بیتا می‌گه:

  حالا یکی از دوستان منو راهنمایی کنن
  برای آزمون دکترای شیمی معدنی اسفند چه دروسی به جز زبان و استعداد باید بخونم- من که از نوشته های سنجش چیزی دستگیرم نشد
  اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

 30. بیتا می‌گه:

  سلام دوستان
  قبلا هم دست دانشگاه ها بود الانم فرقی نکرده فقط مواد آزمونو پیچیده ش کردن- اینهمه وقت میذاریم درس میخونیم رتبه میاریم مصاحبه دعوت میشیم اونوقت اساتید هیئت علمی در عرض ۲۰ دقیقه با سوالای بی سرو ته میزنن تمام زحماتمونو میترکونن، به همین راحتی

 31. ارشد می‌گه:

  سلام
  حالا سال دیگه امتیاز مقالات رو خود دانشگاه تعیین می کنند یا مث امسال طبق جدول سازمان سنجش هس؟
  اگه غیراین باشه ک دانشگاها سلیقه ای عمل میکنن برادادن امتیاز به مقالات افراد

 32. حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی می‌گه:

  هیچ کدام از کتاب هاییی که در مقطع کارشناسی ارشد خوندیم جزئ منابع دکتری ۹۵ نیست!!!!!!!!من موندم که کی این منابع رو انتخاب کرده. اسم این آزمون رو باید دکتری غیر تخصصی نامید.

 33. نورانی می‌گه:

  سلام دوستان چرا فکر می کنید استاد حاضره دانشجوی معمولی دانشگاه خودشونو ور داره ولی دانشجوی باهوش و زرنگ یک دانشگاه دیگر رو ور نداره یعنی اگه شما اینجوری فکر می کنی همه اینطوری فکر می کنند
  البته آشنایی با یک استاد یک نکته ای است که دانشجویان خودش بهتر سوالات رو بلدند جواب بدهند که فکر نمی کنم یک استاد تکی نظر بدهد و باید تیمی در هر دانشگاه تصمیم بگیرند.

  • مریم می‌گه:

   استاد من بهم گفته بود تو مجاز شو من خودم برت میدارم و کاری به رتبت هم ندارم.
   رتبه پنج میشناسم که تو بهترین دانشگاه هم قبولش نکردن و به زور انداختنش یه دانشگاه درجه سه تو تهران ولی رتبه بدتر از اون همون دانشگاه قبول شده.

 34. مواد می‌گه:

  ببخشید، جلو ستون مدیریت نوشته کلیه ی رشته ها،ایا می توانم من (رشته کارشناسی و ارشدم مهندسی مواد)تو این رشته شرکت کنم؟

 35. مواد می‌گه:

  سلام
  ببخشید، من رشته کارشناسی و ارشدم مهندسی مواده، به نظر شما من میتونم برای دکتری در رشته مدیریت شرکت کنم؟

 36. برق-الکترونیک می‌گه:

  سلام دوستان. هرسال یه قانون بدتر از سال قبل.
  آزمون ۱۵ اسفند ۹۴ برگزار میشه و آبان ۹۵ و دوبار ۱۵ اسفند ۹۵ و آبان ۹۶ و…..
  این یعنی اینکه دکتری هم الکی شد.
  نکته بعدی اینه که هیچ کس غیر مجاز نیست. همه مجاز هستند برن دانشگاه های مورد علاقه، هرجور شده دانشجو بشن. هر جور شده
  نکته بدی اینه که هر دانشگاه ۱۰۰ درصد دانشجو خودش و میگیره
  نکته بعدی اینه که چقدر بد دروس رو انتخاب کردن. دروس دوران کارشناسی.
  حالا از همه مهمتر اینه که، یعنی وزارت خونه علوم و تحقیقات نمیدونه بچه های کارشناسی الکترونیک ریاضی مهندسی پاس نمیکنن؟؟؟؟؟ تو چارت نیست؟؟؟؟ البته نبودنش اشتباهه. ولی چرا اومدن حالا این درس و گذاشتن برا آزمون دکتری درحالی که پاس نکردن؟؟؟

