مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

بررسی افزایش ظرفیت دکتری آزاد در کمیسیون آموزش

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس  از بررسی  موضوع افزایش ظرفیت دکتری آزاد  در  کمیسیون آموزش و تحقیقات کشور خبر داد.

به گزارش  ایسنا، به دنبال نشست تعاملی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، “جواد هروی” نماینده مردم قائنات و رئیس کمیته آموزش عالی مجلس درباره جلسه گفت: این جلسه با محوریت افزایش ظرفیت دکترای دانشگاه آزاد، برگزار شده بود. در این جلسه، آقایان فرهادی و میرزاده، دعوت شده بودند که وزیر علوم، درباره پذیرش دوره دکترا در دانشگاه آزاد اسلامی، توضیحات و نظر این وزارتخانه را اعلام کرد.

وی افزود: آقای فرهادی در این جلسه گفت که مراجع ذی‌صلاح بر ظرفیت دکترای دانشگاه آزاد نظارت دارند و با تدبیر، این موضوع را پیگیری می‌کنند.

هروی ادامه داد: در این جلسه ، درباره رشته‌های موجود در دوره‌های دکترا بحثی مطرح نشد؛ چراکه این رشته‌ها، تأیید شورای گسترش را دارد؛ از این رو به لحاظ قانونی، منعی برای جذب دانشجو در این رشته‌ها نیست.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس با اشاره به توضیحات رئیس دانشگاه آزاد در جلسه امروز کمیسیون آموزش، گفت: آقای دکتر میرزاده ضمن تبیین مباحث دوره دکترا، اعلام کرد که دانشگاه آزاد در جذب اساتید در دوره‌های آینده، برنامه مشخصی دارد و این دانشگاه، در جهت راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه توسعه و گسترش ظرفیت‌های علمی حرکت خواهد کرد.

وی افزود: در این جلسه، نمایندگان نظرات خود را بیان کردند و به طور مشخص، بنده چند سؤال را از وزیر علوم در این زمینه پرسیدم. زیرا معتقدم حساسیت‌هایی که وزارت علوم و کمیسیون آموزش مجلس درباره مقطع دکترا در دانشگاه آزاد به خرج می‌دهند، درباره فارغ‌التحصیلان دکترای دیگر دانشگاه‌ها، به کار گرفته نمی‌شوند.

هروی با تاکید بر اینکه «چرا به اندازه حساسیتی که روی ورودی‌های دانشگاه آزاد وجود دارد، نسبت به خروجی‌های دانشگاه‌های کل کشور حساسیت به خرج نمی‌دهیم؟» ، افزود: متأسفانه ‌اکنون در دوره‌های مختلف تحصیلی، فروش پایان‌نامه، صورت می‌گیرد که تخلفی محرز است ولی با آنها برخورد نمی‌شود. با این حال، نسبت به اضافه ظرفیت پذیرش دوره دکترای دانشگاه ازاد حساسیت نشان می‌دهند.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی است که به رغم این همه سخت گیری و حساسیت درباره دانشجویان دکترای دانشگاه آزاد، متأسفانه به مدرک و تخصص آنها کمتر از کسانی که مدرک معادل از دانشگاه‌های خارجی دارند، اهمیت داده می‌شود.

وی با بیان اینکه “بر روی دانشگاه آزاد فشار زیادی است”، گفت: جلسه امروز جلسه خوبی بود و امیدواریم با طرح این مباحث، مشکلات دوره دکترا حل شود و با رفع آنها، تمام رشته‌ها، به صورت کاملا شفاف مقبولیت علمی داشته باشند.

هروی با تأکید بر اینکه “شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و کمیسیون آموزش، خواستار رفع نواقص موجود در برخی دوره‌های دکترای دانشگاه آزاد شدند”، ادامه داد: ما نمی‌خواهیم دوره دکترا را از دانشگاه آزاد بگیریم بلکه می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم تا پذیرش دانشجوی دکترا در این دانشگاه مشکلی نداشته باشد.

