مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات موسسه ابن یمین استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

ابلاغ آیین‌نامه‌ اجرایی پذیرش بدون آزمون دکتری در سال ۹۵

سازمان سنجش آموزش کشـور آیین‌نامه‌ پذیرش بدون آزمون دکتـری سال تحصیلـی ۹۵ – ۹۶ را به دانشگاه ها ابلاغ کـرد.

به گزارش پی اچ دی تست، پذیرش متقاضیان واجد شرایط در سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ تنها بر اساس آیین نامه ۲۱/۶۷۲۷۲ مورخ ۹۳/۴/۱۸ و اصلاحیه ۲۱/۲۳۷۲۰۰ مورخ ۹۳/۱۲/۱۶ برای پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری مطابق فراخوان دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد. لذا دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه‌ مذکور به شرح زیر تدوین و جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

 

فرآیند پذیرش توسط دانشگاه‌های دارای دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی

متقاضیان واجد شرایط می‌بایست با ارائه مدرک موردنیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری به دانشگاه‌های پذیرنده (‌دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی) مراجعه نمایند. دانشگاه‌های پذیرنده با رعایت تمامی شرایط و ضوابط آیین‌نامه مذکور برای پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در این دستورالعمل از نامبردگان ثبت‌نام به عمل آورده و از تاریخ ۹۵/۳/۱ لغات ۹۵/۵/۳۰ اطلاعات پذیرفته‌شدگان دکتری را از طریق پرتال ارتباطی این سازمان در قسمت مربوط به «پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان» به طور کامل وارد نمایند.

شرایط دانشجویان کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری

بر اساس ماده ۱: دانشگاه‌ها اختیار دارند حداکثر معادل بیست درصد از ظرفیت پذیرش با آزمون شیوه آموزشی – پژوهشی دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی دکتری خود در هر کدرشته‌محل تحصیلی را از بین دانش‌آموختگان دوره کارشناسی ارشد داخل کشور و مورد تأیید وزارت (یا دانشجویان دوره کارشناسی ارشد داخل که تا پایان شهریورماه سال درخواست پذیرش دانش‌آموخته شوند) به صورت مازاد بر ظرفیت با رعایت موارد زیر پذیرش نمایند:

الف) بیش از دو سال از تاریخ دانش‌آموختگی متفاضی نگذشته باشد.

ب) کسب حداقل ۷۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه مطابق جدول ارزشیابی مربوط به آیین نامه مذکور.

تبصره: بر اساس ابلاغیه شماره ۲/۱۲۱۷۰۷ مورخ ۹۴/۶/۲۳ حداکثر ۱۰ امتیاز از ۷۰ امتیاز فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه تعدیل گردید.

پ) داشتن میانگین کل ۱۶ در دوره کارشناسی و میانگین کل ۱۷ (بدون احتساب نمره پایان‌نامه) در دوره کارشناسی ارشد (یا میانگین همترازشده هر یک از دوره‌های مذکور طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه)

ت) کسب حداقل نمره ۵۰ از آزمون زبان (MSRT یا معادل آن در سایر آزمون‌ها) قبل از آزمون جامع دکتری (مطابق با آیین‌نامه دوره دکتری مصوب وزارت)

ث) نحوه امتیازدهی به داوطلبان هر یک از ردیف‌های جداول ارزشیابی، طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواهد بود که لازم است قبل از ثبت‌نام متقاضیان، از طریق فراخوان دانشگاه به همگان اطلاع‌رسانی گردد.

ج) پذیرش افراد واجد شرایط در همان رشته تحصیلی یا رشته‌های تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد متقاضی به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است.

تذکرات مهم:

۱- دانشجویان می‌بایست حداکثر تا تاریخ ۹۵/۶/۳۱ فارغ‌التحصیل شوند، در غیر این صورت پذیرش آنان لغو خواهد شد.

