مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

وزن آزمون کتبی دکتری ۹۵ در هاله ای از ابهام

با این که مدت نسبتاً زیادی از تصویب وزن ۵۰ درصدی آزمون کتبی دکتری در کمیسیون آموزش گذشته است، هنوز وزارت علوم واکنشی به این مصوبه نشان نداده است.

به گزارش پی‌اچ‌دی تست، ۱۹ مهرماه سال جاری خبری از سوی عبدالوحید فیاضی، سخنگوی کمیسیون آموزش منتشر شد مبنی بر این که «نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تکمیلی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی قرار گرفته و در نهایت به تصویب رسید تا مبنای پذیرش دانشجو، ۵۰ درصد آزمون، ۲۵ درصد سوابق علمی و آموزشی و همچنین ۲۵ درصد مصاحبه علمی باشد.». اما هیچ‌یک از مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا سازمان سنجش آموزش کشور تاکنون توضیحی در این باره ارائه نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه آرمان در مطلبی در زمینه میزان تأثیر مصاحبه در پذیرش داوطلبان دکتری نوشت: یکی از برنامه‌های دولت یازدهم برای بازگرداندن استقلال به دانشگاه‌ها تغییرات در شیوه برگزاری آزمون دکتری است. آن‌گونه که از اظهارنظرها پیداست قرار است که از امسال نقش آزمون دکتری در پذیرش دانشجو کاهش یافته و به جای آن نقش مصاحبه و آزمون‌های دانشگاه‌ها در انتخاب دانشجو افزایش یابد. هرچند که با توجه به کم و کاستی‌هایی که آزمون‌ها در کشور ما دارند این‌گونه به نظر می‌رسد که دانشجویان باید از این اتفاق خوشحال باشند، ولی برخلاف این باور، بیشتر آنها نه تنها از این اتفاق خوشحال نیستند، بلکه از این مسأله که دادن اختیار به دانشگاه‌ها و بازگذاشتن دست آنها در انتخاب دانشجو، باعث شود که اعمال سلیقه‌های شخصی در زمان مصاحبه افزایش یابد، نگران هستند.

قرار است از این به بعد سازمان سنجش یک آزمون عمومی را دو بار در سال برگزار کند و دانشجویانی که بتوانند حداقلی از نمره را در آن کسب کنند برای مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفی شوند. در واقع، این به معنای دادن وزن ۱۰۰ درصدی به مصاحبه است، به همین دلیل دانشجوها باید با یک رزومه پر، از نظر مقاله و پایان‌نامه عازم مصاحبه شوند. اما اگر این شیوه انتخاب بدون برنامه و نظارت باشد وزن ۱۰۰ درصدی مصاحبه برای کسانی که با هزار امید و آرزو و تلاش عازم کارزار دکتری شده‌اند، تبدیل به بی‌وزنی و خلایی می‌شود که آنها را بی‌انگیزه می‌کند. از سوی دیگر یکی از پیامدهای دیگر این مساله رشد هر چه بیشتر کمی‌گرایی در نظام آموزش عالی است، دانشجویان برای اینکه رزومه‌ای پُر داشته باشند شروع به نوشتن مقاله‌های بی‌کیفیت می‌کنند و ماجرا زمانی خطرناک‌تر هم می‌شود که عده‌ای دیگر حتی حوصله نوشته مقاله هم ندارند و اینجاست که پایان‌نامه‌فروشی و مقاله‌فروشی بازار داغی پیدا می‌کند.

حق دانشجویان زرنگ ضایع می‌شود

نامش مهدی است و ۲۷ سال سن دارد. او یک دانشجوی نخبه است و یکی از داوطلبان امسال کنکور دکترا بوده است. از وضعیت دل خوشی ندارد و معتقد است که شیوه جدید برگزاری آزمون تنها باعث می‌شود که حق دانشجویان نخبه و درس‌خوان ضایع شود. او به «آرمان» می‌گوید: دانشجویان زرنگ در آزمون دکترا نمره خوبی را به دست می‌آورند ولی وقتی آزمون دکترا نقشی در انتخاب افراد نداشته باشد، دانشجویان تنبلی که نتوانسته‌اند در آزمون نمره خوبی به دست آورند تنها با اتکا به رابطه‌ها به مقطع دکترا راه می‌یابند. او ادامه می‌دهد: سیستم درست انتخاب دانشجو در همه جای دنیا به این صورت است و رزومه افراد ملاک گزینش آنهاست. اما در کشور ما به دلیل اینکه اساتید معمولا ترجیح می‌دهند از دانشجویان قدیمی خود استفاده کنند، این شیوه نمی‌تواند در کشور ما پاسخگو باشد و نتیجه عکس می‌دهد. او می‌افزاید: من هنگام مصاحبه در یکی از دانشگاه‌های تراز اول کشور با اینکه نمره آزمون خوبی داشتم و مصاحبه هم خوب برگزار شد، اما نمره مصاحبه من را به حدی پایین دادند که حتی نمره خوب آزمون هم نتوانست آن را جبران کند. ولی در همان جلسه مصاحبه، دانشجویان دیگری که از دانشجویان قدیمی همان دانشگاه بودند با اینکه نمره آزمون خوبی نداشتند و مصاحبه‌شان هم چندان خوب نبود اما به دلیل اینکه اساتید آنها را می‌شناختند، نمره مصاحبه آنها را به حدی خوب دادند که کسری آزمون را هم جبران کرد.

دانشجویان پیشین شانس بیشتری دارند

هما ۲۸ ساله هم یکی از پذیرفته‌شدگان آزمون دکترا است که از شیوه جدید برگزاری گزینش دانشجوی دکترا راضی است و به «آرمان» می‌گوید: به نظر من دانشگاه‌ها به آزمون اهمیتی نمی‌دهند و معمولا هم کار خودشان را می‌کنند. وقتی که مصاحبه مهم‌تر باشد، پایان‌نامه فرد، مقاله، دانشگاه پیشین فرد و مرتبط بودن رشته ملاک انتخاب افراد می‌شود. او مقطع ارشد را در دانشگاه علامه طباطبایی بوده است و از تجربه خود در مصاحبه دکترای این دانشگاه می‌گوید: هنگام مصاحبه با اینکه اساتیدی که مسئول مصاحبه بودند من را نمی‌شناختند ولی هنگامی که فهمیدند ارشدم را علامه خوانده‌ام و پایان‌نامه‌ام را با یکی از بهترین اساتید برداشته‌ام، خیلی راضی بودند و خودم احساس کردم که من را قبول خواهند کرد. حتی زمانی هم که برای مصاحبه می‌رفتم وقتی فهمیدند که از آن دانشگاه هستم خیلی راضی به نظر می‌رسیدند. او ادامه می‌دهد: به نظر من دانشگاهی که فرد مقطع کارشناسی ارشد را در آن می‌گذراند نه تنها در پذیرفته شدن در خود دانشگاه بلکه در امکان پذیرفته شدن در سایر دانشگاه‌ها هم تاثیر می‌گذارد. اگر ارشد را در یک دانشگاه تراز اول بگذارنی شانس قبولی در مصاحبه دکترا برایت بیشتر می‌شود و شاید همین باعث شد که در رشته ما رتبه یک پذیرفته نشد ولی رتبه ۷۰ توانست به راحتی قبول شود.

اصل بی‌طرفی زیرسوال می‌رود

اما اثرات سوء این شیوه پذیرش فقط در بی‌انگیزه کردن دانشجویان دکترا موثر نبوده است، بلکه باعث شده کسانی هم که دانشجوی ارشد هستند و قرار است که در سال‌های آینده عازم مقطع دکترا شوند، ناامید باشند و انگیزه آنها برای دکتر شدن کور شود. فاطمه ۲۹ ساله دانشجوی ارشد مشاوره است. او به «آرمان» می‌گوید: «این شیوه برگزاری آزمون دکتری در کشور ما باعث می‌شود که دست اساتید در انتخاب دانشجو باز باشد و اصل بی‌طرفی زیرسوال می‌رود و امکان پارتی‌بازی افزایش می‌یابد.» او ادامه می‌دهد: «در رشته ما رتبه سه آزمون را با اینکه رزومه خوبی داشته است، نپذیرفته‌اند. وقتی که به وضعیت سایر دانشجوها که در آزمون شرکت کرده‌اند نگاه می‌کنم انگیزه‌ام برای شرکت در آزمون دکترا کور می‌شود، زیرا اصلا معلوم نیست که معیار انتخاب چیست.» آن‌گونه که از اظهارنظرها پیداست جمعیت ۲۰۰هزار نفری شرکت‌کننده در آزمون دکتری امسال افرادی هستند که آینده‌شان را بر پایه یک قصر پوشالی از امیدها بنا می‌کنند که هر لحظه بیم فرو ریختنش آنها را هراسان می‌کند.

