مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

وزن آزمون کتبی دکتری 95 در هاله ای از ابهام

با این که مدت نسبتاً زیادی از تصویب وزن 50 درصدی آزمون کتبی دکتری در کمیسیون آموزش گذشته است، هنوز وزارت علوم واکنشی به این مصوبه نشان نداده است.

به گزارش پی‌اچ‌دی تست، 19 مهرماه سال جاری خبری از سوی عبدالوحید فیاضی، سخنگوی کمیسیون آموزش منتشر شد مبنی بر این که «نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تکمیلی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی قرار گرفته و در نهایت به تصویب رسید تا مبنای پذیرش دانشجو، 50 درصد آزمون، 25 درصد سوابق علمی و آموزشی و همچنین 25 درصد مصاحبه علمی باشد.». اما هیچ‌یک از مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا سازمان سنجش آموزش کشور تاکنون توضیحی در این باره ارائه نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه آرمان در مطلبی در زمینه میزان تأثیر مصاحبه در پذیرش داوطلبان دکتری نوشت: يكي از برنامه‌هاي دولت يازدهم براي بازگرداندن استقلال به دانشگاه‌ها تغييرات در شيوه برگزاري آزمون دكتري است. آن‌گونه كه از اظهارنظرها پيداست قرار است كه از امسال نقش آزمون دكتري در پذيرش دانشجو كاهش يافته و به جاي آن نقش مصاحبه و آزمون‌هاي دانشگاه‌ها در انتخاب دانشجو افزايش يابد. هرچند كه با توجه به كم و كاستي‌هايي كه آزمون‌ها در كشور ما دارند اين‌گونه به نظر مي‌رسد كه دانشجويان بايد از اين اتفاق خوشحال باشند، ولي برخلاف اين باور، بيشتر آنها نه تنها از اين اتفاق خوشحال نيستند، بلكه از اين مسأله كه دادن اختيار به دانشگاه‌ها و بازگذاشتن دست آنها در انتخاب دانشجو، باعث شود كه اعمال سليقه‌هاي شخصي در زمان مصاحبه افزايش يابد، نگران هستند.

قرار است از اين به بعد سازمان سنجش يك آزمون عمومي را دو بار در سال برگزار كند و دانشجوياني كه بتوانند حداقلي از نمره را در آن كسب كنند براي مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي شوند. در واقع، اين به معناي دادن وزن ۱۰۰ درصدي به مصاحبه است، به همين دليل دانشجوها بايد با يك رزومه پر، از نظر مقاله و پايان‌نامه عازم مصاحبه شوند. اما اگر اين شيوه انتخاب بدون برنامه و نظارت باشد وزن ۱۰۰ درصدي مصاحبه براي كساني كه با هزار اميد و آرزو و تلاش عازم كارزار دكتری شده‌اند، تبديل به بي‌وزني و خلايي مي‌شود كه آنها را بي‌انگيزه مي‌كند. از سوي ديگر يكي از پيامدهاي ديگر اين مساله رشد هر چه بيشتر كمي‌گرايي در نظام آموزش عالي است، دانشجويان براي اينكه رزومه‌اي پُر داشته باشند شروع به نوشتن مقاله‌هاي بي‌كيفيت مي‌كنند و ماجرا زماني خطرناك‌تر هم مي‌شود كه عده‌اي ديگر حتي حوصله نوشته مقاله هم ندارند و اينجاست كه پايان‌نامه‌فروشي و مقاله‌فروشي بازار داغي پيدا مي‌كند.

حق دانشجويان زرنگ ضايع مي‌شود

نامش مهدي است و ۲۷ سال سن دارد. او يك دانشجوي نخبه است و يكي از داوطلبان امسال كنكور دكترا بوده است. از وضعيت دل خوشي ندارد و معتقد است كه شيوه جديد برگزاري آزمون تنها باعث مي‌شود كه حق دانشجويان نخبه و درس‌خوان ضايع شود. او به «آرمان» مي‌گويد: دانشجويان زرنگ در آزمون دكترا نمره خوبي را به دست مي‌آورند ولي وقتي آزمون دكترا نقشي در انتخاب افراد نداشته باشد، دانشجويان تنبلي كه نتوانسته‌اند در آزمون نمره خوبي به دست آورند تنها با اتكا به رابطه‌ها به مقطع دكترا راه مي‌يابند. او ادامه مي‌دهد: سيستم درست انتخاب دانشجو در همه جاي دنيا به اين صورت است و رزومه افراد ملاك گزينش آنهاست. اما در كشور ما به دليل اينكه اساتيد معمولا ترجيح مي‌دهند از دانشجويان قديمي خود استفاده كنند، اين شيوه نمي‌تواند در كشور ما پاسخگو باشد و نتيجه عكس مي‌دهد. او مي‌افزايد: من هنگام مصاحبه در يكي از دانشگاه‌هاي تراز اول كشور با اينكه نمره آزمون خوبي داشتم و مصاحبه هم خوب برگزار شد، اما نمره مصاحبه من را به حدي پايين دادند كه حتي نمره خوب آزمون هم نتوانست آن را جبران كند. ولي در همان جلسه مصاحبه، دانشجويان ديگري كه از دانشجويان قديمي همان دانشگاه بودند با اينكه نمره آزمون خوبي نداشتند و مصاحبه‌شان هم چندان خوب نبود اما به دليل اينكه اساتيد آنها را مي‌شناختند، نمره مصاحبه آنها را به حدي خوب دادند كه كسري آزمون را هم جبران كرد.

دانشجويان پيشين شانس بيشتري دارند

هما ۲۸ ساله هم يكي از پذيرفته‌شدگان آزمون دكترا است كه از شيوه جديد برگزاري گزينش دانشجوي دكترا راضي است و به «آرمان» مي‌گويد: به نظر من دانشگاه‌ها به آزمون اهميتي نمي‌دهند و معمولا هم كار خودشان را مي‌كنند. وقتي كه مصاحبه مهم‌تر باشد، پايان‌نامه فرد، مقاله، دانشگاه پيشين فرد و مرتبط بودن رشته ملاك انتخاب افراد مي‌شود. او مقطع ارشد را در دانشگاه علامه طباطبايي بوده است و از تجربه خود در مصاحبه دكترای اين دانشگاه مي‌گويد: هنگام مصاحبه با اينكه اساتيدي كه مسئول مصاحبه بودند من را نمي‌شناختند ولي هنگامي كه فهميدند ارشدم را علامه خوانده‌ام و پايان‌نامه‌ام را با يكي از بهترين اساتيد برداشته‌ام، خيلي راضي بودند و خودم احساس كردم كه من را قبول خواهند كرد. حتي زماني هم كه براي مصاحبه می‌رفتم وقتي فهميدند كه از آن دانشگاه هستم خيلي راضی به نظر می‌رسیدند. او ادامه مي‌دهد: به نظر من دانشگاهي كه فرد مقطع كارشناسي ارشد را در آن مي‌گذراند نه تنها در پذيرفته شدن در خود دانشگاه بلكه در امكان پذيرفته شدن در ساير دانشگاه‌ها هم تاثير مي‌گذارد. اگر ارشد را در يك دانشگاه تراز اول بگذارني شانس قبولي در مصاحبه دكترا برايت بيشتر مي‌شود و شايد همين باعث شد كه در رشته ما رتبه يك پذيرفته نشد ولي رتبه ۷۰ توانست به راحتي قبول شود.

اصل بي‌طرفي زيرسوال مي‌رود

اما اثرات سوء اين شيوه پذيرش فقط در بي‌انگيزه كردن دانشجويان دكترا موثر نبوده است، بلكه باعث شده كساني هم كه دانشجوي ارشد هستند و قرار است كه در سال‌هاي آينده عازم مقطع دكترا شوند، نااميد باشند و انگيزه آنها براي دكتر شدن كور شود. فاطمه ۲۹ ساله دانشجوي ارشد مشاوره است. او به «آرمان» مي‌گويد: «اين شيوه برگزاري آزمون دكتري در كشور ما باعث مي‌شود كه دست اساتيد در انتخاب دانشجو باز باشد و اصل بي‌طرفي زيرسوال مي‌رود و امكان پارتي‌بازي افزايش مي‌يابد.» او ادامه مي‌دهد: «در رشته ما رتبه سه آزمون را با اينكه رزومه خوبي داشته است، نپذيرفته‌اند. وقتي كه به وضعيت ساير دانشجوها كه در آزمون شركت كرده‌اند نگاه مي‌كنم انگيزه‌ام براي شركت در آزمون دكترا كور مي‌شود، زيرا اصلا معلوم نيست كه معيار انتخاب چيست.» آن‌گونه كه از اظهارنظرها پيداست جمعيت ۲۰۰هزار نفري شركت‌كننده در آزمون دكتري امسال افرادي هستند كه آينده‌شان را بر پايه يك قصر پوشالي از اميدها بنا مي‌كنند كه هر لحظه بيم فرو ريختنش آنها را هراسان مي‌كند.

