مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات موسسه ابن یمین استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص دکتری بدون آزمون دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی

سازمان سنجش جزییات  پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان دوره تحصیلی دکتری ۹۴ – ۹۵ دانشگاه ها و مؤسسات را اعلام کرد.

به گزارش پی اچ دی تست ؛   سازمان سنجش کشور طی اطلاعیه ای  جزییات پذیرش بدون آزمون استعداد های درخشان در مقطع دکتری در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در سال تحصیلی ۱۳۹۵-۱۳۹۴ اعلام کرد .

متن اطلاعیه منتشر شده به شرح ذیل می باشد : 

به اطلاع کلیه متقاضیان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقاطع  دکتری می‌رساند، براساس ابلاغیه شماره  ۹۶۴۷۴/۲۱ مورخ ۹۴/۵/۲۴ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی می‌توانند به صورت مستقیم براساس فراخوان خاص دانشگاه و یا موسسه مربوط از سال تحصیلی ۹۵-۹۴ براساس آیین‌نامه شماره ۶۷۲۷۲/۲۱ مورخ ۹۳/۴/۱۸ و اصلاحیه شماره ۲۳۷۲۰۰/۲۱ مورخ ۹۳/۱۲/۱۶ نسبت به پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری اقدام نمایند. پذیرش متقاضیان تنها براساس آیین‌نامه‌های مذکور و با تایید نهایی سازمان سنجش آموزش کشور صورت خواهد پذیرفت.

موارد مربوط به پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع  دکتری:

۱- آیین‌نامه‌ شماره ۷۷۹۴۸/۲۱ مورخ ۹۳/۵/۵ و آیین‌نامه شماره ۶۷۲۷۲/۲۱ مورخ ۹۳/۴/۱۸ به تصویب شورای هدایت استعدادهای درخشان در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و جایگزین “آیین‌نامه ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر” (ابلاغیه شماره ۲۲۳۵۴/و مورخ ۲/۳/۹۱) و تمام مصوبات مربوط به پذیرش بدون آزمون برگزیدگان علمی در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری شده و برای پذیرش دانشجو از سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴ لازم‌الاجراست.  بنابراین پذیرش متقاضیان واجد شرایط در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ تنها در مقطع کارشناسی‌ارشد براساس آیین‌نامه‌ شماره ۷۷۹۴۸/۲۱ مورخ ۹۳/۵/۵ و اصلاحیه مربوط به آن به شماره ۱۱۴۳۷۴/۲۱ مورخ ۹۳/۶/۳ و در مقطع دکتری براساس آیین‌نامه شماره ۶۷۲۷۲/۲۱ مورخ ۹۳/۴/۱۸ و اصلاحیه مربوط به آن به شماره ۲۳۷۲۰۰/۲۱ مورخ ۹۳/۱۲/۱۶ صورت خواهد گرفت.
۲- هیچ گونه معرفی و جایابی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری از طریق این سازمان صورت نخواهد گرفت.
۳- متقاضیان تنها مجاز به پذیرش نهایی از یک دانشگاه می‌باشند و امکان پذیرش آنان به صورت همزمان از چند دانشگاه به عنوان پذیرفته‌شده نهایی وجود ندارد.
۴- در صورتیکه متقاضی موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه شود، بعد از تاریخ مقرر و تایید این سازمان به هیچ عنوان امکان انتقال، تغییر رشته و گرایش وجود نخواهد داشت.
۵- در هر زمان (حتی زمان فارغ‌التحصیلی) مشخص گردد که فرد پذیرش شده فاقد شرایط آیین‌نامه مربوط بوده است، پذیرش وی لغو و عواقب ناشی از آن برعهده خود متقاضی و دانشگاه پذیرنده خواهد بود.
۶- مسئولیت حسن اجرای آیین‌نامه‌های ذکر شده و هرگونه پاسخگویی قانونی آنها بر برعهده دانشگاه پذیرنده است و نظارت بر اجرا به عهده سازمان سنجش و شرح و تفسیر مفاد آن بر عهده معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد.
۷- متقاضیان می‌بایست از طریق فراخوان دانشگاهها و در تاریخ‌های مقرر که توسط دانشگاههای پذیرنده اعلام می‌شود، جهت اخذ پذیرش حداکثر تا تاریخ ۹۴/۶/۳۱ اقدام نمایند. 
۸- متقاضیان جهت دریافت فهرست اسامی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی پذیرنده در مقطع  دکتری می‌توانند به دفترچه شماره ۲ راهنمای انتخاب رشته در بخش آزمون مربوط بر روی سایت اینترنتی این سازمان مراجعه نمایند.
** ضمناً متقاضیان باید جهت کسب هر گونه اطلاعاتی در خصوص پذیرش به سایت دانشگاههای پذیرنده مراجعه نمایند و در صورت عدم اطلاع رسانی از طریق سایت اینترنتی دانشگاه، می‌توانند به صورت مستقیم به دانشگاههای پذیرنده‌ مراجعه نمایند.
 