به فال نیک گرفتن بازگشت استقلال به دانشگاه

با وجود این، یک استاد دانشگاه با بیان اینکه بازگرداندن استقلال به دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجوی دکترا کار خوبی است، به «آرمان» می‌گوید: شیوه ضعیف آزمون دکترا و استفاده از سوال‌های تستی نمی‌توانست شیوه مساعدی برای پذیرش دانشجویان دکترا باشد. محمد زاهدی‌اصل با بیان اینکه گرفتن اختیار از دانشگاه برای برگزاری مصاحبه و آزمون کتبی به استقلال دانشگاه‌ها لطمه زد، می‌افزاید: این برنامه، برنامه موفقی نبود و درصد زیادی از دانشجویان دکترا در زمانی که وزارت علوم مسئول برگزاری این آزمون بود افراد توانایی نبودند و قابلیت‌های لازم برای حضور در این دوره را نداشتند. او ادامه می‌دهد: این تصمیم وزارت علوم که اختیار را به دانشگاه‌ها بدهد باید به فال نیک گرفت و طبیعتا در این راستا دانشگاه‌ها باید تلاش مضاعفی داشته باشند تا بهتر از گذشته بتوانند آزمون کتبی و مصاحبه را برگزار کنند، زیرا برای دوره دکترا باید از توانمندترین افراد استفاده کرد.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۴۰)

 1. ندا می‌گه:

  سلام
  من رتبه م تک رقمیه ولی هیچ امیدی به قبولی ندارم با شرایطی که امسال گذاشتن اینکه هر دانشگاه باز ازمون کتبی گذاشته کاش شرایط مثل سال گذشته بود.

 2. سعید می‌گه:

  سلام دوستان اگه ممکنه راهنماییم کنید : در آزمون عمومی غیر از ۲ درس عمومی سازمان سنجش ۳ درس تخصصی اعلام کرده مثلا در روانشناسی گفته آمار،رشد و یادگیری و آسیب و شخصیت سوال من این هست که آیا این درسها برای گرایشهای مختلف ضریب میخورن یا نه مثلا کسی که میخواد بالینی شرکت کنه آیا درس اسیب و شخصیت ضریب بالا تری داره و رشد و یادگیری اصلا برای این گرایش ضریب نداره یا نه ممنون

 3. محمد-برق کنترل می‌گه:

  بسمه تعالی
  با سلام

  بنده رتبه ۳۵ و ۵۳ بودم و در مصاحبه ها رد شدم

  ائین نامه جدید هم که تناقض داخلی دارد:
  میگوید ازمون سنجش شرط اساسی ورود به مرحله بعدی است اما در مرحله بعدی اساتید میتوانند اعمال نکنند نمره سنجش را

  در ائین نامه بصراحت اهداف را استقلال اساتید در انتخاب و تفکیک نمره سنجش از نمره نهایی اعلام کرده اند

  حقیر بحمد لله با دقت در چند ماه قبل پی بینی کردم همین اوضاعی مه الان مشاهده و ذکر کردم را
  بنده جو مصاحبه ها را دیدم

  یقینا یقینا اگر نه غالبا گاه گاه پیش میاید استاد دانشجوی ارشدش را که راهی را با او رفته انتخاب میکند

  انی همان موروثی شدن دانشگاههای تاپ برای دانشجویان نه لزوما عالی ان است

  شاید یک باهوش یک خوش ایده یک زحمتکش که ۲ یا ۳ مقاله کلیدی بعدا از این بدهد در این روند با این مبنای غلط حذف شود

  با تشکر از سایت phd

 4. Masomeh می‌گه:

  خدا کنه وزن ۵۰ درصدی آزمون حفظ بشه و تلاش های ما بی نتیجه نمونه. وبا این روش حداقل عدالت تا حدی اجرابشه.

 5. موج مثبت می‌گه:

  سلام به همه دوستان ، خواهش می کنم نگران نباشید فقط و فقط تلاش کنیییییییییییید و توکل به خدا داشته باشید اگر با دید منفی نگاه کنیم به موضوع باور کنید همون هم اتفاق می افته، می دونم الان می گید حتما ارشدش دانشگاه تهران بوده خیالش راحت!!!نه منم دانشگاه شهرستان ارشدمو گرفتم و از شرایط جدید با خبرم ولییییییی تنها امیدم به خداست.والا با حرص و جوش خوردن من و شماها هیچ اتفاقی قرار نیست بیفته.ما اگر تمام انرژیمون رو واسه درس خوندن و سوابق پژوهشی بزاریم نتیجه اشو حتما می بینیم.
  یا علی.

 6. فیزیو می‌گه:

  من نمیدونم واقعا چرا همیشه وقتی نوبت ما میشه همه یاد تغییر و تحول می افتن قبل و بعد از ما همه چیز اوکیه!!!!
  تا پارسال آزمون دکترا هیچ مشکلی نداشت از امسال یادشون افتاده مطابق استانداردهای جهانی نیست!!! واقعا جالبه!!!….

 7. حسین داغ دیده می‌گه:

  اقا دکتر۹۵ بچه ها راست میگن حق دارن ما که شهرستان بودیم و میخواهیم بیاییم تهران خیلی سخته. با این قانون هرکسی فقط دانشگاه خودش خیلی راحتتره. جزوه استادا رو داره و نحوه سوال دادن هم اشناست. حالا بازم حجم کاری خیلی زیاد شده نسبت به سالهای گذشته. واقعا هر انسانی این بی عدالتی رو حس میکنه

  • دکتری۹۵ می‌گه:

   دوست عزیز والا ماهایی هم که دانشگاه تهرانی هستیم همه شرایط یکسانی داریم.منابعی که میخایم بخونیم واسه همه یکی هست زمان هم همینطور.تا وقتی هم که مرحله اول رو نگذرونیم به مصاحبه راه پیدانمیکنیم که بخایم از دانشگاه تهرانی بودنمون استفاده کنیم.الان همه استرس داریم چون هنوز هیچی معلوم نیست که ازمون قرار به چه شکلی باشه .هرروز یه تصمیم:-(:-(:-(.خدایا خودت کمک کن.به حق ابروی فاطمه زهرا هرشخصی به چیزی که لیاقتش رو داره برسه.توکل به خدا.

   • دکتری۹۵ می‌گه:

    در ضمن من خانم هستم. اقا حسین من واقعا دوست دارم همه ازرشرایط یکسانی برخوردار باشیم .چون خودمم شهرستانی هستم با کلی زحمت و بی امکاناتی دانشگاه تهران قبول شدم و میدونم که بچه های شهرستان واقعا پرتلاش و با استعداد هستند ولایق بهترینها.

  • فیزیو می‌گه:

   تازه اگر دانشگاه خودشون دکترای اون رشته رو داشته باشه!!! برای امثال من که دکترای رشته مو فقط دانشگاه های رتبه یک دارن وضعیت نور علی نوره!!!!

 8. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  ای کاش پارسال امتحان میدادم و ۴تا کتاب میخوندم تموم میشد میرفت الان میگن سه تا درس!!که باید بشینم ۷تا کتاب بخونم. حالا بعد این کنکور برم دانشگاه های خوب تهران هر کدوم منابع و. .. رو بخونم واسه کتبی. به خدا این انصاف نیست. ای کاش میتونستم پارسال میخوندم.خدااااا

  • دکتری۹۵ می‌گه:

   سلام دوست عزیز.این که فقط بیایم این جا گله و شکایت کنیم کاری پیش,نمیره.فقط از رقیبان عقب میمونیم.خب شما قرار با چه کسانی سنجیده بشید؟با افرادی که سال پیش,امتحان دادن یا با افرادی که قرار امسال امتحان بدن و شرایطی مثل شما دارند؟؟؟خب پس شرایط برا همه یکسان هست .الان فقط وقت تلاش کردن هست .همه شرایط یکسانی داریم اما خب چاره ای نیست که زمان کم باقی,مونده نهایت استفاده رو ببریم .شما تلاشتون رو کنید مابقی,رو بسپار به خدا .مطمن باش نتیجه میگیری .خواستن توانستن است دوست عزیز.

   • علی می‌گه:

    آقا طرف راست میگه بنده خدا. الان من شهرستان بوده دانشگام دوست دارم برم شریف تهران امیرکبیر تربیت مدرس خواجه نصیر و چندتای دیگه تهران یه جا قبول بشم اما بخونم و رتبه بیارم به نظرت هر کدوم از این دانشگاهها قبول شدنش با ازمون کتبی کار سختی نیست. حق داره با زندگیش بازی شده منصف باشید. قبل سال ۹۰ ازمون کتبی میدادن تا الان فقط کنکور. ما چه گناهی کردیم جفتشو باید امتحان بدیم.

  • محمد می‌گه:

   راست میگه واسه ما هم گفتن سه تا درس اما ۷تا کتاب. …بخونم

  • حسام می‌گه:

   به سرم زده دوباره ارشد بخونم,فک کنم شبانه بشم ولی واحد هام تعدیل میشه فقط پایان نامه باید پاس کنم

 9. دکتر می‌گه:

  ، سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام تغییر زمان برگزاری برخی آزمون‌ها ، تقویم آزمونی جدید دوره‌های دکتری (نوبت اول و نوبت دوم)، کارشناسی ارشد ناپیوسته و سراسری سال ۹۵ را منتشر کرد.

  ثبت‌نام برای شرکت آزمون دوره دکتری ۹۵ (نوبت اول) از طریق سایت سازمان سنجش آموزش به نشانی http://www.sanjesh.org از ۶ دی‌ماه آغاز شده و تا ۱۵ دی‌ماه ۹۴ ادامه دارد تاریخ برگزاری این آزمون در تاریخ ۱۴ اسفند ۹۴ خواهد بود.