به فال نيك گرفتن بازگشت استقلال به دانشگاه

با وجود اين، يك استاد دانشگاه با بيان اينكه بازگرداندن استقلال به دانشگاه‌ها براي انتخاب دانشجوي دكترا كار خوبي است، به «آرمان» مي‌گويد: شيوه ضعيف آزمون دكترا و استفاده از سوال‌هاي تستي نمي‌توانست شيوه مساعدي براي پذيرش دانشجويان دكترا باشد. محمد زاهدي‌اصل با بيان اينكه گرفتن اختيار از دانشگاه براي برگزاري مصاحبه و آزمون كتبي به استقلال دانشگاه‌ها لطمه زد، مي‌افزايد: اين برنامه، برنامه موفقي نبود و درصد زيادي از دانشجويان دكترا در زماني كه وزارت علوم مسئول برگزاري اين آزمون بود افراد توانايي نبودند و قابليت‌هاي لازم براي حضور در اين دوره را نداشتند. او ادامه مي‌دهد: اين تصميم وزارت علوم كه اختيار را به دانشگاه‌ها بدهد باید به فال نيك گرفت و طبيعتا در اين راستا دانشگاه‌ها بايد تلاش مضاعفي داشته باشند تا بهتر از گذشته بتوانند آزمون كتبي و مصاحبه را برگزار كنند، زيرا براي دوره دكترا بايد از توانمندترين افراد استفاده كرد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ندا گفت:

  سلام
  من رتبه م تک رقمیه ولی هیچ امیدی به قبولی ندارم با شرایطی که امسال گذاشتن اینکه هر دانشگاه باز ازمون کتبی گذاشته کاش شرایط مثل سال گذشته بود.

 2. سعید گفت:

  سلام دوستان اگه ممکنه راهنماییم کنید : در آزمون عمومی غیر از 2 درس عمومی سازمان سنجش 3 درس تخصصی اعلام کرده مثلا در روانشناسی گفته آمار،رشد و یادگیری و آسیب و شخصیت سوال من این هست که آیا این درسها برای گرایشهای مختلف ضریب میخورن یا نه مثلا کسی که میخواد بالینی شرکت کنه آیا درس اسیب و شخصیت ضریب بالا تری داره و رشد و یادگیری اصلا برای این گرایش ضریب نداره یا نه ممنون

 3. محمد-برق كنترل گفت:

  بسمه تعالی
  با سلام

  بنده رتبه ۳۵ و ۵۳ بودم و در مصاحبه ها رد شدم

  ائین نامه جدید هم که تناقض داخلی دارد:
  میگوید ازمون سنجش شرط اساسی ورود به مرحله بعدی است اما در مرحله بعدی اساتید میتوانند اعمال نکنند نمره سنجش را

  در ائین نامه بصراحت اهداف را استقلال اساتید در انتخاب و تفکیک نمره سنجش از نمره نهایی اعلام کرده اند

  حقیر بحمد لله با دقت در چند ماه قبل پی بینی کردم همین اوضاعی مه الان مشاهده و ذکر کردم را
  بنده جو مصاحبه ها را دیدم

  یقینا یقینا اگر نه غالبا گاه گاه پیش میاید استاد دانشجوی ارشدش را که راهی را با او رفته انتخاب میکند

  انی همان موروثی شدن دانشگاههای تاپ برای دانشجویان نه لزوما عالی ان است

  شاید یک باهوش یک خوش ایده یک زحمتکش که ۲ یا ۳ مقاله کلیدی بعدا از این بدهد در این روند با این مبنای غلط حذف شود

  با تشکر از سایت phd

 4. Masomeh گفت:

  خدا کنه وزن 50 درصدی آزمون حفظ بشه و تلاش های ما بی نتیجه نمونه. وبا این روش حداقل عدالت تا حدی اجرابشه.

 5. موج مثبت گفت:

  سلام به همه دوستان ، خواهش می کنم نگران نباشید فقط و فقط تلاش کنیییییییییییید و توکل به خدا داشته باشید اگر با دید منفی نگاه کنیم به موضوع باور کنید همون هم اتفاق می افته، می دونم الان می گید حتما ارشدش دانشگاه تهران بوده خیالش راحت!!!نه منم دانشگاه شهرستان ارشدمو گرفتم و از شرایط جدید با خبرم ولییییییی تنها امیدم به خداست.والا با حرص و جوش خوردن من و شماها هیچ اتفاقی قرار نیست بیفته.ما اگر تمام انرژیمون رو واسه درس خوندن و سوابق پژوهشی بزاریم نتیجه اشو حتما می بینیم.
  یا علی.

 6. فیزیو گفت:

  من نمیدونم واقعا چرا همیشه وقتی نوبت ما میشه همه یاد تغییر و تحول می افتن قبل و بعد از ما همه چیز اوکیه!!!!
  تا پارسال آزمون دکترا هیچ مشکلی نداشت از امسال یادشون افتاده مطابق استانداردهای جهانی نیست!!! واقعا جالبه!!!….

 7. حسین داغ دیده گفت:

  اقا دکتر95 بچه ها راست میگن حق دارن ما که شهرستان بودیم و میخواهیم بیاییم تهران خیلی سخته. با این قانون هرکسی فقط دانشگاه خودش خیلی راحتتره. جزوه استادا رو داره و نحوه سوال دادن هم اشناست. حالا بازم حجم کاری خیلی زیاد شده نسبت به سالهای گذشته. واقعا هر انسانی این بی عدالتی رو حس میکنه

  • دکتری۹۵ گفت:

   دوست عزیز والا ماهایی هم که دانشگاه تهرانی هستیم همه شرایط یکسانی داریم.منابعی که میخایم بخونیم واسه همه یکی هست زمان هم همینطور.تا وقتی هم که مرحله اول رو نگذرونیم به مصاحبه راه پیدانمیکنیم که بخایم از دانشگاه تهرانی بودنمون استفاده کنیم.الان همه استرس داریم چون هنوز هیچی معلوم نیست که ازمون قرار به چه شکلی باشه .هرروز یه تصمیم:-(:-(:-(.خدایا خودت کمک کن.به حق ابروی فاطمه زهرا هرشخصی به چیزی که لیاقتش رو داره برسه.توکل به خدا.

   • دکتری۹۵ گفت:

    در ضمن من خانم هستم. اقا حسین من واقعا دوست دارم همه ازرشرایط یکسانی برخوردار باشیم .چون خودمم شهرستانی هستم با کلی زحمت و بی امکاناتی دانشگاه تهران قبول شدم و میدونم که بچه های شهرستان واقعا پرتلاش و با استعداد هستند ولایق بهترینها.

  • فیزیو گفت:

   تازه اگر دانشگاه خودشون دکترای اون رشته رو داشته باشه!!! برای امثال من که دکترای رشته مو فقط دانشگاه های رتبه یک دارن وضعیت نور علی نوره!!!!

 8. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  ای کاش پارسال امتحان میدادم و 4تا کتاب میخوندم تموم میشد میرفت الان میگن سه تا درس!!که باید بشینم 7تا کتاب بخونم. حالا بعد این کنکور برم دانشگاه های خوب تهران هر کدوم منابع و. .. رو بخونم واسه کتبی. به خدا این انصاف نیست. ای کاش میتونستم پارسال میخوندم.خدااااا

  • دکتری۹۵ گفت:

   سلام دوست عزیز.این که فقط بیایم این جا گله و شکایت کنیم کاری پیش,نمیره.فقط از رقیبان عقب میمونیم.خب شما قرار با چه کسانی سنجیده بشید؟با افرادی که سال پیش,امتحان دادن یا با افرادی که قرار امسال امتحان بدن و شرایطی مثل شما دارند؟؟؟خب پس شرایط برا همه یکسان هست .الان فقط وقت تلاش کردن هست .همه شرایط یکسانی داریم اما خب چاره ای نیست که زمان کم باقی,مونده نهایت استفاده رو ببریم .شما تلاشتون رو کنید مابقی,رو بسپار به خدا .مطمن باش نتیجه میگیری .خواستن توانستن است دوست عزیز.

   • علی گفت:

    آقا طرف راست میگه بنده خدا. الان من شهرستان بوده دانشگام دوست دارم برم شریف تهران امیرکبیر تربیت مدرس خواجه نصیر و چندتای دیگه تهران یه جا قبول بشم اما بخونم و رتبه بیارم به نظرت هر کدوم از این دانشگاهها قبول شدنش با ازمون کتبی کار سختی نیست. حق داره با زندگیش بازی شده منصف باشید. قبل سال 90 ازمون کتبی میدادن تا الان فقط کنکور. ما چه گناهی کردیم جفتشو باید امتحان بدیم.

  • محمد گفت:

   راست میگه واسه ما هم گفتن سه تا درس اما 7تا کتاب. …بخونم

  • حسام گفت:

   به سرم زده دوباره ارشد بخونم,فک کنم شبانه بشم ولی واحد هام تعدیل میشه فقط پایان نامه باید پاس کنم

 9. دکتر گفت:

  ، سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام تغییر زمان برگزاری برخی آزمون‌ها ، تقویم آزمونی جدید دوره‌های دکتری (نوبت اول و نوبت دوم)، کارشناسی ارشد ناپیوسته و سراسری سال ۹۵ را منتشر کرد.

  ثبت‌نام برای شرکت آزمون دوره دکتری ۹۵ (نوبت اول) از طریق سایت سازمان سنجش آموزش به نشانی http://www.sanjesh.org از ۶ دی‌ماه آغاز شده و تا ۱۵ دی‌ماه ۹۴ ادامه دارد تاریخ برگزاری این آزمون در تاریخ ۱۴ اسفند ۹۴ خواهد بود.

