مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

پایان دوره «چند کنکوری» آزمون دکتری در سال ۹۵

پس از مدت‌ها مناقشه بر سر ادغام آزمون‌های دکتری دانشگاه‌های دولتی و آزاد، این موضوع بالاخره در سال ۹۵ رخ داد، اما این ادغام با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش مهر، قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» که در ۱۸ اسفند ۹۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۹۵ به تأیید شورای نگهبان رسید. این قانون در ۱۱ اردیبهشت ۹۵ از سوی حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

بر اساس این قانون مقرر شد به منظور ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی، آزمون های تحصیلات تکمیلی شامل مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری ناپیوسته و دکتری تخصصی به صورت متمرکز زیر نظر هریک از وزارتین و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت برگزار شود.

پس از ابلاغ بنابه گفته دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش، مقرر شد که شیوه نامه اجرایی آن تنظیم شود.

در شهریورماه ۹۵ اعلام شد ثبت نام و پذیرش در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) در سال ۱۳۹۶ بر اساس قانون «سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی» مصوب ۱۸ اسفندماه ۹۴ مجلس شورای اسلامی و مصوبات «شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی» در رشته ­های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

همچنین اعلام شد که با توجه به تجمیع کنکورها، کنکورهای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز با دانشگاه های وابسته به وزارت علوم و وزارت بهداشت تجمیع شده است.

اما این کار چندان هم بی حاشیه هم نبود. با توجه به اینکه شیوه پذیرش منوط به ابلاغ شیوه نامه بود و با اینکه بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۶ از روز ۱۶ آذر ۹۵ آغاز شد اما در حالی که بر اساس قانون مقرر شده بود آزمون های ارشد و دکتری دولتی و آزاد باهم ادغام شود، دانشگاه آزاد در یک اقدام عجیب اقدام به ثبت نام جداگانه در این آزمون ها کرد.

دانشگاه آزاد تنها یک روز پس از آغاز ثبت نام آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ از سوی سازمان سنجش، در روز چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ اعلام کرد آزمون کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی سال ۱۳۹۶ توسط این دانشگاه به صورت مستقل برگزار خواهد شد و با این کار داوطلبان را بر سر دوراهی دولتی و آزاد گذاشت.

در واقع دانشگاه آزاد از فرصت تعلل هیات وزیران در امضای آیین نامه اجرایی استفاده کرده و موضوع را به دیوان عدالت اداری ارجاع داد و دیوان عدالت اداری نیز اعلام کرد که با توجه به عدم درج نام دانشگاه آزاد اسلامی در متن قانون، این دانشگاه می تواند آزمون های ارشد و دکتری را به صورت مستقل برگزار کند.

دفتر حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی ۱۹ آذرماه اعلام کرد که رای دیوان عدالت اداری درباره کنکور دکتری دانشگاه آزاد برای همگان لازم الاتباع است.

در همین زمان سازمان سنجش و آموزش کشور نیز اعلام کرد که منتظر اعلام نظر مجلس درباره ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد می ماند تا ابهامات در این باره برطرف شود. در همین زمان اطلاعیه ای از سوی سازمان سنجش در پاسخ به سئوالات داوطلبان دکتری منتشر شد که در آن یادآور شد داوطلبان متقاضی دانشگاه آزاد اسلامی منتظر بمانند.

در این میان وزارت علوم نیز اعلام کرد: آیین نامه اجرایی در اختیار دولت است و اگر دولت آن را تایید کرد ملاک عمل خواهد بود. بر اساس قانون مجلس ثبت نام ها به صورت متمرکز انجام می شود و تمامی داوطلبان باید بر اساس سیستمی که سازمان سنجش اعلام کرده عمل کنند و امیدواریم که عین قانون مجلس اعمال شود.

اما دیوان عدالت اداری چند روز بعد در ۲۲ آذر اعلام کرد که برگزاری آزمون مستقل دکتری از سوی دانشگاه آزاد لغو است و این دانشگاه نمی تواند از متقاضیان دکتری ثبت نام کند. اما با وجود اینکه دیوان عدالت اداری دستور موقت برگزاری آزمون متمرکز و انتشار دفترچه آزمون تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی را لغو کرده بود اما مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه پورتال ثبت نام را همچنان باز نگه داشته بود.

