مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

تبلیغات وزارت علوم برای وامی که به دانشجویان نمی دهد!

علی رغم اعلام مسئولین وزارت علوم مبنی بر پرداخت وام ویژه دکتری به همه متقاضیان، دانشجویان مدعی اند که این وعده عملی نشده است.

به گزارش تابناک، بنا بر مصوبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 88 به هر یک از دانشجویان دوره دکترای دانشگاه‌های سراسری که موفق به دفاع از رساله خود می‌شدند، به عنوان حق‌الزحمه و کمک هزینه از 5 میلیون تا 10 میلیون تومان پژوهانه بلاعوض تعلق می‌گرفت؛ اما از مهرماه سال 93 و بر اساس مصوبات جدید وزارت علوم مقرر شد، به جای این کمک هزینه بلاعوض، به هر کدام از دانشجویان دوره دکتری ماهیانه 500هزار تومان وام پژوهانه پرداخت و پس از فراغت از تحصیل از آن‌ها باز پس گرفته شود.

به گزارش «تابناک»، بنا بر دستورالعمل اعطای وام ویژه دانشجویان دکترای تخصصی مصوب وزارت علوم در آبان 93 مقرر شد با حذف کمک هزینه رساله دکترا که پیش از آن بلاعوض به دانشجویان دوره دکترا پرداخت می‌شد، از آن پس به دانشجویان روزانه دکترا که مراحل آزمون جامع و دفاع از پیشنهاده طرح رساله دکتری را با موفقیت گذرانده باشند، ماهیانه 500 هزار تومان وام کمک هزینه پرداخت شود.

طرح مسئولین وزارت علوم در حذف پژوهانه بلاعوض دانشجویان دوره دکترا و تبدیل آن به وام ماهیانه آن هم با شرایط سخت و پیچیده این گمانه را ایجاد کرد که مسئولین به دلیل کسری بودجه و کاهش درآمدها درصدد هستند، فرایندهایی را برای کاهش هزینه‌های دانشجویی در دستور کار خود قرار بدهند.

به عبارتی طرح وام پژوهانه دکترا که جایگزین کمک هزینه بلاعوض 5 تا 10 میلیونی دانشجویان دکتری شد، از همان ابتدا با انتقاداتی از سوی دانشجویان دوره دکترا همراه شد، چرا که جدا از تبدیل یک کمک هزینه بلاعوض به وام، بررسی‌ها نشان می‌دهد فرایند پرداخت این وام نیز آنقدر سخت و پیچیده شدکه عملاً تعداد اندکی از دانشجویان شامل آن می‌شوند و بخش عمده‌ای از دانشجویان دوره دکتری از دریافت آن محروم هستند.

هرچند مسئولین صندوق رفاه دانشجویان بر اساس آمار به روز و دقیق خود به خوبی می‌توانند متوجه شوند که با عملیاتی شدن طرح مذکور چه تعداد از دانشجویان دوره دکترا را از چرخه دریافت کمک هزینه تحصیلی خارج کرده‌اند اما به صورت پیوسته و از راه‌های گوناگون در حال رسانه‌ای کردن این طرح هستند و به‌گونه‌ای به افکار عمومی القا می‌کنند که همه دانشجویان دوره دکترا، ماهیانه 500 تا 700 هزار تومان وام می‌گیرند.

برای مثال 21 مهر 94 «وحید احمدی» معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با رسانه‌ها و در رابطه با وام 500 هزارتومانی دانشجویان دکترا گفت: سال گذشته و امسال این وام به همه متقاضیان وام دکترا پرداخت شده و درحال حاضر هیچ دانشجویی نیست که متقاضی دریافت این وام باشد و هنوز این وام به وی پرداخت نشده باشد.

این مقام مسئول در وزارت علوم در همان گفت و گو تأکید کرد: وام دکتری برای دانشجویان به صورت ماهیانه ۵۰۰ تومان است اما برای دانشجویان دارای پروژه‌های تحقیقاتی کاربردی ۶۰۰ تومان تعیین شده است.

«مجتبی صدیقی» رئیس سازمان خدمات دانشجویان کشور نیز در دوم بهمن 94 به رسانه‌ها گفت: تأمین کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دکترا از راه‎های استراتژیک وزارت علوم است تا با کاهش دغدغه‎های آنها کم و کیفیت کار در دوره دکترا افزایش یابد و به این دانشجویان ماهیانه بین 500 تا 600 هزار تومان پرداخت می‎شود. پوشش این وام و منبع آن در سال آینده بیشتر خواهد شد.

تا همین‌ جای کار مهم‌ترین انتقادات وارده به این طرح آن بود که کمک‌ هزینه‌های قبلی، هرچند پس از دفاع از رساله پرداخت می‌شد، بلاعوض بود و دانشجوی فارغ التحصیل مجبور به بازپرداخت آن نبود؛ اما وام کمک هزینه 500 هزار تومان که در خوش‌بینانه‌ترین شرایط برای یک دوره 20 ماهه پرداخت می‌شود، برابر با 10 میلیون تومان است که دانشجوی فارغ‌التحصیل پس از انجام فرایند تسویه حساب باید آن را به صندوق رفاه برگرداند.

به رغم وجود تعداد زیادی از دانشجویان که از دریافت این تسهیلات با وجود دارا بودن شرایط محروم هستند، «ذوالفقار یزدان مهر» رئیس صندوق رفاه دانشجویان شنبه 6 شهریورماه برای چندمین بار و بدون توجه به دانشجویانی که حتی از دریافت همان وام 500هزارتومانی نیز بی‌بهره هستند، در گفت و گو با شبکه خبر مدعی شد، صندوق رفاه دانشجویان طرحی را در دستور کار قرار دارد که بر اساس آن ماهانه به صورت متوسط ۷۰۰ هزارتومان به دانشجویان دکترا، روزانه دانشگاه‌های سراسری پرداخت می‌شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان اضافه کرد: ممکن است دانشجویی مشغول انجام پژوهش‌های کاربردی باشد و به‌ جای ۷۰۰ هزارتومان، ۷۵۰ هزارتومان وام دریافت کند و یا اینکه دانشجویی دارای تحقیقات کاربردی نبوده و به صورت عادی ۶۵۰ هزار تومان دریافت کند، ولی در مجموع متوسط پرداخت ماهانه به دانشجویان مذکور ۷۰۰ هزارتومان است.

یزدان‌مهر در این باره خاطرنشان کرد: در سال 95 ما در صندوق رفاه دانشجویان به تمام دانشجویان دکترای متقاضی دارای شرایط وام پرداخت خواهیم کرد. به هر دانشجو حدود 600 هزار تومان و به هر دانشجوی دکترای پژوهش‌ محور نيز حدود 700 هزار تومان پرداخت خواهد شد.

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و سایر مسئولین این وزارت خانه در حالی با شانتاژهای خبری متعدد در حال بهره‌برداری تبلیغاتی از این مصوبه هستند و آن را به عنوان یک اقدام هوشمندانه در جهت کاهش دغدغه مالی دانشجویان دکترا و افزایش بازدهی آنها اعلام می‌کنند که بسیاری از دانشجویان واجد شرایط این وام پس از گذشت دو سال از اجرایی شدن طرح هنوز نتوانسته‌اند این وام را دریافت کنند و دوره تحصیل آن‌ها نیز رو به پایان است.

در این ‌باره «سیدهادی کریمی» دانشجوی دوره دکترا روزانه رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه تهران به «تابناک» گفت: این شعارهایی که با نام پژوهانه داده می‌شود، بیشتر شبیه پوششی برای ضعف های مدیریتی در سیستم آموزش عالی کشور است. من از آذر 94 از پروپوزال رساله خود دفاع کردم و در همان زمان تمام مدارک و مستندات خود را از جمله تعهد محضری به مسئولین تحویل دادم، ولی تا کنون حتی یک ریال هم به بنده وام کمک هزینه پرداخت نشده است. بنده  در این باره هر بار به مسئولین دانشکده مراجعه می‌کنم، آن‌ها می‌گویند ما شرمنده شما هستیم و از صندوق ابلاغیه‌ای برای پرداخت به ما داده نشده است.

موسی بیات دانشجوی دوره دکترا رشته زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران نیز گفت: من از آذر 94 مدارک لازم برای دریافت وام پژوهانه رو تحویل امور دانشجویی دانشکده دادم، ولی امکان ثبت نام وام جود ندارد، نمی دانم با این همه مشکل ریز و درشتی که زندگی متاهلی با خودش دارد یک دانشجو چقدر باید صبر و تحمل داشته باشد که دغدغه تحصیلی و تأهل رو توأمان جلو ببرد و مسئولین هم با وعده های توخالی خود دغدغه های ما را افزایش دهند.

نافع باباصفری دانشجوی ورودی سال 93 دوره دکترای رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران یکی دیگر از دانشجویانی است که می گوید، به رغم دارا بودن همه شرایط این وام به او پرداخت نمی شود و مسئولین در این باره عهدشکنی کرده اند. این دانشجوی دوره دکترا به «تابناک» گفت: واقعاً نمی دانم هدف مسئولین صندوق رفاه از طرح این مسائل چیست. آنها با این کار خود فقط برای ما دغدغه ایجاد می کنند و انتظارات خانواده و جامعه را از ما بالا می برند.

در همین رابطه، یکی از کارشناسان وام دانشجویی دانشگاه تهران که تأکید داشت، نامش محرمانه نزد «تابناک» بماند گفت: من مانده ام مسئولین چرا در روز روشن و در رسانه ملی به مردم دروغ می گویند. کدام وام؟ فقط کاری کرده اند که دانشجویان مرتب به ما مراجعه کنند و از ما مطالبه وامی را بکنند که در حد حرف است.

