مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

اعلام نحوه پذیرش دانشجوی پولی توسط دانشگاه ها

بر اساس لایحه احکام و مقررات برنامه های توسعه، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی دولتی مجازند براساس قیمت تمام‌شده یا توافقی با بخش غیردولتی و در ظرفیت مازاد دانشجو بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهوری به تازگی لایحه ای تنظیم و برخی از احکام و مقررات برنامه های توسعه کشور را طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که در این لایحه مواد ۳، ۴، ۵ و ۶ به حوزه آموزش عالی اختصاص دارد.

این لایحه با توجه به ماهیت دایمی برخی از احکام مندرج در قوانین برنامه توسعه کشور که تکرار آن‌ها منجر به حجیم شدن قوانین مزبور شده، به منظور رفع این مشکل و در جهت احصای احکام دایمی برنامه‌های یادشده که بستر توسعه را فراهم می‌سازد، ارائه شده است.

هیات وزیران در جلسه ۲۶ مهرماه ۹۴ این لایحه را به قید یک فوریت تصویب و برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است.

در ماده ۳ این لایحه آمده است: دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فرهنگستان‏ هایی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و سایر مراجع قانونی ذی‌ربط هستند بدون الزام به رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی به ویژه قانون محاسبات عمومی کشور، قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون برگزاری مناقصات و اصلاحات و الحاقات بعدی آنها و فقط در چارچوب مصوبات و آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی، اداری، استخدامی و تشکیلاتی مصوب هیات امنا که حسب مورد به تایید وزیران علوم و بهداشت و در مورد فرهنگستان‏ ها به تایید رئیس جمهور می‌رسد، عمل می‌ کنند.

تبصره ۱- اعتبارات اختصاص‌یافته از منابع عمومی دولت به این مراکز و مؤسسات، کمک تلقی شده و بعد از پرداخت به هزینه قطعی منظور و براساس بودجه تفصیلی مصوب هیات امنا و با مسئولیت آنها قابل هزینه است.

تبصره ۲- هرگونه استخدام جدید و توسعه تشکیلاتی منوط به تایید وزیران ذی ربط علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است.

تبصره ۳- هیات امنا با رعایت ماده (۱۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) – مصوب ۱۳۹۳ – نمی تواند علاوه بر آنچه که از محل منابع عمومی برای دانشگاه ها و مراکز مزبور پادار می شود، تعهد جدیدی برای سال تصمیم گیری و سال های بعدی مصوب کند.

تبصره ۴- صندوق‌های رفاه دانشجویان مشمول مفاد این ماده و تبصره های آن می‌شوند.

تبصره ۵- هرگونه اصلاح ساختار و مقررات مالی، اداری، معاملاتی، استخدامی و تشکیلاتی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و همچنین فرهنگستان‌های تخصصی فقط مشمول مفاد این ماده و تبصره های آن است.

ماده ۴- به دولت اجازه داده می‌شود به منظور حمایت از دانشجویان دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی دولتی و غیردولتی که دارای مجوز از یکی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، تسهیلات اعتباری به صورت وام بلندمدت قرض‌الحسنه حسب مورد در اختیار صندوق رفاه دانشجویان و یا سایر نهادهای ذی‌ربط قرار دهد.

ماده ۵- دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی دولتی مجازند از ظرفیت مازاد بر سهمیه آموزش رایگان خود و یا ظرفیت‌های جدیدی که ایجاد می‌کنند، براساس قیمت تمام‌شده یا توافقی با بخش غیردولتی و با تایید هیئت امنا در مقاطع مختلف دانشجو بپذیرند و منابع مالی دریافتی را حسب مورد پس از واریز به حساب درآمد اختصاصی دریافت و هزینه کنند.

تبصره- نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف به پیشنهاد هیات امنای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و حسب مورد با تایید وزارتخانه‎های ذی‎ربط و با رعایت قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ۱۳۹۲- خواهد بود.

ادامه تبصره : در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر با استفاده از ظرفیت‌های جدید از طریق امتحانات ورودی مؤسسات یادشده با در نظر گرفتن توان علمی داوطلبان با رعایت ضوابط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.

ماده ۶- دانشگاه‌های کشور، حسب مورد به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تصویب شورای گسترش وزارتخانه‌های مربوط، می‌توانند نسبت به تاسیس شعب در مناطق آزاد داخل کشور و نیز در خارج کشور به صورت خودگردان و با دریافت شهریه از داوطلبان اقدام کنند.

تبصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد. ضوابط پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو موضوع ماده (۲) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ۱۳۹۲- و برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی با پیشنهاد دانشگاه ها و حسب مورد با تأیید یکی از وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت تعیین می‌شود.

