مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

لزوم حذف کنکور از دوره دکتری

رئیس دانشگاه اصفهان تأکید کرد: در دوره دکتری جذب دانشجو باید به اساتید راهنما و گروه‌های آموزشی مختلف واگذار شود.

هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا درباره اقدامات و بحث‌های اخیر در شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف کنکور و انحلال سازمان سنجش گفت: در حال حاضر تعداد صندلی‌های دانشگاه‌هایمان بیشتر از تعداد داوطلبان است، بنابراین در آموزش عالی برای داوطلب مشکلی نداریم. مشکل در انتخاب رشته‌های برتر است، اینکه چه کسی بر روی صندلی‌ رشته‌های برتر بنشیند. اگر بخواهیم کنکور را برداریم آن صندلی رشته‌های برتر را کدام داوطلب تصاحب می‌کند؟ به چه صورتی می‌خواهیم سنجش کنیم؟ با چه جایگزینی می‌خواهید داوطلب ممتاز را بر روی کرسی رشته برتر بنشانید؟

طالبی گفت: باید راه بهتری یافت. حذف یک‌باره کنکور مسلما یک اشتباه است. در دوره دکتری بهترین روش این است که خود داوطلب رزومه ارائه دهد و خود استاد راهنما و گروه آموزشی فرد را انتخاب کنند. کما اینکه این روش قبلا هم بوده است. به عنوان یک عضو هیات علمی می‌گویم که داوطلبی که انتخاب می‌کنم مطمئنا بهتر از داوطلبی است که برایم انتخاب می‌کنند. من خودم بهتر می‌دانم چه کسی را انتخاب و تحت راهنمایی خود قرار دهم. اکنون برای من انتخاب می‌شود و لزوما این بهترین انتخاب نیست.

رئیس دانشگاه اصفهان افزود: این روش به ویژه زمانی مهم‌تر هم می‌شود که ما بخواهیم ماموریت‌گرا کار تحقیقاتی بکنیم. من مساله دارم حالا می‌خواهد این مساله حل یک معظل اجتماعی یا انجام یک کار بنیادی در دانش باشد، پس من باید کسانی که در این راه می‌توانند به من کمک کنند و دانشجویانی به این صورت را پیدا کنم نه اینکه برای من انتخاب کنند که در این صورت نه دانشجو می‌داند در چه موضوعی می‌خواهد کار کند و نه استاد هم می‌داند که چه دانشجویی با چقدر شایستگی دارد و آیا می‌تواند در این موضوع با او کار کند یا خیر؟

او با اشاره به آزمون‌ دروه‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد هم گفت: آزمون ارشد مقداری فرق می‌کند، مطمئنا خیلی از رشته‌ها باید از حالت تست‌زنی خارج شود و لزوما هنر تست‌زنی جایگزین هنر استعدادسنجی و دانش‌سنجی نباشد. روش‌ها و آزمون‌هایی که سازمان سنجش در حال برگزارکردن آنها است، مطمئنا بیش از ۹۰ درصد اعتبار دارد، روش، روش خوبی است اما نه برای دوره دکتری؛ به اعتقاد من برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد روش سازمان سنجش تا حدودی درست است ولی بحث این است که روش چه باید باشد؟ وگرنه آزمون‌های سازمان روا و پایا است.

طالبی گفت: نمی‌گویم نباید کنکور حذف شود اما باید درست و سنجیده انجام شود نه یک‌باره؛ و اول باید از دکتری شروع شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ترلان گفت:

  سلام

  دوست خوبم

  تست زنی اونم در مقطع دکتری هیچ هنری نمیخواد بجز سواد کافی.
  حداقل خودمون با خودمون صادق باشیم.
  با این رویه غیر عادلانه اساتید و عملکرد بسیار بدی که تاکنون داشته اند هیچ راهی بجز آزمون باقی نمیمونه.
  حداقل خودمون هم بهتر مدونیم که همین اکثر غریب به اتفاق همین مقالات هم کار چندان تاپ و شاخصی نبوده و اکثرا گرداوری و یا کپی هستش و بواقع اون چیزی نیست که اسمش رو بشه مقاله ارزشمند گذاشت.
  اینو نمیگم برای اینکه گمون کنید خودم مقاله کم دارم.خیر.خدا رو شکر رزومه خوبی دارم ولی این دلیل نمیشه که فقط به فکر خودم باشم.
  دانشجوی دکترایی که هنوز بطور کافی مفاهیم پایه رشته اش رو بلد نیست چطور میخواد در دوره دکترا صرفا بخاطر یکی دو تا مقاله تحصیل کنه.

  ضمن اینکه با این شرایطی که مثلا برای پذیرش بدون کنکور و استعداد درخشان گذاشتن و مثلا حداکثر دو سال از فراغت تحصیلشون گذشته باشه تکلیف کسانی که با توجه به پذیرش محدود در این دو سال جایی پذیرش نمیشن چیه؟
  فرق اونی که معدلش مثلا ۱۶٫۹۹ هستش و مشمول نیست با اونی که معدلش ۱۷ هست و مشموله چی هستش ؟
  بی انصافی و حق کشی اساتید و مسایل حاشیه ای این نوع پذیرش رو کجای دلمون بزاریم؟
  یه بار بعد از مصاحبه و اعلام نتایج برید جلوی سنجش و ببینید نتیجه حق کشیها چیه؟
  وقتی رتبه ۲ کنکور با رزومه خوب در هیچ مصاحبه ای قبول نمیشه معناش چیه؟

  این چیزی که شما میگید میشه مثل پیشنهاد حذف کامل کنکور سراسری که امروز رییس سنجش گفت که اصلا ممکن نیست بویژه برای رشته های محبوب.
  چون مثلا برای رشته پزشکی و مشتقات اون کلا ۸۰۰۰ ظرفیت در تمام دوره ها داریم در حالیکه فقط نزدیک به ۳۰۰۰۰ نفر با معدل بالای ۱۹٫۷۵ در رشته تجربی داریم.
  پس تکلیف اون دانش آموزی که معدلش ۱۹٫۵ هستش چیه که اونوقت نمیتونه در رشته مورد علاقه اش تحصیل کنه و سرخورده میشه؟

  بیایم کمی منصف باشیم و تنها به فکر خود و شرایط خودمون نباشیم.

  شرمنده که صحبت زیاد شد.

  با آرزوی موفقیت همه عزیزان و رسیدن حق به حقدار

  • ایرج اصغری گفت:

   دوست عزیز
   کنکور بالاترین عدالتی است که من از اول عمرم تا به امروز در این نظام دیدم.
   با توجه به ساختار فرهنگی کشور ما حذف کنکور چیزی جز فاجعه نخواهد بود.

   به نظر من ریاست محترم دانشگاه اصفهان نگاهشون یک نگاه یکجانبه و از منظر استاد به دانشجو( مقام بالا به مقام پایین) است.
   سوال: در فرایند کنکور منافع کدامیک از ذینفعان اولویت دارد؟
   اساتید دانشجویان جامعه مدیران دانشگاه ها
   بعد از سوال فوق موضوع اینه که کدام منافع همسو و کدام با هم در تضادند؟

 2. دانشگاه بسازيم گفت:

  تناقض اینجاست که ۵٠٪‏ اختیار پذیرش با دانشگاه ها است، اما در عمل ١٠٠٪‏ !
  چرا که تعیین امتیاز آموزشی – پژوهشی و نتیجتاً نمره مصاحبه در اختیار دانشگاه ها است، و این امتیازها ملاک و معیار واحد و مشخصی ندارد. تجربه بسیاری از دانشجویان در مصاحبه ها نشان داد که یک رزومه واحد در چند دانشگاه، چندین امتیاز متفاوت گرفته، این یعنی معیارهای ناهمسو در انتخاب یک فرد.

 3. سحر گفت:

  با ۱۰۰ تا تست اونم توی یه بازه زمانی آیا واقعا سطح علمی یه داوطلب سنجیده میشود ؟ به نظرم روش درستی نیست یک داوطلب که رزومه علمی قوی و معلومات خوبی داسشته باشد در مقطع دکتری میتواند گزینه مناسب تری باشد اما در آزمون تستی به نحوی محدودیت ایجاد میشود و کسانی که روشهای تست زنی را بلدند موفق ترند و اغلب رتبه های برتری کسب میکنند و آنانی که رزومه قوی دارند اما تسیت زنی شون خوب نیست توی کنکور در جا میزنن و این عادلانه نیست . به نظرم برای سنجش سواد علمی یه داوطلب باید در روشهای سنجش تجدید نظر صورت گیرد .

