مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

کشور ما آماده استقلال دانشگاه ها در پذیرش دکتری نیست

پیشنهاد وزن های 30 تا 50 درصدی برای بخش مصاحبه آزمون دکتری  در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی  در حال بررسی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شفاف ، هرچند خبرها حاکی از تدوین آیین نامه ای جدید برای پذیرش دانشجوی دکتری است اما طرح سنجش و پذیرش دانشجو دکتری به صحن علنی مجلس نرسیده و جزئیات آن در حال بررسی های مداوم از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است.

طرح سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج سومین دوره از برگزاری آزمون دکتری از زمان نیمه متمرکز آن، بیش از پیش در معرض توجه قرار گرفته و مجلس به عنوان نهادی که به این طرح مشروعیت قانونی خواهد داد همچنان منتظر بررسی های نهایی کمیسیون آموزش است تا نظر نهایی خود را درباره این طرح اعلام کند.

احمدی لاشكی، عضو کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با خبرنگار شفاف در رابطه با تصمیم این کمیسیون برای طرح سنجش و پذیرش دانشجو گفت: اقدامات اولیه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به پایان رسیده و نشست مشترکی را با دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت و همچنین معاون آموزشی وزیر علوم، معاونت آموزشی دانشگاه آزاد و پیام نور برگزار کرده است.

وی به تصمیمات این کمیسیون در آخرین جلسه بررسی این طرح اشاره کرد و گفت: اشکالاتی در طرح سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری وجود داشته و اعضای کمیسیون به این جمع‌بندی رسیدند که نظر مرکز پژوهش های مجلس در این رابطه اتخاذ کنند و بعد مجدد بر روی طرح سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری کار کنند. در زمینه هایی نیز مرکز پژوهش های مجلس نظرش را اعلام کرده و نامه آن را ابلاغ کرده است اما هنوز در صحن علنی مجلس نیامده و تا پایان ماه مبارک رمضان باید منتظر آن باشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، عدالت آموزشی را سبب ضایع شدن استقلال دانشگاه ها دانست و بیان کرد: در کشورهای توسعه یافته دانشگاه ها را مبنای آزمون دکتری قرار می دهند و به دانشگاه ها استقلال می دهند؛ هرچند مبنا قرار دادن دانشگاه برای پذیرش کاری درست است اما در کشور ما بستر این موضوع آماده نیست و ما هنوز معیارهای دقیق برای ارزیابی دانشجویان نداریم. همین موضوع سبب می شود تا برای سنجش و پذیرش دانشجویان سلیقه ای عمل شود و ممکن است حق بسیاری از دانشجویان مستعد ضایع شود. به همین خاطر طرح سنجش و پذیرش می تواند تا حدود زیادی گره گشا باشد. بخش اعظمی را به نمره علمی اختصاص دهد و بعد از آن دانشگاه ها اختیار این را داشته باشند تا با مصاحبه و گزینش بتوانند دانشجو پذیرش کنند.

وی این طرح را بهترین روش برای گزینش دانشجو خواند و افزود: طرح سنجش و پذیرش نسخه شفا بخش دانشگاه کشور ما در حوزه تحصیلات تکمیلی و دکتری طرح سنجش و پذیرش است و امیدواریم که مصوبه اجرای آن از مجلس گرفته شود و به دستگاه های مربوط ابلاغ شود.

احمدی لاشکی در توضیح طرح سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری گفت: سه سال گذشته پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد و پیام نور به صورت مستقل انجام می شد و این موضع سبب ایجاد رقابت در بین دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو شده بود که کیفیت را از دانشگاه ها دور می کرد لذا ما طرحی را در مجلس نهم برای پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی تصویب کردیم که اجرایی شد. ما به این نتیجه رسیدیم که پذیرش دانشجو در مقطع دکتری نیز نیازمند چارچوبی است که براساس آن صورت گیرد. بنابراین طرح سنجش و پذیرش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با همکاری تیمی متشکل از 11 نفر از وزرا شامل وزرای بهداشت و درمان، وزرای علوم و آموزش و پرورش و تعدادی از دانشگاه های بزرگ کشور و 2 نفر عضو ناظر مجلس و … مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در مقطع کاردانی و کارشناسی تمامی آزمون ها به صورت جامع برگزار می شود؛ ما می خواهیم که مقطع دکتری را نیز از حالت باز خارج کنیم و مجموعه بسته ای را داشته باشیم تا براساس آن نیاز دانشگاه ها به دانشجو را مورد ارزیابی قرار دهیم تا دانشگاه ها بتوانند مطابق با معیارهایی سازمان سنجش نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کنند. از سوی دیگر این طرح، دانشگاه ها را آزاد نمی گذارد که به صورت سلیقه ای دانشجویان خود را انتخاب کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه با این طرح، پذیرش دانشجو در مقطع دکتری به صورت متمرکز خواهد شد، گفت: برطبق این طرح وزارت علوم کل مجموعه های دانشگاه ها را زیر نظر خود قرار می دهد ولی استقلال را به دانشگاه ها خواهد داد تا تصمیم نهایی را برای پذیرش دانشجو دانشگاه ها بگیرند.