۲- تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته‌شده بر اساس آیین‌نامه ذکرشده مجاز نیست. لذا بعد از تأیید نهایی وضعیت متقاضیان پذیرش شده، امکان تغییر رشته و دانشگاه (حتی در صورت موافقت دانشگاه‌ها) برای آنان میسر نخواهد بود.

۳- پذیرش از طریق این آیین‌نامه‌ها فقط برای دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی – غیردولتی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌باشد. به عبارت دیگر دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی، علمی کاربردی، غیرانتفاعی مجازی، دانشگاه‌های دولتی در نوبت دوم، الکترونیکی (مجازی)، نیمه‌حضوری، پردیس‌های بین‌الملل (خودگردان) و پژوهش‌محور مجاز به استفاده از آیین‌نامه‌های مذکور برای پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان نیستند.

۴- دانشگاه‌ها می‌توانند با رعایت تمامی شرایط و ضوابط آیین‌نامه ذکرشده، فقط یک بار تا اول شهریورماه هر سال نسبت به پذیرش افراد حائز شرایط اقدام نمایند. اسامی پذیرفته‌شدگان باید توسط معاون آموزشی دانشگاه برای تأیید به این سازمان ارسال و قطعی شدن ثبت‌نام منوط به تأیید این سازمان می‌باشد.

۵- هر دانشجو صرفاً می‌تواند نسبت به اخذ پذیرش نهایی از یک دانشگاه اقدام نماید، لذا دانشگاه‌ها پس از فراخوان خاص خود می‌بایست قبل از ارسال فهرست اسامی دانشجویان حائز شرایط به این سازمان طی یک تاریخ معین در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش افراد تعیین شده به دانشجویان اطلاع‌رسانی نمایند تا دانشجویی که موفق به اخذ پذیرش از چند دانشگاه شده باشد، در خصوص وضعیت پذیرش خود تصمیم‌گیری نماید. بدیهی است هر دانشجو می‌بایست تنها نسبت به ثبت‌نام در یک دانشگاه اقدام نماید و از سایر پذیرش‌های خود (قبل از این که دانشگاه اطلاعات متقاضیان را از طریق پرتال ارتباطی به این سازمان ارسال نماید) سریعاً انصراف دهد.

** ورود اطلاعات یک متقاضی به صورت همزمان در پرتال ارتباطی دو دانشگاه امکان‌پذیر نمی‌باشد. لذا در صورتی که دانشگاه بر اساس اطلاعات اشتباه موفق به درج مشخصات متقاضی گردد، هیچ‌گونه مغایرتی (اعم از شناسنامه‌ای، تحصیلی و …) خارج از پرتال ارتباطی به صورت مکاتبه‌ای قابل بررسی نخواهد بود.

۶- نحوه ارسال اسامی دانشجویان پذیرفته‌شده در سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ تنها از طریق پرتال ارتباطی این سازمان صورت خواهد پذیرفت. لذا در صورت عدم ارسال اطلاعات متقاضیان پذیرش شده در تاریخ مقرر و یا ارسال به طرق دیگر به غیر از پرتال ارتباطی و خارج از زمان مقرر (حداکثر تا تاریخ ۹۵/۵/۳۰)، سازمان هیچ‌گونه تعهدی نسبت به تأیید متقاضیان پذیرفته نخواهد داشت.

۷- استعلام صحت معرفی‌نامه ارائه‌شده از دانشگاه فارغ‌التحصیلی پذیرفته‌شدگان توسط دانشگاه پذیرنده الزامی است.

۸- برای ورود به پرتال ارتباطی مربوط به استعداد درخشان می‌بایست از نام کاربری و رمز ورود سال گذشته استفاده گردد.

۹- در هر زمان (حتی زمان فارغ‌التحصیلی) مشخص گردد که فرد پذیرش‌شده فاقد شرایط آیین‌نامه مربوطه بوده است، پذیرش وی لغو و عواقب ناشی از آن بر عهده متقاضی و دانشگاه پذیرنده خواهد بود.

۱۰- اتباع غیرایرانی نمی‌توانند از تسهیلات پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان برای ادامه تحصیل در دوره‌های بالاتر استفاده نمایند.