  • الف. موسوی گفت:

   لطفا توضیح دهید چطور می شود در بازه زمانی کم و با تعداد سوالات مشخص دکتری بدون اطلاع پاسخ داد؟؟؟ آیا مورد خاصی را از نزدیک می شناسید یا شما هم فرضیه اثبات نشده همه پشت کنکوری ها را عرضه می کنید؟؟؟

  • دکتری گفت:

   بله دقیقاااااااااااا.
   تست زنی اصلا روش مناسبی برای سنجش سطح علمی نیست! فقط هزینه اضافی ثبت نام یرای آزمون و اتلاف وقت است. با این وقت گذاری نی توان به تقویت رزومه پرداخت.
   سطح علمی با معدل ارشد و نیز سوابق علمی و پژوهشی و … و نهایتا مصاحبه قابل ارزیابی است!
   رزومه قوی و موفقیت در مصاحبه بیانگر شایستگی افراد جهت ادامه تحصیل در آخرین مقطع تحصیلات تکمیلی است.

 4. مرادی گفت:

  یکی توضیح بده دکتری چه مزایایی داره بعداز چهار سال یکی توضیح بده.

 5. دانشگاه و دانشمند بسازيم گفت:

  شاید بتوان با خوب تست زدن، یک پزشک خوب که جان و تن آدم ها به دست اوست، شد،
  یا یک مهندس خوب، که سامان محیط و اسباب زندگی مردم با اوست،
  اما قطعا نمی توان ‘یک فیلسوف خوب’ شد، که ساخت فکر و ذهن پزشک و مهندس خوب بر عهده اوست!

 6. من گفت:

  سلام
  من امروز این پیام رو برای سازمان سنجش و وزارت علوم فرستادم، دوستانی که موافق هستن لطفا این پیام رو مجدد برای این دو سازمان ارسال کنن. ممنون
  با سلام
  با توجه به عدم قبولی تعدادی از افراد با رتبه های تک یا دو رقمی در آزمون دکتری ۹۶ پیشنهاد می کنم اعتبار قبولی در مرحله کتبی آزمون دکتری را برای افراد با رتبه خوب را ۲ یا ۳ ساله اعلام کنید و امکان حضور در انتخاب رشته و مصاحبه آزمون سال آینده را برای افرادی با شرایط فوق فراهم نمایید تا از اتلاف وقت و هزینه افراد پیش گیری شود.
  ممنون

 7. محمد گفت:

  آزمونی که نمره استعداد تحصیلی دخیل در پذیرش است باید به حالش گریست چون آدم را یاد مدرسه می اندازد

 8. محمد گفت:

  با تاسف باید اعلام نمایم تبعیض جزو ذات آزمون دکترا است. در حال حاضرباید گفت درس خواندن در دکترا موروثی است یعنی داوطلب باید یکی از دو مقطع قبل را در دانشگاه پذیرفته شده بگذراند چه تبعیضی بالاتر از این که افراد واجد شرایط قربانی اینگونه ناعدالتی ها گردند اگر زنده یاد آلبرت انیشتین هم داوطلب بود دچار این شوک می شد چون سوابق علمی ارزشی ندارد ومدرک دانشگاه مورد مصاحبه تعیین کننده فرد است با تاسف مجدد نیازی به حذف نیست چون انتخاب شده ها جایشان محفوظ است.با تاسف از این بزرگ منشی منفی نسبت به درس نخوانده های دانشگاههای پذیرنده و دانشجو های دانشگاه آزاد اسلامی هم در هیچ دانشگاه دولتی جایی ندارند .با تاسف

 9. محسن گفت:

  چه فرقی میکنه برادر موسسات کنکور جمع بشن موسسات مقاله نویسی و تولید رزومه زیاد میشن که میشه بدتر از گذشته که فقط یه عده افراد فراری از درس و مطالعه رو جذب دوره دکتری میکنه.

  • کنکور 96 گفت:

   دقیقا. حتی کنکور کارشناسی رو هم بردارن کلاس خصوصی ها برای بالا بردن معدل بازم پابرجاست. مشکل باید از ریشه حل بشه. این کارها بی فایدس. فقط راه درامدزایی این موسسه ها تغییر میکنه.

 10. Sohrab گفت:

  حذف کنکور ربطی‌ به مقاله پذیرش نداره ظرفیت دانشگاه ها بیشتر هست هدف جمع اوری موسسات کنکوری و موسساتی از نام کنکور پول کسب میکنن کنکور از گردونه رقابت خارج میشه هرکسی پشت کنکور نمونه سر وقت درسهای تخصصی رو خوب بخونه وقتش صرف تست زدن نکنه .

 11. نسیم گفت:

  نه بابا تو این کارم باند بازی و پارتی بازی کنید بشه مال یه عده خاص !!!!!!؟؟؟ هیچ کس یه بستر فساد و رشوه و پارتی دیگه نمی خواد درست بشه

 12. ون گفت:

  آزمون دکتری به صورت متمرکز بهترین نوع انتخاب دانشجو هست ولی ایراداتی دارد قسمت رزومه را زیاد بها داده اند که طرف با پول و … می تواند رزومه جمع کند. باید بجای مقاله و رزومه در امتحان آمار و احتمالات را هم اضافه کنند تا کسانی که توانایی فکری و فهم بهتر مسایل را دارند انتخاب شوند. اگر انتخاب دانشجو را به دانشگاه محول کنند نتیجه پارتی بازی میشه. الان یه عده ناراحتند که کسی که از امتحان راحت تستی قبول نشده و حتی مجاز هم نشده را چرا نمی توانند انتخاب کنند با این نوع تفکرات کشور را بیچاره می کنیم

  • علی گفت:

   در قسمت سنجش علمی در مصاحبه، اعمال نظرهای شخصی فراوان است. فکری به حال این مشکل بکنند که حدود ۳۰ درصد از کل ماجرا است.

  • سارا گفت:

   والا باید شرط رزومه رو از مصاحبه کنکور دکتری و مصاحبه های شغلی بردارند.اولا اینکه دانشجوهای دانشگاههای تهران و شیراز و …چون اساتیدشون هیئت داوری مجلات هستند همشون سی چهل تا مقاله علمی پژوهشی دارند ولی بخدا من دیدم که سوادشونم خیلی بیشتر از بچه های دانشگاههای دیگه نیست البته نمیگم بیسوادن سوتفاهم نشه.دوما من خیلی ها رو دیدم که وضع مالیشون خوبه مثلا سه میلیون میدن براشون پذیرش مقاله آی اس آی میگیرن.در هر حال به نظر من تعداد مقالات چاپ شده نشاندهنده سواد فرد نیست.امتحان کتبی هست که نشاندهنده هوش و دانستنیهای اون فرد هست

 13. بیتا گفت:

  کاش یه نظر سنجی میکردن با ارسال مدرک کارشناسی ارشد و مشخصات کامل و کد ملی میتونست فرد شرکت کنه و با درصد گیری اعمال میشد تصیمات وگرنه که ما هرچقدر بحث کنیم تاثیری نداره در عمل .

 14. کلافه ام گفت:

  کنکور امسال چقد تو ابهام قرار گرفته. کاش برای مصاحبه میرفتم اینقدر ناامید شدم فقط دارم غصه میخور خدایا به همه مون کمک کن

 15. علی گفت:

  چرا بعضی از دوستان، از آزمون کتبی میترسن؟؟؟
  اگه واقعا قوی هستید،هم آزمون کتبی و هم آزمون شفاهی رو با قدرت پشت سر بزارید و وارد مقطع دکتری بشید.

  • ون گفت:

   کسی که در امتحان کتبی قبول شود به راحتی هم در امتحان تستی قبول خواهد شد پس هدف از حذف امتحان متمرکز داشتن کاسه ای زیر نیم کاسه است. از مسئولیم میخواهم منافع ملی را در نظر بگیرند که در بیشتر موارد با منافع شخصی سازگار نیست

 16. دکتر ایشالا گفت:

  افرادی که اینقدر حرف از مقاله زدن میزنید مقاله دادن وقتی استاد سرشناس باشه اصلا کاری نداره تازه خیلی از مقاله ها هم با پارتی بازی پذیرش میگیرن کتاب نوشتن هم آگه پولش رو داشته باشی کاری نداره . حذف کنکور بی عدالتی محضه

  • S گفت:

   سلام
   در زمینه چاپ کتاب، بایستی انتشارات معتبر باشه از قبیل انتشارات دانشگاهی که هیچ پولی دریافت نمیکنند و نیز واقعا مورد بررسی قرار میدهند. و مطمئنا ارزش بسیار دارند.