  ثبت‌نام برای آزمون دوره دکتری ۹۵ (نوبت دوم) نیز از ۲۴ مردادماه آغاز شده و تا ۳۰ مرداد ادامه دارد. این آزمون در تاریخ ۷ آبان‌ماه ۹۵ برگزار می‌شود

 10. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  اقا طاها کسی که علم داره قطعا علم به ازمون تخصصی تستی هم داره. کسی که علم داره یه ازمون تستی 4ساعته با ازمون کتبی واسش فرقی نداره. همه بچه ها قریب به اتفاق مخالف این طرح وزارت علوم هستن بهتره یه دور بخونی نظرات رو

 11. منوچهر گفت:

  از پیامهای همه شما شدیدا متعجبم.
  چرا هیچ کسی به منابع اشاره نکرده؟؟؟
  سال گذشته من در رشته GIS شرکت کردم و رتبه 15 آوردم و تعداد کم پذیرش باعث شد مجبور شوم امسال مجدد تصمیم به آزمون بگیرم.
  منابع پارسال که تخصصی رشته ام بود را خلاصه کردم و …
  اما امسال به جای خواندن مثلا دروش تخصصی, باید فلسفه جغرافیا و … بخوانم!!!
  چرا؟ چون رشته من را جزوه مجموعه جغرافیا تعریف کرده اند و ده گرایش این رشته, باید دروسی را بخوانند که با عقل جور درنمیاد.
  مثلا جغرافیای روستایی ایران!!!
  چرا هیچکسی به این اعتراض نمیکنه؟؟
  دکتری تخصصی با آزمون عمومی از کجا تولید شده؟؟

  • زيست دريا گفت:

   كاملا موافقم
   گرايش من جانوران دريايي هست ولى مارو توى گروه سلولى گذاشتن درصورتى كه منابع ما با منابع گروه جانور همخونى داره و بايد توي اون گروه قرار ميگرفتيم. علارغم تمام اعتراضاتى كه اساتيد دانشگاههاى اين رشته داشتن تونستن وزارت را مجاب كنن ولى سنجش زير بار اعلام اين كارش نميره و نميتونه اعلام كنه كه اشتباه كرده يا هر چيزى
   يعنى ما بايد فدا بشيم يه سرى درسايي بخونيم كه اصلا به ما ربطى نداره مثل بيوشيمى، بيو فيزيك و …اخه اين كجاش با استاندارهاى جهانى همخونى داره ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
   لطفا يكى برا من توضيح بده

  • حسین گفت:

   دوست عزیز، حرفی که شما میزنی درسته. اما اینو هم باید در نظر بگیری که مشکلاتی که داوطلبهای دکترا دارن خیلی متنوع هست.
   مثلا رشته من الکترونیک دیجیتال هست، اما در آزمون دکترای سالهای قبل رشته الکترونیک دیجیتال وجود نداشت و دانشجوهای این رشته مجبور بودن یا در الکترونیک آنالوگ، هوش مصنوعی و … امتحان بدن و چون تو اون درسها مسلط نبودن خیلی کم موفق میشدن. حالا همین آزمون عمومی یه فرصتی واسه امثال من شده. از طرفی به ضرر خیلیها شده. پس هر تصمیمی که گرفته بشه یه عده متضرر میشن و یه عده به سودشون میشه. جدا از اینکه به سود امثال من شده یا نه، باید بگم که منطقی تر اینه که آزمونی برگزار نشه و خود دانشگاها آزمون و مصاحبه رو انجام بدن.
   ولی در کل چیزی که همه رو اذیت میکنه اشکال در برگزاری آزمون دکتراست که هرساله داره تغییر میکنه…

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   حرفتو قبول دارم واقعا درسهاشون واسه رشته ما هم ظالمانه هست

 12. زيست دريا گفت:

  اقا فرشاد شما كه توي وزارت اشنا داريد توروخدا يه لطف كنيد بپرسيد منابع زيست دريا بالاخره چى شد ما منابع مجموعه سلولى و بخونيم يا مجموعه جانور ؟؟؟ خواهش ميكنم اين لطف و كنيد بپرسيد سه ماه ديگه بيشتر وقت نيست ماهنوز منابعمون اوكى نشده، خدا خيرتون بده

 13. طاها گفت:

  من خودم با کلی مقاله و رزومه خوب پارسال با رتبه 24 مجاز به انتخاب روزانه نشدم با 24….با 24
  اینو باید به کی گفت؟؟؟؟؟در هرصورت خداکنه کنه که اولا ازمونی نباشه یا اگرم هست فقط یک سنجش باشه نه پذیرش…چون تو 90درصد دنیا اینطوریه ولی ما هنوز میخوایم با سیستم 100سال پیش کار کنیم…

 14. طاها گفت:

  خیلی ها بودن که هم علاقه داشتن و هم خوب بودن اما بخاطر ازمون میموندن مگه 100تا سوال تستی مشخص کننده علم یک دانشجوست؟؟؟؟؟ازمونی که داخلش فقط 30نفر اول مجاز میشدن…

 15. طاها گفت:

  سلام اتفاقا من خیلی هم با نظر سنجش موافقم …بخاطر یک ازمون تستی نچندان طبقه یندی شده و استاندارد خیلی از بچه ها که علم بالایی از رشتشون داشتن پشت کنکور میموندن و بعضی ها با یک فشرده خوندن دوماه و تست زدن خوب میرفتن مصاحبه بعد استادم مجبور بود بین اونا انتخاب کنه

 16. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  اقای فرشاد اگه اشنا داری وزارت علوم که اینجوری بهت خبر میده. بگو به ولای علی ازمون کتبی دادن تو هر دانشگاه کار درستی نیست. اون همه سال بود و اون همه اعتراض. منطقیه ما بریم هر دانشگاه جزوات و منابع اونا رو پیدا کنیم بخونیم.

 17. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  من طبق منبع موثق شنیدم از خودشون که کنکور مثله سال پیشه اگه این طرح اجرایی نشه امسال

 18. نازلی گفت:

  آقا یا خانم دکتر! شما اگه دانشجوی دکتری هستید پس با آزمون قبول شدید اگر هم مثل ما کنکوری هستید اصلا منطقی نیست با شیوه اختیارات صددرصدی دانشگاه ها موافق باشید حتی با رزومه خیلی قوی. چون این شیوه کاملا اعمال سلیقه شخصی است. امیدوارم طرح 50 درصدی تصویب بشه چون کاملا عادلانه است این نظراکثریت کنکوریهاست.

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   آفرین نظر اکثریت متقاضیان هست.
   بچه ها تو رو خدا نظراتتون رو به گوش مسیولین برسونید خواهشا

   • فرشاد گفت:

    سهم 50 درصدی آزمون هم اگر اعمال شود به صورت 30درصد در آزمون عمومی که اسفندماه برگزار می شود تأثیر دارد و 20 درصد آن در آزمون تخصصی که توسط هر دانشگاه برگزار میشه. دوستان من مخالف اختیارات دانشگاه ها هستم ولی دیگه اختیارات پذیرش هم دستشون باشه فرقی نداره چون به صورت جزیی حتی بهشون ابلاغ شده که تأثیر مصاحبه25 درصده و سهم بررسی سوابق علمی هم 25 درصد.ایشالا خدا کمک می کنه قبول میشیم

    • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

     این درصد ها رو از کجا میگید!30و 20!!!ما اعتراض ما به همون ازمون کتبیه

     • فرشاد گفت:

      از منبع موثقی که در وزارت علوم دارم و اگر یادتون باشه در تابستون زودتر از اعلام منابع جدید من دروس بعضی رشته ها را اعلام کردم و درست بود
      الان هم به من خبر رسیده سهم ازمون 50 و سهم مصاحبه 50 خواهد بود ولی سهم 50 درصدی آزمون شامل 30 درصد آزمون عمومی و 20 درصد آزمون کتبی اختصاصی دانشگاهها است تا عملا هم دانشگاهها را راضی کنند و هم طرح جدید مجلس عملی شود

    • زيست دريا گفت:

     اقا فرشاد شما که توی وزارت اشنا دارید توروخدا یه لطف کنید بپرسید منابع زیست دریا بالاخره چى شد ما منابع مجموعه سلولى و بخونیم یا مجموعه جانور ؟؟؟ خواهش میکنم این لطف و کنید بپرسید سه ماه دیگه بیشتر وقت نیست ماهنوز منابعمون اوکى نشده، خدا خیرتون بده
     پاسخ دادن

  • Amin گفت:

   پيگيري كمترين كاري كه از دستمون بر مياد وقتي هنوز تكميل ظرفيت كنكوره سال گذشته انجام نشده يعني هيچ برنامه ريزي واسه امسال انجام نشده
   فقط خدا كنه هر چه زودتر مشخص بشه نحوه برگزاري ازمون
   اگر ميشد يه طومار الكترونيك ترتيب بده در اعتراض به اين ابهام خيلي عالي ميشد

 19. SINA گفت:

  وزارت علوم خیلی خیلی عجله کرد تو این کار باید با مجلس هماهنگ میشد بعد تغییرات میداد.

  • فرشاد گفت:

   منابع آزمون صد درصد تغییر نمی کنه.تأثیر ازمون هم 50 درصد میشه.با این تفاوت که 20 درصد آن در ازمون تخصصی و 30 درصد در آزمون عمومی که اسفندماه برگزار می گردد اعمال خواهد شد.

   • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

    این درصدها رو از کدوم منبع میگید!!

   • ناراحتم گفت:

    آقا فرشاد دقیقا میشه بگید امسال دکتری 95 اسفند بالاخره رتبه چقدر ارزش داره. اخه گفته بودن که صفره و 100 درصد نمره مال امتحان کتبی دانشگاه و مصاحبه هستش. و رتبه کنکور فقط ملاک برای دعوت شدن به دانشگاه ها هستش که حدنصابش ور آورده باشی و توی گزینش نهایی تاثیر نداره.
    خواهش میکنم اگه منبعتون مطمئن و دقیقه بگید بالاخره 0و 100زهست؟ یا 30، 70 ؟؟

 20. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  من یه سوال دارم این طرح خوب!وزارت علوم واسه آبان سال بعد هم هست حتی اگه طرح مجلس سال بعد اجرا بشه اسفند ماه!بعد من تو ازمون اسفند امسال حد نصاب بیارم دوسال مجاز به استفاده هستم. برم تو دانشگاه مجاز به امتحان بگم از من کتبی بگیرید!بقیه با شیوه کنکور جدید بیان!!!!!!!یکم فکر کنید و مسیولین نیز فکر کنند

 21. دکتر گفت:

  در اخبار شبکه چهار دیشب معاون وزیر علوم….

