مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اعلام نحوه پذیرش دانشجوی پولی توسط دانشگاه ها

بر اساس لایحه احکام و مقررات برنامه های توسعه، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی دولتی مجازند براساس قیمت تمام‌شده یا توافقی با بخش غیردولتی و در ظرفیت مازاد دانشجو بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهوری به تازگی لایحه ای تنظیم و برخی از احکام و مقررات برنامه های توسعه کشور را طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که در این لایحه مواد ۳، ۴، ۵ و ۶ به حوزه آموزش عالی اختصاص دارد.

این لایحه با توجه به ماهیت دایمی برخی از احکام مندرج در قوانین برنامه توسعه کشور که تکرار آن‌ها منجر به حجیم شدن قوانین مزبور شده، به منظور رفع این مشکل و در جهت احصای احکام دایمی برنامه‌های یادشده که بستر توسعه را فراهم می‌سازد، ارائه شده است.

هیات وزیران در جلسه ۲۶ مهرماه ۹۴ این لایحه را به قید یک فوریت تصویب و برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است.

در ماده ۳ این لایحه آمده است: دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فرهنگستان‏ هایی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و سایر مراجع قانونی ذی‌ربط هستند بدون الزام به رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی به ویژه قانون محاسبات عمومی کشور، قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون برگزاری مناقصات و اصلاحات و الحاقات بعدی آنها و فقط در چارچوب مصوبات و آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی، اداری، استخدامی و تشکیلاتی مصوب هیات امنا که حسب مورد به تایید وزیران علوم و بهداشت و در مورد فرهنگستان‏ ها به تایید رئیس جمهور می‌رسد، عمل می‌ کنند.

تبصره ۱- اعتبارات اختصاص‌یافته از منابع عمومی دولت به این مراکز و مؤسسات، کمک تلقی شده و بعد از پرداخت به هزینه قطعی منظور و براساس بودجه تفصیلی مصوب هیات امنا و با مسئولیت آنها قابل هزینه است.

تبصره ۲- هرگونه استخدام جدید و توسعه تشکیلاتی منوط به تایید وزیران ذی ربط علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است.

تبصره ۳- هیات امنا با رعایت ماده (۱۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) – مصوب ۱۳۹۳ – نمی تواند علاوه بر آنچه که از محل منابع عمومی برای دانشگاه ها و مراکز مزبور پادار می شود، تعهد جدیدی برای سال تصمیم گیری و سال های بعدی مصوب کند.

تبصره ۴- صندوق‌های رفاه دانشجویان مشمول مفاد این ماده و تبصره های آن می‌شوند.

تبصره ۵- هرگونه اصلاح ساختار و مقررات مالی، اداری، معاملاتی، استخدامی و تشکیلاتی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و همچنین فرهنگستان‌های تخصصی فقط مشمول مفاد این ماده و تبصره های آن است.

ماده ۴- به دولت اجازه داده می‌شود به منظور حمایت از دانشجویان دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی دولتی و غیردولتی که دارای مجوز از یکی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، تسهیلات اعتباری به صورت وام بلندمدت قرض‌الحسنه حسب مورد در اختیار صندوق رفاه دانشجویان و یا سایر نهادهای ذی‌ربط قرار دهد.

ماده ۵- دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی دولتی مجازند از ظرفیت مازاد بر سهمیه آموزش رایگان خود و یا ظرفیت‌های جدیدی که ایجاد می‌کنند، براساس قیمت تمام‌شده یا توافقی با بخش غیردولتی و با تایید هیئت امنا در مقاطع مختلف دانشجو بپذیرند و منابع مالی دریافتی را حسب مورد پس از واریز به حساب درآمد اختصاصی دریافت و هزینه کنند.

تبصره- نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف به پیشنهاد هیات امنای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و حسب مورد با تایید وزارتخانه‎های ذی‎ربط و با رعایت قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ۱۳۹۲- خواهد بود.

ادامه تبصره : در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر با استفاده از ظرفیت‌های جدید از طریق امتحانات ورودی مؤسسات یادشده با در نظر گرفتن توان علمی داوطلبان با رعایت ضوابط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.

ماده ۶- دانشگاه‌های کشور، حسب مورد به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تصویب شورای گسترش وزارتخانه‌های مربوط، می‌توانند نسبت به تاسیس شعب در مناطق آزاد داخل کشور و نیز در خارج کشور به صورت خودگردان و با دریافت شهریه از داوطلبان اقدام کنند.

تبصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد. ضوابط پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو موضوع ماده (۲) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ۱۳۹۲- و برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی با پیشنهاد دانشگاه ها و حسب مورد با تأیید یکی از وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت تعیین می‌شود.