  • 0000000 گفت:

   شما به کسی تعمیم ندهید. به نشریات هم تهمت نزنید لطفاً. دلیل نشد اگر کسی توانایی پایینی در امر مهم پژوهش داره؛ بخواد بقیقه را زیر سوال ببره. ماها عادت کردیم به تست زنی. قابل توجه. اغلب مقاله و کتاب نویس ها موافق کنکور کتبی اند. کنکور بگیرند ولی کتبی. مصاحبه بگیرن ولی با نظارت مراجع قانونی. مسخره ست دکتری که آخرین مدرک هست هنوز متقاضیانشو با تست زنی مشخص میکنه

 17. ستاره گفت:

  سلام البته اگه استادهای معتبر باشند حذف کنکور خوبه،من دوره لیسانسم دانشگاهی بودم که استادهای غیر معتبربودند و دلبخواهی نمره میدادن و اصلا خوب نبودند و خوب هم تدریس نمیکردند،اگه در نمره دادن بی عدالتی باشه حذف کنکور نباشه بهتر است.

 18. محسن گفت:

  باسلام واقعا حذف کنکور فاجعه علمی برای کشور بوجود میاورد و باعث بی انگیزگی جوانان درسخوان و شاییته میشه چون رزومه پژوهشی و مقاله را براحتی از هر جایی میشه خرید و باهاش ادعا کرد فقط میمونه کنکور که دیگه جای تقلب نیست و اونهایی که اهل مطالعه نیستن توش اسیر میشن انشالله که هیچوقت چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

  • 0000000 گفت:

   به ماه هم آدرس بدین بریم بخریم. من قبول دارم برخی از نشریات (برخی. که وزارت علوم هم لیست داه)آی. اس. آی چنین کاری می کنند. ولی شما حتمی نمی توانید یک نشریه داخلی علمی-پژوهشی نام ببرید که مقاله بفروشه.نهایت لطف اینه که یه مقاله ای به جای ۲ سال داوری ۵ ما، اصلاً ۳ ماه داوری بشه. ما در اغلب نشریه پژوهشی علوم سیاسی کشور مقاله دادیم. شما می توانید انگ بزنید که همگی مقاله فروشی کردند. کسانی که تخریب میکنن افراد زحمت کش در امر پژوهش را- قطعاً ادمایی هستند که از پژوهش به دلایلی (یا تنبلی یا بی سوادی) عاجز و به دورند. بچه های پژوهش محور اغلب موافق حذف کنکوراند. چون سالها به پزوهش مشغول ند.

 19. سارا گفت:

  سلام بچه ها میشه راهنماییم کنین؟
  این موسساتی که پایان نامه ارشدو به صورت کتاب چاپ میکنن معتبرن؟امتیاز داره برام؟

  • 0000000 گفت:

   اگه می خواهید کتاب چاپ کنید سراغ انتشارتی را بگیرید که در رشته خودتان معتبر باشد. موسسات فراوانی هست که کیلویی کتاب چاپ میکنن متاسفانه

 20. چیکار کنم!! گفت:

  سلام دوستان
  کسی اطلاع داره نتایج تکمیل ظرفییت کی اعلام میشه؟

 21. محسن گفت:

  دیگه چه شود! همین کم مونده بود کنکور دکتری حذف بشه که عده ای ناشایسته که حتی توان پاسخگویی به همین سئوالات نیم بند تخصصی را هم ندارند وارد دوره دکتری بشند. تجربه کنکور سال ۹۵ بس نبود؟ همین ۵۰ درصد یا به عبارتی ۳۰ درصد مصاحبه هم به دلایل مختلف، تن و بدن ما که میخواییم شرکت کنیم را میلرزونه چه برسه اینکه همه چیز بیفتند دست گروه مصاحبه کننده دیگه راحت.

 22. اتنا گفت:

  سلام دوستان.به نظرتون ازاد تکمیل بهمن مث سراسری میزاره.بامصاحبه البته….

 23. کامپیوتر گفت:

  واقعا کنکور مسخره هستش معبار باد بحث معدل و مقاله و مدرک ربان باشه ، این کنکور خیلی مسخرست. مثل کشور های اروپایی البته کنکور برای مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد عالیه که باشه چون فارغ التحیل های لیسانس ما هیچ کدوم نه فبلد تخصصی دارن و نه مقاله ولی تو مقطع دکترا وضع فرق میکنه باید بشه عین کشور های اروپایی

  • بیتا گفت:

   کسانی که انقدر مخالفن احتمالا سوابق پژوهشی قوی ندارن ، من مهارت تست زنیم خوب نیست ولی کتاب نوشتم ، تعداد زیادی مقاله دارم چطور میشه به انجام کار پژوهشی در رشته خودت مسلط بشی و اگاه از مفاهیم تخصصی رشتت نباشی برای یک مقاله چند صفحه ای باید تعداد زیادی کتاب در اون موضوع بخونی و بهشون استناد کنی ، کنکور صرفا محک تخصص و علم نیست ، معیار خوبی هم نیست ، البته طبیعتا این که من در تست زنی ضعیفم تاثیر داره در این اعتقادم و همه چیز نسبیه ولی عجیبه من که برای دیگران در موسسات رساله دکتری می نویسم انقدر درگیر کنکور بشم برای دکتری خوندن

   • به بیتا... گفت:

    شما با این همه توانایی واقعا حیف است که هنر تست زنی خودتون رو تقویت نکنید و به جایگاهی که حقتون است نرسید. در این صورت هم هرگز راضی به بها دادن به رواج بی عدالتی نمیشید. در ضمن خواندن مطالبی که فرمودید، منحصرا مربوط به یک موضوع خاص مورد مطالعه شما است و مطالعه تمام مباحث را پوشش نمیدهد. لطفاً واقع بین باشید و شرایط کل جامعه را در نظر بگیرید.

    • بیتا گفت:

     بله ولی ما حقوقیا به خدا خیلی خسته ایم ، سال ۹۱ من کنکور ارشد دادم اسون نبود حقوق جزا اوردن دانشگاه های حتی آزاد تهران ، ترازا بالا بودن ، بعد یه سال عمر‌گذاشتم سر پایان نامه چقدر برای مجوز مصاحبه با بچه های کار توی یه موسسه مردمی دوندگی کردم و رفتم و اومدم و پرسش نامه طراحی کردم و کارای اماری و .. و … بعد فوق لیسانس حقوق هستیم پشت ازمون وکالت با رقبای سرسخت موندیم و کار‌نیست میخوایم توی موسسات حقوقی یا دفاتر وکالت کار کنیم که یا توقع منشی گری و پذیرایی از موکل دارن یا سابقه کاری طول و‌دراز میخوان که خوب باید از یه جایی شروع کرد هیچکس کار‌ به ادم یاد نمیده بدون اینکه براش فایده ای داشته باشه به شکل های مختلف ؛) حالا از کار پژوهشی یه پولی در میاد که برای یه استاد گرانقدر دارم مثلا کتابشو مینوسم که منبع درسی خودشو داشته باشه بعد فرض کنید اون کتابو‌میبینم با اسم ایشون وقتی مثال ها و مقایسه ها و جملات خودم رو میشناسم چه حالی میشم ولی خوب نیاز به درامد هست و مقالات نوشتن و فرستادن هم که بماند تو‌صف داوری پیر میشیم ازمون دکتری هم که‌ شرایطش تغییر میکنه کلاس های تست و کنکور و وکالت هم که همه گرون هستن ، واقعا تو ۲۷ سالگی موهام سفید شده یه حالی دارم که اگه نخونم و ننویسم حس خلا دارم فکر کنید بعد امتحان وکالت همون روز انقدر این حسو داشتم که الان که‌امتحان تموم شده باید چیکار کنم نشستم یه مقاله رو نوشتنشو شروع کردم عذاب وجدان نخوندن و ننوشتن دارم ، از بیرون هم که ما حقوقیا تا وکیل نشیم و‌ درامد میلیونی نداشته باشیم هیچی به نظر بقیه نشدیم خلاصه که از مهارت تست زنی نگید دیگه ، با این وضعیت اقتصادی اگه‌ دیوانه ی حقوق کیفری نبودم اصلا به دکتری فکر‌ نمیکردم .