آیین‌نامه‌های ذکر شده به همراه اصلاحیه مربوط به آنان از طریق پیوندهای ذیل قابل دریافت می‌باشد.

آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری به شماره ۶۷۲۷۲/۲۱ مورخ ۹۳/۴/۱۸

اصلاحیه مربوط آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری به شماره ۲۳۷۲۰۰/۲۱ مورخ ۹۳/۱۲/۱۶

دانلود دفترچه شماره ۲ انتخاب رشته  تحصیلی آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۴

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۸)

 1. ساریتوس می‌گه:

  سلام
  چند تا سوال در مورد این آیین نامه دارم
  اگر کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم جواب بده

  برای رشته ای مثل رشته معماری که المپیادهای علمی برگزار نمیشه این ۵ امتیاز یعنی به هیچ کدوم از متقاضیا تعلق نمیگیره؟
  اینجوری که عملاً از ۹۵ه شروعش!؟!

  همینطور در مورد طول تحصیل کارشناسی با ۳ امتیاز و ارشد با ۳ امتیاز!؟!
  در حالیکه خیلی از دانشگاه ها اساسا چارت ۹ ترمه برای کارشناسی دارن و ارشد ۲ ترمه تو رشته ای مثل معماری به نظرم خیلی بعیده

  یه سوال دیگه هم راجع به کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره های قبلی دارم. یعنی فارغ التحصیل های آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی میتونن برای استعداد روزانه و شبانه شرکت کنن؟

 2. فربد می‌گه:

  این اطلاعیه جدیددفقط برا دانشگاه سراسریه؟؟؟؟؟
  اخه تو اطلاعیه قبلی دانشگاهای غیر انتفاعی را شامل نمیشد؟؟؟؟

 3. مهندسی صنایع می‌گه:

  با عرض سلام.
  لطفا کمک کنید:
  دانشگاه فراخوان زده تا ۱۷/۶/۱۳۹۴ مدارک رو جهت بررسی بفرستید.
  ولی من در همون دانشگاه شاگرد دوم شدم ولی تاریخ فارغ التحصیلی من ۲۰/۶/۹۲ هستش که داره دو سال تمام میشه.
  آیا من مینونم مدارک رو بفرستم؟
  با تشکر

 4. مریم،فلسفه می‌گه:

  سلام دوستان من یه سوال دارم من میتونم هم از طریق استعداد درخشان مقاحبه بدون ازمون دکتری شرکت کنم و هم ازمون دکتری رو بدم که اگه قبول بشم برم برای مصاحبه،?اخه بدون ازمون رفتن مصاحبش خیلی سخت میشه و سخت قبول میکنن نسبت به زمانیکه کنکور میدی،خالا من میتونم از هردوراهش برم ،?