تبصره ۲- دانشجویان ایرانی شعب مناطق آزاد داخل کشور، همانند سایر دانشجویان از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۵۰)

 1. سیما معانی می‌گه:

  سلام من فوق لیسانس روانشناسی هستم، ایا دکترای بدون ازمون و پولی در پردیس ،،در همین رشته وجود دارد ، ومی تونم ادامه بدم،، ممنون از لطفتون

 2. مریم می‌گه:

  سلام من علاقمند به رشته روانشناسى هستم و میخوام در مقطع دکترى ادامه تحصیل بدم رشته کارشناسى ارشد من مدیریت بازرگانى است و میدونم که در دانشگاه سراسرى و آزاد امکان ادامه تحصیل با کارشناسى غیرمرتبط وجود نداره میخوام خواهش کنم راهنماییم کنید که آیا در دانشگاههاى پردیس این امکان وجود دارد؟؟ و نحوه پذیرش چگونه است؟ 

 3. سعید می‌گه:

  سلام برای شرکت در دانشگاه های پردیس باید در ثبت نام کنکور سراری گزینه خاصی رو علامت زد؟

 4. رز می‌گه:

  سلام دوستان
  کسی اطلاع داره کلمه پردیس در مدرک دکتری ذکر میشه یا نه؟یا مرک دانشگاه تهران می دهند.

 5. سجاد می‌گه:

  سلام دوستان عزیز.من میخوام واسه دانشگاه پردیس کیش ثبت نام کنم امانمیتونم.ایاکسی ازدوستان ثبت نام کرده.ممنونم میشم کمکم کنین.درمقطع دکتری

 6. کامل می‌گه:

  وقتی قرار باشه هزینه ای بدی ، بهتر است تو همین دانشگاه پردیس خرج بشه، تا خارج از کشور

 7. علی می‌گه:

  با سلام- خانم ها و اقایون عزیز من دارم دکتری پردیس شهید بهشتی میخونم .کلا هم دانشگاه یک نفر را در گرایش من در پردیس برداشته دو نفرم روزانه هستند .تو یه کلاسیم. رتبه اونا ۱۶و ۱۲ بوده من ۳۸…اینقدر سیاه نمایی نکنیم.منم وام گرفتم و اذیت شدم.

  • توانا می‌گه:

   سلام دوست عزیز.منم میخوام رشته ی پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی ثبت نام کنم شرایط به چه صورت هستش؟ممنون میشم راهنماییم کنی.فقط عجله دارم زودتر پاسخ بدی ممنونتر میشم.

 8. صندلی نظری می‌گه:

  خبر جالب و عجیبی بود.
  ممنون از زحماتی ک متحمل میشوید

 9. رضا می‌گه:

  سلام دوستان همانطور که در متن آیین نامه هم امده فقط پردیس دانشگاه تهران که در کیش است بدون ازمون سراسری است و این هم بخاطر کیفیت خوب دانشگاه تهران است اما بقیه پردیس ها که در منطقه آزاد نیست نیاز به ازمون سراسری است.

 10. سارا می‌گه:

  از کی عملی میشه؟

 11. SINA می‌گه:

  من گیچ گیچ شدم سر در نمیارم – چرا اینطوریه؟؟؟ جلسه وزارت علوم برا کاهش دانشجو – الان هم پپپپپپ برا من سوال های زیادی مطرحه؟؟؟

 12. نیایش می‌گه:

  با سلام
  ببخشید دکترای دانشگاه آزاد اعتباربالاتری داره یا این دکترای پولی (پردیس) ؟؟؟؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   مدرک هر دو دوره مورد تأیید وزرات علوم هستش. اما اگه اعتبار عرفی منظورتون هستش، باید بگم که سلیقه ای هستش بیشتر، اما در کل پردیس دانشگاه های برتر و دانشگاه برتر آزاد ترجیح داده میشن. قیاس کلی نمیشه کرد. مثلا پردیس دانشگاه تهران به دانشگاه ازاد واحد شهرستان کوچیک ترجیح داره و همین طور دانشگاه علوم تحقیقات به پردیس دانشگاه های شهرستان ها ترجیح داره.

   • مهسا می‌گه:

    به این تبصره دقت کیند «بصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد.»

  • سلام پردیس مدرکش بین المللی ست

 13. nora می‌گه:

  خب یعنی همه پردیس ها بدون کنکور هست؟توی سایت سنجش زده که همه دوره ها با ید در امتحان سنجش شرکت کنند.
  من برای تکمیل ظرفیت ذخیره پردیس هستم پس چرا سنجش اجازه ثبت نام من را باوجودیکه حدنصاب دانشگاه را اوردم . این خبر نقص دارد.