  ثبت‌نام برای آزمون دوره دکتری ۹۵ (نوبت دوم) نیز از ۲۴ مردادماه آغاز شده و تا ۳۰ مرداد ادامه دارد. این آزمون در تاریخ ۷ آبان‌ماه ۹۵ برگزار می‌شود

 10. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  اقا طاها کسی که علم داره قطعا علم به ازمون تخصصی تستی هم داره. کسی که علم داره یه ازمون تستی ۴ساعته با ازمون کتبی واسش فرقی نداره. همه بچه ها قریب به اتفاق مخالف این طرح وزارت علوم هستن بهتره یه دور بخونی نظرات رو

 11. منوچهر می‌گه:

  از پیامهای همه شما شدیدا متعجبم.
  چرا هیچ کسی به منابع اشاره نکرده؟؟؟
  سال گذشته من در رشته GIS شرکت کردم و رتبه ۱۵ آوردم و تعداد کم پذیرش باعث شد مجبور شوم امسال مجدد تصمیم به آزمون بگیرم.
  منابع پارسال که تخصصی رشته ام بود را خلاصه کردم و …
  اما امسال به جای خواندن مثلا دروش تخصصی, باید فلسفه جغرافیا و … بخوانم!!!
  چرا؟ چون رشته من را جزوه مجموعه جغرافیا تعریف کرده اند و ده گرایش این رشته, باید دروسی را بخوانند که با عقل جور درنمیاد.
  مثلا جغرافیای روستایی ایران!!!
  چرا هیچکسی به این اعتراض نمیکنه؟؟
  دکتری تخصصی با آزمون عمومی از کجا تولید شده؟؟

  • زیست دریا می‌گه:

   کاملا موافقم
   گرایش من جانوران دریایی هست ولى مارو توى گروه سلولى گذاشتن درصورتى که منابع ما با منابع گروه جانور همخونى داره و باید توی اون گروه قرار میگرفتیم. علارغم تمام اعتراضاتى که اساتید دانشگاههاى این رشته داشتن تونستن وزارت را مجاب کنن ولى سنجش زیر بار اعلام این کارش نمیره و نمیتونه اعلام کنه که اشتباه کرده یا هر چیزى
   یعنى ما باید فدا بشیم یه سرى درسایی بخونیم که اصلا به ما ربطى نداره مثل بیوشیمى، بیو فیزیک و …اخه این کجاش با استاندارهاى جهانى همخونى داره ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
   لطفا یکى برا من توضیح بده

  • حسین می‌گه:

   دوست عزیز، حرفی که شما میزنی درسته. اما اینو هم باید در نظر بگیری که مشکلاتی که داوطلبهای دکترا دارن خیلی متنوع هست.
   مثلا رشته من الکترونیک دیجیتال هست، اما در آزمون دکترای سالهای قبل رشته الکترونیک دیجیتال وجود نداشت و دانشجوهای این رشته مجبور بودن یا در الکترونیک آنالوگ، هوش مصنوعی و … امتحان بدن و چون تو اون درسها مسلط نبودن خیلی کم موفق میشدن. حالا همین آزمون عمومی یه فرصتی واسه امثال من شده. از طرفی به ضرر خیلیها شده. پس هر تصمیمی که گرفته بشه یه عده متضرر میشن و یه عده به سودشون میشه. جدا از اینکه به سود امثال من شده یا نه، باید بگم که منطقی تر اینه که آزمونی برگزار نشه و خود دانشگاها آزمون و مصاحبه رو انجام بدن.
   ولی در کل چیزی که همه رو اذیت میکنه اشکال در برگزاری آزمون دکتراست که هرساله داره تغییر میکنه…

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

   حرفتو قبول دارم واقعا درسهاشون واسه رشته ما هم ظالمانه هست

 12. زیست دریا می‌گه:

  اقا فرشاد شما که توی وزارت اشنا دارید توروخدا یه لطف کنید بپرسید منابع زیست دریا بالاخره چى شد ما منابع مجموعه سلولى و بخونیم یا مجموعه جانور ؟؟؟ خواهش میکنم این لطف و کنید بپرسید سه ماه دیگه بیشتر وقت نیست ماهنوز منابعمون اوکى نشده، خدا خیرتون بده

 13. طاها می‌گه:

  من خودم با کلی مقاله و رزومه خوب پارسال با رتبه ۲۴ مجاز به انتخاب روزانه نشدم با ۲۴….با ۲۴
  اینو باید به کی گفت؟؟؟؟؟در هرصورت خداکنه کنه که اولا ازمونی نباشه یا اگرم هست فقط یک سنجش باشه نه پذیرش…چون تو ۹۰درصد دنیا اینطوریه ولی ما هنوز میخوایم با سیستم ۱۰۰سال پیش کار کنیم…

 14. طاها می‌گه:

  خیلی ها بودن که هم علاقه داشتن و هم خوب بودن اما بخاطر ازمون میموندن مگه ۱۰۰تا سوال تستی مشخص کننده علم یک دانشجوست؟؟؟؟؟ازمونی که داخلش فقط ۳۰نفر اول مجاز میشدن…

 15. طاها می‌گه:

  سلام اتفاقا من خیلی هم با نظر سنجش موافقم …بخاطر یک ازمون تستی نچندان طبقه یندی شده و استاندارد خیلی از بچه ها که علم بالایی از رشتشون داشتن پشت کنکور میموندن و بعضی ها با یک فشرده خوندن دوماه و تست زدن خوب میرفتن مصاحبه بعد استادم مجبور بود بین اونا انتخاب کنه

 16. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  اقای فرشاد اگه اشنا داری وزارت علوم که اینجوری بهت خبر میده. بگو به ولای علی ازمون کتبی دادن تو هر دانشگاه کار درستی نیست. اون همه سال بود و اون همه اعتراض. منطقیه ما بریم هر دانشگاه جزوات و منابع اونا رو پیدا کنیم بخونیم.

 17. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  من طبق منبع موثق شنیدم از خودشون که کنکور مثله سال پیشه اگه این طرح اجرایی نشه امسال

 18. نازلی می‌گه:

  آقا یا خانم دکتر! شما اگه دانشجوی دکتری هستید پس با آزمون قبول شدید اگر هم مثل ما کنکوری هستید اصلا منطقی نیست با شیوه اختیارات صددرصدی دانشگاه ها موافق باشید حتی با رزومه خیلی قوی. چون این شیوه کاملا اعمال سلیقه شخصی است. امیدوارم طرح ۵۰ درصدی تصویب بشه چون کاملا عادلانه است این نظراکثریت کنکوریهاست.

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

   آفرین نظر اکثریت متقاضیان هست.
   بچه ها تو رو خدا نظراتتون رو به گوش مسیولین برسونید خواهشا

   • فرشاد می‌گه:

    سهم ۵۰ درصدی آزمون هم اگر اعمال شود به صورت ۳۰درصد در آزمون عمومی که اسفندماه برگزار می شود تأثیر دارد و ۲۰ درصد آن در آزمون تخصصی که توسط هر دانشگاه برگزار میشه. دوستان من مخالف اختیارات دانشگاه ها هستم ولی دیگه اختیارات پذیرش هم دستشون باشه فرقی نداره چون به صورت جزیی حتی بهشون ابلاغ شده که تأثیر مصاحبه۲۵ درصده و سهم بررسی سوابق علمی هم ۲۵ درصد.ایشالا خدا کمک می کنه قبول میشیم

    • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

     این درصد ها رو از کجا میگید!۳۰و ۲۰!!!ما اعتراض ما به همون ازمون کتبیه

     • فرشاد می‌گه:

      از منبع موثقی که در وزارت علوم دارم و اگر یادتون باشه در تابستون زودتر از اعلام منابع جدید من دروس بعضی رشته ها را اعلام کردم و درست بود
      الان هم به من خبر رسیده سهم ازمون ۵۰ و سهم مصاحبه ۵۰ خواهد بود ولی سهم ۵۰ درصدی آزمون شامل ۳۰ درصد آزمون عمومی و ۲۰ درصد آزمون کتبی اختصاصی دانشگاهها است تا عملا هم دانشگاهها را راضی کنند و هم طرح جدید مجلس عملی شود

    • زیست دریا می‌گه:

     اقا فرشاد شما که توی وزارت اشنا دارید توروخدا یه لطف کنید بپرسید منابع زیست دریا بالاخره چى شد ما منابع مجموعه سلولى و بخونیم یا مجموعه جانور ؟؟؟ خواهش میکنم این لطف و کنید بپرسید سه ماه دیگه بیشتر وقت نیست ماهنوز منابعمون اوکى نشده، خدا خیرتون بده
     پاسخ دادن

  • Amin می‌گه:

   پیگیری کمترین کاری که از دستمون بر میاد وقتی هنوز تکمیل ظرفیت کنکوره سال گذشته انجام نشده یعنی هیچ برنامه ریزی واسه امسال انجام نشده
   فقط خدا کنه هر چه زودتر مشخص بشه نحوه برگزاری ازمون
   اگر میشد یه طومار الکترونیک ترتیب بده در اعتراض به این ابهام خیلی عالی میشد

 19. SINA می‌گه:

  وزارت علوم خیلی خیلی عجله کرد تو این کار باید با مجلس هماهنگ میشد بعد تغییرات میداد.

  • فرشاد می‌گه:

   منابع آزمون صد درصد تغییر نمی کنه.تأثیر ازمون هم ۵۰ درصد میشه.با این تفاوت که ۲۰ درصد آن در ازمون تخصصی و ۳۰ درصد در آزمون عمومی که اسفندماه برگزار می گردد اعمال خواهد شد.

   • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

    این درصدها رو از کدوم منبع میگید!!