  شریعتی نیاسر گفت: این شیوه نامه جدید همان دغدغه نمایندگان مجلس است…و ما سعی کردیم تمام نظرات و دغدغه هاشون رو لحاظ کنیم..و گفت چارچوبی مشخص کردیم که دانشگاه ها باید در اوون چارچوب نمره بدن و باید رعایت بکنن..شیوه نامه جدید به زودی ابلاغ میشود.
  مجلس هم تا بخواد تصویب کنه یک ماه دیگه نزدیک شدیم به آزمون…پس عملا وزارت علوم هرچی گفت همونه..دوستان برین درس بخونین..

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   اقای دکتر لطفا جو ندین. یک ماه دیگه ازمون نیست. تازه دو ماه دیگه دفترچه میاد

   • دکتر گفت:

    شما درست بخونین من چی نوشتم لطفا…..بعد معترض باشین….من نوشتم نزدیک میشیم..
    ایشالله که طرح وزارت علوم اجرا میشه….

  • Amin گفت:

   خودتونو اذيت نكنيد
   تا دفتر چه نيومده هيچ چيزي مشخص نيست ممكن حتي يه شيوه جديد انتخاب كنن

   • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

    افرین امین جان. ممکنه یه شیوه جدید رو تو دفترچه بیاد. و طرح وزارت علوم ایشالا اجرا نشه. چون منصفانه نیست فقط ما امسال ضرر کنیم

 22. بی نام گفت:

  مخالف استقلال دانشگاه و آزمون کتبی آنها هستم بنظرم فقط آزمون باید از طریق سازمان سنجش برگزار بشه تا حق دانشجویان ضایع نشه. مصاحبه در واقع یک نوع اعمال سلیقه و رابطه می تونه باشه اون وقت هر دانشگاه دانشجویان خودشو جذب میکنه و به نوعی انحصار طلبی می تونه باشه پذیرش صرفا از طریق آزمون سازمان سنجش.

 23. مسرور گفت:

  سلام به همه دوستان

  من ارشد مهندسی کشاورزی- توسعه روستایی از دانشگاه قطب همین روشته رو دارم.
  رزومه به نسبت خوبی هم دارم اما متاسفانه این ترم حتی در یک دانشگاه دور افتاده هم نتونستم حتی یک واحد تدریس بگیرم! حتی خودم هم پیشنهاد دادم که رایگان تدریس کنم. اما باز هم نشد!! اون هم به علت افت شدید دانشجو در رشته ما!!!

  مهرماه برای آزمون دکتری خیلی انگیزه داشتم ولی الان انگیزم در حد صفر هست.

  با توجه به وضعیت فعلی دیگه هیچ امیدی به ادامه تحصیل در رشتم ندارم و می خوام از اول واسه ارشد بخونم.

  لطفا پیشنهاد کنید که چه رشته ای بخونم؟ چون از این بابت واقعا سردرگمم

  ممنون از همفکری دوستان

  • لی لی گفت:

   عزیزم با فوق لیسانس هیچ کدوم از رشته هادیگه هیچ جا تدریس نمیدن منم که سه چهار ترم سابقه تدریس دارم این ترم به سختی بهم واحد دادن!!یکی از رشته های علوم پزشکی رو بخون البته اگه بتونی شرکت کنی، بعضی گرایشای کشاورزی مثه گیاه پزشکی رو دیدم که بچه ها آزمون وزارت بهداشت شرکت کردن و قبول هم شدن.

  • ن.ج12 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به نظر من همین رشته ات را ادامه بده. ادم یا یک کاری را شروع نمی کنه یا تا اخرش میره. اگر علاقه داری به رشته ات ادامه بده. وضع همه رشته ها همینه. خدا اجر ادم ساعی را در هر دو دنیا می دهد. شک نداشته باش دوست عزیز.

 24. فاطمه گفت:

  بهتر بود سازمان سنجش ووزارت علوم تا نهایی شدن طرحشون اون رواعلام نمی کردند.الان هنوز مجلس این طرح وزارت علوم رو تصویب نکرده از طرفی هم سنجش منابع رو اعلام کرده و از طرف دیگه طرح 50-50 هم مطرح شده…
  با این اوصاف و اینکه خیلی از بچه ها طبق منابعی که از یه منبع رسمی سنجش اعلام شده دارن پیش میرن!نمیشه که در عرض یکی دوماه دوباره عقب گرد کرد به منابع سال گذشته که!
  کاش یک منبع رسمی خبر کاملا شفافی رو درمورد منابع و درصد مصاحبه هر چه زودتر اعلام کنه.

 25. دوستای عزیزممممم گفت:

  بچه ها سلام
  لطفا و خواهشا از همه دوستان تقاضا دارم نظرشون رو بگن
  که اصلا ادامه تحصیل و خوندن دکترا برای چه؟؟؟؟
  من خودم امسال با رتبه4 از دکتری باز موندم و با توجه ب شرایط موجود برای دکتراها و این نوع آزمون ک اصلا خودشون هم توش موندن میخوام نظر شما رو بدونم تا شاید بتونم تصمیم درست تری بگیرم ممنون میشم از همگی ک منو راهنمایی کنن و انگیزشونو بگن…!!!

  • لی لی گفت:

   منم امسال مصاحبه رد شدم یکی دوماهی ام ناامید و افسرده بودم ولی دوباره شروع کردم به خوندن واسه سال دیگه چون دیگه چاره ای ندارم. من توکلم به خداست و مطمئنم هرچی پیش بیاد به صلاحمه. تا قبل از تصویب طرح 50-50 یکم نگران بودم ولی الان دیگه نه…
   هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر آسمان به کوتاهی قامتم شود. (کوروش کبیر)

   • من گفت:

    ممنون عزیزم از پاسختون موفق باشید.
    و ای کاش بقیه هم دیدگاهشونو میگفتن!!!

    • ن.ج12 گفت:

     با سلام خدمت شما دوست گرامی
     علم ارزشه. مطمئنم آدم اگر تلاشش را بکنه خدا درها را باز می کند. هر کسی در زندگی اولویتی داره. به نظر من اول اولویتهایتون را بررسی کنید. بعضی ها که هم سن و سال من بودند از همون اول دنبال درس نبودند و .. اولویتشون بود به اون هم رسیدند. من هم برای درس از همه چیز بیشتر ارزش قایل بودم و به لطف خدا الان دانشجوی دکترای زراعت هستم. نکته بعدی اینکه ادم هر مرحله ای که بالاتر می رود احساس می کنه درس های مقطع قبلی را بهتر درک می کنه و این واقعا لذت بخشه. مخصوصا اگر به رشته ات علاقمند باشی. موفق باشید.
     یاعلی مدد

 26. Amin گفت:

  من واقعا ديگه نميدونم چيكار كنم با قاطعيت ميگن مثل سال گذشته يعني كنكوره ٩٤ اخه يكي نيست بگه مثل سال گذشته كه ٧٠ به ٣٠ بود منابع متفاوت بود الان منابع يك چيزه ديگه شده
  حداقل منابع را مشخص كنيد همين جديداست يا مثل سال قبل

 27. SINA گفت:

  دوستان کمسیون آموزش مجلس – به من که گفت چیزی که وزارت علوم میگه را اجرا کنید- بعضی از دوستان آخه چرا از خودشان یه چیز هایی میگن

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   از خودم نگفتم. دکتر جعفری فرمودن.
   تازه اون طرح وزارت علوم که نرفته تو صحن پس چطور اجرایی هست! قانون وزارت علوم که نمیشه یه ساله باشه!

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   کمیسیون چه جوری میگه!کمیسیون اعضا داره.

 28. حسین گفت:

  بعیده دروس غیر تخصصی تو گرایش تخصصی سوال بیاد. معنی نداره . از دوره ارشد گرایش ها متفاوت می شن

 29. به مخالف استقلال دانشگاه ها گفت:

  شما که میگید من زنگ زدم . از حرفاتون استنباط میشه که مثل سال قبله و باید بریم کتاب های تخصصی رو بخونیم ——————لطفا راهنمایی کنید شما ها کدوم کتاب ها رو میخونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 30. دوستان جواب جواب جواب گفت:

  دوستان یعنی چه بر مبنای سال قبله مگه شما اون دروسی که وزارت علوم(سازمان سنجش در مرداد ماه اعلام کرد رو نمیخونید؟؟؟؟؟)

 31. تو روخدا جواب بدید گفت:

  دوستان یعنی چه بر مبنای سال قبله مگه شما اون دروسی که وزارت علوم(سازمان سنجش در مرداد ماه اعلام کرد رو نمیخونید؟؟؟؟؟) بابا گیچ شدیم- عجب استاندارد جهانی هستیم-

 32. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  پیشنهاد برادرانه من به دوستان اینه که زبان و استعداد رو کامل جمع کنید و دروس مشترک کنکور سال گذشته و طرح جدید وزارت علوم رو پیدا کنید اوون درس یا دوتا درس رو مطالعه کنید تا دفترچه ها بیاد. اینجوری عقب نمیفتیم. امیدوارم نظرم به دست عزیزان برسه

 33. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  من طی تماسی که داشتم گفتن شرایط بچه ها رو درک میکنیم و همه تلاش ما برای امسال هست و اگه هم نباشه قانون بر مبنای کنکور سال گذشته خواهد بود و طرح سنجش و پذیرش وزارت علوم در کمیسیون پذیرفته نشده . بعدشم نمیشه که فقط یه سال اوون طرح باشه که اعتبار 2ساله داره. به نظرتون تداخل پیدا نمیکنه با سال بعد!هرکسی تراز دست بگیره و یکی فقط کنکوری بیاد!