اکنون بنا بر آنچه در بالا آمد، این سؤالات مطرح است که چرا بین گفته های دانشجویان با سخنان اخیر رئیس صندوق رفاه و سایر مسئولین وزارت علوم اینقدر شکاف وجود دارد؟ آیا مسئولین از آنچه در دانشگاه های کشور می گذرد اطلاع ندارند؟ آیا این مشکل مختص دانشگاه تهران است یا اوضاع در همه دانشگاه های سراسری کشور به همین منوال است؟

چگونه رئیس صندوق رفاه دانشجویان با افتخار و موج خبری تبلیغاتی گسترده از پرداخت ماهیانه  700 هزار تومان به دانشجویان دوره دکترا خبر می دهد، در حالی که در عالم واقع دانشجویان حتی از دریافت همان مبلغ 500هزارتومان وام جایگزین کمک هزینه بلاعوض نیز محروم هستند؟ آیا مسئولین صندوق رفاه دانشجویان حاضر هستند لیست واقعی، مسمم و بلندبالای همه دانشجویان فعلی دکترا که در دانشگاه های سراسری در حال تحصیل هستند را با لیست معدود دانشجویانی که در حال دریافت وام پژوهانه هستند در حضور رسانه ها تطبیق و مقایسه کنند؟

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. --- گفت:

  دوستان بنده ورودی 95 دکتری هستم. رفتم مثلا وام ویژه دکتری که نمیدونم نوع 1 و 2 چی هست رو ثبت نام کنم. نمیشه. پیام میده که تاریخ دفاع از پروپزال تون باید ثبت کنید.

  خدا عاقبت همه مون ختم بخیر کنه.
  الهی آمین

 2. دانشجو گفت:

  با سلام خدمت دوستان
  به همه دوستان می خواهم آگاهی بدم که از یک منبغ متصل و نزدیک به صندوق شنیدم این وام به جز درد سر هیچ سودی نداره، اول که اومدن و پژوهانه بلاعوض رو تبدیل به وام با بهره کردن و در صورت تاخیر کلی جریمه داره، بعد هم دارن یارانه غذا رو حذف میکنن و تبدیل به وام میکنن یعنی قبلا که بخشی از پول غذای دانشجو رو دولت میداد الان اون رو حذف میکنن و تبدیل به وام میکنن و قیمت غذا رو هم افزایش میدن، و اینکه این وام ها 9 ماه بعد از فراغت از تحصیل با اقساط سنگین شروع میشه که در صورت تاخیر کلی جریمه داره و میزارنت در زمره بدهکاران بانکی و با جریمه به زور وصول میکنن

 3. راه حل... گفت:

  رفتید اعتراض بدید به اون لینکا!!!؟؟؟؟؟
  معطل نکنید بازم بفرستید……

 4. اسپانتا گفت:

  امسال رو
  واقعا باید به عنوان بدترین سال علمی کشور ثبت کرد از اول سال همه استرس کشیدن تا هفت خوان رستم و رد شن الانم که بابد به کم خوشحال باشن و استرس و از خودشون دور کنن تا سال تحصیلی رو با انگیزه و قوی شروع کنن موضوع وام پیش اومد واقعا واستون متاسفم وزارت علوم واسه تمامی مسئولین بی دغدغه مناسفم حیف ما جونا

 5. دانشجو گفت:

  دارم فک می کنم از همون اول راهمو استباه اومدم به جای دکتری وزارت علوم اگه کاردانی وزارت بهداشت داشتم الان موفق تر بودم.

 6. خسته شدیم... گفت:

  تضمین شغلی بدین بهمون، نه وام میخاییم نه پژوهانه…
  بعد از 4 سال با مدرک دکتری من باید چیکار کنیم؟

 7. مهندس شیمی گفت:

  بنظرتون نهایتا چیکار کنیم سایت صدا و سیما اعتراض بدیم یا مهر؟؟!!
  لینک هر کدوم که مد نظر بودو اینجا بیاریدش.
  ممنون.

  • یا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ گفت:

   یا نداره که!!!
   هر چی سایت یا لینک رو که بچه گذاشتن کامنت بدید…
   همه یادتون باشه دوره دکتری خرج داره هاااا
   مثل لیسانس یا ارشد نیست…
   ازمون میخوان.

  • یا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ گفت:

   یا نداره
   همه جا و بخصوص جاهایی که دوستان لینک میزارن کامنت تاثیرگذار بدید.

  • دانشجو 22 گفت:

   بله باید به یک توافق کلی برسیم
   باید به هر کدام که پیگیرتر هستند و حرفشان به اصطلاح برو دارد اعتراض بدهیم
   کاربر “فرزاد” : کجا همکاری کنیم؟

 8. فرزاد گفت:

  دوستان لطفا همکاری کنید …

 9. دانشجو22/ به همه گفت:

  سلام
  از تحلیل های سطحی کاربر قلبم گرفت،
  مگر ما منکر مطالباتِ دیگر از جمله داشتن شغل مناسب و تک شغله شدن چند شغله ها و .. هستیم؟؟
  یا مگر چون مطالبات دیگر هست نباید این خواسته مان را به گوش مسئولین برسانیم؟؟
  یا چون وزارت علوم تعهد نداده نباید مطالبه جدید داشته باشیم؟؟
  خیلی از همین دانشجویان دکتری در مقطع ارشد و کارشناسی صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشتند و به تعبیر خودتان با همان نان خشکِ بدون خورشت ساختند تا با هزار امید وارد این مقطع شوند و به این مرحله برسند
  خیلی از همین دانشجویان روزانه آن صد تومنی را هم که الان معتقدید برای دوره “دکتری” شان کفایت میکند! نداشتند و ندارند اما با هر سختی ساختند و ساختند تا به این مقطع برسند

  زندگی فقط خورد و خورااک است؟؟
  اگر این است پس اصلا درس و دکتری و پیشرفت و غیره و غیره چه معنی دارد؟؟
  خواسته ما چیست؟؟
  داشتن حداقل ها برای ادامه تحصیلِ بدون دغدغه، آن هم در دوره دکتری که دوره تخصص و پژوهش و تولید علم است
  بله اگر وزارت شغل ما را تضمین می کرد و هیچ دغدغه ای برای بعد از تحصیل و شغل و .. نداشتیم با خیلی از این مشکلات می ساختیم همچنان که در مقاطع قبلی هم ساختیم و خیلی ها ندیدند و نمیخواهند هم ببیند
  اما با این شرایط، مطالبه ی این حداقل ها را هم نداشته باشیم و همچنان جیره خوار جیب پدر پیرمان باشیم؟؟ بزرگوار نه جیب پدرمان جیب صفدر حسینی هاست و نه دیگر صورتمان جایی برای سرخ کردن با سیلی دارد
  مگر منظور ما از حقوق این است که ما بنشینیم گوشه منزل و خوابگاه و دانشگاه و دولت و وزارت به ما حقوق بدهد؟؟؟ خیر منظور از حقوق “کمک هزینه تحصیلی” برای تامین حداقل هاست! همان چیزی که شما دم میزنید با صد تومن تامین می شود، برای خیلی از دانشجویان مشکل اصلی زندگی است، ما این کمک هزینه را صرفا برای تحصیل بدون دغدغه میخواهیم وگرنه مگر چقدر میخواهند کمک هزینه بدهند (که اگر بدهند!) که مطالبه اش را زیاده خوااهی تلقی کنید!
  امیدوارم همه همکاری کنیم و مطالباتمان را به گوش مسئولین برسانیم

 10. . گفت:

  اینجا قابلیت گذاشتن عکس نداره والا میذاشتم که همه دوستان ببینین دروغی بیش نبود .من دانشجو ترم 3 روزانه غیر بورسیه دانشگاه دولتی شهر تهرانم.میرم درخواست وام ویژه دکتر پیغام میاد تاریخ تصویب طرحتون باید دانشگاه اعلام کنه.ترخدا اینقد بازیمون ندین.والا کسایکه اومدن دکترا خوندن واقعا سختی کشیدن.

 11. مهندس شیمی گفت:

  بچه ها پراکنده صحبت نکنید مثل الآن که همه اومدیم توی این پیج حرف زدیم همه مون هم باید بریم توی یه خبرگزاری واحد حرف بزنیم. حالا یه نفر به نمایندگی همه بررسی کنه ببینم کدوم خبرگزاری معتبرتر و پیگیرتره و بیاد اینجا اعلام کنه تا همه نظراتمونو بدیم بهشون.مگه نمیگن باید تعداد زیاد باشه پس باید همه یه جا اعتراض کنیم تا ببینن که چقدر تعدادمون زیاده..فقط بی زحمت هرچه زودتر اعلام کنید چون هفته بعد همه ثبت ناما شروع میشه و ایاب ذهابا و بعدش هم درس و مشقا..
  اصلا این وزارت بهداشت همه چی براش هست هم کار هم حقوق تازه توی دوران دانشجویی شونم خوابگاهها و غذاهاشون از وزارت علوم 100% بهتر بود و هست.یه خبرگذاری مخصوص خودشو هم که داره و هر هفته خبر 20:30 یه روز خاصی رو به خبرایی که خبرنگاران این وزارت جمع می کنن اختصاص میده و همه مسئولین رو از وضع حالشون و دغدغه های مردم و پرسنلشون آگاه میکنه ولی وزارت علوم چی؟؟؟؟؟؟
  کل مطلبی که از وزارت علوم میشنویم اینه فلان کنکور در فلان مقطع باید اجرا بشه یا مثلا جشن فارغ التحصیلی بعضی از دانشگاهها رو نشون میدن واقعا درد این همه نیروی وزارت علوم همینه؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا یه خبرگزاری واحد و منسجم برای وزارت علوم وجود نداره که بتونه کم و کیف دانشگاههاشو بررسی کنه؟؟؟؟چرا؟؟؟