رئیس کمیته آموزش عالی تصریح کرد: دانشگاه آزاد یک دانشگاه خصوصی است و بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید به فعالیت خود ادامه دهد و همگی باید به این دانشگاه، کمک کنیم تا نواقص برطرف شود. چراکه این دانشگاه یک دستاورد ستبر و قوی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه “اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد، طبقه مظلومی هستند”، افزود: گاهی می‌بینیم که اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در تندبادهای مختلفی قرار می‌گیرند؛ در صورتی که این اساتید زحمات بسیاری برای دانشگاه و دانشجویان متحمل می‌شوند ولی از حقوق کمی برخوردارند.

هروی با تأکید بر این‌که «هیچ‌ کس نباید ساحت این دانشگاه را مخدوش کند»،‌خاطرنشان کرد: با روالی که رئیس جدید دانشگاه آزاد برای رفع مشکلات در پیش گرفته است، امیدواریم مسائل این دانشگاه در اسرع وقت حل شود تا بتوانیم از موقعیت مناسبت این دانشگاه برای رشد علم کشور بیش‌ از گذشته بهره بگیریم»

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۸۸)

 1. دوست می‌گه:

  با سلام بحث در مورد پردیس بهتره یا ازاد وقت تلف کردن .ما دانشجو هستیم نه دانش اموز باید خودمون سطح سواد و ااطلاعات علمی رو بالا ببریم نه اساتید اونا فقط راهنمایی میکنن بقیه با خود دانشجو…..خیلی از اساتید دانشگاه ازاد علوم تحقیقات تهران و تهران مرکز در رشته من از اساتید مطرح و به نام هستن که قریب به اتفاقشون در دانشگاه تهران بهشتی و سایر دانشگاههای معتبر تدریس میکنن.

 2. پریسا می‌گه:

  یعنی چی هر کدوم از شهرها رو رفته باشن؟ من چهارتا انتخاب داشتم اما تهران محل مصاحبه مو زده بود با اینکه تهران انتخاب سومم بود??????????

 3. کنکوری می‌گه:

  چه خبره؟ چرا کسی به فکر اصلاح ساختار و رفع ایرادات نیست؟
  با اضافه کردن ظرفیت آزاد چه مشکلی از جامعه حل میشه؟

 4. zohreh می‌گه:

  سلام دوستان سابقه کار باید کتبی ارایه بشه یا شفاهی هم می پذیرن؟

 5. مریم می‌گه:

  ای بابا اخرش چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟مجوز دادن یا نه؟؟؟؟؟؟؟/

 6. @ می‌گه:

  آقا از اسمش پیداست دکترای پولی پس دیگه جای بحث نداره

 7. امین می‌گه:

  جای تعجب داره که همه بجای اینکه به اصل مطلب بپردازن چیزهای جزئی رو مورد بحث و جدل قرار می دن.آزاد یا پردیس یا روزانه و شبانه. وقتی شما تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه رو بررسی می کنی (از ابتدایی تا دبیرستان) و وقتی می بینید دانش آموز با نمره های غیر واقعی قبول میشه (ابتدایی مردودی نداره و نمره ها توصیفی هستن- راهنمایی دانش آموز حتی اگر تمام درسهایش رو صفر هم بیاره بوسیله نمره مستمر قبول میشه در دبیرستان هم تقریبا همین وضعیت حاکمه) متوجه میشید که مشکل یه جای دیگه است.درد درد نظام آموزشیه و گرنه آزاد و روزانه و پردیس و شبانه همه می تونن هم خوب باشن و هم بد. و اصلا همینکه دوستان دارن بحث برتری دانشگاهی را بر دیگر دانشگاه مطرح می کنن یعنی نظام آموزشی بیمار است و گرنه کیفیت تحصیل باید برابر باشه و تنها کیفیت ورود به دانشگاه ها باید متفاوت باشن.