   • صادق گفت:

    شما ده میلیون بده من برات چندتا کتاب و چندذتا مقاله ردیف کنم .

    • 0000000 گفت:

     من ۲۰ میلیون میدم. از نشریات علمی -پژوهشی داخلی و از انتشارات آرم دار و معتبر و محترم برام کتاب و مقاله بخرید

     • ... گفت:

      ببین دوست عزیز، اونی که پول میده مقاله و کتاب میخره از ژورنالها و انتشارات معتبر که نمیخره، پول میده به یک موسسه و یا یک فرد که توانایی نوشتن مقاله (در سطح ژورنالهای معتبر داخلی یا بین المللی) رو داره، اونا مینویسن واسش بعد اون مقاله رو به اسم خودش می فرسته. به همین سادگی …

  • 0000000 گفت:

   دررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررروووووووووووووووووووووووووووووووودددددددددددددددددد بر شما

 24. الف. موسوی گفت:

  عزیزانی که مدعی هستند کنکور دکتری، برای کسانی که به هنر تست زنی مسلط هستند، رتبه خوب به ارمغان می آورد و میزان تسلط شخص بر موضوعات مورد سوال را نادیده می گیرند، به جای تایید بی عدالتی حذف کنکور، بهتر است خود را به هنر تست زنی مجهز کنند.

  • بیتا گفت:

   و چه بسا عزیزانی که ترس از رزومه و‌مصاحبه دارند بهتر است رزومه پژوهشی خود را تقویت کنند .

  • 0000000 گفت:

   خوب حداقل اعتراف می کنید. ما هنر تست زنی و طوطی شدن را بلد نیستیم. اموزشگاه خاصی دوستان تست زن دارند معرفی کنن ماهم مجهز بشیم

   • الف. موسوی گفت:

    کنکور دکترا که در حد آزمون لیسانس نیست که با حضور در کلاس های تست زنی و مرور چندباره دروس بشود به بهترین نتیجه رسید. اینجا منابع متعدد است، هر قدر گستره اطلاعاتی که داشته بشید بیشتر باشد، شانس پاسخگویی درست بیشتر است. لزومی ندارد مطالب را طوطی وار یا هرجور دیگری مطالعه کنید، به این دلیل که تنها کنکور مانع از حضور شما در کلاس دوره دکتری شده است و مشکل دیگری وجود ندارد توصیه می کنم: فقط پاسخ های صحیح را بزنید، بعد از کنکور به ما هم خبر بدهید.

 25. نیر گفت:

  هر دم از این باغ بری می رسد…نغزتر از نغزتری می رسد!
  همین الانش که ۵۰ درصد دست دانشگاه هست درجریان مشکلات هستید؟!!بی خبرید یا به بی خبری می زنید؟! بهترین کار اینه که آزمون دکتری سنجش بشه ۱۰۰ درصد. همون بهتر که هیچ اختیاری به این اساتید داده نشه. سهم کنکور باید ۱۰۰ درصد بشه. آن هم نه به صورت آزمون تستی… نوع آزمون و نحوه سنجش توسط خود سازمان سنجش باید تغییر کنه. .. فقط و فقط هیچ اختیاری رو به گروه های آموزشی ندن!

 26. مملي گفت:

  تنها راه حذف کنکور دکترا انجام مصاحبه متمرکز توسط سازمان سنجش با حضور اساتید سراسر کشور هستو ان هم براساس توانایی داوطلب خصوصا مقالات ای اس ای خوب(مقالات تایید شده در برترین ژورنالهای دنیا). نتیجه ان میشود جذب تعداد بسیار کمتر دانشجوی دکترا از ظرفیت جذب کنونی. که این بسیار خوب هست و از افرادی که اهل کار و زحمت و تلاش در حد دکترا نیستن و توان علمی در حد دکترارو ندارن حذف میشن و اونهایی که قبول میشن مشکل کار و وجه علمی و بیس عدالتی و …. ندارن.

 27. Sohrab گفت:

  اگه کنکور‌حذف بشه خیلی عالیه در دانشگاه ازاد به روی همه‌ مثل کشورهای اورپایی باز میشه رقابت در استخدام و علمی معنی نداره همه باید با حقوق یکسان برخودار شود نمیشه عده ای‌فکر کن دکتری هستن‌ بقیه به دانشگاه نره فقط‌ خودشون باشن .

 28. دانشگاه بسازيم گفت:

  ١. تصمیم گیری در مورد روش پذیرش دانشجو با برنامه ریزی در بازه زمانی حداقل ٢ سال تحصیلی ماقبل، یعنی امروز برای سال ٩٩ برنامه ریزی شود، تا داوطلبان فرصت تطبیق با شرایط جدید را داشته باشند.
  ٢. وحدت رویه پذیرش در زمان تغییر وزرا و دولت ها.
  ٣. حل اختلاف میان رأی و نظر دانشگاه ها، سازمان سنجش، و شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک بار برای همیشه.
  ۴. حضور نمایندگان داوطلبانی که موفق به اخذ پذیرش از هیچ دانشگاهی نمی شوند، در مجامع تأثیرگذار و تصمیم گیرنده.
  موارد پیشنهادی دیگر هم هست که چون دانشجوی دکتری نیستم، در هیچ کجا امکان مطرح کردن آنها را ندارم.

 29. مدرسی رتبه یک گفت:

  منم دانشجوی دکتری هستم ولی میگم حذف کنکور بی عدالتیه محض هستش چون همین الان هم اساتید کلی اختیار دارن و اگه بخوان راحت رد یا قبول میکنن. همین الان هم کلی اجحاف میشه

 30. ستاره گفت:

  باسلام،موافقم کنکور دکتری از همین امسال حذف شود

  • همیشه داوطلب گفت:

   سلام.
   حذف کنکور با چه منطق و حساب کتابی!؟
   فکر کنم نظرات بقیه رو بخونید بد نباشه!
   حذف کنکور یعنی پارتی بازی محض.
   یعنی بی عدالتی و یعنی حذف بسیاری از افرادی که حقشون خوندن درس توی این مقطع هستش.

 31. ali گفت:

  باید سهمیه استعداد های درخشان به پنجاه درصد برسه انوقت حذف کنکور نزدیک میشیم.

  • reyazi85 گفت:

   این سهمیه برای اونها خوبه که بلافاصله بعد ارشد میرن دکترا
   اونها که باید به زندگی شون سر و سامانی بدن یا بنا به دلایلی نتونن فعلا دکترا بدن باید چه کنن
   حذف کنکور بی عدالتی است. اگر کسی رزومه پژوهشی برتری داشته باشه. رتبه در حد دعوت به مصاحبه کفایت میکنه. با ۵۰ درصد اساتید تا الان هم هر کی رو خواستن برداشتنه.

 32. دکتر ایشالا گفت:

  حذف کنکور دکتری نهایت بی عدالتی هست. الان کنکور ۵۰ درصدش مصاحبه است اونوقت چطور این اساتید بزرگوار نمیتونن خودشون انتخاب کنن ? خواهشا این بحث رو تموم کنین و اینقدر به دانشجوها استرس وارد نکنید. برگزاری ۵۰ به ۵۰ آزمون دکتری کاملا درست ومنطقی هست. آون سالی که درصد آزمون صفر بود و فقط آزمون برای غربالگری برگزار شده بود خدا میدونه که چقدر پارتی بازی شد و رشته های غیر مرتبط پذیرفته شدن. پس لطفا با روند دکتری کاری نداشته باشین این قانون تصویب شده

 33. آی سان گفت:

  اگه کنکور برداشته بشه حق خیلی ها ضایع میشه. وقتی ۵۰ به ۵۰ هست حق ضایع میشه….سازمان سنجش باید یه فکری به حال دانشجوها کنه..