 12. science گفت:

  با سلام
  درخواستی که از شما دارم رسیدگی به وضع معیشتی دانشجویان دکتری دوره ی روزانه است. اکثر دانشجویان دکتری در رشته های زیر مجموعه ی وزارت علوم تمام فکر و ذکرشان پیدا کردن شغل شده و کمتر دانشجویی به ماهیت واقعی دوره ی دکتری که تحقیق و پژوهش در راستای اهداف کشور است می پردازد در تمام دنیا به دانشجویان دکتری فاند یا کمک هزینه تحصیل تعلق می گیرد تا دانشجو با خیال راحت به کار اصلیش یعنی پژوهش بپردازد، ولی ریاست محترم صندوق رفاه دانشجویی از اهدای وام به دانشجویان دکتری سخن می گویند دانشجوی دکتری بعد از اتمام دوره تحصیلی اش با کدام شغل باید نسبت به بازپرداخت وام اقدام کند؟ ما دانشجو ها تا چه سنی باید جیره خوار جیب پدر پیر خود باشیم؟
  چرا هیچکی صدای محققین نگران را نمیشنود؟

 13. دقت بچه ها گفت:

  بچه ها لینک زیر رو از باشگاه خبرنگاران جوان گرفتم:science@yjc.ir
  این ایمیل واحد گروه علمی پزشکی هستش.
  حتما برید ایمیل بدید.
  اینم لینک محل ثبت ایمیله:
  http://www.yjc.ir/fa/contacts
  تو این 20 روز باید با کمک خدا و phd تستیها حرفمون رو به گوش مسولان برسانیم.
  یا الله…

 14. فرزاد گفت:

  دوستان من همه به خبرگزاری ها پیام فرستادم و امروز دوباره با مهر تماس گرفتم
  در کانال تلگرامی نماینده شهرمون هم پیام گذاشتم البته وقت هم گرفتم برم پیشش… دوستان ما دانشجوی دکتری هستیم و الان بیشتر به حرفامون اهمیت میدن و احترامی بیشتری برامون قائل هستن… .

 15. به همه! به همممممممممممممممممه گفت:

  یا الله بگید و پیگیر باشید.
  بچه ها به این فکر کنید که کم کم بالای 30 سال سن خواهیم داشت اگه مدرک رو بگیریم!
  پس باید باید! دست به دست هم بدیم.
  اهی به امید تو….

 16. مهندس شیمی گفت:

  حالا باید چیکار کنیم همه به خبرگذاری مهر اعنراض بنویسیم یا باشگاه خبرنگاران جوان؟؟؟
  دقیقا یه روز رو مشخص کنید تا همه مون بریم اونجا و صحبت کنیم. فقط از دوستان خواهش دارم که دریافت حقوق رو مطالبه کنن نه وام..
  و همین حساب کتابای سرانگشتی برای بازپرداختشو که دوستان میگن تا سقف ماهی یه تومن میشه رو هم به گوششون برسونیم.
  باید به دانشجویان دکتری که تعدادشون کمتر از دانشجویان پیراپزشکیه حقوق ماهیانه بدن در غیراینصورت باید وزارت علوم هرچه سریعتر به دانشگاهاشون اعلام کنه تعهد تمام وقت از دانشجو نگیرن و اونا رو الزام کنه که کلاسا و درساشونه در طول دو روز در هفته برگزار کنه تا ما بتونیم بریم سراغ کار و بفکر دخل و خرجمون باشیم عوض اینکه کل هفته رو توی خوابگاه باشیمو هی درس بخونیم و تحقیق کنیم براشون.
  یه مطلبی رو هم به دوستی با آی دی ” رضا دبلیو” بگم:
  دوست عزیز ما کاری به تعهدو پعهد نداریم. میگید تعهد ندادن که پول بدن بهتون..بخاطر این همچین تعهدایی رو از اول ندادن چون دانشجوی دکتری تعدادش خیلی کمتر از آن بوده هم مسئولین هم خود دانشجوها میدونستن 100% جذب میشن کما اینکه خیلیاشون با همون مدرک فوق لیسانس جذب بودن و بعد ادامه دادن..کلا دغدغه ای برای دانشجو به اندازه ای که الآن هست وجود نداشت دانشجوهاشونو به ستوه بیاره…
  ولی الآن چی؟؟؟؟؟؟بعد از این همه سختی این همه پژوهش های ناب باز هم باید بیکار موند؟؟ هنوز هم باید دست بالای 90% ما جلوی خونواده هامون درازز باشه؟؟؟قبلا تعهد نبوده که نبوده ما از حال داریم صحبت می کنیم از شرایط سخت امروز و فردا از آینده ای که هیچ امیدی به اشتغال برای ما وجود نخواهد داشت اگر قبلا این تعهد نبوده الآن باید ایجاد بشه باید به دانشجو دکتری که نقطه عطف پژوهش کشوره توجه خاص بشه باید از لحاظ مالی این دانشجو تامین بشه وگرنه وضعیت کیفی علم کشور هر روزش ارز دیروزش کمتر و کمتر هواهد شد چون انگیزه ای برای دانشجو نمیمونه تمرکزی نمونه که بخواد فکر کنه اختراع کنه فکر کنه راه حل پیدا کنه فکر کنه بسازه و …
  همه شماهایی که اینجا کامنت میزارین اینو میدونین که الآن بیش از نیمی از دانشجوهای واقعا باسواد و نخبه بیکار هستن و هیچ منبع درآمدی ندارن بنظر شما باید از این دردها صحبت کنیم یا از اینکه چون وزارت علوم به از قبل تعهد نداده خقوق بده پس نباید بده و شما هم نباید بگید که حقوق میخوایم؟؟؟؟
  وزارت علوم در قبال همه ما مسئوله و باید به ما که به عنوان نیروی متخصص کشور بحساب میایم حقوق ماهیانه بده..وزیر علوم صحبت از این میکنه که دانشجوهای ایرانی ای که در دانشگاههای تراز اول دنیا دارن دکتری میخونن در صورتیکه برگردن و در ایران ادامه بدن از بدو ورودشون همون حقوقی رو دریافت میکنن که یه نیروی هیات علمی که تازه جذب شدن میگیرن یعنی خقوقی بالای 3-4 تومن…
  خوب این کاملا معلومه که هیچ کسی که در دانشگاه تراز اول دنیا دکتری میخونه نمیاد ایران اونجا فقط دکتری نمیخونه اونجا درس میخونه فاند میگیره پروژه تاپ با بهترین امکانات انجام میده چه لزومی داره برگرده؟؟؟؟؟
  به نظز من وزارت علوم بجای اینکه اونارو برگردونن باید همین تعداد باقی مونده رو نگه داره اگه بودجه ای هست که به ازای هر کدوم از اونها 3-4 میلیون اعتبار بدن برای مدت 3-4 سال پس چرا همینو به ماها نمیدن؟؟؟ به جای هر یه نفری که این بودجه رو براشون در نظر گرفتین میتونین 3-4 نفر از ماها که هنوز موندیمو تامین کنید..
  دوستان خواهشی که از شما دارم به هیچ وجهی کوتاه نیاین باید ما رو تامین کنن از لحاظ مالی..

 17. دلارام گفت:

  دوستان خوبم همتون همراهی کنین…اگر کوچکترین آشنایی با افرادی که در مجلس و منصب های وابسته به وزارت علوم هستن پیگیری کنین…من خودم با یکی از آشناهامون که نماینده مجلس هست صحبت کردم.
  شروع کنین…باید حرفامونو به وزارت علوم برسونیم، تضمین شغلی میخاییم پژوهانه میخاییم، باید پاسخگو باشن…
  من بعد از فارغ التحصیلی از دکتری، 10 سال دانشجوی روزانه بودم…چطور میتونن انقدر بی تفاوت از کنار ما رد بشن، وقتی من 10 سال روزانه درس خوندم و دولت هزینه تحصیل منو داده، انصافه که بیکار بمونم؟ 10 سال عمر و جوونی من چی میشه؟
  این انتظار بالایی نیست، شما رو به خدا قسم هر کی هر آشنایی داره که زودتر به جواب برسیم پیگیری کنین…
  درد ما مشترکه هدف مشترکی هم داریم، پس فقط پیگیری…پیگیری…پیگیری…تا رسیدن به یک جواب قاطعانه و منصفانه
  ممنونم از سایت phdtest

  • فرزاد گفت:

   از لطفتون سپاسگزارم
   دوستان لطفا و لطفا همکاری کنین تماس با خبرگزاریا و یا وزارت و صندق رفا میتونه مثبت باشه

  • Parsa گفت:

   بچه ها باور كنيد يه اطلاع رساني كاري نداره. اگر اسناي نماينده ندارين يا تهراني نيستين، راحت ترين كار اينه بريد توي http://www.yjc.ir انتهاي صفحه نخست هم شماره تماس داده هم سماره تلكرام. همين نطرات و حرفايي ك اينحا ميزنين رو اونجا بزارين و بخواين بعنوان ي سوژه خبري پيگيري كنن. مطمئن باشين اگر تعداد به چشم بياد نميگذرن از اين قضيه
   شروع كنين لطفا

 18. نگار ... گفت:

  دوستان نظر شما در اینجا خوندم دوستان این نظرات مهم باید به گوش مسئولین برسه باید اونا این حرف ها و درد های سرد رو بشون پس خواهش میکنم برای دریافت کمک هزینه تحصیلی به بهترین شکل اقدام بکنیم دوستان دیگه نمیشه از بابا پول گرفت دیگه واقعا سخته..