   • ناراحتم می‌گه:

    آقا فرشاد دقیقا میشه بگید امسال دکتری ۹۵ اسفند بالاخره رتبه چقدر ارزش داره. اخه گفته بودن که صفره و ۱۰۰ درصد نمره مال امتحان کتبی دانشگاه و مصاحبه هستش. و رتبه کنکور فقط ملاک برای دعوت شدن به دانشگاه ها هستش که حدنصابش ور آورده باشی و توی گزینش نهایی تاثیر نداره.
    خواهش میکنم اگه منبعتون مطمئن و دقیقه بگید بالاخره ۰و ۱۰۰زهست؟ یا ۳۰، ۷۰ ؟؟

 20. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  من یه سوال دارم این طرح خوب!وزارت علوم واسه آبان سال بعد هم هست حتی اگه طرح مجلس سال بعد اجرا بشه اسفند ماه!بعد من تو ازمون اسفند امسال حد نصاب بیارم دوسال مجاز به استفاده هستم. برم تو دانشگاه مجاز به امتحان بگم از من کتبی بگیرید!بقیه با شیوه کنکور جدید بیان!!!!!!!یکم فکر کنید و مسیولین نیز فکر کنند

 21. دکتر می‌گه:

  در اخبار شبکه چهار دیشب معاون وزیر علوم….

  شریعتی نیاسر گفت: این شیوه نامه جدید همان دغدغه نمایندگان مجلس است…و ما سعی کردیم تمام نظرات و دغدغه هاشون رو لحاظ کنیم..و گفت چارچوبی مشخص کردیم که دانشگاه ها باید در اوون چارچوب نمره بدن و باید رعایت بکنن..شیوه نامه جدید به زودی ابلاغ میشود.
  مجلس هم تا بخواد تصویب کنه یک ماه دیگه نزدیک شدیم به آزمون…پس عملا وزارت علوم هرچی گفت همونه..دوستان برین درس بخونین..

 22. بی نام می‌گه:

  مخالف استقلال دانشگاه و آزمون کتبی آنها هستم بنظرم فقط آزمون باید از طریق سازمان سنجش برگزار بشه تا حق دانشجویان ضایع نشه. مصاحبه در واقع یک نوع اعمال سلیقه و رابطه می تونه باشه اون وقت هر دانشگاه دانشجویان خودشو جذب میکنه و به نوعی انحصار طلبی می تونه باشه پذیرش صرفا از طریق آزمون سازمان سنجش.

 23. مسرور می‌گه:

  سلام به همه دوستان

  من ارشد مهندسی کشاورزی- توسعه روستایی از دانشگاه قطب همین روشته رو دارم.
  رزومه به نسبت خوبی هم دارم اما متاسفانه این ترم حتی در یک دانشگاه دور افتاده هم نتونستم حتی یک واحد تدریس بگیرم! حتی خودم هم پیشنهاد دادم که رایگان تدریس کنم. اما باز هم نشد!! اون هم به علت افت شدید دانشجو در رشته ما!!!

  مهرماه برای آزمون دکتری خیلی انگیزه داشتم ولی الان انگیزم در حد صفر هست.

  با توجه به وضعیت فعلی دیگه هیچ امیدی به ادامه تحصیل در رشتم ندارم و می خوام از اول واسه ارشد بخونم.

  لطفا پیشنهاد کنید که چه رشته ای بخونم؟ چون از این بابت واقعا سردرگمم

  ممنون از همفکری دوستان

  • لی لی می‌گه:

   عزیزم با فوق لیسانس هیچ کدوم از رشته هادیگه هیچ جا تدریس نمیدن منم که سه چهار ترم سابقه تدریس دارم این ترم به سختی بهم واحد دادن!!یکی از رشته های علوم پزشکی رو بخون البته اگه بتونی شرکت کنی، بعضی گرایشای کشاورزی مثه گیاه پزشکی رو دیدم که بچه ها آزمون وزارت بهداشت شرکت کردن و قبول هم شدن.

  • ن.ج12 می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   به نظر من همین رشته ات را ادامه بده. ادم یا یک کاری را شروع نمی کنه یا تا اخرش میره. اگر علاقه داری به رشته ات ادامه بده. وضع همه رشته ها همینه. خدا اجر ادم ساعی را در هر دو دنیا می دهد. شک نداشته باش دوست عزیز.

 24. فاطمه می‌گه:

  بهتر بود سازمان سنجش ووزارت علوم تا نهایی شدن طرحشون اون رواعلام نمی کردند.الان هنوز مجلس این طرح وزارت علوم رو تصویب نکرده از طرفی هم سنجش منابع رو اعلام کرده و از طرف دیگه طرح ۵۰-۵۰ هم مطرح شده…
  با این اوصاف و اینکه خیلی از بچه ها طبق منابعی که از یه منبع رسمی سنجش اعلام شده دارن پیش میرن!نمیشه که در عرض یکی دوماه دوباره عقب گرد کرد به منابع سال گذشته که!
  کاش یک منبع رسمی خبر کاملا شفافی رو درمورد منابع و درصد مصاحبه هر چه زودتر اعلام کنه.

 25. دوستای عزیزممممم می‌گه:

  بچه ها سلام
  لطفا و خواهشا از همه دوستان تقاضا دارم نظرشون رو بگن
  که اصلا ادامه تحصیل و خوندن دکترا برای چه؟؟؟؟
  من خودم امسال با رتبه۴ از دکتری باز موندم و با توجه ب شرایط موجود برای دکتراها و این نوع آزمون ک اصلا خودشون هم توش موندن میخوام نظر شما رو بدونم تا شاید بتونم تصمیم درست تری بگیرم ممنون میشم از همگی ک منو راهنمایی کنن و انگیزشونو بگن…!!!

  • لی لی می‌گه:

   منم امسال مصاحبه رد شدم یکی دوماهی ام ناامید و افسرده بودم ولی دوباره شروع کردم به خوندن واسه سال دیگه چون دیگه چاره ای ندارم. من توکلم به خداست و مطمئنم هرچی پیش بیاد به صلاحمه. تا قبل از تصویب طرح ۵۰-۵۰ یکم نگران بودم ولی الان دیگه نه…
   هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر آسمان به کوتاهی قامتم شود. (کوروش کبیر)

   • من می‌گه:

    ممنون عزیزم از پاسختون موفق باشید.
    و ای کاش بقیه هم دیدگاهشونو میگفتن!!!

    • ن.ج12 می‌گه:

     با سلام خدمت شما دوست گرامی
     علم ارزشه. مطمئنم آدم اگر تلاشش را بکنه خدا درها را باز می کند. هر کسی در زندگی اولویتی داره. به نظر من اول اولویتهایتون را بررسی کنید. بعضی ها که هم سن و سال من بودند از همون اول دنبال درس نبودند و .. اولویتشون بود به اون هم رسیدند. من هم برای درس از همه چیز بیشتر ارزش قایل بودم و به لطف خدا الان دانشجوی دکترای زراعت هستم. نکته بعدی اینکه ادم هر مرحله ای که بالاتر می رود احساس می کنه درس های مقطع قبلی را بهتر درک می کنه و این واقعا لذت بخشه. مخصوصا اگر به رشته ات علاقمند باشی. موفق باشید.
     یاعلی مدد

 26. Amin می‌گه:

  من واقعا دیگه نمیدونم چیکار کنم با قاطعیت میگن مثل سال گذشته یعنی کنکوره ٩۴ اخه یکی نیست بگه مثل سال گذشته که ٧٠ به ٣٠ بود منابع متفاوت بود الان منابع یک چیزه دیگه شده
  حداقل منابع را مشخص کنید همین جدیداست یا مثل سال قبل

 27. SINA می‌گه:

  دوستان کمسیون آموزش مجلس – به من که گفت چیزی که وزارت علوم میگه را اجرا کنید- بعضی از دوستان آخه چرا از خودشان یه چیز هایی میگن

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

   از خودم نگفتم. دکتر جعفری فرمودن.
   تازه اون طرح وزارت علوم که نرفته تو صحن پس چطور اجرایی هست! قانون وزارت علوم که نمیشه یه ساله باشه!

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

   کمیسیون چه جوری میگه!کمیسیون اعضا داره.

 28. حسین می‌گه:

  بعیده دروس غیر تخصصی تو گرایش تخصصی سوال بیاد. معنی نداره . از دوره ارشد گرایش ها متفاوت می شن

 29. به مخالف استقلال دانشگاه ها می‌گه:

  شما که میگید من زنگ زدم . از حرفاتون استنباط میشه که مثل سال قبله و باید بریم کتاب های تخصصی رو بخونیم ——————لطفا راهنمایی کنید شما ها کدوم کتاب ها رو میخونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 30. دوستان جواب جواب جواب می‌گه:

  دوستان یعنی چه بر مبنای سال قبله مگه شما اون دروسی که وزارت علوم(سازمان سنجش در مرداد ماه اعلام کرد رو نمیخونید؟؟؟؟؟)

 31. تو روخدا جواب بدید می‌گه:

  دوستان یعنی چه بر مبنای سال قبله مگه شما اون دروسی که وزارت علوم(سازمان سنجش در مرداد ماه اعلام کرد رو نمیخونید؟؟؟؟؟) بابا گیچ شدیم- عجب استاندارد جهانی هستیم-

 32. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  پیشنهاد برادرانه من به دوستان اینه که زبان و استعداد رو کامل جمع کنید و دروس مشترک کنکور سال گذشته و طرح جدید وزارت علوم رو پیدا کنید اوون درس یا دوتا درس رو مطالعه کنید تا دفترچه ها بیاد. اینجوری عقب نمیفتیم. امیدوارم نظرم به دست عزیزان برسه

 33. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  من طی تماسی که داشتم گفتن شرایط بچه ها رو درک میکنیم و همه تلاش ما برای امسال هست و اگه هم نباشه قانون بر مبنای کنکور سال گذشته خواهد بود و طرح سنجش و پذیرش وزارت علوم در کمیسیون پذیرفته نشده . بعدشم نمیشه که فقط یه سال اوون طرح باشه که اعتبار ۲ساله داره. به نظرتون تداخل پیدا نمیکنه با سال بعد!هرکسی تراز دست بگیره و یکی فقط کنکوری بیاد!

