مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

تشکیل جلسه رسیدگی به رشته‌های مشترک وزارت علوم و بهداشت در روز شنبه

رییس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشریح تبعات واگذاری روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت، از برگزاری جلسه کمیته رسیدگی به رشته‌های مشترک میان دو وزارت بهداشت و علوم در روز شنبه، 29 آبان ماه خبر داد.

دکتر علی فتحی آشتیانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری جلسه‌ای برای رسیدگی به رشته‌های مشترک میان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم افزود: در روز شنبه، 29 آبان ماه جلسه‌ای با حضور دکتر نجفی، نماینده رییس جمهوری برگزار خواهد شد.

رییس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی جمع بندی و تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه را منوط به گزارش نماینده رییس جمهوری دانست و خاطرنشان کرد: اعتقاد و باور این کمیته این است که بهتر است به جای اینکه رشته‌ای از وزارتخانه‌ای جدا و به وزارتخانه دیگری منتقل شود، برنامه مشترکی در زمینه سرفصل‌ها و منابع، میان این دو وزارتخانه تدوین و تصویب شود.

فتحی پیشنهاد دوم برای حل این مساله را استفاده از امکانات هر دو وزارتخانه عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن بر اساس برنامه مشترک، دانشگاه‌های وزارت علوم بتوانند از بیمارستان‌های وزارت بهداشت بهره‌مند شوند و از سوی دیگر دانشگاه‌های وزارت بهداشت بتوانند از آزمایشگاه‌ها، امکانات و توانمندی اساتید وزارت علوم برخوردار شوند.

وی با تاکید بر ضرورت یکپارچه‌سازی نظام آموزش کشور، خاطرنشان کرد: تکه پاره کردن یک رشته که بخشی در یک وزارتخانه باشد و بخش دیگر در وزارتخانه دیگر اشتباه فاحش است و در هیچ کشوری این امر رخ نمی‌دهد، ولی ما این اشتباه فاحش را انجام دادیم که رشته‌های پزشکی را از رشته‌های غیر پزشکی جدا کردیم و این در حالی است که باید نظام آموزشی کشور یکپارچه باشد.

فتحی با بیان اینکه در هیچ کشور دنیا رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی از یکدیگر جدا نیستند، اضافه کرد: در دنیا چیزی با عنوان رشته پزشکی و غیرپزشکی وجود ندارد.

وی جداسازی این دو دسته رشته را به دلیل نیاز کشور به پزشک در سال 64 ذکر کرد و اظهار کرد: درحال حاضر این مشکل رفع شده و بیش از حد نیاز پزشک داریم و باید از سوی مجلس و هیات دولت به این تصمیم برسند که در جهت یکپارچه‌سازی نظام آموزش عمل کنند. این چندپارگی در نظام آموزشی نه تنها هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه موجب افت وچندپارگی رشته‌ها خواهد شد.

برگزاری جلساتی برای رفع مشکل دو دستگاه

رییس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت کارگروه روانشناسی را ذیل شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: این کارگروه 15 کمیته تخصصی دارد که یکی از آنها کمیته روانشناسی بالینی است که مسؤولیت آن برنامه‌ریزی برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری این رشته است.

وی با اشاره به جلسه این کارگروه به ریاست دکتر نوه ابراهیم، مدیر کل آموزشی وزیر علوم،تحقیقات و فناوری، خاطرنشان کرد: این جلسه با حضور اعضای کمیته برنامه‌ریزی روانشناسی بالینی شورای تحول برگزار شد.

فتحی، موضوع این جلسه را واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت ذکر کرد و ادامه داد: با نامه‌ای که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رییس جمهور در خصوص انتقال روانشناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت ارسال کرد و متعاقب آن کمیته‌ای برای رسیدگی به وضعیت رشته‌های مشترک میان دو وزارتخانه علوم و بهداشت به ریاست دکتر محمد علی نجفی به عنوان نماینده رییس‌جمهوری ایجاد شد.

وی ایجاد این کمیته را پاسخ به سوالاتی دانست که از سوی نماینده ریاست جمهوری مطرح شده بود و یادآور شد: در این کمیته در خصوص موضوعاتی چون زمینه کاری فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی بالینی، مواد درسی آنها و روش‌های مداخله درمانی پاسخ‌هایی ارائه شد.