 5. ... می‌گه:

  الان این ایین نامه ها که نحوه امتیاز دهیشون قدیمی ان!!!!! مثلا مقالات علمی ترویجی مرتبط با پایان نامه نداشتیم ما

 6. ابراهیم می‌گه:

  سلام دوستان

  یه سوال داشتم…. میخواستم ببینم توی این اطلاعیه گفته برای پذبرش بدون آزمون تا ۹۴/۰۶/۳۱ باید اقدام کرد این یعنی چی من متوجه نشدم یعنی واسه مهر امسال یا ترم بهمن باز سهمیه پذیرش بدون آزمون اعلام میشه؟؟؟؟

  • به ابراهیم می‌گه:

   خیر. پذیرش بدون کنکور در سال یه بار انجام می گیرد. امسال فرصت تموم شده و اکثر دانشگاه ها نتاایج مصاحبه را نیز اعلام کردند

 7. گلنسا می‌گه:

  پس کی نتایج دکتری بدون آزمون میاد دوستان کی خبر نداره؟

 8. هزینه می‌گه:

  دوستان از شهریه هر ترم شبانه و پردیس لطفا اطلاع رسانی کنید

 9. پریسا می‌گه:

  سلام. منظور فقط دانشگاههای غیر انتفاعی است یا کل دانشگاهها؟ بعد از کجا باید متوجه بشیم این دانشگاهها پذیرش بدون آزمون دارند؟ باید سایت تک تک اونها را بررسی کرد؟

 10. محمد می‌گه:

  دوستان کسی اطلاع نداره تکمیل ظرفیت کی انجام میشه؟ امسال اصلا داریم تکمیل؟

 11. زینب می‌گه:

  ببخشید اینکه گفته متقاضیان می‌بایست از طریق فراخوان دانشگاهها و در تاریخ‌های مقرر که توسط دانشگاههای پذیرنده اعلام می‌شود، جهت اخذ پذیرش حداکثر تا تاریخ ۹۴/۶/۳۱ اقدام نمایند، یعنی نهایتا تا آخر شهریور دانشگاه ها فراخوان میدن واسه استعداد درخشان؟؟؟

 12. جوادتیموری می‌گه:

  معدل ارشد بالای۱۷باید باشه.کارشناسیم بالای۱۶٫اینا شرایط اولیه بعدش تا برسی به مصاحبه و…

 13. reza می‌گه:

  دوستان حتما باید معدل بالای ۱۷ باشه ؟
  اخه ۲ تا اطلاعیه هست که یکی ش نوشته معدل بالای ۱۷ و یکی ننوشته !!!
  و اینکه تا چه زمانی فرصت برای ثبت نام هست ؟

 14. سبیکه صنایع غذایی می‌گه:

  اقای ابراهیم من با نظر شما کاملا موافقم من هم دقیقا شرایط شما را دارم ای کاش میشد به همین نحو وبا برنامه ریزی دقیق واقعا کسانیکه دارای علاقه پشتکار خلاقیت و توانایی و استعداد هستند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند

 15. ابراهیم حقوقی می‌گه:

  باسلام خدمت همه عزیزان و مسئولین محترم وزارت علوم. بنظر بنده بایستی بگذارند کسانی که می خواهند دکتری بخوانند بیایند و مانند دانش بذیری پیام نور ثبت نام کنند و وارد شوند در دانشگاههای مورد علاقه . بعد چنانچه در ترم اول نتوانند خودشان را از نظر علمی نشان دهند بایستی با ادامه تحصیل برای همیشه خداحافظی کنند و این همه ماجرا و کنکور و مصاحبه و استعداد یعنی درخشان دیگر نداریم . خود بنده معدل کارشناسی ارشدم بالای ۱۷ و پایان نامه ام با درجه عالی و موضوعی بسیار جدید و شاید منحصر به فرد در ایران است ولی مدرکم از دانشگاههای دولتی نیست و در کنکور با تست زنی بسیار مشکل دارم زیرا از نظر تحلیلی و تشریحی قدرت بالایی دارم و حالا حالا بایستی پشت این سدها و کنکورها بمانم از طرف دیگر توان علمی و تحقیقاتیم در رشته و گرایش خودم اینگونه است که هم اکنون موضوع رساله و تزم را در اختیار دارم و می توانم در صورت قبولی در دکتری و بعد موافقت دانشگاه بعد از ترم سوم از رساله دکترایم دفاع نمایم .