در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اعلام شده بود که مهلت ثبت نام در آزمون دکتری دانشگاه آزاد تا پایان روز شنبه ۲۷ آذر ماه است و آزمون نیز در بهمن ماه ۹۵ برگزار می شود این در حالی بود که مهلت ثبت نام در آزمون دکتری دانشگاههای سراسری نیز ۳۰ آذرماه اعلام شده بود و آزمون دکتری سال ۹۶ با اجرای سازمان سنجش ۶ اسفند برگزار می شد.

وزیر علوم در ۲۳ آذر ۹۵ تنها یادآور شد: «در خصوص آزمون دکتری ما یک قانون داریم و طبق همان قانون عمل می کنیم. هماهنگی های لازم برای برگزاری آزمون دکتری انجام می شود و داوطلبان نگران نباشند. تکلیف برگزاری آزمون دکتری روشن شده و خواهد شد و با دانشگاه آزاد نیز هماهنگی های لازم انجام می شود و به اطلاع عموم نیز تاکنون گذاشته شده و خواهد شد.»

اما سرانجام در ۲۴ آذرماه ۹۵ سازمان سنجش در اطلاعیه مهمی تکلیف ثبت نام در کنکور دکتری را مشخص کرد.

پس از توافق سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه آزاد اسلامی، تکلیف ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) سال ۹۶ مشخص و مقرر شد ثبت‌نام و برگزاری آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۶ اسفندماه سال ۹۵ صورت پذیرد.

بر اساس این توافق مقرر شد که داوطلبان متقاضی پذیرش در دانشگاه آزاد نسبت به انجام ثبت‌نام و یا در صورت لزوم اصلاح و ویرایش اطلاعات ثبت نامی یا کدرشته امتحانی براساس اطلاعیه‌های سازمان سنجش و با توجه به دفترچه راهنمای شرکت در آزمون از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

ضمن اینکه قرار شد دانشگاه آزاد نیز نحوه عودت وجه ثبت نام داوطلبان دانشگاه آزاد را اعلام کند که این کار نیز از سوی مرکز سنجش این دانشگاه طی اطلاعیه هایی اعلام شد.

سرانجام آزمون دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۹۶ برای پذیرش در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد جمعه ششم اسفند ماه ۱۳۹۵ با رقابت ۲۶۰ هزار و ۱۱۰ داوطلب به طور همزمان در ۵۴ شهر برگزار شد.

آمار داوطلبان آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، تعداد ۱۰۱ هزار و ۸۵۷ نفر افزایش داشت که نشان دهنده ادغام آمار شرکت کنندگان دانشگاه آزاد و دولتی بود.

بالاخره زمان دو آزمونی برای داوطلبان آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری به پایان رسید و با ثبت نام و برگزاری متمرکز آزمون های تحصیلات تکمیلی این قانون یک گام مهم در اجرا برداشته شد.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. نسیم گفت:

  به جای این حرفا کنکور برگردونند به همون دوبار در سال که انقدر وقت مردم بیهوده هدر نره.

 2. مهدی گفت:

  اون هایی که می گفتند ۱۶یا ۱۷ میاد چی شد؟ لطفا بدون اطلاع نظر ندهید

 3. بی خیال گفت:

  مقالات استخراج شده از پایان نامه وتویی هستند یعنی شما بایستی تمام اعضای راهنما و مشاورتون رو توش ذکر کنید و گرنه ارزش نداره.

  • میلاد گفت:

   چیزی که ارزش داره خود مقاله، و میزان اعتبار نشریه ایی است که مقاله توش چاپ شده نه اسم نویسنده ها

  • مهسا گفت:

   سلام
   اسم استاد راهنما عموما الزامی و واجب هست و حتی اگه ذکر نشه، نبود اسم استاد راهنما در مقاله مستخرج از پایان نامه وجهه خوبی نداره. اما اسم اساتید مشاور الزامی نیست.