احمدی لاشکی افزود: به نوعی می شود گفت تمرکز همچنان در پذیرش دانشجو وجود دارد و دانشجویان از سوی سازمان سنجش به دانشگاه ها معرفی خواهند شد و دانشگاه نمی تواند دانشجویی را خارج از دانشجویانی که سازمان سنجش معرفی کرده است برای پذیرش دانشجو انتخاب کند.

وی در انتها درباره درصد تأثیرگذاری آزمون ورودی دکتری و مصاحبه گفت: بحث هایی در رابطه با درصد تأثیرگذاری آزمون ورودی دکتری و مصاحبه انجام شده و پیشنهادهایی برای تأثیرگذاری70 درصدی برای آزمون علمی و 30 درصدی برای مصاحبه یا تأثیرگذاری 60 درصدی برای آزمون و 40 درصدی مصاحبه یا تأثیرگذاری 50 درصدی هم برای آزمون و هم برای مصاحبه مد نظر بوده ولی تا این طرح در مجلس تصویب نشود نمی توان نهایی آن را اعلام کرد.

ورود به وب سایت دکتر احمدی لاشکی

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. آموزش عالی گفت:

  دوستان عزیز من پارسال برا تحقیق اومده بودن دانشگاه ارشدم ولی قبول نشدم.بنظرتون باز امسال برا تحقیقم میرن؟فعلی که چیزی نفهمیدم رفتن یانه

 2. رهام گفت:

  دوستان گرامی یک سوال
  پسرم تو رشته ریاضی رتبش 1000 شده
  کدوم رشته و دانشگاه بازار کاریش خوبه بفرستمش؟
  با تشکر
  درسته این سایت برا دکتراهاست ولی خماهشا این سوالو جواب بدید

  • organic94 گفت:

   رتبه 1000 خیلی خوبه.تبریک میگم.رشته مهندسی نفت در دانشگاه صنعت نفت تهران و اهواز و ابادان فکر میکنم بورسیه داره. رفتن سر کارشون تضمینیه.رشته های بورسیه آموزش و پرورش هم که رفتن سر کارشون تضمینیه. اگه رشته های بورسیه قبول نشد رشته مهندسی مکانیک نسبت به رشته های دیگه بازار کارش بهتره.

  • محمد گفت:

   سلام. من ارشد مهندسی نفت هستم، فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر. برا پسرتون دانشگاه صنعت نفت را توصیه میکنم بعدا هم گرایش حفاری یا مخزن رو انتخاب کنن. رشته مهندسی مکانیک هم فوق العادست

  • mechanic گفت:

   سلام…من فوق لیسانس مهندسی مکانیک هستم …..وتوصیه می کنم اگه شهرهای جنوبی و.. و ..هستیدحتما مهندسی نفت و در صورت علاقه مهندسی مکانیک رو انتخاب کنید و اگرجای دیگه هستسد..هستیدفقط مهندسی مکانیک خوبه……اساسا از بین مهندسی مکانیک و نفت…مهندسی مکانیک زمینه کاریش گسترده تره …و مهندسی نفت فقط میتونه تو شرکت نفت و برخی شرکتهای خصوصی وابسته به نفت کار کنه(کارش محدودتره)

 3. آرام گفت:

  سلام آقا پیام
  آیا ممکنه استادی ظرفیت داشته باشه اما چون از دانشجوهای معرفی شده خوشش نیومده نمره مصاحبه شونو زیر 45 بده تا هیچ کدوم در اون دانشگاه البته برای اون استاد قبول نشن؟البته اساتید دیگه در همون دانشگاه که ظرفیت داشتن دانشجویی رو که میخواستن امتیاز بالا دادند.بجز این استاد

 4. مهدی گفت:

  دوستان از کجا باید فهمید که اومدن تحقیق برات؟
  من 3 سال پیش از دانشگاهم فارغالتحصیل شدم.