 19. vet گفت:

  وام چیزی جز شرمندگی در برابر ضامن ها برامون نداره.کار کجا بود؟الان اوضاع اینجوریه تا ما فارق التحصیل بشیم که قحطی کار میاد…

 20. دانشجو دکتری گفت:

  سلام، این باز پرداخت که برخی دوستان میگند باید سه ساله باشه برا وقتی بود که وام رو بعد از ازمون جامع میدادند، اما اگر قرار باشه از ترم اول بدند قطعاً باز پرداختش چند سال بیشتر میشه.

 21. Parsa گفت:

  اقاي فرزاد خب اگر پيشنهادي يا برنامه اي دلري بگو همه با هم ي كاري بكنيم…

  • فرزاد به پارسا گفت:

   پیشنهادم اینه1. همه بجد با چند خبرگزاری تماس بگیریم و خواهان تهیه گزارش بشیم
   2. اگه بشه نامه تنظیم بکنیم و یکی از دوستان تهرانی ببره به وزارت علوم و صندوق رفاه تقدیم بکنه

   • Parsa گفت:

    خب من براي شروع به دوستم ك عصو باشگاه خبرنكاران جوان هس گفتم ك بيان ي سر ب اينجا بزنن و حرف دل همه رو ببينن و منعكس كنند
    واقعا حتي اگر اين مبلغ برداخت بشه بار هم عدالت نيس چون هزينه دانسجويان رشته هاي ازمايشگاهي و … قابل قياس با بچه هاي رشته هاي انساني نيس ك بخوان ب همه ب يه اندازه برداخت كنن. البته اگر بكنن
    شماهام ميتونين برين تو سايت باخبرنگاران جوان و سماره تماس و پيامك داده

    • فرزاد به پارسا گفت:

     ممنونم پارسا جان
     منم چندروز پیش با مهر تماس گرفتم گفتن باید تعدادتون زیاد باشه امدم اینجا گفتم اما متاسفانه دوستان فقط نظر میزارن و همکاری نمیکنن…

    • n گفت:

     اقا پارسا چرا احساس میکنید هزینه بچه های رشته های انسانی کمتر از آزمایگاهی ها هست؟؟
     من خودم برا کارشناسی ارشد برای خرید و یادگیری ی نرم افزار جدید کلی هزینه کردم. به علاوه هزینه های ارسال مقاله و این چیزا
     الان جدا بحث این نیست که کی بیشتر به پول نیاز داره. بحث دادن فاند و حقوق به همه دانشجوهای دکتراست. که خیلی هامون از جمله خود من باید تو کلان شهرها درس بخونیم

 22. دلارام گفت:

  درد نامه…
  شاید این موضوعاتی که مطرح میشن هیچ ربطی به هم نداشته باشن… ولی واقعا دلم میسوزه از اینکه من که تمام عمرمو صرف درس خوندن و تحقیق و پژوهش کردم، برای ما صحبت از مکفی بودن حقوق صدتومنی میشه…
  هزینه های سنگین که برای المپیک برگزار شد کسی اعتراض نکرد…ولی برای وام 500 تومنی من اعتراض میشه…

 23. 20Farzad گفت:

  دوستان به حرفای دوستان توجه نکنید و باید پیگیر باشم

 24. دلارام گفت:

  پژوهانه دکتری باید پرداخت بشه…
  همه اعتراض کنن، بالاخره یه مسئول پاسخگو پیدا میشه…
  اعتراض خودمونو کتبا به وزارت علوم تقدیم کنیم.اینجوری فایده نداره

 25. رضا دبلیو گفت:

  دوستان عزیز واقعیت اینه که توقع شما خیلی بالاست. در دانشگاه دولتی درس میخونید که رایگانه و مزایای دیگه ای مثل کتاب و کپی و تغذیه خیلی ارزون هم دارین. دانشجوی دکتری با این شرایط باید بتونه با ماهی صد هزار تومن هم زندگی کنه و این مبلغ رو هم می تونه وام دانشجویی بگیره. اگه در این شرایط حاضر نباشید که با ریاضت و حداقل ها بسازین بعدها هم هیچ وقت نمی تونید ادامه بدین و کم میارین. ضمنا بی پولی محرکی می شه که هر چه زودتر درسو تموم کنید و مستقل بشید. پول بلاعوضه می خواین بگیرین چی کار کنید؟ مخصوصاً پولی که باید بعدها با اقساط بالا پس بدین. کل احتیاجات شما غذا و لباس و جای حداقلیه و نه چیزی دیگه.

  • مهدي گفت:

   دوست عزيز با اين گفته هاتون معلومه که هيچ اطلاعاتي از دانشجوي دکتري روزانه ندارين. مگه فقط هزينه دانشجو دکتري خورد و خوراک. بسياري از دانشگاه ها هزينه انجام پايان نامه رو عمدتا دانشجو مي پردازد. لطفا به عنوان دانشجوي دکتري اطلاعاتتون رو بيشتر کنيد..

   • رضا دبلیو گفت:

    هر دانشگاهی از همون روز اول به دانشجو صراحتاً می گه که چه حداقل امکاناتی رو حتماً در اختیارش قرار خواهد داد و اینکه در مورد بقیه امکانات حرفی نمی زه به این معناست که وجود یا عدم تحقق اونها هر دو محتلمه و نه حتمی. بالا بودن توقع ما از اینجا ثابت می شه که چیزهایی رو مثل کمک هزینه یا وام مطالبه داریم که از اول در لیست تعهدات اعلام شده دانشگاه نبوده.

    • --- گفت:

     ب احتمال قوی شما در رشته علوم انسانی در این مقطع تحصیل می کنید. از قیمت مواد و انالیز و کار پژوهشی و تجربی و ساخت دستگاه و… بی اطلاعید. خوش ب سعادتتون که بدون هزینه مشغول ب تحصیل هستید. خدا ازتون راضی باشه. برای سایر دوستان هم دعا کنید و و اگ از نظر مالی در شرایط خوبی هستید از خیرین وزارت رفاه مخصوصا وام دانشجویی و خصوصا بخش دکتری شید
     خدا ازتون راضی باشه
     یاعلی

     • شایان گفت:

      اره من رشتم مدیریته امسال تهران قبول شدم تنها مشکل ما مشکل اینترنته و اموزش برنامه ها که به راحتی تو اینترنت پیدا میشه
      در کل هزینه خاصی نداریم

     • رضا دبلیو گفت:

      مشکل اینجاست که ما دانشجوها موقع ورود به دانشگاه اونقدر خوشحالیم از اینکه بالاخره هفت خوان طی شد که اصلاً دقت نمی کنیم پای چه چیزهایی رو امضا می کنیم یا مفاد برگه ها چیه. و بزرگی و ابهت ظاهری دانشگاه ما رو گرفتار می کنه.اگه از اول گفته شده که هزینه تهیه مواد و سر هم کردن دستگاه و تجزیه و تحلیل و غیره بر عهده دانشجوست و نه دانشگاه، پس دیگه جایی برای اعتراض نمی مونه. اما اگه دانشگاه از اول این مطلبو روشن به دانشجو اعلام نکرده و بعدها تحمیل کرده چرا قبولش می کنیم؟ یا در واقع چرا فکر می کنیم چاره ای جز قبولش نداریم؟ چرا از طریق سازمان ها و مراجع پیگیری نمی کنیم تا دانشگاه دست از اجحافش برداره؟

     • Parsa گفت:

      دقيقا. من هزينه پايان نامم ارشدم 2/5 ميليوت فقط ازمايشگام شد. ب اضافه صحافي و برينت و مسافرت و …
      حالا دكترا جندين برابر اين هست

    • دلارام گفت:

     با سلام…دوست عزیز شما بهتره یه نگاه اجمالی به وزارت بهداشت داشته باشین که چطور به دانشجویان کاردانی خود تضمین شغلی داده و حتی در زمان کاراموزی به اونا حقوق میده؟
     ینی ارزش و منزلت دانشجوی دکتری وزارت علوم در این حده که با ماهی صد تومن بتونه تحقیق و پژوه کنه و روزگار بگذرونه؟!!!!
     واقعا نیاز به یه تحول عظیم هستش که در افکار صورت بگیره؟ شما چطور به این قضیه نگاه کردین که ماهیانه صدتومن رو واسه یه دانشجوی دکتری روزانه که انقدر تلاش کرده و زحمت کشیده کافی بدونین؟!!!
     من خواهش میکنم از تمامی دانشجویان دکتری روزانه وزارت علوم، فقط خودتونو با دانشجویان وزارت بهداشت مقایسه کنین که تعداد دانشجوهای کاردانی کارشناسیشون خیلی خیلی خیلی بیشتر از دانشجوهای دکتری وزارت علومه، آیا منزلت و جایگاه دکتری وزارت علوم کمتر از فوق دیپلم وزارت بهداشته؟

     • رضا دبلیو گفت:

      سلام. باز هم همون مسأله تعهدات اولیس. بهداشت از اول تضمین روشن داده که حقوق تحصیل و استخدام در کاره، و باید به تعهد خودش عمل کنه، و از دانشجو هم از اول تعهد واضح گرفته شده که باید در هر جایی که وزارت گفت مشغول بشه. این جور تعهدات به انواع زیاد وجود داشتن و دارن مثل تعهد ارتش به داده حقوق معلوم در زمان تحصیل و واگذاری مسکن بی اجاره تا روز بازنشستگی. ما نمی تونیم با استناد به این مزایای ارتشی ها از دانشگاه بخوایم بعد از تحصیل برامون مسکن بی اجاره فراهم کنه، چون از ابتدا تعهد اینطوری نداده، و ما با قبول آگاهانه این مسائل تحصیل رو انتخاب کردیم. اگه دانشگاه در ابتدا یا وسط تحصیل دانشجو تعهد داده که باید پژوهانه معلومی رو بهش بده و الان داره نقضش می کنه ما می تونیم و لازمه و باید به اون اعتراض کنیم و مجبورش کنیم به تعهدی که داده عمل کنه، ولی نمی تونیم با استناد به وزارت بهداشت مجبور به این کارش کنیم.