 37. شیمی فیزیک می‌گه:

  سلام دوستان چرا منابع رو واضح مشخص نمیکنن؟
  من که شیمی فیزیک هستم باید بقیه رو هم بخونم؟ وقتمون داره از دست میره چرا دقیق نمیگن چی بخونیم؟
  یعنی برای دکترا ما باید درسهای لیسانس رو بخونیم؟

 38. رضا می‌گه:

  خواهش میکنم بچه یه اعتراضی چیزی انجام بدیم که موارد امتحانی مثل سال گذشته برای هر رشته تخصصی بشه.

  • ابوالفضل بحری می‌گه:

   با سلام
   خواهشمند دستور فرمائید موارد امتحانی آزمون دکتری همچون سال گذشته برای هر رشته تخصصی برگزار گردد.این صحبت تمامی متقاضیان است.چرا مواد امتحانی نا مرتبت را لحاظ می شود و این موجب کاهش کارآئی تخصص افراد می شود.

   ابوالفضل بحری

   • فریبا می‌گه:

    با سلام واقعا چرا منابع رو اینجور اعلام کردن ؟ اگه منابع تمام گرایش ها باید خونده بشه چه لزومی به تخصصی کردن و گرایشی کردن رشته ها بود ؟

 39. علی می‌گه:

  خیلی بد شده مخصوصا تو گروه دامپزشکی.
  تو رو خدا یه کاری بکنید آخه من که میخام بهداشت مواد غذایی امتحان بدم چطور باید بیوشیمی و فیزیولوژی وآسیب شناسی بخونم.
  ۱۰۰ رحمت به سال های قبل یه تخصص گرایی بود

 40. محمد می‌گه:

  با سلام
  آزمون دکتری دو مرحله ای شده ، مرحله اول اسفند ماه و مرحله دوم آبان سال دیگه ( نه آبان امسال (. تا اینجا مشکلی وجود نداره اما مشکل در دروس تخصصیه . متاسفانه دروس تخصصی دوره کارشناسی در نظر گرفته شده و به دروس ارشد توجهی نشده ، یعنی باید بریم دروس ترم دو کارشناسی رو واسه دکتری بخونیم از تون بدتر اینه که رشته ای مثل من ( کارشناسی ارشد الکترونیک گرایش ادوات ) بجای اینکه الکترونیک بخونم باید برم مدار و ریاضیات بخونم و این یعنی فاجعه. کلا تخصص رو حذف کردن .

 41. الهام می‌گه:

  اینکه هیچ تغییری با کنکورای قبلی نکرده. فقط وقتمونو ازمون گرفتن. حالام اگه قراره اولین نوبت آزمون آبان باشه خب چرا جزئیات دروسی که هر رشته باید امتحان بدن رو اعلام نمیکنن؟؟؟

 42. آذر می‌گه:

  میشه تاریخ آزمون رو اعلام کنید

 43. پاییز می‌گه:

  سلام.من ارشدمو توی دانشگاه ازاد گذروندم البته با رتبه ۶ قبول شدم و توی دانشگاه معدل الف بودم. الانم رزومه ی خیلی خوبی در زمینه مقالات و سابقه ی کار مرتبط و بالا دارم.دارم تلاش میکنم که دکتری دولتی قبول بشم.بنظرتون با این شرایط بوجود اومده برای گزینش دانشجو در مقطع دکتری من شانس قبولی در دانشگاه دولتی دارم؟؟؟؟

 44. فاطمه می‌گه:

  سلام.منم مثل همه سر در گم.از دانشگاه ازاد فارغ التحصیل شدم. ودلیلی نداره تومصاحبه بخوان بخاطر دانشگام ردم کنن. ولی استرسش را دارم. و باعث شده کلا قید خوندنو بزنم و بشینم پروژه انجام بدم. راستش هم در امد داره هم بدون استرسه.ولی بازم منتظرم ببینم میخوان چی کنن.!خدا عاقبت همه ما را ختم بخیر کنه.یاعلی

 45. spn می‌گه:

  سلام دوستان این آیین نامه برای امسال هست؟ یعنی ما باید آبان و اسفند ۹۴ کنکور بدیم؟ لطفا راهنماییم کنین ممنون

 46. نرگس می‌گه:

  اگه میشه منابع دکتری برنامه ریزی درسی روهم لطف کنید.باتشکر

 47. نرگس می‌گه:

  اگه میشه

 48. نرگس می‌گه:

  باسلام
  توروخدادقیقا جواب سوالموبدین:درازمون دکتری ۹۵اول زبان واستعدادازمونش برگزارمیشه اگه رتبه اوردی بعداختصاصی؟ایا منظرازتغییرات همینه؟خواهشن شفاف سازی فرمایید.باتشکر

  • ندا می‌گه:

   سلام.
   نه به نظر من آزمون ۲ بار برگزار میشه هردوتاش کامله وقتی میگه محدودیت نداره و هرکی میتونه هردوبارشو امتحان بده یعنی دوبار شانس آزمون دادن و قبولی داریم. ممکنه آزمون آبان برای پذیرش در نیمه بهمن ماه و زمون اسفند برای پذیرش مهر باشه.

 49. مریم می‌گه:

  سلام دوستان میشه لطفا منابع رشته مشاوره رو بهم بگید مخصوصا واسه درس نظریه های مشاوره و شخصیت بگید چی بخونم

 50. ستاره می‌گه:

  سلام.تو رو خدا یکی راهنماییم کنه کنکور امسال فقط زبان و استعداده یادروس تخصصی هم هست؟

  • زینب می‌گه:

   صد در صد دروس تخصصی هم هست
   بارها اعلام شده که هست
   متن دکتر خدایی رو مطالعه کنید متوجه میشید
   دروس تخصصی و استعداد و زبان
   عین سال های قبل
   فقط در قسمت پذیرش تغییراتی داشته و اینکه دو بار در سال کنکور برگزار میشع و رتبه تا ۲ سال اعتبار داره

  • ستاره می‌گه:

   زینب جان ممنون از جوابت.بعضی از دوستان گفته بودند قانون امسال اینه که ۱ بار فقط امتحان زبان و استعداد میگیرند اگه قبول شدیم مرحله بعدش امتحان تخصصی و مصاحبه ست این درسته؟؟؟

   • wزینب می‌گه:

    نه عزیزم اینطور نیس
    کنکور از دروس تخصصی و زبان و استعداد تحصیلیه
    مثل سال های قبل کنکور میدیم و رتبه رو سازمان سنجش اعلام میکنه و دعوت به مصاحبه میشیم
    با این تفاوت که بعد از این مرحله دیگه همه چیز دست دانشگاه هاست و پذیرش به طور ۱۰۰ درصدی با اوناست
    حالا بعضی دانشگاه ها به طور شفاهی مصاحبه میگیرن و بعضیام کتبی که اینم مثل سال های قبله
    موفق باشی

   • طاها می‌گه:

    ازمون مثه قبل عمومی و تخصصی فقط دیگه سنجش تو کارنامتون نمیزنه قبول یا رد دانشگاه میگه سنجش فقط یک کارنامه با رتبه میده دستون

 51. زینب می‌گه:

  کنکور امسال دقیقا مثله سال قبله
  همون دروس و همون سطح
  با این تفاوت که دو بار در سال برگزار میشه و اینکه فقط رتبه به عنوان معرف به دانشگاه ها عمل میکنه و ۳۰ درصد تاثیرش رو در پذیرش نهایی از دست داده و پذیرش نهایی به طور ۱۰۰ درصدی بر عهده دانشگاهاست
  پس هممون باید همون مواد درسی پارسال رو برای ورود به دانشگاه های برتر واسه مصاحبه بخونیم
  در ضمن
  کنکور مثل پارسال شامل دروس تخصصی و زبان و استعداد هستش و هیچ کدوم اینا تغییری نکرده
  پس نگین که فقط زبان و استعداده!!!
  چون اینطور نیس
  موفق باشید

 52. روح الله می‌گه:

  سلام دوستان.
  سازمان سنجش واضع توضیح داده که از سال ۹۵ کنکور دکتری دو بار در سال برگزار میشه و این را هم ذکر کرده که از زبان, استعداد و دروس تخصصی امتحان گرفته میشه. این کجاش معلوم نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  پس خواهشا به خودتون استرس وارد نکنید به ما هم استرس وارد نکنیددددددد.چون که سازمان سنجش دقیقا همین را گفته و من تعجب می کنم که بعضی ها میگن ما منظور سازمان سنجش را نفهمیدیم.
  موفق باشید

 53. مریم می‌گه:

  به نظر من که این همه سال صبر کردیم یه سال دیگه صبر می کنیم ببینیم دقیقا دارن چی کار میکنن سال بعدترش میریم دکتری می خونیم. نیست که خیلی زمان هم مهمه. من که فهمیدم دکتری هم بگیریم آخرش باز کار نیست .

 54. لاله می‌گه:

  سلام منظور از دروس بایه و اصلی چیه.از دوستان کسی هست بدونه؟؟؟ریاضی هم هست؟؟؟
  رشته من عمرانه میخواستم برای دکتری تهران برم کلاس با این وضع اصلا نمیدونم این همه هزینه بکنم یا نه.
  فردا دروس عوض میشن بیچاره میشم.

 55. spn می‌گه:

  سلام من متوجه نشدم یعنی منی که قراره اسفند ۹۴ امتحان بدم نباید تخصصی بخونم؟ فقط باید زبان و استعداد بخونم؟ تاریخ دوبار آزمون میشه کی دقیقا؟ توروخدا راهنماییم کنیننننننننننننننننننننننننننننن

  • سحر می‌گه:

   قطعا باید تخصصی هم بخونی ازمون اول که توسط سنجش برگزار میشه فقط زبان و استعداده..اگه حدنصابو اوردی و به دانشگاه ها ارجاع شدی بعد ازمون تخصصی ازت میگیرن.. خوندن درسا همونه هرچی تا الان باید میخوندی همونارو بخون فقط نحوه ازمون گرفتنشونو تغییر دادن!

   • spn می‌گه:

    متشکرم سحر جون پس الان برای کنکور تاکید بیشتر برای زبان و استعداده درسته؟ ممنون از راهنماییت

    • امین می‌گه:

     سلام
     نه کنکورت دقیقا مثل پارساله
     دفترچه سوالاتتم هم استعداد هم زبان و هم تخصصی داره
     فقط تنها فرقش با پارسال اینه که دیگه نمیزنه که اقا تو مجازی یا نه یا بیا فلان دانشگاه مصاحبه
     خود دانشگاه اگهی میزنه اونایی که رتبشون اینه بیان برای مصاحبه
     و یک آوانسی هم که سنجش داده اینه که تو دوبار میتونی شانستو امتحان کنی یعنی ابان ماه هم امتحان بدی
     بعدشم کارنامه ای که بهت میدن تا دوسال اعتبار داره یعنی تا دوسال بعدش هر دانشگاهی آگهی زد و شرایظشو داشتی میتونی بری مصاحبه
     این از حرفای دکتر واضح بود دیگه
     شوک ندین
     بشینین مثل سابق درساتونو بخونین
     موفق باشین

 56. سحر می‌گه:

  اصلا خودش نوشته برای سال اینده سال تحصیلی ۹۵-۹۶ امسال اجرا نمیشه اگه خدا بخواد!!!