 34. پریسان گفت:

  سلام به دوستان. نمی دونم چه گناهی کردم فقط باید بسوزم. امسال با این شرایط 70امتیازی که برا استعداد تحصیلی گذاشتن من اصلا شرکت نکردم چون به 70نمیرسدم بعد به دانشگاهها اعلام کردن امتیازارو به 60کاهش بدیدآخه این چه کاری نمی تونستید زودتر بگید. الانم که کنکور شده با دانشگاه مطمئنم برای سال بعد عوضش میکنن فقط من باید عمرم تلف شه.

  • مهسا گفت:

   دوست خوبم
   اولا به خطر داشته باشید که خودتون مسئول انتخاب های خودتون هستید و شما انتخاب کردید بدون ازمون شرکت نکنید و فکر کردید شانسی ندارید. در حالی که خیلی از دوستان شرکت کردن با شرایط مشابه شما.
   دوما ناامیدی چرا؟ شرایط برای همه کنکوری ها همیشه یکسانه! تلاشتون رو بکنید و باقی ش رو رو به خدا بسپرید.

 35. جواب می خوام گفت:

  دوستان یکی جواب بده از استرس مردم
  اگه 50 به 50 بشه که معاون وزیر علوم هم تو اخبار شبکه 4 تقریبا تائیدکرد( گفت ما تابع قانون و نظر نمایندگان مجلس هستیم) پس تکلیف کتاب ها چی میشه که عوض شدند و در حد دروس پایه شدن.

 36. تینا گفت:

  الان هم معاون وزیر علوم تو اخبار شبکه ۴ یه طوری حرف زد که معلوم نشد چی به چیه

 37. حسین گفت:

  شیوه پذیرش 50 درصد ازمون کتبی به ازمون امسال می رسد. نگران نباشید. یا حق

 38. تینا گفت:

  این شیوه نامه ای که به دانشگاه ها گفت ابلاغ میشه چیه ؟؟

 39. نازلی گفت:

  بچه ها تورو خدا هرجوری میتونید نظرتون رو به مجلس برسونید که طرح 50درصدی امسال اجرا بشه آخه ماچه گناهی کردیم که این وسط باید بسوزیم وضرر کنیم

  • س.م گفت:

   دیشب در اخبار شبکه چهار جناب دکتر هروی گفتند تمام سعی خود را می کنند که این طرح به آزمون امسال برسد، ولی احتمال این اتفاق کم است.

 40. دکتر گفت:

  دکتر هروی رییس کمیته آموزش عالی مجلس :

  با توجه به اینکه دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور نییز معترض به این بودن که در شورا نیستند مارا بازداشته که بتوانیم برای امسال این طرح را اجرا کنیم. من تصور میکنم که امسال نتونیم این طرح رو اجرا کنیم چون باید هنوز به صحن علنی مجلس بیاید و مورد کن کاش نمایندگان قرار بگیرد ولی تمام تلاش خود را میکنیم…..

  دوستان عزیز امسال این طرح خیلی بعیده اجرا بشه چون تا تصویب بشه راه درازی داره…

 41. عبدالخانی نژاد (الودگی های محیط زیست) گفت:

  دوستان واقعا بی انصافیه فقط ما ضرر میکنیم… ما زمانم داریم از دست میدیم واقعا متاسفم…..

 42. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  دوستان تو رو خدا بیکار نشینید الان فرصتشه که به مجلس بگیم که اکثریت بچه ها با واگذاری مخالفن و زودتر تصویب بشه. نذاریم فقط ما امسال بسوزیم

 43. نازلی گفت:

  سلام مسئولین محترم خواهشمندیم طرح 50درصد سهم آزمون رو برای امسال اجراکنید خیلی از افراد فقط امسال فرصت شرکت در آزمون دکتری را دارند، انصاف نیست امسال اجرا نشه به خدا به خاطر آزمون دکتری خیلیها ازدواج ، بچه،و… رو در اولویت دوم قرار دادن خواهش میکنیم نگذارید حق ما ضایع بشه و این طرح رو امسال اجراکنید.

 44. Innorganic 91 گفت:

  سلام
  دوستان منابع دقیق رو از کجا میشه پیدا کرد؟ کسی میتونه منابع رو دقیق معرفی کنه؟ دروس ارشد هم هستن ؟

  • مهسا گفت:

   از منوی سمت راست میتونید برید انجمن دکتری تخصصی رشته تون. خیلی از انجمن ها فعال هستن و میتونید با دوستان همرشته ای تون تبادل نظر کنید.

 45. دکتر گفت:

  اگه منطقی نگاه کنید..امکان اینکه امسال اجرا بشه خیلی خیلی کمه….چون دروس رو اعلام کردن..یه سری دروس عمومی….در نتیجه در حال حاضر دیگه فرصت تغییر ندارن….چون صدای یه عده دیگه در میاد….بنابراین به احتمال ۹۹٪درصد طرح مجلس امسال اجرا نمیشه و همون حرفهایی که در مرداد وزارتخونه زده اجرا خواهد شد….

  • سرباز1 گفت:

   خدا بزرگه فعلا همین منابعی دادن بخونید رزمه ای هم جم کنید یا تقویت . ببینیم چی میشه .

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   چرا دیر نشده هنوز. ما مقطع دکتری هستیم و فرصت کافی برای چندتا درس داریم. اینجوری که امسال طرح وزارتخونه بشه و سال بعد مجلس صدای همه درمیاد. چرا فقط ما بسوزیم. فکر نکنم دوستان بخوان هم کنکور بدن هم ازمون کتبی تو هر دانشگاه.

 46. Amin گفت:

  دوستان طرح نيست تصيوب شده و داراي شماره جلسه فقط كافي تو سايت مجلس يه سرچ كوتاه بزنيد
  هيچ جا دكتر هروي با قاطعيت نگفتن اجرا نميشه سعي ميكنن عمليش كنن
  اينكه توجه شون نسبت به اين مسئله جلب شده جاي شكرش باقي كه اطلاعيه بزنن به اين زودي

 47. ... گفت:

  همین الان دکتر هروی تو اخبار گفتن فک نمیکنم برسیم این طرح رو برای امسال عملی کنیم.
  برید به آخرین حرف سنجش و وزارت علوم گوش بدید
  100% مصاحبه هست و آزمون تنها تقش یه غربال اولیه داره
  کافیه حدنصاب دانشگاه رو بیارید و بعد از اون همش رزومه و سوابقتون مهمه

  • ویولت گفت:

   بله اما گفتن تلاش میکنن برای امسال هم عملی بشه…

  • سرباز1 گفت:

   من روز اول گفتم این هنوز طرحه. باید تصویب کمیسیون بشه بعد از کمسیون بره مجلس رای گیری نماینده ها نظراتشونو بگن بعد میره مصوبه میشه امکان نداره اون موقع وزارت قبول کنه . برید دنبال رزمه . حداقل امسال اینطوره درضمن شورا !!!!!!!!!!!یعنی حتما 50 نیست نمره ازمون شاید شورا یال بعد یا اگر امسال تصویب شه امسال بگه 30 نمره ازمون . بحث سر تصویبه شورای سنجش پذیرشه نه وزن ازمون 50. شورا تصویب شه بعد اونا تصمیم میگرین درباره وزن ازمون شاید یک سال بگن 30 یکسال بگن 70 و………….. با توجه به شرایط تحصیلات تکمیلی اون زمان

  • دکتر گفت:

   کدوم اخبار بود؟

  • انتظار بی فایده گفت:

   منم موافقم اگه حد نصاب نمره مطرح بشه بازم نقش اساتید دانشگاه پر رنگ میشه و بازهم در بعضی جاها بی عدالتی نیست کاش سازمان سنجش یه تجدید نظر می کرد

   • فاطمه گفت:

    وقتی که میخوان طرحی غیر از طرح وزارت علوم و واگذاری 100 درصد رو درنظر بگیرن یعنی اون طرح مشکل داشته که میخوان یه طرح دیگه رو عملی کنند .حالا ما چه گناهی کردیم که امسال باید این وسط با این طرح یک ساله خودمون وفق بدیم!برای خیلیامون زمان خیلی مهم هست وقت نداریم که همش با طرحهای آزمون و خطا خودمون تطبیق بدیم.ضمن تشکر این درخواست داریم که طرح جدید امسال اجرا بشه و دوباره یه عده قربانی نشن!