تبصره ۲- دانشجویان ایرانی شعب مناطق آزاد داخل کشور، همانند سایر دانشجویان از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. سیما معانی گفت:

  سلام من فوق ليسانس روانشناسي هستم، ايا دكتراي بدون ازمون و پولی در پردیس ،،در همین رشته وجود دارد ، ومی تونم ادامه بدم،، ممنون از لطفتون

 2. مريم گفت:

  سلام من علاقمند به رشته روانشناسى هستم و ميخوام در مقطع دكترى ادامه تحصيل بدم رشته كارشناسى ارشد من مديريت بازرگانى است و ميدونم كه در دانشگاه سراسرى و آزاد امكان ادامه تحصيل با كارشناسى غيرمرتبط وجود نداره ميخوام خواهش كنم راهنماييم كنيد كه آيا در دانشگاههاى پرديس اين امكان وجود دارد؟؟ و نحوه پذيرش چگونه است؟ 

  • حسن گفت:

   سلام هررشته رو میشود خواند ولی روانشناسی باید رشته مرتبط باشد در صورت اخذ مدرک نمیتوانید فعالیتی در این زمینه داشته باشید

 3. سعید گفت:

  سلام برای شرکت در دانشگاه های پردیس باید در ثبت نام کنکور سراری گزینه خاصی رو علامت زد؟

 4. رز گفت:

  سلام دوستان
  کسی اطلاع داره کلمه پردیس در مدرک دکتری ذکر میشه یا نه؟یا مرک دانشگاه تهران می دهند.

 5. سجاد گفت:

  سلام دوستان عزیز.من میخوام واسه دانشگاه پردیس کیش ثبت نام کنم امانمیتونم.ایاکسی ازدوستان ثبت نام کرده.ممنونم میشم کمکم کنین.درمقطع دکتری

 6. کامل گفت:

  وقتی قرار باشه هزینه ای بدی ، بهتر است تو همین دانشگاه پردیس خرج بشه، تا خارج از کشور

 7. علي گفت:

  با سلام- خانم ها و اقايون عزيز من دارم دكتري پرديس شهيد بهشتي ميخونم .كلا هم دانشگاه يك نفر را در گرايش من در پرديس برداشته دو نفرم روزانه هستند .تو يه كلاسيم. رتبه اونا 16و 12 بوده من 38…اينقدر سياه نمايي نكنيم.منم وام گرفتم و اذيت شدم.

  • توانا گفت:

   سلام دوست عزیز.منم میخوام رشته ی پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی ثبت نام کنم شرایط به چه صورت هستش؟ممنون میشم راهنماییم کنی.فقط عجله دارم زودتر پاسخ بدی ممنونتر میشم.

 8. خبر جالب و عجیبی بود.
  ممنون از زحماتی ک متحمل میشوید

 9. رضا گفت:

  سلام دوستان همانطور كه در متن آيين نامه هم امده فقط پرديس دانشگاه تهران كه در كيش است بدون ازمون سراسري است و اين هم بخاطر كيفيت خوب دانشگاه تهران است اما بقيه پرديس ها كه در منطقه آزاد نيست نياز به ازمون سراسري است.

 10. سارا گفت:

  از کی عملی میشه؟

 11. SINA گفت:

  من گیچ گیچ شدم سر در نمیارم – چرا اینطوریه؟؟؟ جلسه وزارت علوم برا کاهش دانشجو – الان هم پپپپپپ برا من سوال های زیادی مطرحه؟؟؟

 12. نیایش گفت:

  با سلام
  ببخشید دکترای دانشگاه آزاد اعتباربالاتری داره یا این دکترای پولی (پردیس) ؟؟؟؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   مدرک هر دو دوره مورد تأیید وزرات علوم هستش. اما اگه اعتبار عرفی منظورتون هستش، باید بگم که سلیقه ای هستش بیشتر، اما در کل پردیس دانشگاه های برتر و دانشگاه برتر آزاد ترجیح داده میشن. قیاس کلی نمیشه کرد. مثلا پردیس دانشگاه تهران به دانشگاه ازاد واحد شهرستان کوچیک ترجیح داره و همین طور دانشگاه علوم تحقیقات به پردیس دانشگاه های شهرستان ها ترجیح داره.

   • مهسا گفت:

    به این تبصره دقت کیند «بصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد.»

  • سلام پرديس مدركش بين المللي ست

 13. nora گفت:

  خب یعنی همه پردیس ها بدون کنکور هست؟توی سایت سنجش زده که همه دوره ها با ید در امتحان سنجش شرکت کنند.
  من برای تکمیل ظرفیت ذخیره پردیس هستم پس چرا سنجش اجازه ثبت نام من را باوجودیکه حدنصاب دانشگاه را اوردم . این خبر نقص دارد.

