مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش آزمون MSRT تهران

در پی اعتراض برخی داوطلبان آزمون MSRT مبنی بر محدودیت ظرفیت و تکمیل شدن سریع ثبت نام در این آزمون، مدیرکل بورس و دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم از افزایش ظرفیت پذیرش در برخی شهرها نظیر تهران خبر داد.

دکتر ابراهیم حاجی‌زاده در گفتگو با ایسنا، با اعلام این مطلب ظرفیت پذیرش در آزمون MSRT را محدود دانست و افزود: ثبت نام در این آزمون به دلیل محدودیت ظرفیت، بلافاصله بعد از باز شدن سامانه تکمیل می‌شود. در واقع برخی شهرها نظیر استان کردستان هیچ داوطلبی برای ثبت نام در آزمون MSRT وجود ندارد، اما این تقاضا در برخی شهرهای بزرگ دیگر نظیر استان تهران چندین برابر ظرفیت اعلام شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: ظرفیت پذیرش در آزمون MSRT استان تهران ۱۰۰۰ نفر تعیین شده است که تقاضای شرکت در این آزمون چندین برابر ظرفیت اعلام شده است.

دکتر حاجی‌زاده آزمون شنیداری، کیفیت بالا و اعلام یک هفته‌ای نتایج را مهمترین علت بالا بودن تقاضا در آزمون زبان انگلیسی (MSRT) برشمرد و گفت: هدفی که در این آزمون مهم تلقی می‌شود این است که کیفیت و امنیت آزمون قربانی کمیت نشود. در واقع ما دنبال افزایش ظرفیت در استان‌هایی که تقاضای زیاد وجود دارد هستیم اما دانشگاه‌ محل برگزاری آزمون باید تضمین کند که با افزایش ظرفیت کیفیت آزمون دچار خدشه نخواهد شد.

مدیرکل بورس و دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم همچنین تاکید کرد: در کل کشور ۵ تا ۶ هزار نفر داوطلب برای شرکت در آزمون MSRT وجود دارد. در واقع این آزمون در سال ۱۱ دوره در ۱۷ استان کشور برگزار می‌شود.

دکتر حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: برخلاف تصوری که وجود دارد قبولی در آزمون MSRT آسان نیست چرا که ۸۰ درصد از افرادی که در این آزمون ثبت‌نام می‌کنند موفق به کسب نمره قبولی نمی‌شوند. بنابراین این کیفیت بالای آزمون است که میزان تقاضا را افزایش می‌دهد.

وی در ادامه از افزایش ظرفیت پذیرش در آزمون MSRT شهر تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر  آزمون MSRT استان تهران فقط در دانشگاه علم و صنعت برگزار می‌شود اما براساس رایزنی‌هایی که با دانشگاه تربیت مدرس انجام دادیم زیرساخت‌های برگزاری این آزمون طی دو ماه آینده در این دانشگاه فراهم می‌شود که در این صورت ظرفیت پذیرش از ۱۰۰۰ نفر تا ۲۰۰۰ نفر افزایش پیدا می‌کند. البته ابتدا ظرفیت پذیرش ۵۰۰ نفر افزایش خواهد یافت اما در نهایت تا ۱۰۰۰ می رسد.

مدیرکل بورس و دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم، در پایان با تاکید بر اینکه آزمون MSRT اعتبار ملی و بین‌المللی دارد، گفت: بسیاری از دانشجویانی که برای بورسیه عازم کشورهای دیگر می‌شوند مدرک آزمون MSRT دریافت می‌کنند و این مدرک در بسیاری از کشورهای دنیا پذیرفته می‌شود. در داخل کشور نیز دانشجویانی که بخواهند در دوره‌های دکتری شرکت کنند می‌توانند این مدرک را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، آزمون MSRT آزمون زبان جامع است که توسط وزارت علوم برگزار می‌شود و مدرک آن از سوی تمام دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت‌خانه های علوم و بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته می‌شود و بیشتر داوطلبان شرکت کننده در آزمون MSRT دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پزشکی وانسانی هستند. همچنین تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد و داوطبان می‌توانند تا زمان کسب نمره دلخواه، در هر تعداد آزمون‌ که نیاز است شرکت کنند. اما اگر از شرکت در آزمون انصراف دهند، امکان بازپس‌گیری هزینه ثبت نام برای داوطلبان انصراف دهنده وجود ندارد.

معرفی آزمون زبان MSRT

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۴)

 1. علی می‌گه:

  سلام پریا خانم
  کسب نمره قبولی درeptکه نمره ۵۰است تادوسال برای دانشگاه آزادمعتبره بقیه دانشگاههانمیدونم

 2. پریا می‌گه:

  سلام من قبل از اینکه ازمون دکتری پذیرش بشم،نمره ازمون ept راکسب کردم بانمره ٧۵ باتوجه به اینکه ١٠ماه از اعتبار ان باقی مانده ایا دانشگاه ان رابه عنوان نمره زبان از من قبول میکند یابایدمجدد امتحان بدم سپاسگذارم

 3. ملیکا شیراز می‌گه:

  سلام بچه ها کسی هست آزمون msrt رو نمره بالای ۵۰ گرفته باشه؟
  میشه منو راهنمایی کنید که چکار کنم قبول شم یکبار امتحان دادم ۳۰ شدم.

  • دکتری روابط بین الملل علامه می‌گه:

   سلام ملیکا خانوم. من نمره ۵۰ گرفتم. کتاب essential word for TOEFL رو بخونید برای گرامر هم کتاب اقای رضا زاده رو بخونید. بخش listening سخته . ولی روی گرامر و متن عمومی زیاد کار کنید

  • دکتری پژوهش هنر می‌گه:

   من هم قبل از ازمون زبان msrt به اینجا زباد سر میزدم چون اصلا نمی دونستم چی هست. من یه بار شرکت کردم و نمره ۶۲ گرفتم و اصلا نخونده بودم. اما listening سختی داشت . به طور کلی دایره لغت بالا و گرامر خوب می تونه کمک زیادی بکنه . برای لغت من هم کتاب تافل و ۵۰۴ به خصوص ۱۲۵ لغت اخر کتاب ۵۰۴ و پیشنهاد می کنم که بخونین .
   داشتن مدرک این ازمون هم امتیاز داره مثل بقیه ازمون های معتبر. هر چی نمره بیشتری بگیرین امتیازتون بیشتر میشه .

  • xxx می‌گه:

   من ۵۵ شدم. کتاب تافل دکتری دکتر خیر ابادی و کتاب لانگمن قرمزو خوندم.

 4. علی می‌گه:

  ۸۰ درصد از افرادی که در این آزمون ثبت‌نام می‌کنند موفق به کسب نمره قبولی نمی‌شوند. بنابراین این کیفیت بالای آزمون است که میزان تقاضا را افزایش می‌دهد.

  این جملات واقعا خنده داره، یعنی هر چه تعداد بیشتری آزمون رو قبول نشن کیفیت آزمون شما بالاتره!

 5. smm می‌گه:

  خواهشا به این سوال جواب دهید ایا برای دکتری ۹۶ هم داشتن مدرک msrt امتیازی محسوب می شود یا خیر؟ خیلی ممنون

 6. م.شیمی می‌گه:

  باید کدوم سایت معتبر ثبت نام کنیم؟؟

درج نظر