 14. طلا می‌گه:

  الان این یعنی چی ؟ هر کی بخواد می تونه صبت نام کنه بدون کنکور و با پول ؟ من پردیس کیش اسم نوشتم گفتن کنکور نداره .. همه واحدها اینطوری میشه ؟ میشه راهنمایی کنین دوستان مطلع تر …

 15. ف می‌گه:

  شد مثل زمان های قدیم…. همون که اگه پول داری میتونی درس بخونی

 16. مدیریت دولتی- رفتار ستاره می‌گه:

  من هیچی نفهمیدم! لطفا یکی توضیح بده، از کجا میشه فهمید چه رشته هایی داره و کدوم شهر و کی بر میدارن؟

 17. دانش می‌گه:

  من واقعا متوجه نمی شم چرا دوستان در مقابل این کار وزارت علوم موضع مخالفت رو گرفتن مگه اگهر یه نفر بخواد برای ادامه تحصیل بره خارج پولی پرداخت نمی کنه ؟!! مگه جز اینکه هزینه هنگفتی پرداخت می کنه و کلی مشکلات رو بجون می خره که بره ادامه تحصیل بده؟!!خوب همون پول رو اینجا هزینه کنه چه اشکالی داره؟!!
  در ضمن اونایی که هی می گن رزومه عالی و.. ولی بخاطر دو تا تست ۱۰-۲۰ نفر رتبشون جابجا شده به این دوستان بگم اونی که رزومه به قول خودتون عالی داره یعنی توی رشته خودش حرفی برای گفتن داره پس مطمنا سواد هم برای جواب دادن به تست داره اگر نه که معلومه رزومش ابکی هستش

  • مخالف می‌گه:

   بله دو تا تست استعداد تحصیلی که جابه جا زدم نشون دهنده سواد کم و رزومه آبکی من هست؟!؟ من تخصصی هام رو از روزانه های دانشگاهمون که الان همکلاسیم هستن بالاتر زدم و واقعا اونها در مقابل من حرفی برای گفتن ندارند.

   • مخالف می‌گه:

    البته با وجود درصدهامون که حتی تخصصی رو بالتر زده بودم سنجش پاسخگو نبود در مورد اختلاف رتبه ۱۰ نفری ما که البته اول به نظرم چندان مهم نبود اما بعد که مشخص شد از رشته ما چه قدر کم روزانه می خوان فهمیدم مساله مهمی بوده.

  • دوست عزیز رزومه و تحقیق در مورد بخشی از رشته ی تحصیلی ست نه کل مطالب دروس مضاف بر اینکه تست های منطقی استعداد تحصیلی که ضریب خطاء بالایی دارد و مجموعه دروس پر حجم رو طوطی وار خوندن و کار عملی و تئوری رو عملاً ندونستن خیلی خیلی بدتره

 18. رها می‌گه:

  عالیه ازاین بهترنمیشه….

 19. nora می‌گه:

  دکترای پولی یا همان پردیس فقط پول مطرح نیست. من رتبه۲۹ شدم چون پذیرش رشته بنده کم هست شهرستانها رشته من را ندارند برای پردیس مجاز شدم دانشگاهی که توانستم دعوت نامه بگیرم دوره شبانه برنداشت. مجبور شدم بزنم پردیس ، مصاحبه با روزانه ها دریک روز و همان اساتید بودند. امتحان کتبی هم با همان کنکور دکترا بود. فکر نکنید پولدارهایی هستیم که عشق دکتراییم.
  نه فقط و فقط بخاطر همان اعمال سلیقه ها میدانم که نمیشه روزانه را در چنین رشته ای اورد پس بین بدوبدتر من بد را انتخاب کردم حتی نفرات قبلی بنده هم همه دانشجوی همین دانشگاه بوده اند.و به پردیس این دانشگاه هم راضی ام.
  چون دانشگاهی است که همیشه ارزوش را داشتم.
  خدانکند که به این فتوای جدیدشون عمل کنند و در تکمیل ظرفیت به درخواست دانشگاه جواب مثبت بدهند.

 20. مخالف می‌گه:

  بعد فرق اون کسی که با کنکور به خاطر دو تا تست نتونسته روزانه بره و با رزومه عالی شبانه قبول شده با کسی که همین جوری از راه رسیده و پول داده و میره دانشگاه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟ مگر اینکه شهریه شون بیشتر باشه یا شهریه ما شبانه ها رو کمتر کنند. این چه وضعیه واقعا!!!

  • مخالف می‌گه:

   چرا هیچ کس به شهریه شبانه ها اعتراض نمی کنه؟ واقعا تاسف باره کسی با رزومه عالی که همه استادا از خداشونه باهاش کار کنن به خاطر دو تا تست و این که ۱۰ نفر رتبش عقب افتاده این همه هزینه کنه.