  • مهسا گفت:

   خیر، پذیرش در پردیس ها از طریق آزمون صورت میگیره و پردیس کیش استثنائا داره بدون آزمون جذب دانشجو میکنه.

 14. طلا گفت:

  الان اين يعني چي ؟ هر كي بخواد مي تونه صبت نام كنه بدون كنكور و با پول ؟ من پرديس كيش اسم نوشتم گفتن كنكور نداره .. همه واحدها اينطوري ميشه ؟ ميشه راهنمايي كنين دوستان مطلع تر …

 15. ف گفت:

  شد مثل زمان های قدیم…. همون که اگه پول داری میتونی درس بخونی

 16. مديريت دولتي- رفتار ستاره گفت:

  من هيچي نفهميدم! لطفا يكي توضيح بده، از كجا ميشه فهميد چه رشته هايي داره و كدوم شهر و كي بر ميدارن؟

 17. دانش گفت:

  من واقعا متوجه نمی شم چرا دوستان در مقابل این کار وزارت علوم موضع مخالفت رو گرفتن مگه اگهر یه نفر بخواد برای ادامه تحصیل بره خارج پولی پرداخت نمی کنه ؟!! مگه جز اینکه هزینه هنگفتی پرداخت می کنه و کلی مشکلات رو بجون می خره که بره ادامه تحصیل بده؟!!خوب همون پول رو اینجا هزینه کنه چه اشکالی داره؟!!
  در ضمن اونایی که هی می گن رزومه عالی و.. ولی بخاطر دو تا تست 10-20 نفر رتبشون جابجا شده به این دوستان بگم اونی که رزومه به قول خودتون عالی داره یعنی توی رشته خودش حرفی برای گفتن داره پس مطمنا سواد هم برای جواب دادن به تست داره اگر نه که معلومه رزومش ابکی هستش

  • مخالف گفت:

   بله دو تا تست استعداد تحصیلی که جابه جا زدم نشون دهنده سواد کم و رزومه آبکی من هست؟!؟ من تخصصی هام رو از روزانه های دانشگاهمون که الان همکلاسیم هستن بالاتر زدم و واقعا اونها در مقابل من حرفی برای گفتن ندارند.

   • مخالف گفت:

    البته با وجود درصدهامون که حتی تخصصی رو بالتر زده بودم سنجش پاسخگو نبود در مورد اختلاف رتبه 10 نفری ما که البته اول به نظرم چندان مهم نبود اما بعد که مشخص شد از رشته ما چه قدر کم روزانه می خوان فهمیدم مساله مهمی بوده.

  • دوست عزيز رزومه و تحقيق در مورد بخشي از رشته ي تحصيلي ست نه كل مطالب دروس مضاف بر اينكه تست هاي منطقي استعداد تحصيلي كه ضريب خطاء بالايي دارد و مجموعه دروس پر حجم رو طوطي وار خوندن و كار عملي و تئوري رو عملاً ندونستن خيلي خيلي بدتره

 18. رها گفت:

  عالیه ازاین بهترنمیشه….

 19. nora گفت:

  دکترای پولی یا همان پردیس فقط پول مطرح نیست. من رتبه29 شدم چون پذیرش رشته بنده کم هست شهرستانها رشته من را ندارند برای پردیس مجاز شدم دانشگاهی که توانستم دعوت نامه بگیرم دوره شبانه برنداشت. مجبور شدم بزنم پردیس ، مصاحبه با روزانه ها دریک روز و همان اساتید بودند. امتحان کتبی هم با همان کنکور دکترا بود. فکر نکنید پولدارهایی هستیم که عشق دکتراییم.
  نه فقط و فقط بخاطر همان اعمال سلیقه ها میدانم که نمیشه روزانه را در چنین رشته ای اورد پس بین بدوبدتر من بد را انتخاب کردم حتی نفرات قبلی بنده هم همه دانشجوی همین دانشگاه بوده اند.و به پردیس این دانشگاه هم راضی ام.
  چون دانشگاهی است که همیشه ارزوش را داشتم.
  خدانکند که به این فتوای جدیدشون عمل کنند و در تکمیل ظرفیت به درخواست دانشگاه جواب مثبت بدهند.

 20. مخالف گفت:

  بعد فرق اون کسی که با کنکور به خاطر دو تا تست نتونسته روزانه بره و با رزومه عالی شبانه قبول شده با کسی که همین جوری از راه رسیده و پول داده و میره دانشگاه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟ مگر اینکه شهریه شون بیشتر باشه یا شهریه ما شبانه ها رو کمتر کنند. این چه وضعیه واقعا!!!