  • طاها می‌گه:

   سال ۹۵ ۹۶ینی چی؟
   ینی شما سال ۹۴ امتحان میدید که مهر ۹۵برید سرکلاس بشید سال تحصیلی۹۵ ۹۶ دیگه پس همین امساله و فرقیم با سال های گذشته تو موارد امتحانی نداره

 57. مهتاب می‌گه:

  سلام تروخدا هرچی زودتر مشخص بشه قرار چی میخواد بشه؟آخه ما کار که نداریم دلمون خوش کردیم بشینیم درس بخونیم دکترا قبول بشیم.ترو قرآن اذیتمون نکنین.

 58. دانشجو می‌گه:

  من نمی دونم اصلا چرا اینقدر روی زبان تاکید دارند زبان که قرار نیست مشکلی حل کنه من خودم یک مخترع و استعداد درخشان دانشگاه بودم. و با اینکه زبانم در سطح خوبی نیست اما با امکانات حاضر تاحدی برداشتم از مطلب دارم. اگر بخواهیم اینقدر زبان بخونیم که دیگه چرا اینجا باشیم. من زیاد تحقیق کردم و دیدیم حتی شهریه دانشگاههای فرانسه خیلی از ایران کمتره.تازه اونجا به فکرتم بها میدن. تازه مگه بنیاد نخبگان چه کار برای نخبه هاش کرده حتی یه بیمه براشون نذاشته.

  • دانشجو می‌گه:

   همین مونده فقط زبان حذف شه!اونوقت دکتری به معنای واقعی محقق میشه!
   ما زبان می خونیم تا حداقل بعنوان دانشجوی دکتری توان مطالعه تطبیقی رو داشته باشیم.

 59. محمد می‌گه:

  یچی بگم———————هرچی هست فقط دعا کنید تو روزهای اخیر بگن صد درصد چی هست———–و چه درسایی هست—–دعا کنید این مشخص بشه نکنه دیر اعلام کنند که همه ضرر کنند

 60. chemist می‌گه:

  من از دانشگاهمون دانشگاه سراسری تبریز پرسیدم گفتن فعلا ابلاغ نشده به ما که تغییری هست. بچه ها گفته در سال اول آیین نامه یعنی سال ۹۵ دوبار اجرا میشود. من امیدوارم منظورش آذر و اسفند ۹۵ باشه نه امسال. دعا کنین.

  • آزاد می‌گه:

   منم از مدیر گروه دانشگاهمون پرسیدم (آزاد تهران جنوب ) گفتن به ما چیزی ابلاغ نشده

  • آریا می‌گه:

   معمولا وقتی میگن آزمون ۹۵ یعنی همون برگزاری در ۹۴ !!
   تا حالا که اینطور بوده

  • نامشخص می‌گه:

   سلام. من تو دانشگاه شریف درس می خونم. سال دوم ارشد هستم و برای پذیرش اقدام کردم. استادام تمایل دارن که منو برا دکترا بگیرن. گفتن که این آیین نامه بهشون ابلاغ شده. اتفاقا ۲۶ موقع مصاحبه دکترا جلسه داشتن که چطور از بچه ها امتحان بگیرن. یا فقط مصاحبه کنن.اما زبان و ریاضی رو بخونین. چون برای سازمان سنجش هستش . همون GRE دوستان موفق باشن.

   • سحر می‌گه:

    چطور فقط به دانشگاه شما ابلاغ شده؟!

    • نامشخص می‌گه:

     چون دانشگاه شریف برای این قانون جدید دخیل بوده و کلی اعتراض کردن واسه نحوۀ پذیرش کنکور دکترا که سال های قبل می گرفتن. کلا سیستمش دانشگاه فرق می کنه.هر چی اساتیدش بگن همون می شه.