  • دپرس گفت:

   دانشجوی دکترا مگه فقط خوروخوراکه که بخواد رایگان باشه و دهنشون بسته بشه!!!قبلن کسی که میگفت خارج خیلی خوبه واسه دکترا سریع حرفشو رد میکردم ولی الان به این نتیجه رسیدم که فقط باید پاشی بری اونور و فاند بگیری.لااقل میدونی ماهی حداقل 3میلیون بهت میدن و استرس نداری

   • رضا دبلیو گفت:

    دانشگاه خارجی از همون ابتدا روشن و واضح تعهد داده که فلان مبلغو پرداخت خواهد کرد و لازمه به تعهدش عمل کنه. اما حتی اونجا هم دانشجو نمی تونه به خاطر عدم پرداخت وام اعتراضی داشته باشه چون پرداخت وام از ابتدا تعهد داده نشده.
    ما به جای اینکه به عدم پرداخت کمک هزینه یا وام اعتراض کنیم باید به مواردی اعتراض کنیم که از اول به نحو روشن جزو وظایف دانشجو تعریف نشده و بعداً دانشگاه اونو تحمیل کرده. الان مدتهاست دانشجوی ارشد و دکتری رو مجبور می کنن مسئول کلاس حل تمرین و تصحیح یه کوله تمرین و امتحان باشه، و اگه نپذیره ادامه تحصیلش رو با مشکل روبرو می کنن، و اینها اصلاً جزو تعهدات اولیه دانشجو نبوده. ولی چرا کسی به این نقض موارد قرارداد اعتراض نمی کنه؟ دانشگاه خارجی از اول روشن کرده که اسکولارشیپ و فاند و غیره در صورت انجام این کارها (اون هم از نظر کیمیت کاملاً معلوم) داده می شه و لاغیر. و اونجا حق داره تحمیل کنه و نه در اینجا. دانشگاه در واقع داره می گه چون رایگان اومدی پس باید هر وظیفه جدیدی هم علاوه بر موارد اولیه تحمیل کردم قبول کنی، و جالبه که ما هم قبول می کنیم. و اعتراضی نداریم.

  • ساحل گفت:

   سلام
   وقتی میبینم دوستام اینجا ایقدر ناراحتن غصه میخورم.خدابزرگه روزیه هرکسی رو خدا میده.اما برای پول در اوردن بایس سختی کشید به امید هیت علمی شدن نباشید تو این دوره زمونه کاردولتی هم جوابگوی خرج نیس کسایی که شغل آزاد دارن و شرکت بیمه و خصوصی و پیمانکارو فلان پول خوب درمیارن تازه این همه درس میخونیم آخرش هم کاری بایس بکنیم براخرج زندگی که متناسب نه با رشتمونه و نه مقطعمون.من خودم کارمتفرقه زیاد انجام دادم برا خرج خودم که اصلا مدرک هم نگفتم ارشده یا فلانه.نمیدونم چی میشه اما مطمن باشید وضع کاری درست نمیشه مگراینکه آدم خودش با سرمایه خودش شروع کنه.امیدوارم آینده خوبی داشته باشیم.

  • علی گفت:

   دوست عزیز من دانشجوی دکتری روزانه مهندسی مواد هستم. هزینه آزمایشات من به قدری سنگین است که دقیقا انگار دارم دانشگاه آزاد درس میخونم. ترم قبل 15 میلیون فقط هزینه تست های XRD و TEM و… را دادم دیگه بماند هزینه ایاب و ذهاب و …

   • --- گفت:

    من کاملا درک می کنم شما رو
    دوست گرامی که اون صد تومن اگه بهش بدن قکر کنم قصد پس انداز کردن داره دوست گرامی دانشجوی دکتری اونم پژوهش محور داره همونطور که از اسم دکتر نشون داده میشه میخواد یه درد صنعتی یاتو رشته ما و یا نمیدونم یه درد اجتماعی و فرهنگی رو از جامعه که هممون در اون داریم زندگی میکنیم دوا میکنیم. بنابراین ما ادعا دادن وام نکردیم. اصلا ندن . اما وقتی

   • --- گفت:

    اصلا ندن. اما دارن خبر خوش میدن. دارم میگن وام این مبلغ بهمه. از طرفی دکتری دارن مبگن ما هیچ مطالبه ای نکردم از وام و دستمون نگرفته. باید پاسخگو باشن. هدفشون
    چیه از طرح این کارا
    کاش شما ها که از علوم انسانی هستید یکم منطقی میبودید و سکوت میکردید خیلیی
    بهتر از الان بوده ک

    • 1 گفت:

     دوست عزیز با وجود اینکه موافق حرفهای دیگتون بودم
     مگر ما علوم انسانی ها خرج و مخارج دیگه نداریم؟ این اقای رضا دبلیو، منظورشون از اینکه کسی نیازی به چیز دیگه نداره، اینه که طرف باید بره بمیره! انگار اصلا زندگی نکردین. هزران خرج و مخارج دیگه وجود داره، هزینه های مسیر و هزینه اموزش هایی که خارج از دانشگاه باید بگذرونی و هزینه های ازمون های مثل تافل و… اگر کسی واقعا به دنبال علم باشه هزاران خرج و مخارج دیگه داره! کتاب و … تازه اگر کتاب زبان اصلی نیاز داشته باشه که هزینه بالایی داره.

   • رضا دبلیو گفت:

    اتفاقاً من سعیم بر اینه که همین مطلب رو جا بندازم. دوره تحصیلی شما طبق قانون باید کاملاً رایگان باشه و دانشگاه از ابتدا تعهد داده که اگه دانشجو رو قراره مجبور به آزمایش کنه حتماً باید تمامی هزینه اون رو خودش پرداخت کنه و حق نداره قرانی از دانشجو مطالبه کنه. پس اینکه از شما میلیونها تومان برای آزمایشی که خودشون مجبور کردن گرفتن کاملاً مخالف تعهدات خودشونه، و لازم بود شما در مقابل این مسأله مقاومت می کردین و قبول نمی کردین و به هر جا می شد بره اعتراض مراجعه می کردین و بقیه اجحاف شده ها رو هم با خودتون همراه می کردین. وقتی دانشگاه می بینه شما مبلغو پرداخت می کنید و در برابر تهدید به اخراج یا مدرک ندادن به مسئولان و مراجع بیرون شکایت نمی کنید یا بالاخره از پیگیری بیشتر ناامید می شید باز هم یه قدم جلوتر میاد و دفعه بعد هزینه سنگین تری مطالبه می کنه.

    • --- گفت:

     این ضعف دانشگاه نیست. به نظر بنده دانشجوی دکتری یعنی مانند یه پزشک که میگن دکتر که دردی از روح و جسم ادمی دوا میکنه دانشجوی مهندسی و علوپایه دردی از صنعت کشور و سایر دانشجوهای کتری دردی از اجتناع فرهنک ادبیات و … دوا میکنه باید الویت بندی بشه. دانشگاه داره خودشو با دانشگاه دنیا برای تولید علم تلاش میکنه. اما دانشگاه باید از طرف دولت و وزارت علوم پشتوانه و حمایت بشه.
     این طرح و پروژه دکتری من خونه باخودم نمیبرم. این طرح مشکل خانوادگی من نیس. یه نیاز جامعه ما. و چه فراتر نیاز دنیا باشه. طرحی ما داریم هیج جای دنیا انجام نشده . این واقعا کار کوچیکی؟!
     این کار کمتر از کار یه پرستار یه کاردان وزارت بهداشت؟!
     واقعا چرا؟!

     • رضا دبلیو گفت:

      چرا وزارت بهداشت از اول بر عهده گرفته که حقوق ماهیانه و استخدام تضمینی کاردان خودشو متعهد بشه و شاید غذای بهتری هم بده یا وام گره گشا؟ برای اینکه هیچ حقوق و مزیت و تضمینی بی برگشت چند برابر نیست. و کاردان بعد فراغت باید سالهای معینی در جای گفته شده با حقوقی کار کنه که در صورت تلفیق با حقوق همسر (اون هم در صورت وجود) به اندازه رفع حداقلها هم نمی رسه. و بهداشت هم خوب می دونه که گر چه امکان خرید تعهد وجود داره ولی تقریبا برای کسی ممکن نمی شه، و بعد از اتمام سالهای کاریِ تعهد داده شده توسط کاردان هم این فرد اونقدر به محیط اونجا مأنوس شده و اونقدر قوانین کاری محدودش کرده که دیگه ریسک بیرون اومدنو در نظر نخواهد گرفت.
      و چرا افرادی مثل ما دانشجویان فعلی دکترا با وجود رتبه خیلی بهتر در کنکور دیپلم و امکان انتخاب گزینه وزارت بهداشت ترجیح دادیم ردش کنیم و از به اصطلاح مزایای ایام درسش محروم بمونیم و بریم دنباله رشته های دیگه و کاردانی بهداشتو بذاریم برای رتبه های خیلی پایین تر؟ برای اینکه امیدوار بودیم و هستیم که گر چه شبیه بهداشت از مزیت های دوره تحصیل اونا خبری نیست ولی مزایای آتی و کلی اون در طول یک عمر خیلی خیلی بیشتر از سهم کاردان و پرستار می شه. در حقیقت ما ریسک این مزایای احتمالی تضمین نشده و تعهد داده نشده رو به تضمین زندگی و کار کاملاً مشخص و محدود کاردان و پرستار که از اول تا آخرش کاملاً مشخص و معلومه ترجیح دادیم. پس اگه ما الان خواهان مزایای ظاهری دوره درس کاردان و پرستار هم باشیم یعنی مزایایی که تعهدی براشون به ما داده نشده، آیا کاردان و پرستار هم حق نداره طالب اون مزایایی از دوره درس خوندن ما باشه (یعنی تضمین دانشگاه و دولت به اعطای مدرک دکتری در پایان دوره) که به اونا تعهد داده نشده و بخوان به اونها هم مدرک معادل دکتری داده بشه و برای رسیدن به این خواستشون به دنبال مراجع بیرونی و مسئولین باشن؟ به همین خاطره که تعهدات اولیه مهمن و نه مطالبات خارج اونا، وگرنه جامعه به هرج و مرج مطالبات منتهی می شه.