 8. علی5 می‌گه:

  سلام وعرض ادب میخواستم ازدوستان سوال کنم با رتبه ۱۳۸ حقوق خصوصی ومصاحبه به نظرم خوب کجا ان شاالله قبول می شم اگر دوستان اطلاعاتی دارند اعلام نظربفرمایندآخرین رتبه ۴۲۲ می باشد

 9. ماری بیوشیمی به بیوشیمیست ها می‌گه:

  سلام دوستان مصاحبه تون چطور بود؟؟ سپهر،پدرام و…

 10. Hossrin می‌گه:

  سلام
  وقتی هنوز از پردیس سال قبل خبری نیست باید چکار کرد؟

 11. Hossrin می‌گه:

  سلام
  وقتی هنوز از پردیس سال قبل خبری نیست باید چکار کرد؟

 12. امیر می‌گه:

  مجوز ها ورودی ۹۳ چه شد؟

 13. دیاکو می‌گه:

  درود بر همه
  با توجه به تجربه ای که هم در دانشگاه دولتی و هم در دانشگاه آزاد دارم، این نظرم رو بیان میکنم.
  با توجه به ظرفیت دانشگاه آزاد، وارد شدن به اون آسون تر از دانشگاه دولتی است ولی، ولی خارج شدن از آزاد خیلی سخت تر از دانشگاه دولتیه.
  البته این نظر من در مورد دانشگاه های آزاد با درجه علمی الف و ب هست.

 14. رضا می‌گه:

  پردیس دانشگاه هایی مثل تهران که سابقه ۸۰ ساله دارد و بهترین دانشگاه و بهترین اساتید ایران را دارد و شریف ، امیر کبیر ،شهید بهشتی ، علامه و…
  و تمامی پردسهای دولتی با دانشگاه آزاد واقعأ قابل قیاس نیست.

  • غزال می‌گه:

   کاملا با شما موافقم. حرفی که همیشه استاد راهنمای من میگفتن!

  • دیاکو می‌گه:

   نظر شما صحیح و منطقی است.
   اگر قدرت موضوع علمی ورودی دانشگاه آزاد رو بخواهیم مورد بررسی قرار بدیم…
   در تحصیلات تکمیلی و مخصوصاً در مقطع دکتری که هزینه ها بالاست، مسلماً خیلی از افرادی که توانایی پرداخت هزینه های سنگین رو ندارند از دانشگاه باز میمونند و جا برای سایرین باز میشه (البته هستد کسانی که هم هزینه را پرداخت میکنند و هم بسیار قوی هستند)، در این چند سال این ضعف به سمت پردیس دانشگاه های دولتی هم کشیده شده، در حال حاضر شهریه دکتری پولی دانشگاه های دولتی بیشتر از دانشگاه ازاد هست.

  • روانشناسی بالینی می‌گه:

   رضا جان شما همش از پایتخت مثال زدی

   حالا یه سوال
   پردیس شهرستان بهتره یا آزاد
   مثلا کرمان
   یا مثلا شیراز
   یا هرمزگان

   • یه دوست می‌گه:

    سلام
    به نظر من در هر شرایطی پردیس بهتر از ازاد حداقل اینکه اساتید ش مال دانشگاههای روزانه است واینکه از همون امکانات یه دانشگاه دولتی استفاده میکنی ولی تو آزاد متاسفانه نه امکانات مناسبی به خصوص در رشته های علوم پایه امکانات آزمایشگاهیشون در حد کارشناسی ارشد هم نیست چه برسه به دکتری از طرفی اونقدر کیفیت آموزش تو آزاد پایین اومده و اونقدر صندلی خالی تو دانشگاههاوجود داره اگر تو ازمون منفی هم بزنی قبولی بدون در نظر گرفتن امکانات لازم کاش دانشگاه آزاد مثل دانشگاههای دولتی در هر مرکز استان یه واحد داشگاهی استاندارد ایجاد میکرد که کیفیتش بیشتر میشد

    • hamid می‌گه:

     خطاب به یه دوست گرامی
     این نظر بهراه نظرتون در پایین، دیگه جای هیچ بحثی رو باقی نمیذاره، واقعا همینطوره…لایک

    • نازی می‌گه:

     در جواب کاربر یه دوست
     من کاملا با شما و همه دوستانی که پردیس رو به ازاد ارجح می دونن مخالم به چند دلیل:
     ۱٫مقطع دکترای پردیس که تا سال قبل اصلا ازمون معتبری نداشت بقولی هرکی هزینه ثبت نام رو پرداخت می کرد پذیرفته می شد حتی من پردیسهای شهرستانایی رو سراغ دارم که ظرفیت دکتراشون ۱۰ نفر بود ولی شرکت کننده برای ازمون پردیس۷ نفر!!!پس مطمنا رقابتی صورت نمی گرفت
     ۲٫این در حالی هست که دکترای ازاد برای هر رشته محل حداقل ۲۰-۳۰ هزار نفر شرکت کننده داره و باید برای ازمونش مطالعه داشته باشی
     ۳٫بهتره بجای تعصبی برخورد کردن در مورد اساتیدش مطمن باشین بعد صحبت کنید می دونید پردیسها معمولا از اساتید حقالتدریس استفاده می کنن ولی ازاد مجبوره هیت علمی داشته باشه

     • یه دوست می‌گه:

      در پاسخ به خانم نازی باید بگم پردیس ها همه زیر نظر دانشگاههای دولتی وزارت علوم هستن بالاخره یه نظارتی روش هست بعدش پردیس چند سال تاسیس شده یه کمزمان لازمه تا تثبیت بشه

     • مریم می‌گه:

      لایک

 15. مینا می‌گه:

  بذارین بگن دانشگاه ازاد بهتره ما هم میگه بهتره!!!!! من از اساتید دولتی پرسیدم گفتن ما پردیس و روزانه رو یکسان می دونیم در ضمن جناب امیدوار میتونین از اموزش دانشگاه شیراز بپرسین فقط تو مدرک به جای دانشکده میخوره واحد بین الملل تازه اگه برین واحد بین المللشون رو نگاه کنید ۲۰% دانشجوی خارجی داره اونم از کشورهایی مثل ترکیه و چین و اندونزی و…. تو کدوم دانشگاه ازاد دانشجوی خارجی سراغ دارین

 16. مهشاد می‌گه:

  تبریک میکم مشکل مجوز ها هم که حل شد .حالا با خیال راحت بریم مصاحبه

 17. ستاره می‌گه:

  پردیس یعنی شهروند درجه دو، اسمی که تازه به دنیا اومده ، ، ،ولی دانشگاه آزاد از قدیم بوده….

  • شادی می‌گه:

   بله دقیقااا.

  • سیما می‌گه:

   شهروند درجه دو!!!؟؟ از قدیم!!!؟؟
   اگه قراره دفاعی از هر دانشگاهی بکنید خب با دلیل و منطقی دفاع کنید.
   با این حسابی که می فرمایید آزاد هم یه زمانی شهروند درجه دو بوده و در گذر زمان قدیمی شده! اجازه بدیم پردیس های شهروند درجه دو هم روال آزاد رو طی کنن و در گذر زمان قدیمی بشن!

 18. javad می‌گه:

  پردیس هیچ فرقی با شبانه و روزانه نداره. همشان دولتی محسوب میشن. در هنگام استخدام به عنوان هیات علمی در دانشگاههای دولتی، معدل، کارهای آموزشی و پژوهشی، تالیفات و تحقیقات و بعلاوه، اینکه از کدام دانشگاه فارغ شوی، مهم هست نه پردیس یا روزانه یا شبانه. اما حقیقتاً دانشگاه آزاد اسم و رسم خوبی برای دولتی ها نداره. پیام نور هم معتبره اما نه به اندازه دولتی

 19. javad می‌گه:

  سلام
  خواهشاً فلسفه نبافید دانشگاه دولتی فرقی نداره که روزانه ، شبانه یا پردیس باشی.همشان دولتی محسوب میشن. اما پیام نور از آزاد معتبرتره.

  • سلامت آزاد می‌گه:

   لایک

  • hamid می‌گه:

   به قوله یه بنده خدایی… بیگ لایک

  • ساراااااااااااا روانشناسی تربیتی می‌گه:

   بنده خودم دو مقطه قبلیم دانشگاه دولتی بودم و از دانشگاهای مادر در تهران! حقیقتا میگم اگر تلاش خود دانشجو برای سواد آموزی نباشه آزاد و دولتی و…هیچ فرقی نمیکنه مگه دانشگاهها چقد برای آموزش دانشجوهاشون وقت میذارن!
   ضمنا از نظر بنده پردیس و پذیرش اون هنوز در حالتی از ابهامه و یک سیستم نوظهور هستش نمیشه گفت صرف اینکه اسم دولتی روش هست از آزاده برتره!
   فرق عمده و اساسی دو سیتم آزاد و سراسری این هستش که در آزاد خود دانشجو هزینه های تحصیلش رو متقبل میشه.و سواد دانشجو به تلاش خودش بستگی داره نه صرفا آموزش مختصر دانشگاه ها!