     • طاها می‌گه:

      شریف و جای دیگه نداره ابلاغ شه به همه جا میشه ریاضیم داخلش نیست اصلا
      ینی الان کسی میخواد دکترای الهیات بگیره باید بشینه حد و مشتق انتگرال بخونه ازمون مثل قبله

 61. مجتبی می‌گه:

  اگه دانشگاه ها تو مصاحبه سلیقه ای عمل کنند که بعضی شون انجام میدن تکلیف بعضی که دانشجوی اون دانشگاه نبودن و با اساتید دانشگاه آشنا نیستن چیه؟

 62. مجتبی می‌گه:

  اینکه میگن کنکور سال اول ابلاغ یعنی سال ۹۵ اجرا میشه یعنی کنکور جاریه دکتری نیست؟ بعدش این دروس اصلی پایه چیه؟

 63. مسیح می‌گه:

  خوشم میاد چقدر مشکل من شبیه دوستان است. با رتبه ۱۲ ارشد سال ۹۱ دانشگاه شهر خودم صنعتی اصفهان را زدم در حالی که رو تعداد دفترچه راحت تربیت مدرس قبول می شدم الان امسال نخونده رفتم دکترا امتحان دادم و رتبم ۷۰ شد و شهرکرد دعوت به مصاحبه شدم . الان که مونده بودم که بندازم برا سال دیگه یا نه اینا هم طرح های جدید راه انداختن فکر کنم به نفعمه شهرکرد همین امسال برم مصاحبه و گرنه معلوم نیس سال بعد چی پیش میاد

 64. بد شانس می‌گه:

  یعنی چی!!??? باز میخواد مثل اول بشه ?????

 65. مهندس صنایع می‌گه:

  سلام . لطفا یکی راجع به آزمون GRE یه توضیح بده.

 66. Hadis می‌گه:

  بچه ها این که میگن شاخه و گرایش رو در نظر نمی گیرن یعنی چی؟؟ آخه رشته ها تو گرایشای مختلف خیلی با هم فرق دارن..چجوری میشه ما اطلاعاتمون رو نسبت به تمام گرایش ها تکمیل کنیم؟؟اصن امکان داره؟؟

  • سمیه می‌گه:

   منم همین سوالو دارم مخصوصا امسال که میخواستم در رشته ای غیر از رشته خودم با گرایش نزدیک به گرایشم شرکت کنم کلی هزینه کردم تو این شرایط بیکاری برا قبولی.چی میشه پس ؟سه سال پیش که با رتبه خوب قبول نشدم بوسیدم دکترا رو گذاشتم کنار، کاش دوباره اقدام نمیکردم بازم استرس و بی برنامگی شروع شد.مسئولین روشن کنن لطفا

 67. علی می‌گه:

  سلام
  دوستان امسال دوبار کنکور دکتری هست؟ بخدا من کامل گیج شدم http://phdtest.ir/1394/02/%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-95-%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%B4/
  لطفاً راهنماییم کنین

 68. محمد ژئو می‌گه:

  نهایتا باز میخواد مثل قدیم بشه . یعنی همه چیزو میخوان بدن دست دانشگاهها اما به صورت تدریجی

 69. chemist می‌گه:

  خبر موثقه یا عوض میشه؟ جی آر ای چرا؟ انصاف نیس به خدا امسال یکی با درصد زبان صفر قبول شه اون وقت ما با آزمون زبان اونم جی آر ای.. ما رو هم همون شیوه قبلی پذیرش کنن

 70. نگار معتمدیان می‌گه:

  من دیروز به سازمان سنجش زنگ زدم
  ولی هر چقد منتظر بودم کسی جواب نداد..

 71. علی خلیلی می‌گه:

  سلاممممممم
  دوستان انگار آزمون تخصصی دکتری رو برداشتن و فقط قراره آزمون GRE به زبان فارسی برگزار بشه.