  • رضا دبلیو گفت:

   امیدوارم دوستان متوجه مشکل اصلی شده باشن. و این مشکل با وام و پژوهانه حل نمی شه. حرمت اصلی دارنده دکترا به کار و جایگاهیه که بعد از فراغت پیدا می کنه. در دوره ای که امید به آینده کاریِ متناسب بالاست دانشجو با نون خشک و پیرهن چند ساله و جای دو متری هم می سازه، و اصلاً به فکرش نمی رسه میشه خورشتی هم بهش اضافه کرد. در دوره فعلی که آینده جامعه و مشاغل این قدر تیره و تار شده پژوهانه چندین میلیونی و وام های بزرگتر حکم پر قوی پدری رو داره که قراره پسرش رو که به زودی 18 ساله میشه و هیچ تجربه ای از محیط وحشتناک بیرونی نداره طبق تمام مجوزهای قانونی به اسم سن قانونی برای همیشه از خونه بیرون کنه. مشکل اصلی ما پژوهانه و وام و هزینه زوری و ظالمانه نیست. با گرفتن یا نگرفتن وام و پژوهانه واقعیت تلخ بیرونی عوض نمی شه. یعنی معضل آینده مبهم شغلی دارنده دکترا. و اینکه خیلی از مناصب هیأت علمی و مدیریتی و تشکیلاتی در دانشگاه های غیر دولتی توسط افرادی اشغال شده که واقعاً هیچ نیازی به داشتن اونا ندارن و خیلی از اساتید دانشگاه دولتی بدون داشتن هیچ نیازی بعضی از این مناصب رو هم اشغال کردن. و به دلیل نبودن سیستم اطلاعاتی یکپارچه گاه به گاه دیده میشه که عضو هیأت علمی همزمان در استخدام رسمی شرکت خودرو و غیره هم هست. و مگه این مناصب علمی نباید در اختیار فارغ التحصیل آینده دکتری مثل شما قرار بگیره؟ مشکل اصلی اینه که سالهاست قانون اجبار به تک شغلی شدن افراد در مجلس بحث می شه و به جایی نمی رسه. و طبیعتاً تعداد اعضای هیأت علمی چند شغله رو هم همچنان زیاد نگه می داره.

  • 1 گفت:

   اقا رضا این تفکر که ” کل احتیاجات شما غذا و لباس و جای حداقلیه و نه چیزی دیگه” واقعا عجیبه. اینکه نیازی افراد رودر مقطع تحصیلی دکتری به این حداقل های بخور و فقط زنده بمان، معطوف باشه نشانه بی توجهی به اهمیت دکتری برای ساخت اینده کشور است.
   محض اطلاع شما دوست عزیز باید عرض کنم، فردی که دکتری داره و سطح رضایت بخشی از زبان رو نداره، یه جورایی ناکارآمد است. سیستم اموزش زبان هم در مدارس انقدر خوب نبوده که دانشجو تا اینجا زبانش سطح خوبی داشته باشه. اکثر دانشجویان دکتری نیازدارند که سطح زبانشون تقویت بشه. و این خودش نیازمند کلی هزینس.
   علاوه بر این هزینه های خرید کتابهای مورد نیاز یک دانشجو و هزینه شرکت در کنفرانس های داخلی و خارجی، و ده ها هزینه شخصی زندگی که اگر بخواد بهشون بپردازه دیگه فرصتی برای کار علمی باقی نمیذاره.
   مگر دانشجو دکتری که حدودا ۳۰ سال و بیشتر داره، در یک جزیره جدا زندگی میکنه ؟ و همسر و فرزند و خانواده نداره که شما تنها هزینه های اونو لباس و غذا و جای حداقلی میدونی .دیگه که برای یک دانشجوی دکتری علاقمند به علم وجود داره. شما تمام این مسائلو با نادیده میگیرید
   باید به اطلاعتون برسونم این ها نیازهای خوراک و جای حداقلی از نیازهای مشترک تمام موجودات است.
   شما نه تنها نیازهای دانشجوی مقطع دکتری رو نادیده میگیرید بلکه نیازهای یک فرد رو هم نادیده میگیرید.

   پاسخ دادن

   • رضا دبلیو گفت:

    اگه دنبال مزیتی باشیم که تحققش تعهد داده نشده، در قبالش چیزهای بیشتری رو از دست خواهیم داد. شاید ما بتونیم اراده ها رو تجمیع کنیم و مطالبه وام و حقوق رو از طرق گوناگون به اطلاع نهادهای مسئول برسونیم و با پیگیری طولانی و مدام خواستار پاسخ اونا باشیم. وقتی این نهادها ببینن ما واقعاً و جداً خواستار مزیتی هستیم که تعهدی در قبالش وجود نداشته، اون رو به شکل مطالبه ای بی عوض تلقی نمی کنن، بلکه اینطور متوجه می شن که ما می خوایم در قبال این مزایا تکلیف و تعهد جدیدی هم بر عهده بگیریم. بنابراین ممکنه نهایتاً وام دندون گیری هم بدن، یا حقوق ماهیا نه ای هم مقرر کنن. ولی وقتی ما در قبالش دقیقاً معلوم نکردیم چه تعهدی در مقابلش بر عهده می گیریم خودشون این تعهد رو تعریف می کنن، و نتیجه این میشه که اتاق مطالعه و تحقیقی در اختیار دانشجو می ذارن که فضای تنگی داره و فاقد امکانات حداقلیه و دانشجو رو مجبور می کنن مثلاً در هفته در مجموع به اندازه 40 ساعت در کلاس یا اتاق و کلاً دانشگاه باشه و ورود و خروج ساعتیش توسط انگشت نگاری برقی ثبت بشه. بعد دانشجو می بینه وضعش از قبل هم بدتر شده، چون در اون اتاق نمی شه تحقیق کرد، و قبلاً مجبور بود کلاً 20 ساعت در دانشگاه باشه، و قبلاً می تونست با 20 ساعت دیگه از طریق کار جانبی درآمد ماهیانه ای بیشتر از مقرری جدید دربیاره، و دیگه لازم هم نبود که بعد از فارغ التحصیلی اقساط وامی رو بده که در ازای حبس 40 ساعتش بهش داده می شه.
    ما فکر می کنیم به همین راحتی می شه توازن تعهدات و مطالبات رو تغییر داد و مطالبه جدیدی شروع کرد بدون اینکه تعهد تازه ای اضافه شده باشه، یا لااقل بدونیم و اعلام کنیم که در ازاش چه تعهدی رو به عهده خواهیم گرفت و این کارو به همون نهادها واگذار نکنیم، تا با روش های خودشون ما رو تنبیه کنن و به نحو غیر مستقیم بهمون بگن که مطالبۀ تعهد داده نشده چه معنایی داره.
    ما اگه واقعاً دنبال مطالبه تازه ای هستیم، از طریق انتشار درخواستهامون توسط خبرگزاریها و روزنامه ها یا دعوت بقیه به قرار دادن کامنت تأیید به جایی نخواهیم رسید، یعنی حداکثر به همون تحمیل تعهدات عجیب جدید به دانشجو منجر می شه که در بالا توضیحش اومد. راه درستش اینه که دانشجو از طریق شورای دانشجویی دانشگاه خودش اقدام کنه که متولی قانونی درخواستها و مشکلات دانشجوهاست، و اینها این قدرت رو دارن که با نمایندگان نهادهای پاسخگو دور میز مذاکره بشینن، و باید به نحو آشکار معلوم باشه چه تعهد عادلانه جدیدی به دانشجو تحمیل می شه، و جلوی تحمیل تعهدات نامعلوم و اضافه گرفته بشه.
    اما نهایتاً هیچ مطالبه جدیدی بدون تعهدی تازه امکان نخواهد داشت. به همین خاطر برای دانشجو بهتره که به حداقلهای تعهد داده شده قانع باشه. مطالبه مقرری برابره با محبوس شدن اجباری در اتاقی که با احتساب نفراتش حداکثر 2 متری خواهد بود، و این فضا همین الان هم لااقل به شکل محل خواب فراهمه.

 26. افسوس و شکر گفت:

  افسوس که نفهمیدم این عمر با ارزش چطوری گذشت… 28 سالمه. نه کاری، نه خونه ای،نه ماشینی، نه تشکیل خانواده ای! دلخوش به وامی که شاااااااااااااید بدن! اگرم بدن به هیچ دردی نمی خوره. دکتری می خونم با تموم وجودمم میچسبم به کارای پژوهشی فقط به خاطر اینکه با رزومه ای قوی برم از دیاری که .. باید حقوق بدن. ولی اگر بدن !؟
  بیاید بجای نداشته هامون شکر گذار داشته هامون باشیم و برای اهدافمون تلاش کنیم. خدارو شکر که دکتری قبول شدیم. خدارو شکر که تونستیم دل خانوادمون رو شاد کنیم. خدارو شکر که تنمون سالمه و می تونیم درس بخونیم.

 27. داوطلب دکتری 95 گفت:

  دوستان بازپرداخت این وام سال 95-96 بازپرداختش مطمئنین مطابق سال 94 و 93 هستش؟؟ چون سال 93 به مدت 24 ماه مبلغ 500 هزار تومان وام می دادن، که کل مبلغ دریافتی برای دانشجو 12 میلیون می شده و بازپرداختش برای سه سال ماهی حدودا 333 هزار تومان می شده و خیلی منظقی تر بوده، باید دید اگر شرایط پرداخت وام جدید تغییر کرده، بازپرداخت اون هم باید به صورت منطقی متناسب با مبلغ پرداختی بشه ….