 20. ..... می‌گه:

  لطفا راهنمایی کنید
  چطور میشه بورس گرفت؟
  کسانی که می گویند ما بورس میشدیم ولی نخواستیم لطفا اگر هستند توضیح دهند؟

 21. علی می‌گه:

  پردیسها در هر رشته بخصوص دو سال اخیر سه نفر و نهایت ۵ و به ندرت ۷ نفر را پذیرش می کنند و با اساتید برجسته کشور مثل دانشگاه های دولتی.
  اما آزاد رشته های غیر مجاز بدون استاد و کلاسهای بیش از ۷ نفر

 22. ali می‌گه:

  دوستان دیدم بحث پردیس و آزاد هست. گفتم بهتون بگم
  مهم نیست که کدوم بهتره یا بدتر مسله اینه که اسم حرف آخر را میزنه و متاسفانه پردیس ها اسم خوبی ندارند.
  من خودم برای بورسیه دانشگاه آزاد رفتم. من دولتی بودم کسی دیگه آزاد و نفر دیگه پردیس. اونی که پردیس بود بدون مصاجبه ردش کردن همون اول ولی اونی که آزاد بود با من هیچ فرقی نداشت.

  • علی می‌گه:

   پردیسها به طور کلی خیلی بهتر هستند ولی اگر بخواهیم دقیق بررسی کنیم شاید آزاد تهران(به شرط آنکه کلاسها زیر ۷ نفر باشند) از پردیس شهر های دور افتاده بهتر است.

 23. سحر می‌گه:

  انشاءالله همه مجوزها صادر میشه…. بابا من میخوام مدرکم مال دانشگاه آزاد باشه … برا منه کارمند خیلی هم خوبه….هرکی دوست نداره بره پردیس و پیام نور…

 24. مینا می‌گه:

  بنده کاملا تحقیق کردم و از اساتید هم دولتی و هم ازاد پرسیدم بستگی به اینکه رشته کم باشه همه جا خوبه ولی گفتن پردیس از همه بهتره و معادل شبانه هست مخصوصا بعضی دانشگاه ها مثل شیراز که اصلا تو مدرک پردیس نمی خوره دقیقا مثل شبانه هست بعد ازاد و بعدم پیام نور

  • امیدوار می‌گه:

   خانم محترم لطفا اطلاعات غلط ندهید.تو تمام مدارک پردیس عنوان پردیس قید میشه و اصلا شرایطش مثل روزانه و شبانه نیست و حتی مکان دانشکده ها و کلاسها هم کاملا جدا و متفاوت از روزانه و شبانه هست.

  • سلامت آزاد می‌گه:

   لایک مینا جان کاملا موافقم من قریب به یکساله دارم تحقیق میکنم کاملا درسته حرفت .آره دانشگاه شیراز تو رده بندی ده دانشگاه برتر کشور اگه اشتباه نکنم ۶ هست دوستان برن یه نگاهی بندازن بد نیس !!!!!

   • امیدوار می‌گه:

    دوست عزیز تو رده بندی شیراز تو ردیف ۷ هست. و خدمتتون عرض کنم پردیس دانشگاه شیراز یا هر پردیس ۱۰ دانشگاه ممتاز دیگه از این قاعده ها مستثنی هستند. لطفا بیشتر تامل و تحقیق بفرمایید.علوم تحقیقات تهران خیلی خیلی بهتر از پردیس های دانشگاههای درجه یک هست.

    • غزال می‌گه:

     امیدوار عزیز، این نظر شماست.اساتید دانشگاه های دولتی پردیس رو قبول دارند و اساتید دانشگاه آزاد، دانشکاه آزاد رو برتر میدونند. من خودم تربیت مدرس خوندم و تمام اساتید ما پردیس ها رو بیشتر از آزاد میپسندیدند برای اینکه اساتید پردیس ها همون هییت علمی های برجسته دانشگاه های دولتی هستند و همون سخت گیری های خودشون رو در پردیس ها هم اعمال میکنند!