  • nora می‌گه:

   مخالف عزیز
   دکترای پولی هم باید مثل بقیه کنکور بدهند و مصاحبه هم دارند مثل بقیه
   از سال۹۴ کنکورشون با وزارت علوم یکی شد نگران نباشید به این اسانی هم نیست

 21. رضا می‌گه:

  وزارت علوم باید قاطع باشد به خصوص وزیر محترم علوم بحث من دانشگاه آزاد است مسولیت این دانشگاه از پارسال به یکباره ظرفیتها را چند برابر کردند. بدون توجه مسائل کلی کشور و ظرفیت بازارکار و بطور کلی عملا دکتری آزاد بدون کنکور شد آن هم با شرایط که
  در نود درصد رشته شهرها یا استاد درست حسابی ندارند و یا بطور کلی مثلا استاد با مدرک دکتری در رشته بخصوصی ندارند ولی اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری در همان رشته کرده اند.
  کلاسها در بیشتر موارد بیش از ۷ نفر می باشند.

  • رضا می‌گه:

   به طور مثال دانشگاه آزاد پارسال در رشته مدیریت مالی قصد داشت در ۱۴ واحد دانشجوی دکتری مالی پذیرش کند خبر موثق دارم که در ۱۰ واحد از این ۱۴ واحد استاد با مدرک دکتری مالی ندارد چه برسد به استاد با رتبه استاد تمامی یا دانشیاری

  • مریم می‌گه:

   سلام آقا رضا
   من به نظر شما و دوستان دیگه احترام میگذارم اما بهتره دیدگاهمون نسبت به کنکور عوض شه.
   به نظر من باید کنکور ها برداشته شه و هرکسی که علاقه داره بره ثبتنام و با عشق تو رشته دلخواهش تا جایی که دوست داره ادامه تحصیل بده
   ادامه تحصیل صرف شاغل شدن نیست،ونباید سدی برای آن گذاشته شه
   و همچنین وزارت علوم هم نباید مانع ظرفیت بالا بشه و دانشگاه ها متعهد به اماده سازی بازار کار برای مدرک دارها نیستند
   این خود ما هستیم که باید قبل از ادامه تحصیل به عاقبت اون فکر کنیم
   بنظر من کسی که قراره ۸۰میلیون هزینه کنه مطمئنا به تمامی حالتهای بعد از فارغ التحصیلیش فکر کرده.
   ما باید توی شرایط کاملا باز درست تصمیم بگیریم نه اینکه فقط بخواهیم وزارت علوم سدی در برابر ظرفیتهای بالای مقطع دکتری ایجاد کنه تا شاید در آینده بازار کاری برای ما وجود داشته باشه
   موفق و سلامت
   باشید.

   • معین می‌گه:

    قطعا این یک شروع هست که تو سطوح دیگه می نونه ادامه داشته یاشه…اگه شرایط دانشگاها به گونه ای باشه که به خروجی آن بشه اعتماد کرد من بانظر شما موافق هستم .

 22. زکریا می‌گه:

  هر روز یه ایین نامه جدید
  یه روز میگن پذیرش دانشجوی پولی رو محدود میکنیم
  یه روز میگن زیاد میشه گرفت

 23. ابراهیم حقوقی می‌گه:

  این بهترین اقدامی است که دولت انجام داده و از خروج ارز توسط مشتاقان به علم جلوگیری می شود. البته امیدوارم :اولا: با ضوابط دانشجو جذب شود.ثانیا: مدارک آنان مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات باشد.ثالثا: شهریه دریافتی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی باشد .

 24. الهام می‌گه:

  سلام.
  منم کاملا با شما موافقم پرستو خانم

 25. پرستو می‌گه:

  این خیلی اقدام عاقلانه ای هست. امیدوارم روزی تمام دانشگاه ها در ایران خصوصی بوده و فقظ تحت نظارت وزارت علوم باشند.

 26. nora می‌گه:

  سلام
  دقیقا متوجه نشدم یعنی منظورشون این بوده که پذیرش دانشجودر پردیس های داخلی دست دانشگاهااست؟
  خب اگه اینجوری باشه من راضی ام در دانشگاهی که ذخیره اول هستم وارد بشم حتی پردیس.
  هرچی باشه دانشگاه مادر هست . انشا… این ایئن نامه از همین تکمیل ظرفیت امسال اعمال شود. منم دنبال همین بودم

 27. مهرانا می‌گه:

  یعنی چی آخه؟؟؟؟؟

 28. مهرانا معترض به برگزاری آزمون توسط دانشگاه ها می‌گه:

  !!!!!!!!!!!!!

  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درج نظر