 34. دانشجو گفت:

  برادرا من درحال حاضر دکتری میخونم فقط اینو بهتون بگم کسانی که از حذف کنکور حمایت میکنن چون با چند تا استاد کار تحقیقی کردن مطمعنن کنکور حذف بشه یکی از صندلی های دکتری رو پر میکنن و اما برادر من الانش هم پنجاه درصد در اختیار استادا هستش وقتی نمیتونی با پنجاه درصد تبعیض که بسودتون میشه قبول بشین خواهشن درسو بزارین کنار بزارین بچه هایی که به حوزه علمیه خودشون تسلط دارن بیان بالا .بچه هایی که مخالف حذف کنکورید اگه دیدید میخواهن کنکورو حذف کنن کمپین درست کنین فشار وارد کنین نزارید این تبعیض در حقتون صورت بگیره

  • یکتا گفت:

   با سلام
   با نظر شما کاملاً موافقم. اگر خدای نکرده قرار بر حذف کنکور شد کمپینی برای حمایت از برگزاری ۵۰ به ۵۰ کنکور دکتری ساخته شود. ۵۰ درصد آزمون کنکور دکتری کاملاً ضروری است چرا که برای شخصی که در مقطع دکتری حاضر می‌شود تسلط بر تمام مفاهیم پایه درسی ضروری است و از آنجایی که برخی داوطلبان فارغ‌التحصیل هستند یا حتی در صورت دانشجو بودن در ترم آخر، بیشتر زمان در مقطع ارشد به کارهای پژوهشی اختصاص داده میشود، لذا برگزاری آزمون فرصتی برای یادآوری مطالب است. از همه داوطلبان آزمون دکتری سال های آتی تقاضامندم واقع بین باشند و به واسطه کم حوصلگی برای خواندن مطالب درسی مرتکب اشتباه نشوند.

 35. احمد گفت:

  این بدترین پیشنهادی است که یک استاد دانشگاه میتونه بده و ایشون جوری اظهار نظر کردند که نمی دونند که بعدش چقدر پارتی بازی و ….پیش میاد و چه ناحقی های که نمی شود،مگر ایشون نمیدونند که قبلا چه اتفاقی افتاده و چه کسانی به نا حق دانشجوی دکتری شدند!؟

 36. هادی گفت:

  سلام
  من از مدیرگروه پرسیدم گفت تکمیل طرفیت قبول شدم ممکنه سازمان سنجش یا دانشگاه حذفم کنه یعنی قبولیم قژعیه؟

  • دختر گفت:

   بستگی به رتبتون داره … ممکنه نمره مصاحبه بقیه از شما کمتر باشن ولی ممکن اسمتون که میره سازمان سنجش امتیاز سنجش رقیباتون بیشتر لز شما باشه و از شما جلو بزنن

  • صبا گفت:

   بله مطمنا، چون اگر دانشگاه نمره حدنصاب نده به بقیه رقبا، از نظر سنجش یعنی رد شدین، به همین راحتی

 37. Hussin گفت:

  درسته پارتی بازی هم ممکنه بچه های خود اساتید باشن یا همشهری اساتید بهتر قبول بشن انم راه حلی داره باید توسط سنجش همه چیز بررسی بشه مفالات سایت دانلود براساس ان بررسی شود بعدازقبولی مقالات واصل گواهینامه تحویل دانشگاه بدن .

 38. صبور گفت:

  اخه اینجوری هم که حتما پارتی بازی میشه

 39. علی گفت:

  اخه نمره خوب و شاگرد اول بودن ب نظر من برای دکتری کافی نیست. شاکرد اول زیاد دیدیم که حتی بلد نیستن یه سرچ ساده کنن ایا حقشونه دکتری بخونن ؟؟

 40. Arsa گفت:

  کنکور برا دکتری واقعا معنی نمیده چون در هر جای دنیا ک بری اساتید خودشون دانشجو روبر اساس رزومه ودشون انتخاب میکنن ازطرفی کنکور باشه رتبه هم بیاری وقتی نخوان برت دارنبر نمیدارن این کاملا واضحه فقط کنکور یه استرس ه نظر من بودنو نبودن کنکور تاثیری رو نتایج نمیزاره

 41. علمدار گفت:

  باسلام .
  به نظرمن گزینش دانشجو دردوره دکترا باید مثل ارشد متمرکز وازطریق کنکور برگزار شود.چون درمرحله ی مصاحبه بیشتردانشگاه ها سلیقه ای عمل میکنند.

  • مجرب گفت:

   درسته
   نبایدبا سرنوشت دانشجو سلیقه ای برخورد بسه
   اون دانشگاههایی که خود استاد دانشجو برمیداره یعنی مثل بعضی کشورا,استاد با شرکتا برا کار پژوهشی نبایدباد داره و مسلم هست که به اونا پاسخگو باید باشه.ولی اینجا دانشجوها از بودجه مام وطن استفاده میکنن و حق دارن که از حقوق یکسان برخوردار باشن.

 42. Hussin گفت:

  چرا بر اساس سوابق تحصیلی باشه بهتره چرا اندک افرادی هستن معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد و امتیاز پذیرش با نمره ۵۰یا۶۰پژوهشی میارن به صورت پذیرش بشه افرتد خیلی برجسته به دانشگاها میرن استاد ها در جلسه مصاحبه به هر مقاله نمره نمیدن به مقالات استخراج شده انم در ژورنالهای معتبر علمی و پژوهشی و ترویجی باشه و نمره زبان هم اجباریه باید ۶۰به بالا باشه گزینش کنن اگه به صورت باشه کل کشور اندک افراد برجسته از دانشگاه ازاد دولتی دارن ولی ملاک پذیریش دانشگاه ازاد فقط معدل ارشد هست دانشجویان ممتاز حق شرکت دانشگاهای دولتی ندارن .

 43. پشت کنکور گفت:

  کاش مصاحبه هم توسط سنجش برگزار میشد و منسجم می بود تا اینکه دانشگاهها انجام میدن و اساتید خیلی سلیقه ای عمل میکنن هرکسی رو که بخوان بر میدارن دیگه توانایی و سابقه اون شخص مهم نیست، وفتی هر دانشگاه مصاحبه بگیره در واقع یعنی پایمال شدن حق خیلی از دواطلبان بیچاره

 44. شوکا گفت:

  به نظر من نباید خیلی به دانشگاه ها جای کار بدن چون جاهایی که دانشجوهای خودشون هست تا تراز پایین دعوت می کنن و بعدا می بینی رتبه خیلی بالا که دانشجو خودشون بوده قبول شده و سر تو بی کلاه مونده

 45. حامد گفت:

  کنکور باید باشه چرا که با پارتی بازی در روند مصاحبه، تنها عاملی که باعث میشه حق داوطلب پایمال نشه همین کنکور هستش. من خودم رتبه برتر پارسال بودم با دو مقاله علمی پژوهشی در رشته کشاورزی و هیچکسم نتونست حقم رو ضایع کنه چون رتبم خوب بود.

 46. فرد گفت:

  همه جا باید قانون واحد داشته باشه وگرنه سلیقه ای و من درآوردی می باشد. ارج دادن زیادی به اساتید مصاحبه کننده باعث بسیاری از حق کشیها خواهد شد. باید رویه ای باشد که امکان حتی نیم درصد اعمال سلیقه و تخطی از قانون را به احدی ندهد. حالا میخواهد این قانون سهل باشد یا سخت. مثلا باید مشخص باشد با این تعداد مقاله و با این درک از زبان و با این رتبه و .. هر شخصی وارد دوره دکتری خواهد شد بلا استثناء.

 47. ج گفت:

  در حال حاضر هم که سلیقه ای عمل می کنند و حق افرادی دارای تراز علمی بالاتری هستند ضایع میشه. کنکور دکتری هم باید مثل کارشناسی ارشد برگزار بشه.

 48. ىانشجو ىكتري تربيت مدرس گفت:

  حذف کنکور یعنی گرفتن فرصت رقابت برابر و اصلا معقول نیست. این که برخی اساتید سلیقه ای عمل میکنن قبول دارم. اما همشون این طوری نیستند وهستن اساتیدی ک همه معیارها رو در نظر می گیرند و با عدالت عمل میکنن. من امسال با رتبه تک رقمی از ۴ دانشگاهی که برای مصاحبه رفتم ۳ دانشگاه قبول شدم در کناره رتبه خوب رزومه خوبی هم داشتم هم کتاب وهم مقاله.