 48. فیزیک گفت:

  من خودم لیسانس و فوق لیسانسم دانشگاه اصفهان بودم و میتونم با اطمینان بگم که یک ذره پارتی بازی برای من دانشجوی زرنگ و فعال خودشون نشد و خیلی با عدالت امتیاز دادن و امتیاز من به حد نصاب نرسید و قبول نشدم پس نمیشه گفت همه پارتی بازی میکنن

 49. احمد ح گفت:

  سلام دوستان. کسی در مورد تعیین رتبه اول تا سوم بر اساس معدل اطلاعی داره.
  فرض کنید در ورودی یک رشته کارشناسی ارشد همگی یک ترم به تحصیل اضافه کنند(یعنی ترم پنجم را تمدید کنند) بجز یک نفر که در شهریور(یعنی پایان ترم چهارم) دفاع کند و فارغ التحصیل شود. 1- در اینصورت آیا این فرد به عنوان نفر اول تلقی می شود؟
  2- اگر دیماه یعنی پایان ترم پنج، معدل یک یا دونفر از فارغ التحصیلان از معدل کسی که شهریور فارغ التحصیل شده بود، بیشتر شود در اینصورت آیا رتبه فردی که شهریور فارغ التحصیل شده جابجا می شود؟

  • livnhn گفت:

   سلام
   دوست عزیز رتبه اصلا ربطی به تعداد ترم نداره.
   فقط و فقط معدل کل مهمه.
   حتی اگر یک نفر هفت ترمه تمام کنه ولی معدل کل از بقیه بیشتر باشه اون میشه رتیه اول.

   • احمد ح گفت:

    سلام
    آیا نمره پایان نامه و سمینار هم در محاسبه معدل کل حساب می شوند یا فقط نمرات درس های تئوری پاس شده ست؟

 50. صدرا گفت:

  پذیرش دانشجوی دکتری بایستی در اختیار سازمان بی طرفی مانند سازمان سنجش باشه که سالهای سال است که در پذیرش دانشجویان فوق لیسانس و لیسانس انصافا خوب عمل کرده. در صلاحیت اکثر دانشگاهها نیست که دانشجوی دکتری انتخاب کنن.چراکه مبنای شفافی برای امتیاز دهی ندارن

 51. صدرا گفت:

  امسال با رتبه 6 در رشته عمران حتی در یک دانشگاه که رتبه بسیار پایینی در بین دانشگاههای گشور دارد با دو مقاله کنفرانسی و یک مقاله ژورنالی نتوانستم به دوره دکتری راه پیدا کنم. اساتید محترم آن دانشگاه انقدر نمره مصاحبه بنده را پایین دادند که از گود رقابت خارج شدم و به حدنصاب نرسیدم. این شیوه پذیرش دانشجو دکتری غلط است و اساتید دانسته یا ندانسته به جامعه خودشان و به کشور خیانت می کنند. همه می دانند که به راحتی می توان با صرف هزینه اندک مقاله isi خرید. تعجب می کنم جمعیت نخبه کشور واقعا نمی توانم سیستم درستی جهت گزینش دانشجو دکتری طراحی کند. یا آزمون سازمان سنجش غلط است که رتبه های برتر صلاحیت حضور در دوره دکتری را ندارندوگرنه دانشجویان “صلاحیدار” از نظر مصاحبه کنندگان چرا توانایی رقابت باشرکت کنندگان” بی صلاحیت” در آزمون را ندارند؟

 52. ستاره گفت:

  واقعن بی انصافی هست که با آزمون کتبی مشخص میکنند چه کسانی روزانه و چه کسانی شبانه مجاز هستند. خوب اجازه بدهند فرد مصاحبه بدهد بعد نتیجه نهایی مشخص کند او روزانه قبول می شود یا شبانه. بنده به خاطر دو تست ناقابل که هل شدم شبانه مجاز شدم و قبول شدم باید ترمی 7 تومان بدم.اونوقت بچه های روزانه خیلی راحت درس میخونن. حداقل شهریه رو کم کنید یا اصلن روزانه نگیرید. به جای اینکه از سه نفر 7 تومان بگیرین از کل کلاس نفری 3 تومان بگیرین.فکر نمیکنید یک دانشجو ترمی 7 تومان از کجا بیاره

  • دانشجو گفت:

   سلام ستاره جان
   من خودم جز رتبه های آخر روزانه بودم که مجاز شده بودم، یعنی شبانه صد در صد قبول بودم ولی به خاطر شهریه پشت کنکور موندم. این دلیل نمیشه چون خودت شبانه ایی بچه های روزانه را زیر سوال ببری.

  • هادی به ستاره گفت:

   دوست عزیز نمره ازمون که صد در صد نیست که شما میفرمایید که روزانه یا شبانه با ازمون قبول شدید مصاحبه و رزومه هم مهم هست و قبولی در دوره روزانه یا شبانه ی پروسه هست نه یک ازمون یا مصاحبه چه بسا افرادی بودند که رتبه روزانه اوردند ولی شبانه یا جایی قبول نشدند بخاطر مصاحبه ضعیف و نداشتن رزومه و افرادی که رتبه در حد شبانه بوده ولی به دلیل رزومه و مصاحبه روزانه قبول شدند
   پس لطفا زود قضاوت نکنید
   موفق باشید

 53. روشن گفت:

  با سلام
  به نظرم 75 درصد باید ازمون کتبی باشد و 25 درصد سوابق فرد ان هم بدون مصاحبه حضوری باشد.
  چون مصاحبه حضوری سلیقه ها دخالت دارد.
  ما باید راه را برای حتی فقیر ترین دانشجو باز کنیم. مصاحبه ها هزینه رفت و آمد دانشجو می خواهد
  25 درصد سوابق علمی می تواند به صورت الکترونیک برای سازمان سنجش ارسال شود و بدون غرض ورزی وزن سوابق محاسبه شود
  اینطور کیفیت کار بالا می رود

 54. پویا گفت:

  مشکل اساسی پذیرش دکترا اینه که یک شبه بر داشتن دکترا رو کنکور کردن و بدون برنامه ریزی قبلی هم بود و بخاطر همین هم هست که الان پنج ساله هنوز تکلیفشون با خودشون مشخص نیست و دارن با آزمون و خطا هر سال یه چیزی رو تغییر میدن. چهار سال بود که هر سال جلسات مجلس روی بحث وزن ازمون کتبی و مصاحبه بود یکی میگفت پنجاه پنجاه یکی میگفت هفتاد سی و …

  دیگه اینقدر روی اون بحث مانور دادن دیگه روشون نمیشن باز تغییر بدن رفتن سراغ آیتم دیگه و اینبار میخان روی ازمون کتبی سازمان سنجش و ازمون خود دانشگاها امتیاز دهی کنن.

  یه دوستی که با اسم مهندسی شیمی نظر گذاشته واقعا حرف حقی زده. من با این قسمت حرفش کاملا موافقم :

  “متاسفانه عوض حل مسئله با روشهای روز دنیا دارن همون مشکلاتو با جابجا کردن درصد وزن آزمونو مصاحبه تکرار میکنن!!!متاسفانه هیچوقت بعضی استادا عدالت رو رعایت نمیکنن شیوه آزمون هم اصلا درست نیست برا دکتری٬فقط و فقط باید سازمانی مستقل با اعتباری چون اعتبار سازمان سنجش پذیرش دکتری و ارشدو در دست بگیره!!پذیرش هم کاملا بر اساس سوابق آموزشی-پژوهشی صورت بگیره!!!هی جلسه گرفتن برا درصد وزن آزمونو مصاحبه٬کل ضرر و زیانش متاسفانه برای داوطلبای امسال و جامونده های پارساله که یکی رو حقشو ضایع کردن یکی هم بدلیل نامناسب بودن شرایط روحیش ۳-۴ماه تلاش شبانه روزیشو از دست داد….”

 55. نسترن گفت:

  من دو نکته رو به دوستان معترض در اینجا عرض کنم….
  اولین و اساسی ترین موضوعی که در مورد آزمون دکترا دغدغه است وقت گذاشتن یک دانشجو برای آماده شدن برای کنکور دکتراس.خودتون خوب می دونید که آمادگی کنکوری و غیر کنکوری(تحلیل) با هم متفاوتن.تو کنکور تلسط به حفظ فرمولها و نکات است..
  در ثانی یک دانشجوی ارشد قبل از ورود به دکترا باید موضوع تز خود رو کم و بیش بداند.خوب روزی ۹ ساعت درس خوندن حفظی برای کنکور وقت اینکار سخت و بسیار ظریف رو میده !!!!اصلا نمیده…
  خیلیهااعتراض دارن که ما فلان قدر مقاله آی اس آی داریم …فلان تا کار کردیم….بله مشخصه که خیلیهاتون فرصتشو داشتید ..چیزی که از دانشجوی ترم ۴ کمتر انتظار میره.
  ثانیا تعداد مقاله مهم نیس.ژورنال و مفهوم کمی اون مهمه.بعضیا حتی با یک مقاله در جایگاهی هستن که بعضیا با ده مقاله اون جایگاه رو نداره.
  مقاله آی اس آی کیلووویی نیس.متاسفانه این موضوع رو خود وزارت علوم جا انداخته…

 56. مهندسی شیمی گفت:

  دوستان پذیرش از بیخ مشکل داشته و دارد و خواهد داشت!!!این همه مشکل در پذیرش دکتری بخاطر پذیرشهای بی حد و نصاب در دوره ارشد و بالا رفتن توقع در سطح سواده!!!من هزاران بار گفتم که گره کار توی پذیرش ارشده اگه میتونن برن ارشدو سازماندهی کنن دکترل خودبخود درست میشه!!
  هم روش آزمون بده هم روش اختیار دادن به دانشگاهها!!!متاسفانه هم مجلس هم وزارت علوم عوض حل مسئله با روشهای روز دنیا دارن همون مشکلاتو با جابجا کردن درصد وزن آزمونو مصاحبه تکرار میکنن!!!متاسفانه هیچوقت بعضی استادا عدالت رو رعایت نمیکنن شیوه آزمون هم اصلا درست نیست برا دکتری٬فقط و فقط باید سازمانی مستقل با اعتباری چون اعتبار سازمان سنجش پذیرش دکتری و ارشدو در دست بگیره!!پذیرش هم کاملا بر اساس سوابق آموزشی-پژوهشی صورت بگیره..بشبنن روی این پیشنهاد فکر کنن اگه به نتیجه معقول نرسیدن!!!!هی جلسه گرفتن برا درصد وزن آزمونو مصاحبه٬کل ضرر و زیانش متاسفانه برای داوطلبای امسال و جامونده های پارساله که یکی رو حقشو ضایع کردن یکی هم بدلیل نامناسب بودن شرایط روحیش ۳-۴ماه تلاش شبانه روزیشو از دست داد….