 4. سامان گفت:

  سلام
  برای تقویت رزومه لازمه چند مقاله داشته باشیم و شنیدم که باید نام استاد راهنما هم به عنوان یکی از نویسندگان مقاله درج شود. آیا این مساله اجباریه یا نه فقط می توان مقاله ای اس ای را به نام خود ثبت کرد؟ لطفا راهنمایی
  با تشکر

  • مسعود گفت:

   سلام. هر چه تعداد مقالات اکسپت یا چاپ شده شما بیشتر باشه برای رزومتون بهتره. تعداد هم نمیشه گفت مثلا برای بچه های برق و کامپیوتر یک مقاله چاپ شده در ژورنال های ieee یا الزویور خیلی موثرتره تا سه تا مقاله تو مجلات هندی. اگر مقاله ای که میخواین چاپ بشه از پایان نامتون استخراج میشه باید اسم استاد راهنما رو هم بیارید در غیر اینصورت دلیلی نداره اسم ایشون تو مقالتون باشه. البته نکته دیگه اینکه اگر شما برای نوشتن مقاله از استادی کمک میگیرید که ممکنه ایشون همون استاد راهنماتون باشه، اخلاقی تره اسمشون رو در بعنوان نفر دوم یا سوم در مقالتون بیارید

 5. بله من فوق لیسانس دانشگاه آزاد بودم الان دکتری دانشگاه دولتی

 6. @@ گفت:

  اگه کسی رشته سازه هست لطفا یه منبع خوب برای دکتری معرفی کنه

 7. @@ گفت:

  سلام اینجاکسی هست که دانشگاه ازاد باشه رفته باش دولتی برای دکتری؟

 8. فرزانه گفت:

  سلام دوستان
  دانشگاه پردیس رشته های علوم پایه شهریه اش ترمی چقدره؟

 9. حمید - مهندسی مکانیک گفت:

  سلام دوستان

  بیخیال ۱۶ ام و ۱۷ ام و … بشید. الان از سازمان سنجش پرسیدم. گفتش همون دهه سوم فروردین میاد. نه زودتر!

 10. .... گفت:

  سلام لطفا اگه کسی اطلاع داره راهنماییم کنه چون خیلی استرس دارم.
  من ترم ۳ ارشد بودم وقت ثبت نام و موقع ثبت نام کنکوردکتری معدلم ۱۷و۳۵ بود و همینو زدم. ولی به دلایلی دیرتر رفتم از آموزش دانشگاه برگه تایید معدلو گرفتم و اون موقع چون نمره بعضی دروس اومده بود معدل من شد ۱۷و ۳۸
  حالا سوالم اینه با توجه به اینکه اون چیزی که خودم تو سایت سنجش زدم کمتر از اونیه که دانشگاهم تایید کرده برام مشکلی پیش میاد؟؟ به نظرتون چیکار میتونم بکنم؟خیلی استرس دارم

 11. مرضیه گفت:

  بچه ها حدس میزنین مصاحبه کی باشه؟ تو خرداد یا تیر!!!!

 12. جواد-جغرافیای سیاسی گفت:

  چرا اینقدر طول میکشه؟مگه آماده کردن نتایج یه آزمون تستی چقدر زمان میبره؟!

 13. دانا گفت:

  با توجه به ادغام کنکور سراسری و آزاد و با توجه به اینکه دانشجویان آزاد درصدهای کمتری می زنند، امسال کسانی که درصد بالا زده اند تراز بیشتری کسب می کنند و رتبه نسبتا بهتری میارند

 14. حسین گفت:

  آزمون رو ادغام کردند اما دانشگاه دولتی مدرک دانشگاه ازاد رو قبول نداره! دانشجوی دانشگاه آزاد رو پذیرش هم می کنند؟ پذیرش بدون ازمون رو که می گن نه،از دانشگاه ازاد نفرستید،خیلی از دانشگاه ها رو دیدم شرطش این بود فارغ التحصیل دالنشگاه ازاد نباید باشید!

 15. habib شهری گفت:

  باسلام خدمت دوستان عزیز
  دوستان منتظر ، اگه رتبه خوب بیاری و بری مصاحبه وقت برای مقاله و ترجمه و مدرک زبان و …. خیلی کم هست یعنی امکان پذیرنیست .
  بعضی از دوستان در گذشته مقالاتی رو استاداشون چاپ کردن ، تکلف اونای دیگه مثل من که مقاله ندارم مدرک زبان ندارم ، فقط معدلم ج۱۸ و ۲ترم تدریس دردانشگاه دارم و تازه هم برای msrt ثبت نام کردم اونم اگه اگه قبول بشم و نمره قابل قبول بگیرم .