 34. پریسان می‌گه:

  سلام به دوستان. نمی دونم چه گناهی کردم فقط باید بسوزم. امسال با این شرایط ۷۰امتیازی که برا استعداد تحصیلی گذاشتن من اصلا شرکت نکردم چون به ۷۰نمیرسدم بعد به دانشگاهها اعلام کردن امتیازارو به ۶۰کاهش بدیدآخه این چه کاری نمی تونستید زودتر بگید. الانم که کنکور شده با دانشگاه مطمئنم برای سال بعد عوضش میکنن فقط من باید عمرم تلف شه.

  • مهسا می‌گه:

   دوست خوبم
   اولا به خطر داشته باشید که خودتون مسئول انتخاب های خودتون هستید و شما انتخاب کردید بدون ازمون شرکت نکنید و فکر کردید شانسی ندارید. در حالی که خیلی از دوستان شرکت کردن با شرایط مشابه شما.
   دوما ناامیدی چرا؟ شرایط برای همه کنکوری ها همیشه یکسانه! تلاشتون رو بکنید و باقی ش رو رو به خدا بسپرید.

 35. جواب می خوام می‌گه:

  دوستان یکی جواب بده از استرس مردم
  اگه ۵۰ به ۵۰ بشه که معاون وزیر علوم هم تو اخبار شبکه ۴ تقریبا تائیدکرد( گفت ما تابع قانون و نظر نمایندگان مجلس هستیم) پس تکلیف کتاب ها چی میشه که عوض شدند و در حد دروس پایه شدن.

 36. تینا می‌گه:

  الان هم معاون وزیر علوم تو اخبار شبکه ۴ یه طوری حرف زد که معلوم نشد چی به چیه

 37. حسین می‌گه:

  شیوه پذیرش ۵۰ درصد ازمون کتبی به ازمون امسال می رسد. نگران نباشید. یا حق

 38. تینا می‌گه:

  این شیوه نامه ای که به دانشگاه ها گفت ابلاغ میشه چیه ؟؟

 39. نازلی می‌گه:

  بچه ها تورو خدا هرجوری میتونید نظرتون رو به مجلس برسونید که طرح ۵۰درصدی امسال اجرا بشه آخه ماچه گناهی کردیم که این وسط باید بسوزیم وضرر کنیم

  • س.م می‌گه:

   دیشب در اخبار شبکه چهار جناب دکتر هروی گفتند تمام سعی خود را می کنند که این طرح به آزمون امسال برسد، ولی احتمال این اتفاق کم است.

 40. دکتر می‌گه:

  دکتر هروی رییس کمیته آموزش عالی مجلس :

  با توجه به اینکه دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور نییز معترض به این بودن که در شورا نیستند مارا بازداشته که بتوانیم برای امسال این طرح را اجرا کنیم. من تصور میکنم که امسال نتونیم این طرح رو اجرا کنیم چون باید هنوز به صحن علنی مجلس بیاید و مورد کن کاش نمایندگان قرار بگیرد ولی تمام تلاش خود را میکنیم…..

  دوستان عزیز امسال این طرح خیلی بعیده اجرا بشه چون تا تصویب بشه راه درازی داره…

 41. عبدالخانی نژاد (الودگی های محیط زیست) می‌گه:

  دوستان واقعا بی انصافیه فقط ما ضرر میکنیم… ما زمانم داریم از دست میدیم واقعا متاسفم…..

 42. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  دوستان تو رو خدا بیکار نشینید الان فرصتشه که به مجلس بگیم که اکثریت بچه ها با واگذاری مخالفن و زودتر تصویب بشه. نذاریم فقط ما امسال بسوزیم

 43. نازلی می‌گه:

  سلام مسئولین محترم خواهشمندیم طرح ۵۰درصد سهم آزمون رو برای امسال اجراکنید خیلی از افراد فقط امسال فرصت شرکت در آزمون دکتری را دارند، انصاف نیست امسال اجرا نشه به خدا به خاطر آزمون دکتری خیلیها ازدواج ، بچه،و… رو در اولویت دوم قرار دادن خواهش میکنیم نگذارید حق ما ضایع بشه و این طرح رو امسال اجراکنید.

 44. Innorganic 91 می‌گه:

  سلام
  دوستان منابع دقیق رو از کجا میشه پیدا کرد؟ کسی میتونه منابع رو دقیق معرفی کنه؟ دروس ارشد هم هستن ؟

  • مهسا می‌گه:

   از منوی سمت راست میتونید برید انجمن دکتری تخصصی رشته تون. خیلی از انجمن ها فعال هستن و میتونید با دوستان همرشته ای تون تبادل نظر کنید.

 45. دکتر می‌گه:

  اگه منطقی نگاه کنید..امکان اینکه امسال اجرا بشه خیلی خیلی کمه….چون دروس رو اعلام کردن..یه سری دروس عمومی….در نتیجه در حال حاضر دیگه فرصت تغییر ندارن….چون صدای یه عده دیگه در میاد….بنابراین به احتمال ۹۹٪درصد طرح مجلس امسال اجرا نمیشه و همون حرفهایی که در مرداد وزارتخونه زده اجرا خواهد شد….

  • سرباز1 می‌گه:

   خدا بزرگه فعلا همین منابعی دادن بخونید رزمه ای هم جم کنید یا تقویت . ببینیم چی میشه .

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

   چرا دیر نشده هنوز. ما مقطع دکتری هستیم و فرصت کافی برای چندتا درس داریم. اینجوری که امسال طرح وزارتخونه بشه و سال بعد مجلس صدای همه درمیاد. چرا فقط ما بسوزیم. فکر نکنم دوستان بخوان هم کنکور بدن هم ازمون کتبی تو هر دانشگاه.

 46. Amin می‌گه:

  دوستان طرح نیست تصیوب شده و دارای شماره جلسه فقط کافی تو سایت مجلس یه سرچ کوتاه بزنید
  هیچ جا دکتر هروی با قاطعیت نگفتن اجرا نمیشه سعی میکنن عملیش کنن
  اینکه توجه شون نسبت به این مسئله جلب شده جای شکرش باقی که اطلاعیه بزنن به این زودی

 47. ... می‌گه:

  همین الان دکتر هروی تو اخبار گفتن فک نمیکنم برسیم این طرح رو برای امسال عملی کنیم.
  برید به آخرین حرف سنجش و وزارت علوم گوش بدید
  ۱۰۰% مصاحبه هست و آزمون تنها تقش یه غربال اولیه داره
  کافیه حدنصاب دانشگاه رو بیارید و بعد از اون همش رزومه و سوابقتون مهمه

  • ویولت می‌گه:

   بله اما گفتن تلاش میکنن برای امسال هم عملی بشه…

  • سرباز1 می‌گه:

   من روز اول گفتم این هنوز طرحه. باید تصویب کمیسیون بشه بعد از کمسیون بره مجلس رای گیری نماینده ها نظراتشونو بگن بعد میره مصوبه میشه امکان نداره اون موقع وزارت قبول کنه . برید دنبال رزمه . حداقل امسال اینطوره درضمن شورا !!!!!!!!!!!یعنی حتما ۵۰ نیست نمره ازمون شاید شورا یال بعد یا اگر امسال تصویب شه امسال بگه ۳۰ نمره ازمون . بحث سر تصویبه شورای سنجش پذیرشه نه وزن ازمون ۵۰٫ شورا تصویب شه بعد اونا تصمیم میگرین درباره وزن ازمون شاید یک سال بگن ۳۰ یکسال بگن ۷۰ و………….. با توجه به شرایط تحصیلات تکمیلی اون زمان

  • دکتر می‌گه:

   کدوم اخبار بود؟

  • انتظار بی فایده می‌گه:

   منم موافقم اگه حد نصاب نمره مطرح بشه بازم نقش اساتید دانشگاه پر رنگ میشه و بازهم در بعضی جاها بی عدالتی نیست کاش سازمان سنجش یه تجدید نظر می کرد

   • فاطمه می‌گه:

    وقتی که میخوان طرحی غیر از طرح وزارت علوم و واگذاری ۱۰۰ درصد رو درنظر بگیرن یعنی اون طرح مشکل داشته که میخوان یه طرح دیگه رو عملی کنند .حالا ما چه گناهی کردیم که امسال باید این وسط با این طرح یک ساله خودمون وفق بدیم!برای خیلیامون زمان خیلی مهم هست وقت نداریم که همش با طرحهای آزمون و خطا خودمون تطبیق بدیم.ضمن تشکر این درخواست داریم که طرح جدید امسال اجرا بشه و دوباره یه عده قربانی نشن!