    • سلامت آزاد می‌گه:

     دوست عزیز منم گفتم فک کنم ۶هست حالا ۶ یا ۷ زیاد فرقی نداره بحث رو کیفیت هست که خیلی خیلی از علوم تحقیقات بهتره مطمن باش

  • روانشناسی بالینی می‌گه:

   اگه واقعا حرفتون صحت داشته باشه و تو مدرک قید نشه پردیس
   پس واقعا هزینش ارزش داره
   چون دیگه تا خودتون لو ندید هیچکس با مشاهد مدرک پی نخواهد برد که
   پردیس خوندید و همه به چشم دکتر دانشگاه ملی به شما نگاه خواهند کرد!!

  • نازی می‌گه:

   خطاب به مینا
   این اساتید محترم شما نگفتن که هر جا بخوایی هیت علمی بشی خیلی راحت می فهمن پردیس خوندی ؟!نیازی نداره توی مدرک بنویسه اساتید دیگه دانشگاههای دیگه با کمترین سوال متوجه می شن :-)

 25. مسائل می‌گه:

  کاملا واضح هست هیچ پردیس و پیام نوری قابل مقایسه با علوم تحقیقات تهران نیستن.

 26. سالار می‌گه:

  بنده خودم دکتری ازاد می خونم برا جذب دولتی هرجا رفتم گفتن اگه پردیس یا پیام نور بودین مشکلی نداشت ولی تو ایین نامه هست که نباید دکتری ازاد باشید در ضمن دانشگاه ازاد هم از بچه های دولتی بیشتر جذب می کنه ولی در نهایت داشتن بند پ از همه مهمتره

  • سلامت آزاد می‌گه:

   لایک سالار .بله شما روانشناسی هستید که آزاد اصلا دکتری بالینی نداره سلامت داره .اول اگه بتونید پردیس که ازهمه عالی تر هس بعد آزاد بعد پیام نور من خودم ارش بالینی هستم .سوال کردم و میدونم کدوم از همه بهتره .اونطور که من پرسیدم از اساتید رشته خودمون اول پردیس بعد سلامت آزاد بعد پیام نور .

  • سامی می‌گه:

   منم همین تجربه رو دقیقا داشتم…اما بعضیا نمیخوان باور کنن و دوست دارن رویاهاشونو باور کنند!!!!!

  • روانشناسی بالینی می‌گه:

   وقتی که آزاد هم از دانشجوهای فارغ التحصیل خودش جذب نمیکنه و اولویتش سراسری
   هست اخه ادم به چه انگیزه ای این همه هزینه بده واسه گرفتن دکتری

 27. علی می‌گه:

  به نظر من اول پیام نور تهران بعد آزاد و بعد پردیس.
  دلیل من این هست که کسانی که دکتری پیام نور دارن امید به جذب شدن در این دانشگاه رو دارن. کسانی هم که آزاد خوندن می تونن حالا با هر سختی جذب دانشگاه آزاد بشن… حالا پردیس تکلیفش می خواد چی بشه؟ پردیس رو خود دانشگاه های سراسریم قبول ندارن چه برسه به جاهای دیگه؟ یعنی فک کنید یه کم میبینید احتمال جذب پردیسی ها به عنوان هیئت علمی نزدیک صفره… آخه کجا می خوان جذب شن؟ آزاد؟ آزاد دانشجو های خودش موندن تو دستشون… پیام نورم همین طور. حالا می مونه سراسری که اونم روزانه ها و شبانه ها هنوز هستن تو صف….
  من خودم مصاحبه پردیس تهران و علامه نرفتم. ولی آزاد می رم و قبول هم بشم می خونم

  • سلامت آزاد می‌گه:

   دوست عزیز لطفا اول اطلاعات درست کسب کنید بعد اطلاعات بده .رشته بالینی هرجا بخونی چون پدیرشش کم هست و بسیار مشکل ارزش داره ولی بهترینش پردیس هس که بسیار هم سخت میگیرن من نمیدونم رشته شما چی هست ولی بعضی رشته حتی اگه تو روزانه هم بخونی به هیچ دردی نمیخوره حتی اگ ده تا دکتری ازش داشته باشی ولی رشته ما هرجا بخونی هم ارزش داره هم بازار کار .