 28. 1 گفت:

  با تشکر از سایت خوب پی اچ دی تست
  دوستان با یک حساب سر انگشتی حتی اگر وام 700 ت هم به همه دانشجویان بدن یعنی برای کل مدت 4 سال ، مبلغ 33 میلیون 600 وام میدن.حتی اگر سود اونو صفر در نظربگیریم(که البته سودش 4 درصد) ، بازپرداختش اونطور که در خبر ها اومده 3 سالس،بنابراین میشه ماهانه 933 هزار تومان.
  حتی در صورتیکه که دانشجویی بعد از دکتری کاری مناسب پیدا کنه، دیگه بعدش زندگی نداره که باید حدود 1 میلیون ماهانه به صندوق رفاه بده؟ یعنی تا اون زمان با احتساب تورم و … حداقل باید 4 میلیون حقوق بگیره که بتونه 1 میلیون بده صندوق رفاه و زندگی معمولی داشته باشه! آخه چطور ممکنه؟این واقعا بی انصافیه که انقدر میگن وام، تازه در صورت انجام شدن اون، کسی نمیتونه این مبلغو بگیره چون انقدر بازپرداختش زیاد هست که تعداد اندکی برای گرفتن اون اقدام کنن.

  باید به دانشجویان حقوق پرداخت بشه و در قبالش کار پژوهشی یا آموزشی در دانشگاه خواسته بشه!

  • دقیقاً من صحبتای شمارو در کامنتهای پایین تر نوشتم
   من توانایی بازپرداخت این وام رو ندارم، باید حقوق بدن

   حالا مساله اینه، چجوری بگوش مردم و مسئولین برسونیم
   ؟؟؟؟؟؟

 29. 20Farzad گفت:

  دوستان لطفا بحث رو جدی بگیرید بیاین همفکری بکنیم بیاین متحد بشیم و پیگیر وام ویژه باشیم…

  • حشره شناسی گفت:

   چرا وام؟؟؟

   مگه ما چه تفاواتی با دانشجویان پزشکی داریم که مستحق حقوق ماهانه نباشیم؟؟؟؟ وقتی که هر یک از ما ها گوشه ای از مسائل کشور را حل و برطرف میکنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 30. آرنیکا گفت:

  این همه حقوقای نجومی میگیرن انوقت می خوان به دانشجوی دکترا وام هم بدن اینجوری میکنن. فقط میتونم بگم متاسفم.

  وام چیه حق ما اینه که بهمون حقوق بدن ماهم درقبالش کار پژوهشی میکنیم.
  این خبرنگارا کجان موضوع به این مهمی رو پیگیری نمیکنن

 31. metal phd گفت:

  من امروز رفتم صندوق رفاه دانشگاهمون(شیراز)مسولش میگه به ما گفتن وام دکتری ثبت نام نکنید بودجه نداریم اون وقت هر روز خبر از افزایش میزان و قولهای الکی میدن, بابا جان شما که وامی نمیدین لااقل دل ما رو خون نکنین

 32. Tina گفت:

  دوستان لطفا بیایم یه همفکری درست حسابی انجام بدیم.

 33. ☺☻ گفت:

  من میگم به خدا بهتره به جای این 700 وام. ماهانه 100 تومن حقوق بهمون بدن از بدو ورد که دیگه نخوایم پس بدیم. برا روزانه ها میگم. به خدا من که به 50 تومنم راضی هستم حقوق بدن و وام نگیرم. بهتر نیست؟

 34. فرزاد گفت:

  دوستان باید پیگیر باشیم
  لطفا هر کی نظری یا ایده ای داره مطرح بکنه
  تشکر

 35. فرزاد گفت:

  دوستان باید پیگیر باشیم
  لطفا هر کی نظری یا ایده ای داره مطرح بکنه
  تشکر

 36. دکتری گفت:

  روابط عمومي سازمان سنجش آموزش كشور:
  “قابل توجه پذيرفته شدگان مشروط آزمون دكتري سال 1395”

  آن دسته از داوطلبان پذيرفته شده مشروط آزمون دكتري سال 1395 كه اقدام به ارائه تعهد به دانشگاه محل پذيرش خود نموده اند ، اما فرم صلاحيت عمومي خود را از طريق سايت سازمان سنجش تكميل ننموده اند‌، فقط تا تاريخ 31/6/1395 فرصت دارند كه با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني http://www.sanjesh.org ، نسبت به دريافت فرم صلاحيت عمومي و تكميل آن مطابق توضيحات مندرج در سايت اقدام نمايند. بديهي است در صورت عدم تكميل فرم مذكور قبولي آنان لغو و در مرحله تكميل ظرفيت آزمون سال 1395 (در صورت وجود) و آزمون سال 1396 مجاز به شركت نمي باشند.

  http://phdtest.ir/1395/06/%D9%85%D9%87%D9%84%D8%AA-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84-%D9%81%D8%B1%D9%85-%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-95-96/

 37. مهندس مکانیک گفت:

  دوستان خبرگذاری ایرنا یک صفحه داره برا ارتباط با مسئولان، حتما برید و اونجا برای هر مسئولی که به نظرتون میتونه کاری بکنه حتما و حتما نظراتتون رو بنویسید:
  http://www.irna.ir/fa/page/222/

 38. مهدي گفت:

  سلام دوستان اينا با اين حرفاشون دارن بر ضعف مديريتشون و بي برنامه گيشون سرپوش ميذارن بايد اعتراض کنيم.

 39. سحر گفت:

  به دانشجویان پردیس هیچ وامی تعلق نمی گیره ؟؟
  چه میدونم وام شهریه یا همین واما که میگن برجی 700؟؟

 40. ضرب المثل شیرین فارسی گفت:

  از حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود.

 41. دانش+جوی گفت:

  دوستان الان توضیح می دم نه اون حق الزحمه قبلی بود و نه این وام قراره بلاعوض باشه. الان از همون ترم اول تا آخر از دانشجوی دکتری دولتی اجباراً به شکل دستیار استاد و کلاس حل تمرین و تصحیح تمرین و امتحان و غیره کار می کشن (بعد از اینکه همین کارها رو در دوره ارشد هم تا حدی اجبار کردن). در ازای همین کارها اما در مقیاسی کوچیکتر به دانشجوی خارجی در کشورهای دانشجو پذیر به اندازه هزینه متعارف زندگیش کمک هزینه بلاعوض می دن و ضمنا شهریه هم نمی گیرن. البته بره اونا هم صرف می کنه و مخصوصا اونا برای رضای خدا این کارو نمی کنن. حالا الان که دیگه حق الزحمه تحقیق و دفاع نمی دن، وام هم اگه بدن که قراره بعدش پس بگیرن. پس لازمه دیگه تمام کارهای اجباری دانشجو مثل دستیاری و حل تمرین و حتی تصحیح تمام تمرینات و امتحانات رو هم از دوش دانشجو بردارن. آیا واقعاً منصفانه نمی گم اینو؟ پس چرا هیچ موقع در مورد این چیزها خبری از دانشگاهها شنیده نمی شه؟

 42. دپرس گفت:

  الان من که ترم سه هستم آیا به من وام میدن؟؟؟

 43. +*- گفت:

  این وام حتی اگه در بهترین حالت پرداخت میشد بازم اصن طرحی خوبی نبود ولی طبق متن بالا فقط در حد یه حرف بوده. کلن هدف این بوده که اون پول بلاعوضی ک بعد از دفاع از رساله به دانشجوای دکتری میدادن حذف بشه….

 44. .... گفت:

  پشت سر هم انگیزه کشی میکنند…

 45. دانشجو22 گفت:

  همه باید مطالبه کنیم که به جای این وام که چیزی جز دردسر نیست به دانشجویان حقوق بلاعوش بدهند، چرا به دانشجویان دکتری که تمام عمرشان را برای تحصیل گذاشته اند این حداقل ها هم در نظر گرفته نمی شود، مگر روزانه ها تعهد تمام وقت نداده اند؟ چرا همچنان باید دغدغه معیشتی مانع رشد با کیفیت آنها بشود؟

 46. شیمییت آلی گفت:

  دوستانی که از پرداخت وام خوشحالین، اونم تازه اگر وامی درکار باشه!!
  آیا به بازپرداخت سنگین آدم طی دوسال فکر کردین!؟!؟

  تازه اگر هیئت علمی هم بشین اونم در خوشبینانه ترین حالت یعنی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی که بیشتر شبیه معجزه ای.آیا کدام بازپرداخت این دلم رو داریم؟!؟!
  چرا مث وزارت بهداشت که به دانشجوها حقوق مردم.بنا حقوق نمیدن؟!؟!
  تعداد دانشجویان دکتری روزانه بیشتره با تعداد دانشجویان حقوقبگیر وزارت بهداشت؟؟؟
  خب مسلما تعداد دانشجویان دکتری روزانه کمتره

  • مریم گفت:

   کی گفته بازپرداخت دوساله هست؟!