 49. فرد گفت:

  حالا قراره شیوه کنکور رو عوض کنن و یا خیر نمیدونم. منتها همینجوریش الانم بسیار سلیقه ای هست . هر انسانی باید فرصت داشته باشه در هر موقعی توانایی خودشو نشون بده . نمیشه با سابقه تحصیلی حکم به تحصیل کسی داد و جای جبران برا یاو نذاشت.

 50. مرضیه گفت:

  سلام اخه نه اینکه اساتید خیلی منصفن بخاطر همین میخان کنکورو بردارن من دوره ارشد رتبه م ازهمه همکلاسیام بالتر بود حتی کارشناسی نفر دوم رشته م بودم به خازر بی انصافی استاد کلی ضرر کردم

 51. محسن دکتری تهران گفت:

  پارسال به علت علایق شخصی با رتبه ۱۹ هیچ جا قبول نشدم به طوری که به وضوح دیدم اونایی که گرفتن خیلی کمتر از من بودن.ولی امسال با تاثیر ۵۰ درصدی خیلیا به حقشون رسیدن. مثلا خودم چند جایی که رفتم چون رتبم خوب بود همرو قبول شدم. الانم تهران میخونم.

 52. کیوان گفت:

  جناب آقای طالبی میتونم بگم خدا پدر و مادرت را بیامرزه. خدا هرچی میخوای بهت بده. واقعا پیشنهاد سنجیده و عالمانه ای بود. شدیدا استقبال کردم. دقیقا نظر جناب آقای دکتر عربصالحی دانشگاه اصفهان را زدید. ایشون هم بر این اعتقادند. کنکور دکتری هیچ موقع بیانگر تمامی توانایی ها و استعدادهای یک فرد نیست. امیدوارم این مساله به زودی زود در کشور و ابتدا در مقطع دکتری بررسی و اقدام بشه. با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان بویژه اساتید گرامی از جمله جناب آقای دکتر طالبی و عربصالحی

  • 0000000 گفت:

   بسیار عالییییییییییییی. و موافقم. من چه گناهی کردم که یکسال دارم رو یه کتاب شب و روز کار میکنم و اکلی منابع لاتین خوندم و ترجه کردم- بتونم تو رشته خودم با کمک اساتید شایسته حرف جدید بزنم. حال اینکه باید به علت رتبه بالا حقم پایمال بشه. چکار کنه امثال من که حوصله نداره یکسال و یکسال پشت کنکور توانایی هاش در گروه چندتا تست ضایع بشه. زنده باد حذف کنکور و شایسته سالاری

 53. مهران گفت:

  اگه کنکور حذف بشه حق خیلی ها پایمال میشه. ای کاش سازمان سنجش خودش مصاحبه میگرفت تا این پارتی بازی ها هم از مصاحبه ها برداشته بشه.

 54. دختر گفت:

  به نظر من تازه خیلی هم برعکس این باید بشه و کل پذیرش دکتری رو باید به کنکور اختصاص بدن که انقد پارتی بازی بیداد نکنه توو پذیرش دکتری. به طور کاملا آشکار این قضیه پارتی بازی دیده میشه ولی دست دانشجو به جایی بند نیست .. جالبه که امسال که کنکور ۵۰٫٫۵۰ شده اساتید محترم فقط دانشجوهای دلخواهشون رو به حد نصاب میرسونن بدون هیچ رزومه ای و به بقیه نمره ی اوتی میدن که حتی سازمان سنجش نتونه با بقیه مقایسش کنه…. من امسال با چشم خودم دیدم که دانشجو با تراز آزمون ۱۵۰۰ و یک مقاله کنفرانسی رو چون آشناشون بود قبول کردن ولی یکی با تراز ۶۵۰۰ و چندین مقاله isi نمره اوت دادن.

 55. دانشجو دکتری تربیت مدرس گفت:

  استاد وقتی میتونه به دلخواه خودش دانشجو ورداره که از گرنتش بهش حقوق بده مثل همه جای دنیا وقتی اینجا دانشجو حقوقی نداره و هزینه انجام رساله و پایان نامه هم بر عهده خودش هست انتخاب دانشجوی دکتری توسط استاد بی معنی است

 56. فيزيولوزي گفت:

  درود
  کنکور در کشور ما سبب شده که یه دانش اموز بتونه خودش و از دور افتاده ترین شهرهای مملکت به بهترین دانشگاه مملکت برسونه،و به حق تنها جایی از مملکته که بدون پارتی میتونی صندلیی رو تصاحب کنی و پارتی هم نداشته باشی،
  اما در مورد دکتری که با این حجم دعوت به مصاحبه که ادم خندش میگیره ،و بعدش انتخاب بر اساس معیارهای کاملا شخصی دیگه صحبت از استقلال بیشتر اساتید جای سوال داره،
  دوستانی که مصاحبه رفتن خودشون میتونن نظر بدن که چطور جذب دانشجو انجام میگیره

 57. Hussin گفت:

  بنده کاردانی در دانشگاه دولتی بودم در کلاسهای درس خیلی سخت بود هم حضور داشتم بعد وارد دانشگاه ازاد هم کار کردم هم درس خوندم الحاظ علمی دانشگاه آزاد بسیار خوب بوده ولی اکر پول دارید برید دانشگاه صد میلیون تومان بیشتر بدید درس بخونید و پول مقالات را جدا حساب کنید با خرجت میشه صدو پنجاه میلیون تومان مدرک زبان هم واجبه افتادن دردرس ها هم هست صفر دادن هم هست مشروطی هم هست بهتره کنکور آزاد حذف بشه شغل هم برای دکتری نیست چون همه جا پر شده نیاز به نیرو ندارن بهتره حذف کنن والا این پول کمی نیست هم بدیم دانشگاه ازاد هم فشار پول دراوردن بکشیم واقعا سخته.

 58. reyazi85 گفت:

  برداشتن کنکور کار درستی نیست اگر کسی رزومه قوی داشته باشد و کار پژوهشی انجام داده باشه ۵۰ درصد وزن مصاحبه کم نیست. و همانطور که میدونید با یک رتبه متوسط اغلب بچه ها به دانشگاهها دعوت به مصاحبه میشوند و می تونن تو مصاحبه توانمندیشان را نشان بدهند.
  علاوه براین بعضی از دانشگاهها در برخی رشته ها دکترا ندارن مسلما دانشجویان ارشد این دانشگاهها برای پذیرش در مقطع دکترا باید سایر دانشگاهها را انتخاب کنن. قطعا حذف کنکور و اختیار ۱۰۰ درصدی به دانشگاهها به ضرر این دسته خواهد بود.

 59. Hussin گفت:

  کنکورتلف کردن وقت خیلی افراد هستند فرصت تست خوندن وحوصله تست زدن در جلسه ازمون ندارن سوالات دکترا قدیم تستی نبود تشریحی بود چون تبدیل به مارتن شد اوردن تستی کردن به راحتی اصلاح کنن کنکور تشریحی زمان بر بود اصلاح کردنشون تست زدن ملاک پذیریش نباید باشه معدل کارشناسی و کارشناسی و توصیه نامه توسط استاتید وروزمه خوب میتوان افراد برجسته رو انتخاب کرد خیلی از افرد برجسته در کشور لیاقت دکتری داران به دلیل سنجش و آیین نامه های استعداهای درخشان فقط مختص دانشگاهای سراسری بوده ازاد رو رد میکنن دیدگاه کسانی هجمه بر علیه فارالتحصیلان دانشگاه آزاد انجام داده مرتکب ظلمی بزرگ شده ان چرا پول در آوردن در این کشور بسیار سخت بوده واز طرف پول در آورده کار کرده و یه طرف خونده فشار زیادی بر دانشجو وارد شده

 60. سعید برق قدرت گفت:

  ب نظر بنده اصلا برداشتن کنکور واقعا بی عدالتیه هرچند هم الان بی عدالتی رواج پیدا کرده خیلی ها هستن ک با رتره تک رقمی و دو رقمی جایی قبول نمیشن ولی بعضیا هم با رتبه ۴۰۰ و حتی بالاتر قبول میشن واقعا ظلمه الان ک همه چی شده پول ی مقاله و کتاب ک با پول میخرن و وارد مقطع دکترا میشن قشر ضعیف هم از رسیدن ب هدف میمونه
  من ب شخصه نظرم اینه ک کلا ۱۰۰% کنکور باشه عدالت هم برقراره مثل ارشد

  • 0000000 گفت:

   نتیجه این میشه که امثال بنده که حوصله و حافظه و شرایط مناسبی برای حفظ طوطی وار ندارن؛ با ۳۰ مقاله علمی- پژوهشی و ۳ کتاب در انتشارات معتبر، و ۱۰ ها مقاله همایش و طرح واره و… به خاطر کسب رتبه ۴۰ رد میشم و یکی با رتبه ۱ یا ۲ و یا ۳ و…. با کم ترین توان پژوهش میشه دانشجوی دکتری( نه همه؛ من قصد جسارت به رتبه های پایین ندارم. کلیت نیست. خیلی های رتبه پایین میارن و انسان های توانمندی هم در مراحل بعدی هستند قطعا).. حالا اون می مونه و دانشگاه و استاد و … بله واقعاً باید کنکور حذف بشه. من موافقم که آزمون کتبی بگیرن. ۱۰۰ سوا کتبی بدن از صغری و کبریای رشته. اینجوری مشخص میشه کی چقدر تو باغه و کی ها باید بیان در دوره دکتری و کی ها نیاد. بنده هم یا پول دارم شبانه میرم یا ندارم میرم تو بقالی پدر محترم چای و ترشی و شامپو میدم دست مشتری… لیاقت س ا ل ا ر ر ر ر ر ی دوستان. اگه با حذف کنکور به اساتید هم قدرت در انتخاب داده بشه، مگه تا چه میزان هست. استادا هم خودشون طرفدار دانشجوی قوی و زحمت کشن. بهتر این همه دانشجو گرفته میشن و ارزن کارایی

   • اعظم گفت:

    کاملا موافقم. اساتید خودشان افراد قوی رو براساس معدل و روزمه پژوهشی تشخیص میدهند.و این یعنی افرادی که معدل بالا دارند و از نظر پژوهشی قوی هستند شایسته ورود به دکترا هستند.

    • کنکور اقتصاد ۹۶ گفت:

     مطمعنید این رزومه شماست و رد شدین؟؟؟؟؟جاییه تعجبه. !؟؟؟من خودم دانشجوی تهران هستم. محاله چنین رزومه ای رد بشه اونم با رتبه۴۰

     • 0000000 گفت:

      نه تنها این رزمه ماست- که کمتر هم گفتیم. نیست مجله پژوهشی معتبر که ما تو اون مقاله نداده باشیم. بله. واقعیت تلخ کنکور و گزینش در دانشگاهای ما. چرا ما با ۳۰ مقاله پژوهشی و ۳ کتاب و.. رد شدیم. داستان طولانی داره. ولی دلیلش بی سوادی ما نبود؛ …زنده باد حذف کنکور.

    • همیشه داوطلب گفت:

     سلام.
     ۵۰ درصد دست استاد بودن کافی نیست !؟
     هر کسی که اعتقاد داره همش دست دانشگاه نیست
     حاضرم بهش ثابت کنم که هست و خیلی خوب هم هست.
     به بند “حد نصاب موسسه ” توی کارنامه مصاحبه خوب دقت کنید.

    • همیشه داوطلب گفت:

     سلام.
     ۵۰ درصد دست استاد بودن کافی نیست !؟
     هر کسی که اعتقاد داره همش دست دانشگاه نیست
     حاضرم بهش ثابت کنم که هست و خیلی خوب هم هست.به کارنامه مصاحبه خوب دقت کنید تا متوجه بشید.

   • شوکا گفت:

    چند سالتونه و چه رشته ای هستید که تونستید سی تا مقاله علمی پژوهشی چاپ کنید؟
    چون روند انجام کار پژوهشی زمانبر و روند داوری هم حداقل ۶ ماه هست.

    • 0000000 گفت:

     بله مجلات بسیار سختگیری مثل مجلات دانشگاه تهران و علامه بودن که حتی دوسال داوری اونها طول بکشه. من داشتم مقاله ای که همین یه هفته گذشته- بعد از سه سال نتایج داوری را فرستاد. ۵ الی ۶ ساله که در گیر کار پژوهشی ام. شب و روز. ۳۰ سال دارم. برای نوشتن یه کتابم با استادم. یکسال زمان گذاشتم (کلی منابع لاتین مطالعه کردم)که بتوانم کتاب مفید و کاربردی برای رشته خودم بنویسم. شما فکر کنید زیر مجموعه علوم سیاسی.

     • 0000000 گفت:

      ولی چون حوصله ندارم-واسه کنکور تستی وقتمو به هدر بدم…باید با رتبه ۴۰ رد بشم. گلایه اساتید اینه که چرا باید یه دانشجو این همه کار پژوهشی داشته باشه. کی از چه باید بترسه-خدا بهتر میدونه..

 61. رضا - برق گفت:

  کاش برای دکتری هیچ قدرتی به اساتید برای محاصبه نداده شود و قدرت دانشجویان مثل ارشد ۱۰۰ درصد با کنکور سنجیده شود اینجوری به نفع دانشجویان هست و دانشجویی هم با پارتی و امتیاز الکی در مصاحبه وارد مقطع دکتری نمی شود حتی مقاله و کتاب نیز سنجش خوبی در جهت رزومه نیست با پول مقاله و کتاب تا دلتون بخواهد امکان چاپش هست ولی هیچ دانشجویی بدون مطالعه و سواد نمی تواند در کنکور رتبه خوب بیاورد.

  • 0000000 گفت:

   که با چندتا تست در دو ساعت راحت دکتر بشیم. فقط سه ماه خوب درسا را به حافظه کوتاه مدت بدیم و خوب تست بزنیم

  • M.B گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   میخوام اندکی منطقی صحبت کنیم قسمتی از حرفهای شما را قبول دارم و قسمتی را به هیچ وجه
   من دانشجوی دکتری روزانه یک دانشگاه خوبم
   اینکه در مرحله مصاحبه برخی ناعدالتی ها وجود دارد شکی نیست و منم قبول دارم اما همه جا و توسط همه اساتید و همه دانشگاهها اصلا
   اینکه فرمودید ۱۰۰ درصد کنکور باشه، واقعا درست نیست، عزیزم نفراتی وارد دوره دکتری شدن که حتی نمیدونن ساختار یک مقاله چطوری هست و … این یعنی فاجعه
   من یک راه حل نسبتا معقول به ذهنم میرسه ۵۰-۵۰ باشه اما مرحله مصاحبه توسط یک تیم از اساتید بنام هر رشته که این اساتید در دانشگاههای مختلف پراکنده شده اند بصورت متمرکز و با نظارت سازمان سنجش برگزار بشه

   • M.B گفت:

    ضمنا راجع به اون قسمت حرف شما، اساتید مخصوصا در دانشگاههای دولتی آنقدر توانمند هستند که بتوانند مقالات پولی را از مجموعه کارهای پژوهشی که نتیجه زحمت و تلاش بی وقفه دانشجو بوده، تشخیص دهند
    به امید موفقیت تمامی عزیزان در کنکور دکتری ۹۷

 62. همیشه داوطلب گفت:

  خودشون زمانی که دکتری کابوس نشده بود پذیرفته شد و الان ‌…
  خودتونو جای داوطلب دکتری بگذارید و بعد منصفانه قضاوت کنید استاد ارجمند!

 63. کنکور گفت:

  با سلام
  بسیار عالی است وقتی یرای پذیرش در آخرین مقطع تحصیلات تکمیلی صرفا بر ارائه رزومه بسنده شود بجای شرکت در ماراتن تکراری تست زنی که بخشی از آن هم اتفاقی صحیح زده خواهد شد و نهایتا قبولی یا مردودی!
  این هزینه ثبت نام کتبی که واقعا اضافه است و از طرفی کنکور که فیلتر نهایی نیست و باید برای مرحله مصاحبه هم هزینه های جدا صرف شود. این موارد حقیقتا چه جایگاهی در چه منطقی دارد وقتی که از ابتدا صرفا با یک هزینه و فقط مصاحبه و ارائه رزومه (البته با شرایط هر دانشگاه) می توان گزینش شایسته انجام شود؟؟؟؟
  البته باید اساتید جهت انتخاب عادلانه داتشجو توجیه گردند و در انتخاب دانشجوی شایسته نیز بر آنان نظارت صورت پذیرد و سطح رزومه های ارائه شده نیز بالا باشد و شرایط خاصی برای رزومه قرار داده شود و محدودیتهای الکی که مانع و سد راه هستند مانند “نگذشتن بیش از دو سال از دفاع” هم برداشته شود!!!
  بعبارتی گزینش دقیقا مانند دوره های بدون آزمون باشد که در اینصورت شایستگان علمی و پژوهشی گزینش و انتخاب می شوند!!!