 57. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  با روش وزارت علوم انگیزه حداقل 90درصد بچه ها گرفته شده.تو رو خدا یکم منصفانه فکر و عمل کنید

 58. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  یک سوال دارم کسی که ازمون تشریحی رو خوب ج میده چطور نمیتونه سوال تستی که برپایه همون تشریحی هست رو جواب نده
  این اشتباه هست که میگن تو این چند سال که ازمون نیمه متمرکز بوده افراد دارای صلاحیت نتونستن رتبه لازم رو کسب کنن

  • دوست عزیز یه خرده فکر کنی جواب اولتو می گیری…
   تو آزمون تشریحی فرصت برای فکر کردن و تحلیل وجود داره… ولی تو ازمون تستی شما فقط یه عکس از فرمول آخر تو ذهنت باشه یا اصلا قسمتای مهم کتابو حفظ کرده باشی در عرض چن ثانیه می تونی جواب بدی…
   اونوقت یه نفرهست که نه دوس داره عکس بگیره نه دوس داره حفظ کنه… تکلیف اون چیه…
   پس لطفا احساسی متن ننویس… فکر کن…

   • شیمی فیزیک گفت:

    آخه این چه حرفیه دوست عزیز!!! مثلا تو رشته ما حتما باید کل مطلب رو بلد باشی و بتونی مثل سوال تشریحی ابتدا حل کنی و در نهایت جواب آخر رو انتخاب کنی. یه جوری میگید حفظ کنی و گزینه رو انتخاب کنی انگار ده صفحه است و میدونیم از کجا قراره سوال بیاد.

  • دکتر گفت:

   بحث اوون نیست….بحث اینه کسانی که قبول شدن صلاحیت نداشتن…طرف آزمون داده قبول شده بعد الان ۴سال داره دکتری میخونه هنوز نمیتونه پروپوزال بنویسه و هیچ مقاله ای چاپ نکرده….دوستان نیان بگن پول میدیم مقاله چاپ میکنیم….. منظورم مقاله درست و حسابیه..نه مقالات میدون انقلاب…..بعضی از کسانی که قبول شدن هیچی از پژوهش و تحقیق نمیدونن..و این ضعف بزرگیه

   • شیمی فیزیک گفت:

    دوست عزیز بی انصافی نکنید.” کسانی که قبول شدن هیچی از پژوهش و تحقیق نمیدونن.” این چه حرفیه؟ من افراد زیادی رو میشناسم که قبول شدن و بسیار هم اهل پژوهش و تحقیق هستن. یه جوری میگید انگار تا حالا درصد مصاحبه صفر بوده!!! حالا گیریم چند نفر اینجوری بودن قابل تعمیم به همه نیست که.!!!!

  • سحر گفت:

   خوب ما از ارشد با ازمون تستی میایم بالا حالا بعد ذو سال یهویی دیگه ازمون تستی ملاک خوبی نیست. اون کسایی که تو دانشگاههای خوبی هستن تو ارشد هم به همین شیوه اومدن تو اون دانشگاهها.مگه با کار پژوهشی اومدن که الان مدعی برتر بودن پژوهشن

 59. انتظار بی فایده گفت:

  در این زمونه که میشه با پول رزومه اتون رو قوی کنین گذاشتن درصد بالا به مقالات خیلی کاری از پیش نمی بده به نظرم وقتی دانشجوی دکتری شدن باید زیر نظر اساتید سخت گرفت و برای فارغ التحصیل شدن به افراد مقالات گیر داد
  حدنصاب رو باید بردارم جون خودش یه جور اختیار به دانشگاه دادنه خیلی امسال به طور ناگهانی درحقمون آن کم لطفی شد اون موقع کسی به سازمان سنجش هم اعتماد نداره جون نمونه در بین قوانین جدیدی رو بخشنامه کنن که شاید به ضرر مون سه مثل امسال که حق داوطلب با رتبه خیلی خوب 2یا1رقمی از بین رفت

 60. livnhn گفت:

  این تلاش منه برای مبارزه با استقلال دانشگاه ها برای جلوگبری از سلیقه و رابطه است. البته می دونم به جز ما دانشجویان در مونده کسی نمی خونه.

  هزاران مورد تا حالا گزارش شده است. اما…

  به خدا یکی بیاد از معاون اموزشی یا رییس دفتر استعداد درخشان بپرسه چرا قبول نشدم اگه تونست جوابی بده خودمو از برج میلاد میندازم پایین.

  بنده مهردادم با 30 مقاله ISC ISI کنفرانسی و 2 طر ح پژوهشی دانشگاهی و سابقه تدریس در بنیاد ملی نخبگان و پژوهشگر جوان استان و دانشجو نمونه و سابقه تدریس در دانشگاه (البته تیپ سه)و … با با معدل 19 (مردانه دیگه چیزی هست نداشته باشم؟) در مصاحبه دکتری استعداد درخشان پذیرفته نشدم با این حال رقیبم که دانشجوی ترم چهارم ارشد بود و با پایان نامه غیر مرتبط و صرفا با دو مقاله علمی پژوهشی که ان هم غیر مرتیط با رشته مورد تقاضا بود به خاطر اینکه یکی از استادای مصاحبه کننده استاد راهنماش بود قبول شد.

  نتیجه منطقیتر:
  نتیجه دادن اختیار به دانشگاه برای انتخاب دانشجو این نمیشه که دانشگاه اونی که صلاحیت داره قبول کنه. اینکه اونی قبول کنه که کدوم یکی از متقاضی ها اشنا بیشتر داره.

  یعنی نتیجه اینکه فقط پارتی داشته باش کارت حله. دیگه علم و صلاحیت علمی و نخبه بودن مهم نیس.

  • میثم گفت:

   دوست عزیز من شمارو نمی شناسم اما مواردی که به عنوان رزومه گفتین که تکمیل هستین. تمومش رو پولی می شه تهیه کرد و خیلی دست نیافتنی و سخت نیست.

  • نسترن گفت:

   به خاطر اینه که شما کلی فرصت داشتید و احتمالا سالها از ارشدتون میگذره!شاید ایشون در این فرصت بهتر از شما باشند..

 61. علی گفت:

  من امسال با رتبه ی یک رد شدم. سال گذشته با رتبه هفت. در نمره مصاحبه به دو مقاله برگرفته از پایان نامه ام با نمایه iscوisi نمره کامل داده اند و در قسمت ارزش پایان نامه از ۶،۳داده اند جالبه نه!!!!!

  • Meys@m گفت:

   واقعا؟؟؟؟؟؟؟!!!!
   چه رشته ای هستید شما؟

   • بنیامین گفت:

    سنجش و اندازه گیری

    • مهرداد. Linvhn گفت:

     دوستان عزيز
     دمتون گرم
     چه پاسخي داديد.
     واقعا به نظر شما ميشه با پول معدل خودمون ١٩ كنيم؟ اين فقط با تلاش و پشتكار بدست مياد.
     با پول ميشه مقاله اي چاب كرد JCR با ايمپكت بالا؟
     نه عزيزان اين ها فقط با تلاش و ماه ها تو ازمايشگاه بودن بدست مياد. بعدم چطور اين سوال ميپرسيد؟ مگر دانشگاه دولتي درس نخونديد؟ چرا شما ما در دانشگاه استاد راهنما هميشه همه فعاليت ها و مقالات را مشاهده و تاييد ميكنه. اكثر استادان دانشگاه ما به خصوص استاد بنده حاضرن اصلا مقاله اي ننويسن تا اينكه يكي ديگه پول بدن كه اون بنويسه. من حداقل نديدم استادي زير اين بار بره. البته كه هست اين موارد ولي خوشبختانه من نديدم دورو ورم.
     اصلا اين كار غير اخلاقي شما هم توصيه ميكنم بهتر براي كيفيت و اذت بردن از زندگي دست به اين كارا نزنيد. دكتري كه داشته باشي ولي سواد نداشته باشي چه گره اي از زندگي و جامعه ميتوني باز كني؟؟؟؟؟
     من رشته ام زيست فناوري هست و يك سال از فارق التحصيليم ميگزره.

     درسته الان بعضي جا نوشتن مقاله پولي و مطمين باشيد اونها فقط مي توانند با پول در مجلات يا ليست سياه يا كم اعتبار مقاله چاپ كنن. نظر شخصي من اينكه هرگز نمي توانند با پول در مجلات JCR مقاله چاپ كنن اون هم مگر اختيار پذيرش مقاله مثل دكتري ما دست پارتي باشه.
     باز هم از ابراز همدرديت متشكرم.