   • شیمییت آلی گفت:

    مریم خانم.و همه دوستان
    عذر میخوام ،اشتباه تایپی بود
    درسته بازپرداخت دهد از سه ساله

    • شیمییت آلی گفت:

     ماهی 700تومن رو در چهارسال که میشه 48 ماه ضرب کنید میشود مبلغ 33600000
     و بازپرداخت سه سال تازه اگر هیچ سودی نگیرند ،شما و بنده و تمام متقاضیان ،باید ماهیانه 933هرارتومن بازپرداخت وام رو بپردازیم
     با چجور کاری میتوانید ماهی 933هرارتومن وام بدیم اونم بدون در نظر خرجی خودمون!!!!؟؟؟؟؟

  • سیما گفت:

   خیلیااا هستن که وضعیت مالی خوبی ندارن برای همین خوشحالن از پرداخت وام ، امیدوار هم هستن در آینده بتونن کار مناسبی پیدا کنند! این امید که آدم زنده نگه میداره! بعدشم بازپرداختش بعد از 9 ماه اونم تو سه سال انجام میشه! شما نمیتونی یعنی یه کار بعد از 9 ماه پیدا کنی! میشه حداقل تدریس خصوصی انجام داد. همه دارن میگن چرااا حقوق نمیدن ! خوب نمیدن دیگه ! فک کردین دو روز میان قانون تصویب میکنن که حقوق بدن! تازه تو وام دادنش موندن!

   • علیرضا گفت:

    اون بخشی که واقعا نیاز جدی به این پول دارند رو بزاریم کنار امیدواریم بگیرند و راحت پس بدن.
    اما این حرف که
    خوب نمیدن دیگه و فکر کردین توی دو روز قانون تصویب می کنند و ….
    اصلا امروز ندن واسه سال بعدی ها حقوق بدن باید قدمی برداشت.
    دانشجوی دکتری باید اونقدر مهم باشه که حداقل احتیاجاتش رو تامین کنند اون هم دانشجوهای ما که حتی چهارصد تومن حقوق هم برای خورد و خوراک و رفت و آمدشون رضایت میدن. وام گرفتن واسه خرج و مخارج رو که هیچ بنده ای نمی پذیره. وام رو میگیرن که باش کاری انجام بدن یا خرج چیزی کنند که منفعت بیشتری براشون بیاره .

   • شیمییت آلی به سیما گفت:

    ببخشید من حس التدریس دانشگاه هم هستم .تدریس خصوصی هم دارم
    اما اونقدری نییت که بتونن این وام رو بازپرداخت کنم
    ترمی یک و نیم و حداکثر دو میلیون تومن تو دوتا دانشگاه
    و کلاس خصوصی هم شاید ماهی صد تومن

    آخه چرا واقع گرا نیستیم

    • شادي گفت:

     خوش بحالت ماهيانه يك و نيم دوتومن ميگيري. من دكترا دارم حق التدريس با منت كشي و رابطه و هزار سفارش بهم دادن كل دو ترم دو تومن نشد… كرايه تاكسيم هم نشد

 47. علی گفت:

  آخه چرا میزنند زیر حرفشون. گفتند ماهی ۷۰۰ میدن. پس باید ماهی ۷۰۰ بدن.

 48. مجتبی گفت:

  والا به خدا همه جای دنیا دکتری یک شغل است و تمام مزایای شغل را دارد.
  و همه جای دنیا داشتن دانشجوی دکتری یک سود خوب و یک عمل بردبرد است.
  به خدا ظلم جون تا 30 سالگی دنبال خودتون بدون اینده میکشونین، اگه ولش کنین میره دنبال کار و زندگیش

 49. !!!!!! گفت:

  سلام دوستان،کسی میدونه ثبت نام دانشگاه سمنان کیه،تو سایت دانشگاه هیچی ننوشته!

 50. خوارزمی گفت:

  مثل آزمون خیلی علمی اسفند ماه

 51. م ش گفت:

  نتایج صلاحیت عمومی کی میاد؟
  من دیگه از دانشگاه تماس نگرفتن باهام
  بتظرم برای وام مقدارش رو کمتر کنند اما ب تمام دانشجویان بصورت حقوق بدن بهتره
  ماهی ۴۰۰ حقوق بهتر از ۷۵۰ وام هست

 52. مهندس گفت:

  با سلام
  واقعا در این اوضاع بیکاری چطوری دانشجوها این اقساط رو بدهند؟!به خاطر بیکاری ارشد خوندیم(سر خودمون رو کلاه گذاشتیم گفتیم شاید با ارشد کار پیدا کنیم درحالی که فقط به خاطر اینکه بیکار توی خونه نشینیم و با روح روان خودمون و خانوادمون بازی نکنیم)بعد اومدیم دکتری باز با همین استدلال. اگه این وام رو بدن و دانشجو نتونه قسطهاش رو پرداخت کنه مطمئن باشید شرمنده ضامن هاشون هم میشن.ای کاش بجای مهندسی برق و مکانیک و عمران و فلان و فلان، یکی از رشته های وزارت بهداشت رو می خوندیم.هم ماهانه حقوق داشتیم(به جای اینکه با منت به همون وام بدن) و هم از لحاظ بازارکار وعض بهتری داشتیم.

  • sahar گفت:

   دقیقا..حیف از عمری که گذاشتیم رو مهندسی خوندن..حیف ازون همه زحمت و درسهای سخت..الان تازه میخوان دل ما رو به ماهی 700 تومن وام خوش کنن که تازه باید همشو با سودش پس بدیم..درصورتیکه این پول درامد یک ساعت کار یه دندانپزشک معمولیه..واقعا عدالتی بین وزارت بهداشت و علوم وجود نداره

 53. علی گفت:

  من ورودی جدید دکتری هستم. با شنیدن خبر وام خیالم از اینکه سر کار بروم راحت شد و به خودم گفتم دیگه نیازی به کار کردن نیست و فقط تحقیق و پژوهش انجام میدم.
  ولی با توجه به اینکه وامی در کار نیست از امروز افتادم دنبال کار. در درجه اول کار و بعد درس. حالا یه مدرکی هم میگیریم. ولی کار را فدای درس نمیکنم
  ولی اگه وامی در کار بود مسلما من کار را فدای درس میکردم و مسلما با تحقیق و پژوهش هم خودم و هم کشورم حرفی برای گفتن داشت در مجامع بین المللی
  این حرف من نیست حرف تمام دانشجوهای دکتری هست. حالا من را تعمیم بدهید به کل جامعه
  اگه وام ندهد ببینید چه فاجعه ای میشه.

 54. پویا گفت:

  طبق قانون خودشون هر سه ماه موظفند بدهند. از دی پارسال تا الان اصلا وام نداده اند.
  حتی سایت برای ثبت نام وام دکتری کار نمیکند. کارشناس وام دانشگاه میگه اصلا معلوم نیست کلا وام بدهند یا نه حتی جواب کارشناسان دانشگاه ها هم نمیدن و برای همین هم است که سایت کار نمیکنه چون احتمال دارد ندهند.
  دانشگاه ها هم از مصاحبه های اینها شاکی اند.
  به نظر من این لینک را برای خبرگزاری های دیگه هم مثل بفرستیم و ازشون بخوایم که این موضوع را پیگیری کنند.

 55. مهلا گفت:

  خوب وقتي توانايي ندارين و عهدشكني ميكنين ديگه خبر خوش چرا در مورد وام ميدين

 56. 20 گفت:

  جالبه!!! دوستان برای گرفتن پولی کع بعدا پس خواهند داد اینقد در تلاشند!!!! این 700 تومن باید حقوق میشد نه وام

 57. . گفت:

  جالبیش اینکه میگن به اونایکه طرحشونم تصویب نکردن نمیدن.اخه خودشون واقعا پرتال صندوق رفاه نمیبنینن که پیام خطا میده میگه طرح باید تصویب شه.تازه تصویب هم بشه باز نمیدن.یک زمانی قرار بود این 700 تومن بلاعوض باشه حالا شد وامی.اونم نمیدن

 58. فرزاد گفت:

  دوستان باید پیگیر باشیم … تا حداقل وام رو از ترم اول به دانشجویان دکتری بدن.

 59. مدیریت بازاریابی.(نادر) گفت:

  مگه چند نفر دکتری میخونن.خوب یه سری افرادِ مشخص هستند که این مبلغای پایین رو میخوان دریافت کنن و با کمترین دریافتی بیشترین بهره رو چه از نظر علمی چه مادی چه معنوی به جامعه میدن.واقعا تعجب میکنم از این همه کم لطفی و اجحاف.

 60. rani0000 گفت:

  مث کنکور ابان ک قرار بود باشه نبود….مث منابعی که واسه ازمون اسفند هنوز معلوم نشده…

  • ... گفت:

   مثل اعتبار 2 ساله ی آزمون دکتری که لغو شد …
   .
   .
   .

  • دکتری گفت:

   مثل نتایج کنکور دکتری امسال که قرار بود هفته اول شهریور اعلام بشه

  • . گفت:

   مثل اعلام نتایج اولیه دکتری آزاد بدون رتبه و درصد

  • @ گفت:

   مثل مهم نبودن رتبه و اینکه قرار بود کارنامه بدون رتبه اعلام بشه ولی هم کارنامه شامل رتبه بود و هم در مصاحبه ی تعدادی از دانشگاه ها تعدادی از اساتید گرامی برای گزینش به رتبه اهمیت می دادند و دست اساتید باز باز بود و …

   مثل اینکه قرار بود اولیت انتخاب دانشگاه مهم نباشه ولی در مصاحبه خیلی از اساتید از اولویت سوال می کردند و براشون در پذیرش اهمیت داشت و …

   مثل نحوه ی اعلام نتایج که قرار بود هفته آخر تیر باشه و هماهنگ و شفاف اطلاع رسانی بشه ولی همون اردیبهشت و خرداد دانشگاه ها اعلام کردند و تعداد معدودی تیر ماه و عده ای دیگر اصلا اطلاع رسانی در سایت نداشتن و همه چیز سکرت بود که استرس به جون همه انداختن و با اینکه بعد سنجش اخطار داد ولی هنوز این بازی ادامه دار بود و به اخطاریه های سنجش توجهی نمیشد و …

   مثل اطلاعیه هایی که سنجش پشت سرهم میداد ولی عمر اکثرشون به بیش از یک ماه نمی کشید و …