  • حسینی .اکرم گفت:

   سلام و خسته نباشید. اتفاقا من هم برای اولین بار آزمون msrt را امسال در فروردین ماه شرکت کردم …دوستان کسی می داند چه منابعی می توان خواند؟

 16. dorsa گفت:

  سلام باتوجه به آیین نامه جدیددکتری دانشگاه آزادبنظرمیرسه دیگه نیازی به دومقاله isiنمیباشذ.نظردوستان چیه؟

 17. باستان شناسی 1 گفت:

  پارسال دقیقا ۱۶ اعلام شد حتی تو خود سایت پ اچ دی تست هم هست. اگه اینجوری باشه چند روز اینده باید اعلام بشه

 18. م گفت:

  سلام دوستان
  کسی از نحوه مصاحبه دانشگاه تبریز اطلاعی داره؟
  چه چیزهایی بیشتر مدنظر اساتید هست ؟

 19. دانا گفت:

  کنکور امسال با پارسال متفاوت بوده و نباید با اون مقایسه بشه
  اما با بررسی کنکور دکتری سال های ۹۴ و ۹۳ متوجه میشیم که نتایج آن ها در تاریخ ۲۹ فروردین اعلام شد
  امسال هم قائدتا باید همینطور باشه
  با این تفاوت که ده روز زودتر کنکور برگزار شده بنابراین نتایج هم ده روز زودتر اعلام خواهد شد
  یعنی احتمال زیاد نتایج شنبه ۱۹ فروردین بعد از ظهر اعلام خواهد شد

 20. داوطلب گفت:

  سلام دوستان
  لطفا اگه اطلاع دارید پاسخ بدید،من کنکور پارسال پردیس در اومدم و بخاطر اینکه به دفاع نرسیدم نرفتم.امسال هم کنکور دادم،الان امسال من محروم هستم یا نه؟
  برا تعهد رفتم دانشگاهی که در اومدم ولی مسئولش گفت اگه دیدی میخوای انصراف بدی بگو تا اسمتو دربیارم،و زنگ زدم کنسل کردم و در نهایت هم فرم صلاحیت عمومی سازمان سنجش رو پر نکردم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پاسخ به داوطلب گفت:

   دوست گرامی ضمن عرض سلام و تبریک سال نو و‌ آرزوی پیروزیهای بزرگ برای همگی عزیزان از جمله در آزمون دکتری امسال،اگر فردی در کنکور دکتری سال قبل شرکت و هم در مصاحبه پذیرفته شده و فرم تعهد به دانشگاه محل قبولی را پر نکرده باشد و کنسل کرده باشد منعی برای شرکت در آزمون امسال نداشته ، پس نگران نباشید.موفق باشید انشاالله

 21. m گفت:

  ایشالله امسال هم همون ۱۶ یا ۱۷ ام بیاد.

 22. باقرنادری گفت:

  ۲۴فروردین ماه نتایج اعلام خواهد شد.

 23. مریم گفت:

  نتایج هفته اخر فروروین میاد.

 24. عمران-سازه گفت:

  سلام دوستان،
  لطفا اگه میشه از تجربیات مصاحبه سالهای قبل بگین و اینکه هر مدرکی چقدر امتیاز داره؟ آیا تدریس توی دانشگاههای دولتی و … نمره مثبت تلقی میشه؟ سعی کنیم روی چه پارامترهایی بیشتر تاکید کنیم؟
  با تشکر

  • ....... گفت:

   دوست عزیز البته من رشته ام زبان هست.بله تدریس در دانشگاه امتیاز داره فرقی نمی‌کنه آزاد یا دولتی.مدرک زبان امتیاز داره، تسلط داشته باشید رو مطالب پایان نامه، مقاله اکسپت شده امتیاز داره، کتاب امتیاز داره. ماکه رشته مون انگلیسی بود مصاحبه به زبان انگلیسی بود ولی رشته های دیگه یه صفحه میدند روان بخوانید، باید ترجمه کنید. ومهم تر از همه اینکه اعتماد به نفس داشته باشید.

  • میثم گفت:

   به نظر من بیشتر روی تالیف کتاب ومقاله معتبر بپردازین و توی مصاحبه تاکید کنید که (امیدوارم بتونم این افتخار رو به دست بیارم تا در مقطع دکتری اگر قبول شدم با اساتیدم مقاله و کتاب تالیف کنم) چون این روزها همه دنبال کسی هستن که از این طریق خودشون رو بالا بکشن و ارتقا رتبه بگیرن.

 25. سحرناز گفت:

  ۱۶ فروردین؟ چه حرفا. پارسال ۳۰ام اومد جواب

 26. رتبه تک رقمی دکتری96 گفت:

  سلام دوستان نتایج کی میاد؟ 🙂