 62. اسماعیل حقوقی گفت:

  باسلام خدمت دوستان و مسئولین محترم وزارت علوم و نیز نمایندگان محترم مردم در مجلس .بهترین روش برای آزمون دکتری گرفتن آزمون در دومرحله است . یکی تستی و تا چهار برابر ظرفیت جذب شوند و بعد آزمون تشریحی از قبولیهای آزمون تستی گرفته شود . مگر چه سوالاتی می خواهند اساتید محترم از داوطلبان بپرسند که در آزمون تشریحی امکان این امر وجود ندارد . با این شیوه حق به حق دار می رسد و کسی که سواد واقعی دارد به دور از آشنا بازی . رفاقت و … جذب دوره دکتری می شود . بنظر شما این شیوه چه عیبی دارد که دانشگاهها از قبول آن خودداری کرده اند و روی مصاحبه تاکید دارند . بنظرم هدف دانشگاهها جذب فقط و فقط و فقط دانشجوی مورد علاقه خودشان است نه جذب نخبگان و محققین علمی . امید وارم ایندفعه این نظر مورد قبول مسئولین وزارت علوم قرار گیرد و در وضعیت فعلی تجدید نظر نمایند . باتشکر .

 63. شیمی گفت:

  با سلام
  یک سوال داشتم در مورد اینکه آیا با این شرایط پیش آمده میشه برای دکتری بعد از پذیرفته شدن در مرحله اول تغییر گرایش داد؟مثلا من ارشد شیمی فیزیک دارم آیا میتونم برای شیمی تجزیه به دانشگاه ها معرفی شوم؟اگر معرفی شوم باید برای مصاحبه دکتری کتابای ارشد تجزیه را هم بخونم؟
  ممنون میشم به سوالم چاسخ دهید؟

 64. سارا گفت:

  درخواست : با سلام… لطفا بفرماييد، تاريخ انتشار دفترچه ثبت نام كي خواهد بود؟ تشكرتاریخ ارسال پاسخ :١٣٩٤/٠٨/٠٣-١٣:٤٣
  پاسخ : با سلام
  اطلاعات لازم در اين خصوص پس از تدوين دفترچه راهنماي ثبت نام و يا اننتخاب رشته در اختيار داوطلبان قرار داده خواهد شد در حال حاضر ملاك عمل دفترچه هاي ثبت نام و انتخاب رشته سال گذشته مي باشد.شايان ذكر است از انجا كه هر گونه تغيير بر اساس مصوبات شوراي عالي برنامه ريزي وزارت علوم و يا شوراي عالي انقلاب فرهنگي و يا مجلس محترم شوراي اسلامي صورت گرفته و به اين سازمان ابلاغ مي شود فلذا در صورت هرگونه تغيير كه نياز به اطلاع رساني پيش از موعد باشد از طريق سايت سازمان و نشريه پيك سنجش در اختيار داوطلبان قرار داده خواهد شد.
  با سپاس

 65. ف-1395 گفت:

  فقط خداکمکمون کنه با این اوضاع که هیچ چیزی معلوم نیست .حداقل بهتر هست یک اطلاعیه ای؛ خبری؛ چیزی از طرف سازمان سنجش یا وزارت علوم داده بشه که حالا یا 50 -50 رو برای امسال نفی کنه و یا اینکه دقیقا وضعیت مشخص کنه. طبیعتا اطلاع از شیوه برگزاری مصاحبه و مرحله نهایی توی زمان بندی و خوندن درسها و مطالب موثر هست…

 66. اسماعیل گفت:

  خب الان چی به چیه و کی به کیه!؟
  برای یک بار همه ماجرا رو یک جا بگین و قال قضیه رو بکنین دیگه

 67. دکترا 95 گفت:

  با سلام
  داوطلب کنکور دکترای 95 هستم.
  اما هنوز نتونستم مطمءن بشم که اصلاح نباتات جزء آزمون امسال هست یا نه.
  در ضمن دو بار آزمون به این صورت است که دروس تقسیم و در دو تاریخ برگزار می شود یا نه اگه آبان از آزمون رد بشیم میتونیم دوباره بهمن ماه شرکت کنیم. اگه میدونید جواب بدید. ممنون.

  • دکتر گفت:

   نه دوست عزیز…دروس در یک امتحان گرفته میشود…یعنی در یک آزمون در اسفند شما تمامی دروس مشخص شده در دفترچه رو امتحان میدید بعد اگه حدنصاب نمره رو آوردید به مصاحبه خرداد ماه دعوت میشوید…..در غیر این صورت باید دوباره آبان ماه امتحان بدید..

   • nanochemistry گفت:

    سلام اقای دکتر منظورتون اینه یعنی اگه در ازمون اول قبول بشی دیگه ازمون دوم امتحان نمیدی؟؟؟؟؟؟؟اصلا خدایشش من گیج شدم یعنی چی؟؟؟

 68. مهدی گفت:

  تلاش دانشگاه ها برای استقلال تلاش برای سلیقه و رابطه است
  هزاران مورد تا حالا گزارش شده است.

  بنده با ۱۴ مقاله علمی پژوهشی و ISI و ۱۲ مقاله کنفرانسی و ۵ طح پژوهشی دانشگاهی و سابقه تدریس در دانشگاههای رده اول کشوری و … با رتبه تک تک رقمی در آزمون ۹۴ پذیرفته نشدم با این حال رقبای من صرفا با یک مقاله کنفرانسی به خاطر رابطه با استاد قبول شد

  نتیجه منطقی:

  رابطه> 14 مقاله علمی پژوهشی و ISI و ۱۱ مقاله کنفرانسی و ۵ طح پژوهشی دانشگاهی و سابقه تدریس در دانشگاههای رده اول کشوری و …

  • حیدری گفت:

   سلام وقتی رتبه 40 با زبان 60 درصدی دردانشگاهی درجه 3 کشور در مصاحبه رد میشود و بجایش رتبه های 80 و 73 با زبان صفر و منفی 3 فقط با داشتن مقاله های آبکی که ای اس ای هم نیستند قبول میشه چه میتوان انتظار و توقع ای داشت؟ مقاله های 50 دلاری هندی و پاکستانی وبیشتر وطنی در قالب دروغکی خارجی که همه حساب های بانک های داخلی را میدهند.
   مجله های که از زمان ارسال مقاله تا اکسپت بیشتر از 48 ساعت نمیگذرد
   من به چندین مجله اصلی ای اس ای فرستادم هنوز بعضی جواب نداده و بعضی در حال داوری هستند و از سر تفنن به چندین مجله پولی که دوستان قبول شده فرستاده بودند من هم فرستادم حدود 30 اکسپت برایم امده …اگر پارسال این کارا را کرده بودم شلید الان جای رتبه های 80 قبول شده بودم ولی ته دلم چنین دکترای با این نوع مقاله پشیزی نمی ارزد. بدرود.
   نکته جالب من خودم مقاله هایم را ترجمه میکنم وبر عکس اقایان و خانم ها هزینه ترجمه هم نداده ام و این هم یک امتیاز هست که توانایی ترجمه وخواندان مقالات را به زبان لاتین داشته باشی که حتما دانشجوی دکتری باید چنین توانایی داشته باشد اما به نظر شما دانشجوی دکتری که در ازمون زبان را صفر یا منفی زده توانایی خواندن مقاله بزبان لاتین را دارد. خدا همه ما را بیامرزد . امین

 69. فیزیو گفت:

  کی پاسخگوووووووه؟ ای خدا خودت به فریاد ما برس تکلیف ما کی معلوم میشه؟ 2 روز قبل از آزمون؟

 70. azade گفت:

  دوستان با اينكه من خودم كاملا مخالف دادن اختيار صد در صد به دانشگاهها هستم ولي به نظر ميرسه اين طرح امسال اجرايي ميشه پس بهتره در فرصت باقي مونده براي كسب حد نصاب تراز تلاش كنيم

 71. 50%ازمون_25%مصاحبه_25%سوابق علمی گفت:

  مجلس همیشه بهترین و خوش تصمیم هارو همیشه داشته!
  دادن اختیارات انتخاب دانشجوی دکتری به اختیار دانشگاه های سراسری یعنی بی انگیزگی و رابطه بجای زابطه و سلیقه محوری و…
  در اینجا میشه بصورت منطقی گفت که:
  ما از اول آزمون داشتیم و باید تا آخرش هم داشته باشیم و
  در مملکت ما سازمان و ارگان های خاص و مختلفی وجود دارد که هر کدام وظایف خاصی دارند که سازمان سنجش کشوری برگزاری آزمون ها بخصوص آزمون دکتری رو برعهده دارد و دانشگاه ها چه دانشگاه آزاد و چه دانشگاه سراسری وظایفشون تدریس اساتید و تحصیل و پژوهش دانشجویان میباشد و همین خیلی ساده،
  اگر دانشگاه های سراسری با اختیارات 70یا100% انتخاب دانشجوی دکتری رو داشته باشند در اینصورت باید گفت که:
  به قول قدیمیا سنگ رو سنگ بند نمیشه!

 72. محسن گفت:

  متاسفانه در مرحله مصاحبه دکتری سلیقه و رابطه به ویژه در رشته های علوم انسانی بسیار نقش پرنگتری از سوابق اموزشی و پژوهشی داره و ما به لحاظ فرهنگی به نتیجه ای نرسیدم که بتونیم استقلال عمل را به دانشگاه ها بدیم..از این بیشتر جوانان نابود نکنید.

 73. اقتصاد گفت:

  سلام
  واقعا مساله تبعیض کماکان آینده من و خیلی ها را خراب کرده//
  من با وجود داشتن چند کتاب و چندین مقاله با رتبه خوب نتوانستم جایی نه از طریق آزمون و نه استعداد درخشان قبول بشم
  این در حالی است که دوست من با رزومه کمتر یک دانشگاه خوب قبول شد
  واقعا من به این نتیجه رسیدم که 2 در 2 همیشه 4 نمیشه
  گاهی 3 میشه گاهی 5
  بستگی داره شانس آدم چی باشه…………