  • مخالف گفت:

   چرا هیچ کس به شهریه شبانه ها اعتراض نمی کنه؟ واقعا تاسف باره کسی با رزومه عالی که همه استادا از خداشونه باهاش کار کنن به خاطر دو تا تست و این که 10 نفر رتبش عقب افتاده این همه هزینه کنه.

  • nora گفت:

   مخالف عزیز
   دکترای پولی هم باید مثل بقیه کنکور بدهند و مصاحبه هم دارند مثل بقیه
   از سال94 کنکورشون با وزارت علوم یکی شد نگران نباشید به این اسانی هم نیست

 21. رضا گفت:

  وزارت علوم باید قاطع باشد به خصوص وزیر محترم علوم بحث من دانشگاه آزاد است مسولیت این دانشگاه از پارسال به یکباره ظرفیتها را چند برابر کردند. بدون توجه مسائل کلی کشور و ظرفیت بازارکار و بطور کلی عملا دکتری آزاد بدون کنکور شد آن هم با شرایط که
  در نود درصد رشته شهرها یا استاد درست حسابی ندارند و یا بطور کلی مثلا استاد با مدرک دکتری در رشته بخصوصی ندارند ولی اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری در همان رشته کرده اند.
  کلاسها در بیشتر موارد بیش از 7 نفر می باشند.

  • رضا گفت:

   به طور مثال دانشگاه آزاد پارسال در رشته مدیریت مالی قصد داشت در 14 واحد دانشجوی دکتری مالی پذیرش کند خبر موثق دارم که در 10 واحد از این 14 واحد استاد با مدرک دکتری مالی ندارد چه برسد به استاد با رتبه استاد تمامی یا دانشیاری

  • مریم گفت:

   سلام آقا رضا
   من به نظر شما و دوستان دیگه احترام میگذارم اما بهتره دیدگاهمون نسبت به کنکور عوض شه.
   به نظر من باید کنکور ها برداشته شه و هرکسی که علاقه داره بره ثبتنام و با عشق تو رشته دلخواهش تا جایی که دوست داره ادامه تحصیل بده
   ادامه تحصیل صرف شاغل شدن نیست،ونباید سدی برای آن گذاشته شه
   و همچنین وزارت علوم هم نباید مانع ظرفیت بالا بشه و دانشگاه ها متعهد به اماده سازی بازار کار برای مدرک دارها نیستند
   این خود ما هستیم که باید قبل از ادامه تحصیل به عاقبت اون فکر کنیم
   بنظر من کسی که قراره 80میلیون هزینه کنه مطمئنا به تمامی حالتهای بعد از فارغ التحصیلیش فکر کرده.
   ما باید توی شرایط کاملا باز درست تصمیم بگیریم نه اینکه فقط بخواهیم وزارت علوم سدی در برابر ظرفیتهای بالای مقطع دکتری ایجاد کنه تا شاید در آینده بازار کاری برای ما وجود داشته باشه
   موفق و سلامت
   باشید.

   • معین گفت:

    قطعا این یک شروع هست که تو سطوح دیگه می نونه ادامه داشته یاشه…اگه شرایط دانشگاها به گونه ای باشه که به خروجی آن بشه اعتماد کرد من بانظر شما موافق هستم .

 22. زکریا گفت:

  هر روز یه ایین نامه جدید
  یه روز میگن پذیرش دانشجوی پولی رو محدود میکنیم
  یه روز میگن زیاد میشه گرفت

 23. ابراهیم حقوقی گفت:

  این بهترین اقدامی است که دولت انجام داده و از خروج ارز توسط مشتاقان به علم جلوگیری می شود. البته امیدوارم :اولا: با ضوابط دانشجو جذب شود.ثانیا: مدارک آنان مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات باشد.ثالثا: شهریه دریافتی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی باشد .

 24. الهام گفت:

  سلام.
  منم کاملا با شما موافقم پرستو خانم

 25. پرستو گفت:

  این خیلی اقدام عاقلانه ای هست. امیدوارم روزی تمام دانشگاه ها در ایران خصوصی بوده و فقظ تحت نظارت وزارت علوم باشند.

 26. nora گفت:

  سلام
  دقیقا متوجه نشدم یعنی منظورشون این بوده که پذیرش دانشجودر پردیس های داخلی دست دانشگاهااست؟
  خب اگه اینجوری باشه من راضی ام در دانشگاهی که ذخیره اول هستم وارد بشم حتی پردیس.
  هرچی باشه دانشگاه مادر هست . انشا… این ایئن نامه از همین تکمیل ظرفیت امسال اعمال شود. منم دنبال همین بودم

 27. مهرانا گفت:

  یعنی چی آخه؟؟؟؟؟

 28. مهرانا معترض به برگزاری آزمون توسط دانشگاه ها گفت:

  !!!!!!!!!!!!!

  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