  کنکور چیزی جز صرف هزینه و وقت اضافی و بروز انواع استرسها و…. در بر ندارد!

  خداوکیلی قضاوت نمایید! اساتید خود ما که سالیان قبل به شیوه جذب توسط دانشگاه و بدون کنکور گزینش شدند
  از تحصیلات و مدرکشان بهترین استفاده را کردند و عضو هیئت علمی شدند یا جذب بازار کار مورد تقاضا و …. چرا؟؟ چون نفس درس خواندن مهم بود و ارزش داشت و انتظارها معقولانه بود و تقاضاها محدودتر و مانند امروز نبود و معیارهای دقیق پذیرش هم مشخص بود و ضمنا فقط فارغ التحصیل تحویل دادن بدون بازار کار و استفاده از مدرک هم ملاک مراکز دانشگاهی نبود! کلا دانش آموختگی هدف داشت!!

  شما را بخدا برای ورود به عالی ترین مقطع تحصیل راهی عادلانه و بدون صرف هزینه اضافه و اضطراب و …. اتخاذ گردد. با سپاس

  • 0000000 گفت:

   احسنت. اصلا اساتید گزینش ککند برای جلوگیری از تقلب در گزینش یه کمیته ناظر هم بزارن بالای سر اساتید و مصاحبه و ازمون کتبی و گزینش و الی………..

 64. reyazi85 گفت:

  سلام هر تصمیمی میخواین بگیرین فقط پایداری در تصمیمتون دیده بشه.روشهای آزمون و خطا رو ما پیاده نکنین.
  همینجوری هم از سال ۹۰ تا حالا روی دانشجویان ازمایشات مختلف انجام داده شده.

 65. سينا گفت:

  سلام من مصاحبه تکمیل ظرفیتم رو خوب دادم، امروز با معرف من در فرم صلاحیت عمومی تماس گرفته شده گفته از واحد گزینش دانشگاه تماس میگیریم،سوال عقیدتی و علمی و این چیزا راجع به من پرسیدن.
  قبولی من قطعی که نه،اما یحتمل قطعی است؟

 66. همیشه داوطلب گفت:

  رییس محترم دانشگاه اصفهان و تمامی کسانی که طرفدار گزینش ۱۰۰ درصدی هستید، خودتون بهتر میدونید به راحتی رتبه های برتر کنکور رو همیت حالا هم که مثلا ۵۰-۵۰ هستش به راحتی می تونید حذف کنید!

 67. ali گفت:

  کنکور حذف بشه دیگه دانشجوی خوب به دانشگاهها معرفی نمیشه و بر میگردیم به روند ۱۰ سال قبل.

 68. صبا گفت:

  اگه کنکور حذف شود عدالت در پذیرفتن دانشجو کاملا از بین می رود و لابی و پارتی و زد و بند جایگزین نمره و رزومه میشود

 69. جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

  لزومی ندارد با وجود صندلی خالی و ظرفیت،حتما داوطلب پذیرفته گردد.حدنصاب نمره علمی لازم شرط ورود به دوره دکتری است-یک دانشجو دکتری باید نظر بدهد -نظریه تولید کند-مخترع و مبتکر باشد-با روش آزمون سراسری دکتری،حق دانشگاههای محرومتر مثل:پیام نور و دانشگاه آزاد شهرستانها بجز تهران،موسسات غیرانتفاعی گرفته شده و می بینیم که فارغ التحصیل دانشگاه آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی هم در مقطع دکتری دانشگاههای سطح یک کشورمثل:دانشگاه تهران-شریف-امیرکبیر-علم وصنعت-علامه-مدرس و ..))پذیرفته می شوند.این علاوه بر نمایش توانمندی دانشجوی سایر دانشگاهها،از تبعیض و بی عدالتی جلوگیری می کند!!!!!!!در دانشگاه تهران ما شاهد این قضیه هستیم و الحمدالله خیلی هم با استعداد هستند.

 70. جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

  ارزیابی تئوریک توسط سازمان سنجش یک امر ضروری است و از اعمال سلیقه ها و رابطه بازیها و گروه مداری و دانشگاه محوری – و قوم گرایی در انتخاب دانشجو دکتری جلوگیری می کند.و سهم این ارزیابی هم ۵۰درصد از ۱۰۰درصد است و نشانگر این است که عدالت در سنجش رعایت گردیده است-به جای حذف کنکور دکتری بهتر است محتویات علمی سوالات کنکور و روش طراحی سوالات کنکور تغییر کند و بروزرسانی گردد( در کنکور سراسری دکتری علاوه بر سوالات ۴گزینه ای- سوالات باز تخصصی پرسیده گردد و به صورت تشریحی جواب داده شود)و افراد کمی برای مصاحبه معرفی کنند.نه سیاهی لشگر!!!!!!!!!!!در اینجا ارزیابی اولیه در کنکور نشان می دهد که فرد داوطلب یک فرد شایسته است زیرا حداقل توانایی علمی و مقدمات لازم جهت ارزیابی تخصصی توسط دانشگاه را دارد.اختیارات ۵۰درصد دانشگاه هم محفوظ است و افرادی که جهت مصاحبه معرفی شده اند بر اساس رزومه و سوابق علمی و تحقیقاتی و عملی پذیرش می گردند.و با معدل گیری نمرات آزمون سراسری و آزمون اختصاصی دانشگاه(مصاحبه و بررسی سوابق)دانشجو پذیرفته می گردد و حق هیچ کس ضایع نمی گردد.این کجاش اشکال داره-اشکال از جایی دیگه است!!!!!!!!!!!!!!

 71. بخشی گفت:

  آزموده را آزمودن خطاست.

  بدلیل همین دخالتها و حق کشیها و انتخاب خودسرانه بود که سنجش را مجبور به برگزاری آزمون کرد وگرنه که قبلا دست خود شما بود.

  ضمنا مگر دانشگاه ملک شخصی اساتید است که هر که را دلشان خواست و بر اساس علایق خودشان بردارند.
  پس علاقه و هدف خود داوطلب در کجای این چرخه است؟

  شکل الان بهترین شکل ممکن است

 72. کنکور 96 گفت:

  الانم کنکور هیچ ارزشی نداره وقتی کسی با رتبه ۳۰۰ قبول میشه و کسی با رتبه زیر ۵۰ قبول نمیشه. یعنی دانشگاهها انتخاب میکنن دانشجوشونو نه سنجش.

  • محمدامین امینی گفت:

   خدا به سر شاهده اساتیدی میشناسم که قبل از برگزاری آززمون دکتری توسط سازمان سنجش حتی یک دانشجوی دکترای آقا نداشتند و از سر اجبار بعد از آمدن کنکور چند دآنشجوی آقا گرفتند. میخواهم بگویم اگر کنکور نباشد حتی جنسیت و سلیقه ی شخصی اساتید در انتخاب داوطلبان تاثیر گذار است. من خودم استاد خانمی داشتم که شمارشو به هیچیک از دانشجوها نمیداد و میگفت ممکنه مزاحم بشن. این خانم پایان نامه ی هیچ آقایی رو نمیپذیرفت و کلا تا میتونست از آقایون دوری میکرد…….

  • هلیا گفت:

   دقیقا همین طوره. سرنوشت منم این بود که با رتبه ۲۸ قبول نشدم اما رتبه ی ۲۰۰ قبول شد حالا چطور آزمون سنجش مهمه الانم دانشگاه ها حق وتو دارن

   • M.B گفت:

    با عرض سلام
    هلیا خانم من میدونم شما از کدام انجمن هستید و پارسال کامنت های شما مبنی بر عدم قبولی را کامل میخوندم من به لطف پروردگار حق امسال در دوره روزانه دانشگاه خوب قبول شدم فقط خواستم بگم لطفا تفکرتان را عوض کنید شما دیدید که رتبه خوب تنها ضامن قبولی نیست رزومه خود را تقویت کنید و در کنار رتبه خوب، امسال انشالا یکی از صندلی های روزانه دکتری مال شماست خواهرم
    به امید موفقیت شما

  • 0000000 گفت:

   پس بردارن کنکور را و خیال همه را راحت کنن