 48. فیزیک می‌گه:

  من خودم لیسانس و فوق لیسانسم دانشگاه اصفهان بودم و میتونم با اطمینان بگم که یک ذره پارتی بازی برای من دانشجوی زرنگ و فعال خودشون نشد و خیلی با عدالت امتیاز دادن و امتیاز من به حد نصاب نرسید و قبول نشدم پس نمیشه گفت همه پارتی بازی میکنن

 49. احمد ح می‌گه:

  سلام دوستان. کسی در مورد تعیین رتبه اول تا سوم بر اساس معدل اطلاعی داره.
  فرض کنید در ورودی یک رشته کارشناسی ارشد همگی یک ترم به تحصیل اضافه کنند(یعنی ترم پنجم را تمدید کنند) بجز یک نفر که در شهریور(یعنی پایان ترم چهارم) دفاع کند و فارغ التحصیل شود. ۱- در اینصورت آیا این فرد به عنوان نفر اول تلقی می شود؟
  ۲- اگر دیماه یعنی پایان ترم پنج، معدل یک یا دونفر از فارغ التحصیلان از معدل کسی که شهریور فارغ التحصیل شده بود، بیشتر شود در اینصورت آیا رتبه فردی که شهریور فارغ التحصیل شده جابجا می شود؟

  • livnhn می‌گه:

   سلام
   دوست عزیز رتبه اصلا ربطی به تعداد ترم نداره.
   فقط و فقط معدل کل مهمه.
   حتی اگر یک نفر هفت ترمه تمام کنه ولی معدل کل از بقیه بیشتر باشه اون میشه رتیه اول.

 50. صدرا می‌گه:

  پذیرش دانشجوی دکتری بایستی در اختیار سازمان بی طرفی مانند سازمان سنجش باشه که سالهای سال است که در پذیرش دانشجویان فوق لیسانس و لیسانس انصافا خوب عمل کرده. در صلاحیت اکثر دانشگاهها نیست که دانشجوی دکتری انتخاب کنن.چراکه مبنای شفافی برای امتیاز دهی ندارن

 51. صدرا می‌گه:

  امسال با رتبه ۶ در رشته عمران حتی در یک دانشگاه که رتبه بسیار پایینی در بین دانشگاههای گشور دارد با دو مقاله کنفرانسی و یک مقاله ژورنالی نتوانستم به دوره دکتری راه پیدا کنم. اساتید محترم آن دانشگاه انقدر نمره مصاحبه بنده را پایین دادند که از گود رقابت خارج شدم و به حدنصاب نرسیدم. این شیوه پذیرش دانشجو دکتری غلط است و اساتید دانسته یا ندانسته به جامعه خودشان و به کشور خیانت می کنند. همه می دانند که به راحتی می توان با صرف هزینه اندک مقاله isi خرید. تعجب می کنم جمعیت نخبه کشور واقعا نمی توانم سیستم درستی جهت گزینش دانشجو دکتری طراحی کند. یا آزمون سازمان سنجش غلط است که رتبه های برتر صلاحیت حضور در دوره دکتری را ندارندوگرنه دانشجویان “صلاحیدار” از نظر مصاحبه کنندگان چرا توانایی رقابت باشرکت کنندگان” بی صلاحیت” در آزمون را ندارند؟

 52. ستاره می‌گه:

  واقعن بی انصافی هست که با آزمون کتبی مشخص میکنند چه کسانی روزانه و چه کسانی شبانه مجاز هستند. خوب اجازه بدهند فرد مصاحبه بدهد بعد نتیجه نهایی مشخص کند او روزانه قبول می شود یا شبانه. بنده به خاطر دو تست ناقابل که هل شدم شبانه مجاز شدم و قبول شدم باید ترمی ۷ تومان بدم.اونوقت بچه های روزانه خیلی راحت درس میخونن. حداقل شهریه رو کم کنید یا اصلن روزانه نگیرید. به جای اینکه از سه نفر ۷ تومان بگیرین از کل کلاس نفری ۳ تومان بگیرین.فکر نمیکنید یک دانشجو ترمی ۷ تومان از کجا بیاره

  • دانشجو می‌گه:

   سلام ستاره جان
   من خودم جز رتبه های آخر روزانه بودم که مجاز شده بودم، یعنی شبانه صد در صد قبول بودم ولی به خاطر شهریه پشت کنکور موندم. این دلیل نمیشه چون خودت شبانه ایی بچه های روزانه را زیر سوال ببری.

  • هادی به ستاره می‌گه:

   دوست عزیز نمره ازمون که صد در صد نیست که شما میفرمایید که روزانه یا شبانه با ازمون قبول شدید مصاحبه و رزومه هم مهم هست و قبولی در دوره روزانه یا شبانه ی پروسه هست نه یک ازمون یا مصاحبه چه بسا افرادی بودند که رتبه روزانه اوردند ولی شبانه یا جایی قبول نشدند بخاطر مصاحبه ضعیف و نداشتن رزومه و افرادی که رتبه در حد شبانه بوده ولی به دلیل رزومه و مصاحبه روزانه قبول شدند
   پس لطفا زود قضاوت نکنید
   موفق باشید

 53. روشن می‌گه:

  با سلام
  به نظرم ۷۵ درصد باید ازمون کتبی باشد و ۲۵ درصد سوابق فرد ان هم بدون مصاحبه حضوری باشد.
  چون مصاحبه حضوری سلیقه ها دخالت دارد.
  ما باید راه را برای حتی فقیر ترین دانشجو باز کنیم. مصاحبه ها هزینه رفت و آمد دانشجو می خواهد
  ۲۵ درصد سوابق علمی می تواند به صورت الکترونیک برای سازمان سنجش ارسال شود و بدون غرض ورزی وزن سوابق محاسبه شود
  اینطور کیفیت کار بالا می رود

 54. پویا می‌گه:

  مشکل اساسی پذیرش دکترا اینه که یک شبه بر داشتن دکترا رو کنکور کردن و بدون برنامه ریزی قبلی هم بود و بخاطر همین هم هست که الان پنج ساله هنوز تکلیفشون با خودشون مشخص نیست و دارن با آزمون و خطا هر سال یه چیزی رو تغییر میدن. چهار سال بود که هر سال جلسات مجلس روی بحث وزن ازمون کتبی و مصاحبه بود یکی میگفت پنجاه پنجاه یکی میگفت هفتاد سی و …

  دیگه اینقدر روی اون بحث مانور دادن دیگه روشون نمیشن باز تغییر بدن رفتن سراغ آیتم دیگه و اینبار میخان روی ازمون کتبی سازمان سنجش و ازمون خود دانشگاها امتیاز دهی کنن.

  یه دوستی که با اسم مهندسی شیمی نظر گذاشته واقعا حرف حقی زده. من با این قسمت حرفش کاملا موافقم :

  “متاسفانه عوض حل مسئله با روشهای روز دنیا دارن همون مشکلاتو با جابجا کردن درصد وزن آزمونو مصاحبه تکرار میکنن!!!متاسفانه هیچوقت بعضی استادا عدالت رو رعایت نمیکنن شیوه آزمون هم اصلا درست نیست برا دکتری٬فقط و فقط باید سازمانی مستقل با اعتباری چون اعتبار سازمان سنجش پذیرش دکتری و ارشدو در دست بگیره!!پذیرش هم کاملا بر اساس سوابق آموزشی-پژوهشی صورت بگیره!!!هی جلسه گرفتن برا درصد وزن آزمونو مصاحبه٬کل ضرر و زیانش متاسفانه برای داوطلبای امسال و جامونده های پارساله که یکی رو حقشو ضایع کردن یکی هم بدلیل نامناسب بودن شرایط روحیش ۳-۴ماه تلاش شبانه روزیشو از دست داد….”

 55. نسترن می‌گه:

  من دو نکته رو به دوستان معترض در اینجا عرض کنم….
  اولین و اساسی ترین موضوعی که در مورد آزمون دکترا دغدغه است وقت گذاشتن یک دانشجو برای آماده شدن برای کنکور دکتراس.خودتون خوب می دونید که آمادگی کنکوری و غیر کنکوری(تحلیل) با هم متفاوتن.تو کنکور تلسط به حفظ فرمولها و نکات است..
  در ثانی یک دانشجوی ارشد قبل از ورود به دکترا باید موضوع تز خود رو کم و بیش بداند.خوب روزی ۹ ساعت درس خوندن حفظی برای کنکور وقت اینکار سخت و بسیار ظریف رو میده !!!!اصلا نمیده…
  خیلیهااعتراض دارن که ما فلان قدر مقاله آی اس آی داریم …فلان تا کار کردیم….بله مشخصه که خیلیهاتون فرصتشو داشتید ..چیزی که از دانشجوی ترم ۴ کمتر انتظار میره.
  ثانیا تعداد مقاله مهم نیس.ژورنال و مفهوم کمی اون مهمه.بعضیا حتی با یک مقاله در جایگاهی هستن که بعضیا با ده مقاله اون جایگاه رو نداره.
  مقاله آی اس آی کیلووویی نیس.متاسفانه این موضوع رو خود وزارت علوم جا انداخته…

 56. مهندسی شیمی می‌گه:

  دوستان پذیرش از بیخ مشکل داشته و دارد و خواهد داشت!!!این همه مشکل در پذیرش دکتری بخاطر پذیرشهای بی حد و نصاب در دوره ارشد و بالا رفتن توقع در سطح سواده!!!من هزاران بار گفتم که گره کار توی پذیرش ارشده اگه میتونن برن ارشدو سازماندهی کنن دکترل خودبخود درست میشه!!
  هم روش آزمون بده هم روش اختیار دادن به دانشگاهها!!!متاسفانه هم مجلس هم وزارت علوم عوض حل مسئله با روشهای روز دنیا دارن همون مشکلاتو با جابجا کردن درصد وزن آزمونو مصاحبه تکرار میکنن!!!متاسفانه هیچوقت بعضی استادا عدالت رو رعایت نمیکنن شیوه آزمون هم اصلا درست نیست برا دکتری٬فقط و فقط باید سازمانی مستقل با اعتباری چون اعتبار سازمان سنجش پذیرش دکتری و ارشدو در دست بگیره!!پذیرش هم کاملا بر اساس سوابق آموزشی-پژوهشی صورت بگیره..بشبنن روی این پیشنهاد فکر کنن اگه به نتیجه معقول نرسیدن!!!!هی جلسه گرفتن برا درصد وزن آزمونو مصاحبه٬کل ضرر و زیانش متاسفانه برای داوطلبای امسال و جامونده های پارساله که یکی رو حقشو ضایع کردن یکی هم بدلیل نامناسب بودن شرایط روحیش ۳-۴ماه تلاش شبانه روزیشو از دست داد….