۱۱- پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره دکتری تنها در کدرشته‌هایی قابل انجام می‌باشد که دوره‌های مذکور از طریق آزمون سراسری پذیرش باآزمون داشته باشند.

۱۲- پذیرش در دانشگاه‌های و مؤسسات غیرانتفاعی – غیردولتی به تبع دانشگاه‌های روزانه صرفاً در یک دوره انجام می‌شود، لذا امکان پذیرش در دوره‌های غیرانتفاعی مجازی میسر نمی‌باشد.

۱۳- پذیرش دانش آموختگان حائز شرایط در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان و بدون اخذ شهریه می‌باشد، ولی در دانشگاه‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی – غیردولتی بر اساس شرایط داخلی آن دانشگاه‌ها قابل انجام است.

۱۴- دانشگاه‌ها می توانند نسبت به تراز نمودن میانگین مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای متقاضیان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری از طریق سیستم همترازی که در پرتال ارتباطی قرار داده است، اقدام نمایند و یا بر اساس دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه نسبت به تراز نمودن میانگین‌ها استفاده شود.

۱۵- مسئولیت حسن اجرای آیین‌نامه‌های مذکور و هر گونه پاسخگویی قانونی به آن بر عهده دانشگاه پذیرنده است و نظارت بر اجرا به عهده سازمان سنجش آموزش کشور و شرح و تفسیر مفاد آن بر عهده معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد.

۱۶- اطلاعات پذیرفته‌شدگان نهایی پس از تأیید صلاحیت علمی توسط این سازمان، به دبیرخانه گزینش دانشجو جهت بررسی صلاحیت عمومی ارسال می شود. در صورت عدم تأیید صلاحیه علمی، دبیرخانه گزینش دانشجو نسبت به بررسی صلاحیه عمومی آنان اقدام نخواهد کرد. ضمناً دانشگاه باید هماهنگی‌های لازم را در خصوص ارسال مدارک مورد نیاز جهت تأیید صلاحیت عمومی افراد تأییدشده حداکثر ظرف مدت دو هفته بعد از اعلام نتایج با دبیرخانه گزینش دانشجو انجام دهد و پس از تأیید صلاحیت عمومی ایشان نسبت به ثبت‌نام قطعی آنان اقدام نماید، در غیر این صورت عواقب ناشی از آن بر عهده دانشگاه خواهد بود.

دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه‌ پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره دکتری تحصیلی ۹۵ – ۹۶

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۲)

 1. جعفر می‌گه:

  لطفا در خصوص معدل کارشناسی تجدیدنظر فرمائید

 2. زهرا می‌گه:

  طبق مصوبه وزارت علوم بالای ١۶ قبوله مگه نباید دانشگاه ها هم تابع باشن؟

 3. زینب آموزش می‌گه:

  سلام . این شرط معدل ۱۷ خیلی بده. من و هم دوره ای هام خیلی ضرر میکنیم چون دانشگاه صنعتی شاهرود کمبود استاد دارن و تمام نمرات تقریبا دست یک نفره. الان معدل من ۱۴/۳۰ هست اما مقاله چاپ شده دارم. کاش ب روش دیگری گزینش انجام میشد

 4. مهدی م می‌گه:

  سلام ضمن تشکر از دوستان عزیز من فارق التحصیل دانشگاه ازاد هستم ومعدلم بالای ۱۹ میتونم دکترای دانشگاههای دولتی بدون ازمون شرکت کنم

 5. سمیه می‌گه:

  با سلام اسامی دانشگاههای دولتی که بدون ازمون پذیرش دکتری رو دارن را میخواستم.همچنین دانشگاههای ازاد

 6. زهرا می‌گه:

  سلام
  بچه طبق این اعلامیه اونایی که معدل دوره کارشناسی بالای١۶ دارن می تونن از طریق استعداد درخشانی اقدام کنن اما بعضی دانشگاهها مثل تربیت مدرس و تبریز برای ورود به دکتری از طریق استعداد درخشانی معدل بالای ١٧ رو زدن معدل دوره ی کارشناسی من ١۶٠۶٢ هست به نظرتون می تونم کاری بکنم؟