  • علی می‌گه:

   عجیبه راست میگی؟؟؟!!!

   • سلامت آزاد می‌گه:

    برو تحقیق کن دستت میاد علی آقا ضمنا من برای رشته خودمم پرسیدم گفتن اول پردیس بعد آزاد بعد پیام نور بقیه رشته رو نمیدونم از اساتید دانشگاه تهران هم پرسیدم که جای شکی برام باقی نمونه .خیلی هم سخت میگیرن اتفاقا ومثل رشته ما که ۳تا ۴ نفر پذیرش بیشتر نداره .

 28. حسابدار می‌گه:

  دانشگاههای پیام نور چون نیمه وقت حساب می شوند در مجامع علمی خارجی از اعتبار کمی برخوردارند، پردیس ها هم داری اینده مبهمی هستند. ازاد مسلما بهتر است اما این دانشگاه هم…..

  • توانا می‌گه:

   تبریک به همه ی کسانی که منتظر مجوزها هستند ان شالله که خبرهای خوبی درراه است .ازظاهرامرکه خبرهای خوبی احساس می شه یه مسئله ی دیگه که می تونه امیدوارکننده باشه جذب هئئت علمی که برای دانشگاه ازادحیاتی شده ودانشگاه مجبوره خیلی ازاستادیارها رادانشیار ارتقا بده وعضو جدید بگیره ….این می تونه یه نقطه ی امید باشه ……

  • روانشناسی بالینی می‌گه:

   یکی از دوستان پردیس دانشگاه تهران میخونه و با کلی افتخار میگه تو مدرک فارغ التحصیلی قید نمیشه پردیس و مینویسه دانشگاه تهران
   اگه واقعا صحت داشته باشه پس پردیس ها معتبرتر از آزاد و پیام نور هستن!!!!!

   • نازی می‌گه:

    خطاب به روانشناسی بالینی
    دوست عزیز این دوستتون می تونه بگه توی مدرک نوشته نمی شه که بعیده نوشته نشه بلاخره یه جایی نوشته می شه
    در هر صورت بلاخره برای هیت علمی شدن که بره مصاحبه می فهمن کجا خونده توی مصاحبه مشخص میشه

    • وطن می‌گه:

     جالبه ما که اصلا پردیس ها رو طول ترم نمی بینیم چون کلا ساختمان کلاسهاشون یه ساختمان دو طبقه خارج از دانشگاهه فقط اساتید که حوصله ندارند در ساعتهای متفاوت امتحان بگیرند در یه جلسه و از همه با هم البته با سوالات متفاوت امتحان می گیرند همون سر جلسه امتحان که لیست حضور در امتحان رو میارن هم برگه پردیسی ها جداست و سر جلسه هم می گن پردیسی ها کیا هستن برگه رو بیاریم امضا کنند(لیست کاملا جداست).ضمنا مطمین باشید حتی اگر در مدرک هم ذکر نگردد که بعید است حداقل در ریز نمرات حتما نوع دوره مشخص است.

 29. آزاد می‌گه:

  جلوی افزایش بی رویه دکتری رو بگیرید….

 30. جامعه شناسی ـ بررسی مسایل می‌گه:

  معلومه آزاد

 31. محمد جواد می‌گه:

  سلام قطعا ابتدا مدارک پردیسها علی الخصوص پردیسهایی که تو مدرک فقط میخوره دانشکده پردیس بعد پیام نور چون دولتیه و در نهایت ازاد

 32. آزاد می‌گه:

  پیام نور

 33. روانشناسی بالینی می‌گه:

  سلام
  دوستان به نظر شما مدرک دکتری آزاد معتبر تر است یا پیام نور و یا پردیس؟

  • WQG می‌گه:

   به نظر من بستگی به واحد آزاد داره، مطمئنا اعتبار مثلا علوم و تحقیقات و تهران مرکز و اصفهان و نجف آباد قابل مقایسه با اونها نیست. ولی بقیه واحدهای آزاد رو نمیدونم . دوما شما از اساتید مطرح هم حتما نظرخواهی بکن.

درج نظر