 57. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  با روش وزارت علوم انگیزه حداقل ۹۰درصد بچه ها گرفته شده.تو رو خدا یکم منصفانه فکر و عمل کنید

 58. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی می‌گه:

  یک سوال دارم کسی که ازمون تشریحی رو خوب ج میده چطور نمیتونه سوال تستی که برپایه همون تشریحی هست رو جواب نده
  این اشتباه هست که میگن تو این چند سال که ازمون نیمه متمرکز بوده افراد دارای صلاحیت نتونستن رتبه لازم رو کسب کنن

  • دوست عزیز یه خرده فکر کنی جواب اولتو می گیری…
   تو آزمون تشریحی فرصت برای فکر کردن و تحلیل وجود داره… ولی تو ازمون تستی شما فقط یه عکس از فرمول آخر تو ذهنت باشه یا اصلا قسمتای مهم کتابو حفظ کرده باشی در عرض چن ثانیه می تونی جواب بدی…
   اونوقت یه نفرهست که نه دوس داره عکس بگیره نه دوس داره حفظ کنه… تکلیف اون چیه…
   پس لطفا احساسی متن ننویس… فکر کن…

   • شیمی فیزیک می‌گه:

    آخه این چه حرفیه دوست عزیز!!! مثلا تو رشته ما حتما باید کل مطلب رو بلد باشی و بتونی مثل سوال تشریحی ابتدا حل کنی و در نهایت جواب آخر رو انتخاب کنی. یه جوری میگید حفظ کنی و گزینه رو انتخاب کنی انگار ده صفحه است و میدونیم از کجا قراره سوال بیاد.

  • دکتر می‌گه:

   بحث اوون نیست….بحث اینه کسانی که قبول شدن صلاحیت نداشتن…طرف آزمون داده قبول شده بعد الان ۴سال داره دکتری میخونه هنوز نمیتونه پروپوزال بنویسه و هیچ مقاله ای چاپ نکرده….دوستان نیان بگن پول میدیم مقاله چاپ میکنیم….. منظورم مقاله درست و حسابیه..نه مقالات میدون انقلاب…..بعضی از کسانی که قبول شدن هیچی از پژوهش و تحقیق نمیدونن..و این ضعف بزرگیه

   • شیمی فیزیک می‌گه:

    دوست عزیز بی انصافی نکنید.” کسانی که قبول شدن هیچی از پژوهش و تحقیق نمیدونن.” این چه حرفیه؟ من افراد زیادی رو میشناسم که قبول شدن و بسیار هم اهل پژوهش و تحقیق هستن. یه جوری میگید انگار تا حالا درصد مصاحبه صفر بوده!!! حالا گیریم چند نفر اینجوری بودن قابل تعمیم به همه نیست که.!!!!

  • سحر می‌گه:

   خوب ما از ارشد با ازمون تستی میایم بالا حالا بعد ذو سال یهویی دیگه ازمون تستی ملاک خوبی نیست. اون کسایی که تو دانشگاههای خوبی هستن تو ارشد هم به همین شیوه اومدن تو اون دانشگاهها.مگه با کار پژوهشی اومدن که الان مدعی برتر بودن پژوهشن

 59. انتظار بی فایده می‌گه:

  در این زمونه که میشه با پول رزومه اتون رو قوی کنین گذاشتن درصد بالا به مقالات خیلی کاری از پیش نمی بده به نظرم وقتی دانشجوی دکتری شدن باید زیر نظر اساتید سخت گرفت و برای فارغ التحصیل شدن به افراد مقالات گیر داد
  حدنصاب رو باید بردارم جون خودش یه جور اختیار به دانشگاه دادنه خیلی امسال به طور ناگهانی درحقمون آن کم لطفی شد اون موقع کسی به سازمان سنجش هم اعتماد نداره جون نمونه در بین قوانین جدیدی رو بخشنامه کنن که شاید به ضرر مون سه مثل امسال که حق داوطلب با رتبه خیلی خوب ۲یا۱رقمی از بین رفت

 60. livnhn می‌گه:

  این تلاش منه برای مبارزه با استقلال دانشگاه ها برای جلوگبری از سلیقه و رابطه است. البته می دونم به جز ما دانشجویان در مونده کسی نمی خونه.

  هزاران مورد تا حالا گزارش شده است. اما…

  به خدا یکی بیاد از معاون اموزشی یا رییس دفتر استعداد درخشان بپرسه چرا قبول نشدم اگه تونست جوابی بده خودمو از برج میلاد میندازم پایین.

  بنده مهردادم با ۳۰ مقاله ISC ISI کنفرانسی و ۲ طر ح پژوهشی دانشگاهی و سابقه تدریس در بنیاد ملی نخبگان و پژوهشگر جوان استان و دانشجو نمونه و سابقه تدریس در دانشگاه (البته تیپ سه)و … با با معدل ۱۹ (مردانه دیگه چیزی هست نداشته باشم؟) در مصاحبه دکتری استعداد درخشان پذیرفته نشدم با این حال رقیبم که دانشجوی ترم چهارم ارشد بود و با پایان نامه غیر مرتبط و صرفا با دو مقاله علمی پژوهشی که ان هم غیر مرتیط با رشته مورد تقاضا بود به خاطر اینکه یکی از استادای مصاحبه کننده استاد راهنماش بود قبول شد.

  نتیجه منطقیتر:
  نتیجه دادن اختیار به دانشگاه برای انتخاب دانشجو این نمیشه که دانشگاه اونی که صلاحیت داره قبول کنه. اینکه اونی قبول کنه که کدوم یکی از متقاضی ها اشنا بیشتر داره.

  یعنی نتیجه اینکه فقط پارتی داشته باش کارت حله. دیگه علم و صلاحیت علمی و نخبه بودن مهم نیس.

  • میثم می‌گه:

   دوست عزیز من شمارو نمی شناسم اما مواردی که به عنوان رزومه گفتین که تکمیل هستین. تمومش رو پولی می شه تهیه کرد و خیلی دست نیافتنی و سخت نیست.

  • نسترن می‌گه:

   به خاطر اینه که شما کلی فرصت داشتید و احتمالا سالها از ارشدتون میگذره!شاید ایشون در این فرصت بهتر از شما باشند..

 61. علی می‌گه:

  من امسال با رتبه ی یک رد شدم. سال گذشته با رتبه هفت. در نمره مصاحبه به دو مقاله برگرفته از پایان نامه ام با نمایه iscوisi نمره کامل داده اند و در قسمت ارزش پایان نامه از ۶،۳داده اند جالبه نه!!!!!

  • Meys@m می‌گه:

   واقعا؟؟؟؟؟؟؟!!!!
   چه رشته ای هستید شما؟

   • بنیامین می‌گه:

    سنجش و اندازه گیری

    • مهرداد. Linvhn می‌گه:

     دوستان عزیز
     دمتون گرم
     چه پاسخی دادید.
     واقعا به نظر شما میشه با پول معدل خودمون ١٩ کنیم؟ این فقط با تلاش و پشتکار بدست میاد.
     با پول میشه مقاله ای چاب کرد JCR با ایمپکت بالا؟
     نه عزیزان این ها فقط با تلاش و ماه ها تو ازمایشگاه بودن بدست میاد. بعدم چطور این سوال میپرسید؟ مگر دانشگاه دولتی درس نخوندید؟ چرا شما ما در دانشگاه استاد راهنما همیشه همه فعالیت ها و مقالات را مشاهده و تایید میکنه. اکثر استادان دانشگاه ما به خصوص استاد بنده حاضرن اصلا مقاله ای ننویسن تا اینکه یکی دیگه پول بدن که اون بنویسه. من حداقل ندیدم استادی زیر این بار بره. البته که هست این موارد ولی خوشبختانه من ندیدم دورو ورم.
     اصلا این کار غیر اخلاقی شما هم توصیه میکنم بهتر برای کیفیت و اذت بردن از زندگی دست به این کارا نزنید. دکتری که داشته باشی ولی سواد نداشته باشی چه گره ای از زندگی و جامعه میتونی باز کنی؟؟؟؟؟
     من رشته ام زیست فناوری هست و یک سال از فارق التحصیلیم میگزره.

     درسته الان بعضی جا نوشتن مقاله پولی و مطمین باشید اونها فقط می توانند با پول در مجلات یا لیست سیاه یا کم اعتبار مقاله چاپ کنن. نظر شخصی من اینکه هرگز نمی توانند با پول در مجلات JCR مقاله چاپ کنن اون هم مگر اختیار پذیرش مقاله مثل دکتری ما دست پارتی باشه.
     باز هم از ابراز همدردیت متشکرم.