پاسخ‌های ارائه شده در جلسه کمیته رسیدگی

فتحی مواد درسی رشته روانشناسی بالینی را از جمله سؤالات مطرح در این جلسه ذکر کرد و افزود: جنبه‌های پزشکی مواد درسی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی بالینی وزارت علوم در حدود 7 درصد است، نظر گرفته شده که این درس‌ها در زمینه درمان‌های دارویی و فیزیکی است. 93 درصد مواد درسی در موضوعات روانشناختی خواهد بود.

وی نیاز جامعه به خدمات روانشناختی را از دیگر سوالات مطرح در این جلسه نام برد و گفت: مراکز متعددی نیاز به خدمات روانشناسان بالینی دارند که از جمله می‌توان به آموزش و پرورش، کارخانه‌های صنعتی، ادارات، نهادهای نظامی و انتظامی و زندان‌ها اشاره کرد و در مقابل کمتر از 10 درصد از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری رشته روانشناسی بالینی وارد فیلد بیمارستانی و جذب درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها می‌شوند.

رییس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی عمده فعالیت فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی بالینی را در سایر مراکز دانست و اظهار کرد: از سوی دیگر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای متخصصان این رشته مجوز فعالیت صادر می‌کند و فعالیت‌های این سازمان با سازمان نظام پزشکی متفاوت است.

وی موضوع دیگر را نوع مداخلات درمانی روانشناسان بالینی عنوان کرد و توضیح داد: عمده مداخلات روانشناسان بالینی، روان‌درمانی با رویکردهای مختلف همچون رویکرد رفتاری، شناختی، شناختی- رفتاری، گشتالت و انسان‌گرایی است، از این رو مداخلات متخصصان این حوزه مداخلات روانشناختی است.

فتحی با تاکید بر اینکه روانشناسان بالینی به حوزه مداخلات پزشکی وارد نمی‌شوند، گفت: بیش از 95 درصد از مراجعه‌کنندگان به روانشناسان افرادی هستند که مشکلات آنها نیاز به مداخلات پزشکی ندارد و در صورت نیاز به دارو درمانی،‌ متخصصان این افراد را به روانپزشک ارجاع می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلاتی چون تعارضات زناشویی، افت تحصیلی، هوش و مشاوره‌های قبل از ازدواج مواردی نیستند که با روش‌های دارودرمانی قابل حل باشند، افزود: به همین دلیل برای مراجعه کنندگان واژه «بیمار» و «مریض» را به کار نمی‌بریم، بلکه به آنها «مراجعه کننده» می‌گوییم و ما نیز از توانمندی‌های آنها استفاده می‌کنیم تا وضعیت آنها بهبود یابد.

تبعات واگذاری روانشناسی بالینی به حوزه پزشکی

رییس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، محدود کردن رشته روانشناسی بالینی از لحاظ محتوی و تعداد متخصصان این رشته را اولین تبعات واگذاری این رشته به حوزه پزشکی دانست و ادامه داد: رویکرد وزارت بهداشت، رویکرد پزشکی است؛ از این رو برای تمام رشته‌های غیر پزشکی که وارد حیطه پزشکی می‌شوند،‌ محدودیت ایجاد می‌کند.

وی این محدودیت را از لحاظ نوع نگرش حوزه پزشکی به انسان دانست که رویکرد زیست پزشکی و تک بعدی نسبت به انسان دارند و یادآور شد: این در حالی است که از نگاه روانشناسان انسان دارای ابعاد بیولوژیکی، اجتماعی، روانشناختی و معنوی است.

فتحی تاکید کرد: نیاز کشور به متخصصان این رشته بسیار بالا است؛ چرا که فرد از زمان قبل از تولد تا زمان مرگ نیاز به خدمات روانشناختی دارند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. روانشناسی گفت:

  دوستانی که روانشناسی بالینی هستندوفکرمی کنند تافته جدابافته آی از رشته روانشناسی هستند،لطفا این قدر خودتان را با چسبیدن به پزشکی نحقیر نکنید شان روانشناس بودن بالاتر از این حرف هاست.فراموش نکنید که در دنیا خیلی از صاحبنظران مانند سلیگمن و رولومی و…اصلا DSMرا دیگر قبول ندارندو حتی تحقیقات سلیگمن نشان می دهد تاثیر داروها در ۶۵درصد موارد شبیه پلاسیبو است .پس رشته پزشکی آن جایگاه سابق را ندارد بهترین دلیل آن هم مراجعه مردم به طب سنتی و مکمل است که روز به روز دارد بیشتر می شود .پس قدر رشته روانشناسی را بدانید و اطمینان داشته باشید جدا شدن روانشناسی بالینی با عث ضرر کردن روانشناسان بالینی است نه افتخار آنان چون ا خانواده بزرگ روانشناسی جدا خواهند ماند.

