معاون آموزشی وزارت علوم خبر از پذیرش یک نفر از هر 18 داوطلب آزمون دکترا داد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

نادری‌منش در مورد اقدام وزارت علوم برای مدیریت و  هدایت متقاضیان تحصیلات تکمیلی اظهار داشت: برای این کار آزمون نیمه متمرکز را شکل دادیم و باتوجه به آنکه 130 هزار نفر سال گذشته ثبت نام کرده بودند فکر نمی‌کردیم که امسال 180 هزار نفر شرکت کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات، پژوهش و فناوری در مورد پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: در نهایت 10 هزار نفر از این دانشجویان در دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند و این نشان می‌دهد که از هر 18 نفر یک نفر وارد دانشگاه می‌شود که با توجه به عدم پذیرش 17 نفر دیگر می‌توانند مشکلاتی را به وزارت علوم وارد کنند، زیرا این 17 نفر نمی‌مانند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسین نادری‌منش معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین گردهمایی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی به جایگاه وزارت علوم در شرایط کنونی اشاره کرد و اظهار داشت: وزارت علوم به عنوان بخشی از قوه اجرایی، سیاست‌های کلان ابلاغی از سوی دولت،‌ مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی را به اجرا تبدیل می‌کند، و البته وزارت علوم راس همه فعالیت‌های خود را فرمایشات مقام معظم رهبری می‌داند.

وی افزود: بنابراین از نظر جایگاه وزارت علوم از یک طرف در بخش تصمیم ‌سازی قرار دارد و از طرف دیگر باید مطالبات نهادهای مطرح شده را اجرا کند و در قبال آن پاسخگو باشد.

نادری‌منش در مورد چالش‌های ساختاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعدد مراجعی که خواسته‌هایی را به وزارت علوم ابلاغ می‌کنند باعث می‌شود تا حجم کارهای در دستور کار این دستگاه زیاد شود، به عنوان مثال شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای نقشه جامع علمی این کشور را ابلاغ می‌کند، شورای فرهنگ و تمدن، شورای اسلامی شدن دانشگا‌ه‌ها، شوراهای اقماری مختلف،‌ مجلس و دولت خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند.

وی به برنامه پنجم توسعه که از سوی مجلس ابلاغ شده است، اشاره کرد و گفت: مجلس در سال 90 احکام جدی در فصل دوم اعمال کرد و از وزارت علوم خواسته است تا ظرف یک سال آنهارا اجرا کند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات، پژوهش و فناوری در مورد به بحث پذیرش دانشجویان در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی که برای وزارت علوم به وجود می‌آید، تحصیل دانشجویان در خارج از کشور است. به عنوان مثال یک سال و نیم گذشته 1500 دانشجوی دکترا فقط در تاجیکستان تحصیل می‌کردند.

نادری‌منش در تشریح علت این مشکل اظهار داشت: تحصیل در این دانشگاه‌ها نمی‌تواند به اندازه دانشگاه تهران کارایی داشته باشد ولی دانشجویان که عموما رشته علوم انسانی هستند، پس از تحصیل درنهایت وارد کشور می‌شوند که مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

وی به 15 هزار دانشجو در مالزی اشاره کرد و گفت: پس از بررسی‌های انجام شده برخی از دانشگاه‌ها را غیرمعتبر اعلام کردیم تا تعدادی از این دانشجویان به ایران بازگردند ولی از طرف دیگر امسال یک میلیون متقاضی برای تحصیلات تکمیلی داشتیم.

وی در مورد اشکالات ساختاری در وزارت علوم تشریح کرد: بنابر توضیحات ارائه شده مشخص می‌شود وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری با مشکل ساختاری مواجه است که از یک طرف به مراکز تصمیم‌گیری و از طرف دیگر به فشارهای از سوی دانشجویان معطوف می‌شود.

نادری‌منش در مورد چالشی دیگر در وزارت علوم گفت: در کنار این چالش‌ها وزارتخانه دستخوش تغییرات ساختاری در سال‌های گذشته قرار گرفته است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات، پژوهش و فناوری در تشریح این موضوع گفت:‌ در سال 63 تا 78 سیاست شورای گسترش آموزش عالی بر مبنای گسترش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، در بین سال‌های 76 و 77 بحث واگذاری اختیارات که باید برای تصمیم‌سازی مطرح شده بود و در سال‌های 79-78 به بعد نیز ابلاغیه‌ای مبنی بر تغییر سرفصل‌ها توسط دانشگا‌ه‌ها اعلام شد.

نادری‌منش به چالش سرفصل‌های تهیه شده از سوی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: سال گذشته که قرار بود آزمون متمرکز و نیمه متمرکز برگزار شود سازمان سنجش با مشکلات جدی روبرو شد زیرا یک موضوع با 5 عنوان در دانشگاه‌های مختلف وجودداشت، برای حل این مشکل مصوب کردیم که دانشگاه‌ها در صورتی که می‌خواهند سرفصلی را تصویب کنند باید حتما به تایید شورای عالی برنامه ریزی برسد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد پیشنهادهای وزارت علوم برای برون‌رفت از مشکلات تشریح کرد: نیاز به اصلاح‌ساختار به نوعی که مطالبات شورای عالی انقلاب فرهنگی،‌دولت و مجلس هماهنگ با یکدیگر باشد.

وی افزود: در طرح برنامه‌نویسی و تعیین سرفصل‌ها که در واقع وظایف اساتید دانشگاه است، باید اساتید دانشگاه‌ها با کمیته‌ها بیشتر ارتباط برقرار کنند و کمیته‌ها با بدنه و مدیریت هماهنگ عمل کنند.

اینستاگرام آزمون دکتری