 16. به مهسا خانوم می‌گه:

  مهسا خانوم شما که بیشتر در جریانید، این اطلاعیه جدید سنجش برای استعداد درخشان دانشگاه های غیر انتفاعی چطوریاست؟
  از دو منظر می پرسم:
  ۱- ارزش مدرک برای هیئت علمی شدن
  ۲- هزینه دوره دکتری

  • صادق می‌گه:

   الان دانشگاه های برتر کشور هم دکترا بگیری نمیتونی هیات علمی بشه، چه برسه به اینا

   • mechanic می‌گه:

    رشته داریم تا رشته …وتو رشته هایی که ظرفیتشون کمه ….خیلی احتمال هیئت علمی شدن هست….مثلا رشته ما با توجه به پذیرش زیادش …داره این احتمال کم میشه و…رشته های با ظرفیت کمتر از ۳۰-۴۰ نفر هنوز خیلی جا دارند برا هیئت علمی و…

    • آیدا می‌گه:

     نه آقا صادق این طورام نیست. رشته ما در در دکتری شاید پذیرشش در حد ده دوازده نفر باشه ولی کارشناسیش تقریبا داره از سنجش حذف می شه

   • مهسا می‌گه:

    من هم با نظر این دوست عزیز موافق هستم. در حال حاضر جذب به سادگی اتفاق نمیفته و تقاضا زیاد هستش براش. بنابراین اصولا کسانی اولویت دارن که در دانشگاه های برتر تحصیل کرده باشن.

 17. رضا می‌گه:

  بابا یکی این آیین نامه رو تحلیل کنه چی میگه؟؟؟؟این که همون قبلیه….یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 18. سلام بر آسمان می‌گه:

  خب اگه دانشگاه وقتی به یکی میگه قبولی تو فرمش امتیازشو ۷۰ به بالا میزنه . معدلم که گفته همتراز و …. نمیدونم چی چی . یعنی کارشناسی زیر ۱۶ هم شد اشکلی نیست.
  نتیجه گیری اینکه : همه چی دست دانشگاهه.

  • آسمان می‌گه:

   سلام دوست عزیز.کلش ۳۰ امتیاز دست دانشگاهه. بقیش معلومه دیگه وقتی طرف مدرک زبان نداره ۲ تا مقاله داره حتی اگه دانشگاه کل ۳۰ امتیازی که دستشه بهش بده نهایتش میشه ۶۰٫ تازه اگه حداکثر امتیاز هر بخش که تو جدول سنجش هست بهش بدن ۶۰ بشه. از شروط اصلیش اینه معدل کارشناسی ۱۶ یا ارشد ۱۷ وقتی طرف ۱۵ پس شرایط رو نداره. اگه همه چی دست دانشگاه پس سنجش چکاره است این وسط؟ مقطع دکتری است خیلی حساسه باید دقیق بررسی شه. پس چرا گفته اگه شرایط آیین نامه رو نداشته باشه در هر مرحله ایی قبولیش لغو میشه عواقبش پای دانشگاه و دانشجو

 19. آسمان می‌گه:

  این یعنی اینکه اگه یه نفر معدلش کمتر از این رنج باشه و امتیازش زیر ۷۰ و دانشگاه به این یه نفر بگه شما قبولی اسمشو بزنه، سنجش ردش میکنه؟ چون ۲ تا شرط اصلی رو نداره؟ پس چرا دانشگاه گفتن قبوله؟

درج نظر