 2. حرکات اصلاحی گفت:

  تکلیف گرایش حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی چیه؟
  بلاخره میره زیر چتر وزارت بهداشت یا نه؟

 3. هادی گفت:

  رویکرد دی اس ام 5 مبتنی بر زیست شناسی هست …. بالینگری باید مستقل باشد … محتوی دروس نباید از حالت تخصصی فعلیش خارج شود …لطفا 56 شاخه دیگر را دریابید و تنها این گرایش را دستکاری نکنید … فقط بحث درمان نیست که اقایان مطرح مینمایند …تشخیص بالینی وابسته به دانش فیزیولوژی بوده و ازمون و علائم و نشانه ها و کارورزی این گرایش را از همه گرایش ها تفکیک میکند … ماهیت این گرایش تجربی و پیرا پزشکی میباشد . اکثر نظریه پردازان مانند گلاسر و اریکسون و فروید و سالیوان و فرانکل روانپزشک و وونت و پاولف و مولر و فخنر و هولتز …فیزیولوژیست بودند .

 4. روانشناس بالینی گفت:

  با سلام من هم موافق نیستم با صحبت های دکتر فتحی به دلایل ذیل
  اولا رشته روانشناسی بالینی در زندان ها، آموزش و پرورش و دیگر سازمان ها کار می کنند، این دلیل بر این نمی شودبراین که چون این سازمان ها بیشتر جذب می کنند و تنها 10 در صد آنها بیمارستانها جذب می شود پس بنابراین وزرات بهداشت نباید مداخله کند چرا که در این سامانها ما پزشک داریم، پرستار داریم، کارشناس بهداشت داریم
  ثانیامگر تمام افرادی که وزارت بهداشت مدرک آنها را صادر می کند دارو تجویز می کنندمشکل دکتر اینجاست که پزشکی را معادل دارو در نظر می گیرند، مگر پرستار ها دارو تجویز می کنند؟! پس چون دارو تجویز نمی کنند بیایند وزارت علوم!
  ثالثاسازمان جهانی بهداشت یک سازمانی که که اغلب افراد آنها در سیستم پزشکی مطالعه کردند و پایه ی پزشکی دارن و آنها انسان رو موجودی بایو، سایکو، سوشال، اسپیریچوآل معرفی کردند و ما از خودمان اختراع نکردیم بلکه پزشکان هم به مساله روان اعتقاد دارند و باز هم دلیل بر این نمی شود که رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت منتقل نشود
  رابعا کلید این پازل در دست خود فارغ التحصیلان و دانشجویان است باید از خود دانشجویان سوال کرد که موافق با کدام تصمیم هستند، کیفیت آموزشی کدام دانشگاه مطلوب است؟ متاسفانه وزارت علوم سیاست کمی داشته و باعث افزایش فارغ التحصیلان این رشته به صورت قارچ گونه داشته که بسیاری حدود 90 درصد آنها بدون دانش و مهارت بالینی می باشند، مثال دانشگاه آزاد واحد یک شهری سالانه 200پذیرش دارد و بسیاری حتی الفبای روانشناسی را نمی دانند، خب این ضعف سیستم نظارتی وزارت علوم را می رساند، ولی ظرفیت ها و پذیرش ها در وزارت بهداشت متناسب با ظرفیت دانشگاه ها در نظر گرفته می شود و دانش آموختگان آنها هم غالبا مهارت لازم را دارند
  پیروز باشید

 5. هادی گفت:

  مخالفیم با حرفهای دکتر اشتیانی بالینی پیرا پزشکی محسوب میشود و باید واگذار شود در کشورهای دیگر دارو هم میدهند روانشناس بالینی …..شماها میخواهید در زیر چتر روانشناسی بالینی با گرایشهای دیگر مداخله کنید در امر روان درمانی که اشتباه هست . اصلا معنی نداره کرایشهای دیگر در کار درمان دخالت کنند .