قانون فروش خدمت سربازی را خیلی از ما به خاطر داریم و خیلی ها هم اسم آن را شنیده ایم. قانونی که با وجود عمر کوتاهش آوازه ای بلند دارد. فرصتی که مدتی بوجود آمد و آنهایی که قدر فرصت ها را می دانستند از آن استفاده کردند و لابد خاطره شیرینی هم از این فرصت طلبی دارند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

آزمون نیمه متمرکز دکتری هم گویا قرار است به قانون فروش خدمت سربازی بپیوندد. قبل از نیمه متمرکز شدن این آزمون اوضاع پذیرش دکتری طور دیگری بود. بچه های هر دانشگاه شانس اصلی ورود به دوره دکتری همان دانشگاه بودند و رقابت ها تقریبا داخلی بود. البته همیشه نوابغی هستند که در هر دانشگاهی جا دارند اما برای افراد معمولی شانس اصلی قبولی در دانشگاه خودشان بود و هر دانشگاه هم که دکتری نداشت!

سال 1390 نخستین آزمون دکتری برگزار شد. آزمونی که به قول آقایان فرایند سنجش و پذیرش از هم جدا بود. آزمون کتبی را سازمان سنجش برگزار می کرد و تمام نمره قبولی مربوط به مصاحبه بود. وضع از قبل خیلی بهتر شده بود. البته دروس آزمون، تخصصی نبود و این جای گله زیادی برای نخبگان گذاشت. اما هر چه بود بهتر از قبل بود.  دست دانشگاه ها هم باز بود و این اعتراض آنها را کمتر می کرد.

آزمون 91 و بعد هم 92 وضع باز هم بهتر شد. در سال 92 نصف نمره قبولی فرد در پذیرش نهایی را نمره آزمون کتبی تعیین می کرد و این  فرصت بزرگی برای بسیاری از داوطلبان فراهم نمود. دانشگاه ها هم البته بی کار ننشستند و با تعیین حد نصاب قبولی و دست کاری نمرات مصاحبه تلاش کردند گزینه های مورد نظر خود را بگیرند. ولی خوب یک نمره عالی در آزمون کتبی شانس زیادی به داوطلب می داد.

این طور که از خبرهای اخیر به گوش می رسد این فرصت رو به پایان است. دقیق تر بگوییم امسال آخرین فرصت است؛ آخرین فرصت طلایی. فرصتی که نصیب آنهایی شده که اتفاقات زندگی اجازه نداده است آنچه باید باشند بشوند. پس اگر دانشگاه های غیردولتی بوده اید و دوست دارید بدون هزینه تحصیل کنید. اگر مدرک کارشناسی ارشدتان را از دانشگاههای سراسری کوچکتر گرفته اید و برای دانشگاه های بزرگ برنامه دارید و حتی اگر دانشجوی دانشگاهی بزرگ هستید که دکتری رشته شما را ندارد، قدر امسال را بدایند. سال بعد قطعا شرایط سخت تری خواهید داشت.

یادتان باشد هنوز فرصت زیادی برای اثبات خود دارید. 140 روز دیگر تا آزمون دکتری 93 باقی مانده است وفرصت کافی برای استفاده از این فرصت هست. این موضوع برای آنهایی که قصد تغییر رشته دارند هم صادق است. آنها هم باید همین امسال سروسامان بگیرند وگرنه راه دشواری پیش رو خواهند داشت.

زود باشید. همت کنید. نمی خواهیم در این مطلب در مورد درست یا نادرست بودن این تصمیم صحبت کنیم. فقط می خواهیم بگوییم شما باید احساس کسی را داشته باشید که گردباد بزرگی تعقیب ش می کند. گردبادی که می تواند همه چیز را زیرورو کند. به نظر شما چنین فردی لحظه ای سستی می کند ؟ پس دقیق باشید و سریع تا پیروزی سرانجام تان باشد. با آرزوی موفقیت شما.

امتیاز دهید

اینستاگرام آزمون دکتری