 7. برنامه ریزی روستایی می‌گه:

  نتایج کتبی بهشتی اعلام شد ! من که دعوت نشدم

 8. کمک می‌گه:

  سلام،، دوستان چقد طول میکشه از دانشگاه علم و صنعت برم شهید بهشتی؟ مصاحبشون تو یه روزه،

 9. رضا می‌گه:

  دوستان ، نوشته فقط دوره های روزانه و غیرانتفاعی میتونن از این آیین نامه استفاده کنند و شبانه ها نمیتونن!!!!
  یعنی کسی که شبانه صنعتی شریف خونده باشه نمیتونه شرکت کنه و اون کسی که غیرانتفاعی خونده میتونه؟؟؟

 10. زهره می‌گه:

  سلام
  بچه ها لطفا امید خودتون رو از دست ندید و به خدا توکل کنید.
  من خودم به لطف خدا کارشناسی ارشد از این طریق رفتم و الانم برای ورود به مقطع دکتر به این روش با توکل بر خدا تلاشمو کردم و به آینده هم خوشبین هستم.
  هر چه خدا بخوهد همان میشود…
  البته خدا هم به تلاش با توکل ما راضی هست نه تنها تلاش…

  • زهرا می‌گه:

   منم ارشد بدون ازمون رفتم اما دکتری فرق داره دوست عزیز ارشد کمتر پارتی بازی و بی عدالتی بود چرا که فقط معدل و رتبه مهم بود و پذیرش زیاد بود حتی رتبه ۵ رشته ما تونست بدون ازمون بره اما دکتری دارم به چشم میبینم و علنا بهم گفتن میخوان چ کسی بگیرن و من شانس ندارم دیگه چه امیدی

 11. نگار می‌گه:

  یعنی شبانه ها نمیتونن درخواست بدن؟؟؟؟؟؟
  لطفا یه نفر جواب بده

  • محمد می‌گه:

   دوست عزیز شبانه های ارشد می تونن استفاده کنن و مانعی وجود نداره. منظور آیین نامه اینه که هیچ دانشگاهی حق نداره در مقطع دکتری خودش برای دوره ی شبانه ش استعداد درخشان جذب کنه و جذبش فقط باید برای دوره ی روزانه ش باشه. البته برداشت من اینه. اگر دوستان نظر دیگری دارند بفرمایند.

  • رضا می‌گه:

   سلام.
   نه ، منظورش اینه که دانشگاههای پیام نور، آزاد اسلامی، علمی کاربردی، غیرانتفاعی مجازی، دانشگاه‌های دولتی در نوبت دوم، الکترونیکی (مجازی)، نیمه‌حضوری، پردیس‌های بین‌الملل (خودگردان) و پژوهش‌محور مجاز نمیتونن از این طریق دانشجو بگیرن ، ب عبارتی نمیتونن از طریق این آیین نامه دانشجو بگیرن.
   موفق باشین.

 12. زهرا می‌گه:

  چه بدون ازمونی سرکار گذاشتن همه رو گزینه ها از قبل مشخصه این با چشم خودم دیدم بهم گفتن ما دانشجوی خودمون که روش شناخت داریم میگیریم الکی خودت به در و دیوار نزن چرا اصلا ثبت نام میکنن فقط بخاطر پول گرفتن؟؟؟؟ اگه گزینه ها مشخصه چرا عمر و پول ما رو هدر میدن. ما هم که هرسال شاهد این ناعدالتیا هستیم همچنان نشستیم و کاری نمیکنیم نه اعتراضی هیچی خوب تا زمانی که ما ساکتیم نباید انتظار داشته باشیم کسی کاری برامون بکنه

 13. دانشجو می‌گه:

  خدایا تو حق ما را بستان
  این چه وضعیتیه درست کردن، خب مستقیم ازمون بدزید چرا هزینه دریافت می کنید و بعد اینطوری می کنید. دانشگاه تهران تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ثبتنامش رو در تمام دانشگاه ها و دانشکده ها تمدید کرد، بعد امروز در دانشگاه فارابی قم دیدم که مصاحبه دانشکده مدیریت ۳۱ اردیبهشت برگزار شده، اصلا مدارک مارو ندیدن ،اصلا مارو بررسی نکردن، کیا رفتن مصاحبه چطور رفتن وقتی هنوز صورت وضعیت سیستم گلستان روشن نیست، خدایا تا کی دیگه؟؟؟؟

 14. هدف برتر می‌گه:

  سلام. دوستان کسی اطلاع داره برای آزمون آبان ماه منابع تغییر میکنه یا نه؟

  • محمد می‌گه:

   در حال حاضر در پیک سنجش نامی از آزمون آذر برده نشده. اما به نظرم شما ربان و استعداد رو شروع کنید. دروس پایه ی رشتتون رو هم دقیق بخونید و فیش برداری کنید.

   • م می‌گه:

    هفته نامه پیک سنجش فقط آزمون های نیمه اول سال رو نام برده و به هیچ کدوم از آزمون های نیمه دوم سال اشاره نکرده. همینجوری اعصابمون از دست این آزمون اسفند گذشته و ماجراهای بعدش خرده،

 15. برنامه ریزی روستایی می‌گه:

  آیا نتایج آزمون کتبی بهشتی اعلام شده؟ توی سایت چیزی نیست به جز رشته های مهندسی!
  پس کی میخواد اعلام بشه؟

 16. دانشگاه تهران می‌گه:

  بچه ها تو رو خدا کمک کنید؟
  فردا آیا مصاحبه استعداد دانشگاه تهران هست یا نه؟
  اسامی رو اعلام کردن یا نه؟

 17. آیدا می‌گه:

  دوستان کسی مصاحبه دانشگاه لرستان میره؟

 18. پربسا می‌گه:

  یعنی فارغ التحصیل دانشگاه غیر انتفاعی می تواند در دکتری بدون آزمون دانشگاههای دولتی حتی برای دانشگاههایی که اعلام کرده اند تنها فارغ التحصیل دولتی را می پذیرند فرم ثبت نام پر کند؟ یعنی تمامی دانشگاهها ملزم به بررسی مدارک فارغ التحصیلان ارشد دانشگاههای غیر انتفاعی هم هستند؟

 19. بدون آزمون می‌گه:

  یه چیزى خیلى جالبه!!!!! کاش به جاى همه این تکرار مکررررررررات و توضیحات غیر ضرور و واضح تکلیف برگزارى آزمونهاى آینده را معلوم میکردن اینکه تکلیف آزمون آبان چى میشه یا بالاخره آزمون اسفند ٩۵ با چه سبک و سیاقى خواهد بود، الان وارد خرداد شدیم و هیچ خبرى مثلا از آزمون آبان نیست!!!!!! یعنى تعیین تکلیف یه آزمون چند ماه قبل برگزارى توقع زیادى هست اینکه حداقل آدم بشینه با خیال راحت درس ها تقسیم بندى کنه و بشینه براى خوندن؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

 20. استعداد می‌گه:

  بعضی از دانشگاه ها که هنوز فرصت ثبت نام دارند رو بله میتونید ثبتنام کنید. به قسمت دکتری بدون آزمون استعداد درخشان همین سایت مراجعه کنید و لیست انشگاهها رو ببنید

 21. داوطلب آبان می‌گه:

  دانشگاه‌های پذیرنده با رعایت تمامی شرایط و ضوابط آیین‌نامه مذکور برای پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در این دستورالعمل از نامبردگان ثبت‌نام به عمل آورده و از تاریخ ۹۵/۳/۱ لغات ۹۵/۵/۳۰ اطلاعات پذیرفته‌شدگان دکتری را از طریق پرتال ارتباطی این سازمان در قسمت مربوط به «پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان» به طور کامل وارد نمایند.

  یعنی الان میشه ثبت نام کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درج نظر