 62. اسماعیل حقوقی می‌گه:

  باسلام خدمت دوستان و مسئولین محترم وزارت علوم و نیز نمایندگان محترم مردم در مجلس .بهترین روش برای آزمون دکتری گرفتن آزمون در دومرحله است . یکی تستی و تا چهار برابر ظرفیت جذب شوند و بعد آزمون تشریحی از قبولیهای آزمون تستی گرفته شود . مگر چه سوالاتی می خواهند اساتید محترم از داوطلبان بپرسند که در آزمون تشریحی امکان این امر وجود ندارد . با این شیوه حق به حق دار می رسد و کسی که سواد واقعی دارد به دور از آشنا بازی . رفاقت و … جذب دوره دکتری می شود . بنظر شما این شیوه چه عیبی دارد که دانشگاهها از قبول آن خودداری کرده اند و روی مصاحبه تاکید دارند . بنظرم هدف دانشگاهها جذب فقط و فقط و فقط دانشجوی مورد علاقه خودشان است نه جذب نخبگان و محققین علمی . امید وارم ایندفعه این نظر مورد قبول مسئولین وزارت علوم قرار گیرد و در وضعیت فعلی تجدید نظر نمایند . باتشکر .

 63. شیمی می‌گه:

  با سلام
  یک سوال داشتم در مورد اینکه آیا با این شرایط پیش آمده میشه برای دکتری بعد از پذیرفته شدن در مرحله اول تغییر گرایش داد؟مثلا من ارشد شیمی فیزیک دارم آیا میتونم برای شیمی تجزیه به دانشگاه ها معرفی شوم؟اگر معرفی شوم باید برای مصاحبه دکتری کتابای ارشد تجزیه را هم بخونم؟
  ممنون میشم به سوالم چاسخ دهید؟

 64. سارا می‌گه:

  درخواست : با سلام… لطفا بفرمایید، تاریخ انتشار دفترچه ثبت نام کی خواهد بود؟ تشکرتاریخ ارسال پاسخ :١٣٩۴/٠٨/٠٣-١٣:۴٣
  پاسخ : با سلام
  اطلاعات لازم در این خصوص پس از تدوین دفترچه راهنمای ثبت نام و یا اننتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار داده خواهد شد در حال حاضر ملاک عمل دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته سال گذشته می باشد.شایان ذکر است از انجا که هر گونه تغییر بر اساس مصوبات شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا مجلس محترم شورای اسلامی صورت گرفته و به این سازمان ابلاغ می شود فلذا در صورت هرگونه تغییر که نیاز به اطلاع رسانی پیش از موعد باشد از طریق سایت سازمان و نشریه پیک سنجش در اختیار داوطلبان قرار داده خواهد شد.
  با سپاس

 65. ف-1395 می‌گه:

  فقط خداکمکمون کنه با این اوضاع که هیچ چیزی معلوم نیست .حداقل بهتر هست یک اطلاعیه ای؛ خبری؛ چیزی از طرف سازمان سنجش یا وزارت علوم داده بشه که حالا یا ۵۰ -۵۰ رو برای امسال نفی کنه و یا اینکه دقیقا وضعیت مشخص کنه. طبیعتا اطلاع از شیوه برگزاری مصاحبه و مرحله نهایی توی زمان بندی و خوندن درسها و مطالب موثر هست…

 66. اسماعیل می‌گه:

  خب الان چی به چیه و کی به کیه!؟
  برای یک بار همه ماجرا رو یک جا بگین و قال قضیه رو بکنین دیگه

 67. دکترا 95 می‌گه:

  با سلام
  داوطلب کنکور دکترای ۹۵ هستم.
  اما هنوز نتونستم مطمءن بشم که اصلاح نباتات جزء آزمون امسال هست یا نه.
  در ضمن دو بار آزمون به این صورت است که دروس تقسیم و در دو تاریخ برگزار می شود یا نه اگه آبان از آزمون رد بشیم میتونیم دوباره بهمن ماه شرکت کنیم. اگه میدونید جواب بدید. ممنون.

  • دکتر می‌گه:

   نه دوست عزیز…دروس در یک امتحان گرفته میشود…یعنی در یک آزمون در اسفند شما تمامی دروس مشخص شده در دفترچه رو امتحان میدید بعد اگه حدنصاب نمره رو آوردید به مصاحبه خرداد ماه دعوت میشوید…..در غیر این صورت باید دوباره آبان ماه امتحان بدید..

   • nanochemistry می‌گه:

    سلام اقای دکتر منظورتون اینه یعنی اگه در ازمون اول قبول بشی دیگه ازمون دوم امتحان نمیدی؟؟؟؟؟؟؟اصلا خدایشش من گیج شدم یعنی چی؟؟؟

 68. مهدی می‌گه:

  تلاش دانشگاه ها برای استقلال تلاش برای سلیقه و رابطه است
  هزاران مورد تا حالا گزارش شده است.

  بنده با ۱۴ مقاله علمی پژوهشی و ISI و ۱۲ مقاله کنفرانسی و ۵ طح پژوهشی دانشگاهی و سابقه تدریس در دانشگاههای رده اول کشوری و … با رتبه تک تک رقمی در آزمون ۹۴ پذیرفته نشدم با این حال رقبای من صرفا با یک مقاله کنفرانسی به خاطر رابطه با استاد قبول شد

  نتیجه منطقی:

  رابطه> 14 مقاله علمی پژوهشی و ISI و ۱۱ مقاله کنفرانسی و ۵ طح پژوهشی دانشگاهی و سابقه تدریس در دانشگاههای رده اول کشوری و …

  • حیدری می‌گه:

   سلام وقتی رتبه ۴۰ با زبان ۶۰ درصدی دردانشگاهی درجه ۳ کشور در مصاحبه رد میشود و بجایش رتبه های ۸۰ و ۷۳ با زبان صفر و منفی ۳ فقط با داشتن مقاله های آبکی که ای اس ای هم نیستند قبول میشه چه میتوان انتظار و توقع ای داشت؟ مقاله های ۵۰ دلاری هندی و پاکستانی وبیشتر وطنی در قالب دروغکی خارجی که همه حساب های بانک های داخلی را میدهند.
   مجله های که از زمان ارسال مقاله تا اکسپت بیشتر از ۴۸ ساعت نمیگذرد
   من به چندین مجله اصلی ای اس ای فرستادم هنوز بعضی جواب نداده و بعضی در حال داوری هستند و از سر تفنن به چندین مجله پولی که دوستان قبول شده فرستاده بودند من هم فرستادم حدود ۳۰ اکسپت برایم امده …اگر پارسال این کارا را کرده بودم شلید الان جای رتبه های ۸۰ قبول شده بودم ولی ته دلم چنین دکترای با این نوع مقاله پشیزی نمی ارزد. بدرود.
   نکته جالب من خودم مقاله هایم را ترجمه میکنم وبر عکس اقایان و خانم ها هزینه ترجمه هم نداده ام و این هم یک امتیاز هست که توانایی ترجمه وخواندان مقالات را به زبان لاتین داشته باشی که حتما دانشجوی دکتری باید چنین توانایی داشته باشد اما به نظر شما دانشجوی دکتری که در ازمون زبان را صفر یا منفی زده توانایی خواندن مقاله بزبان لاتین را دارد. خدا همه ما را بیامرزد . امین

 69. فیزیو می‌گه:

  کی پاسخگوووووووه؟ ای خدا خودت به فریاد ما برس تکلیف ما کی معلوم میشه؟ ۲ روز قبل از آزمون؟

 70. azade می‌گه:

  دوستان با اینکه من خودم کاملا مخالف دادن اختیار صد در صد به دانشگاهها هستم ولی به نظر میرسه این طرح امسال اجرایی میشه پس بهتره در فرصت باقی مونده برای کسب حد نصاب تراز تلاش کنیم

 71. 50%ازمون_25%مصاحبه_25%سوابق علمی می‌گه:

  مجلس همیشه بهترین و خوش تصمیم هارو همیشه داشته!
  دادن اختیارات انتخاب دانشجوی دکتری به اختیار دانشگاه های سراسری یعنی بی انگیزگی و رابطه بجای زابطه و سلیقه محوری و…
  در اینجا میشه بصورت منطقی گفت که:
  ما از اول آزمون داشتیم و باید تا آخرش هم داشته باشیم و
  در مملکت ما سازمان و ارگان های خاص و مختلفی وجود دارد که هر کدام وظایف خاصی دارند که سازمان سنجش کشوری برگزاری آزمون ها بخصوص آزمون دکتری رو برعهده دارد و دانشگاه ها چه دانشگاه آزاد و چه دانشگاه سراسری وظایفشون تدریس اساتید و تحصیل و پژوهش دانشجویان میباشد و همین خیلی ساده،
  اگر دانشگاه های سراسری با اختیارات ۷۰یا۱۰۰% انتخاب دانشجوی دکتری رو داشته باشند در اینصورت باید گفت که:
  به قول قدیمیا سنگ رو سنگ بند نمیشه!

 72. محسن می‌گه:

  متاسفانه در مرحله مصاحبه دکتری سلیقه و رابطه به ویژه در رشته های علوم انسانی بسیار نقش پرنگتری از سوابق اموزشی و پژوهشی داره و ما به لحاظ فرهنگی به نتیجه ای نرسیدم که بتونیم استقلال عمل را به دانشگاه ها بدیم..از این بیشتر جوانان نابود نکنید.

 73. اقتصاد می‌گه:

  سلام
  واقعا مساله تبعیض کماکان آینده من و خیلی ها را خراب کرده//
  من با وجود داشتن چند کتاب و چندین مقاله با رتبه خوب نتوانستم جایی نه از طریق آزمون و نه استعداد درخشان قبول بشم
  این در حالی است که دوست من با رزومه کمتر یک دانشگاه خوب قبول شد
  واقعا من به این نتیجه رسیدم که ۲ در ۲ همیشه ۴ نمیشه
  گاهی ۳ میشه گاهی ۵
  بستگی داره شانس آدم چی باشه…………

درج نظر