 72. تینا می‌گه:

  سلام دوستان
  راستش من اصلا احساس خوبی نسبت به این خبر ندارم. این که میگه استقلال بیشتر به دانشگاهها یعنی چی؟ چقدر میخوان بهشون قدرت بدن؟ الان ۷۰ درصد مصاحبه است و ۳۰ درصد آزمون کتبی. قراره با آزمون کتبی یک فیلتر ساده کنن و یه لشگر بفرستن دانشگاهها و خوب اینجوری هر دانشگاهی راحتتر از قبل مال خودشو برمیداره. یکی مثل من که اشتباه کرد و فوق لیسانسش رو شهرستان خوند ولو روزانه و با رتبه دو رقمی حالا باید در حسرت دکتری دانشگاههای تهران بسوزه.
  خدا به داد برسه. امسال با رتبه ۵۴ تو انتخاب رشته٬ دانشگاههای تهران رو ردیف کردم و بعد ۳ شهرستان٬ که فقط همون ۳ تا رو دعوت شدم. چون امسال سرکار میرفتم و نخوندم گفتم یه سال دیگه میخونم با یه رتبه خوب میرم یه دانشگاه تهران. حالا با این وضعیت تغییرات معلوم نیس چی به سرمون میاد!!!!

  • سمیرا می‌گه:

   آخ خواهر جان منم اشتباه تو رو مرتکب شدم با رتبه ۱۲ ارشد دانشگاه شهر خودمو انتخاب کردم که دکترا نداره و الان باید در حسرت دانشگاه قم باشم تینا جان برات دعا میکنم تو هم منو دعا کن که خدا راه تحصیلمان باز کنه امسال باز اسفند امتحان بدیم. خدا بزرگه خواهر به حق قرآن خدا رو قسم میدم به همه کمک کنه

  • sara می‌گه:

   دقیقا اشتباه منو مرتکب شدی عزیزم.
   با رتبه خوب رفتم الکی خودمو مسخره کردم با یه دانشگاه دولتی تو شهرستان درحالی که میتونستم تو دانشگاه خوب تهران ارشدمو بگیرم.
   امسالم که کار نذاشت مطالعه کنم گفتم خیالی نیست سال دیگه میخونم اینم از سال دیگه.
   دیروز که گفتن دوبار آزمون میگیرن امروزم که میگین آزمون جی آر ای فارسی. به خدا دیگه نمیدونم چی کار کنم. چرا نوبت به من که میرسه همه چی قاطی پاتی میشه؟!
   اخه مسئولای محترم درسته که دانشگاهیا باید انتخاب کنن ولی خدا وکیلی همین دانشگاهیا بی غرض انتخاب میکنن که حالا همه اختیارو به اونا میدین ؟

 73. سپیده می‌گه:

  سلام من از سازمان سنجش هم پرسیدم ولی گفتند متعاقبا اعلام خواهد شد . یعنی فعلا باید منتظر باشیم و هیچ کاری هم از دستمون بر نمیاد

  • اخه چرا می‌گه:

   وای ی چرا همه چیو میدن دست دانشگاها؟؟معلومه دانشجوای خودشونو بر میدارن که؟ بعدشم چرا واضح منابع ازمونو نمیگن؟دروس پایه چیه؟؟؟مثلا من که تجزیه خوندم باید معدنی و الی و …هم بخونم یعنی شیمی عمومی؟

   • فریده می‌گه:

    سلام بچه ها سوالی که من دارم اینه که اگر ما دوبار ازمون بدهیم و اگر به فرض قبول شیم کی میریم سرکلاس؟ سال ۹۶؟ یا سال ۹۵؟

  • حدیث می‌گه:

   سلام دوستان میشه یکی بهم بگه ۵۰ درصد نمره ازمونه منظور ارمون سنجشه یا امتحان هایی که دانشگاه هر شهر تخصصی برگذار کرد؟
   تو رو خدا یکی شفاش سازی کنه

درج نظر