سلام دوستان خوبم, خوبید؟ درسها چطور پیش میرود؟ عزم خود را برای رسیدن به هدف جزم کرده اید؟ وقتی پست های شما را طی این هفته می خواندم به نظرم آمد که خیلی از شما عزم خود را جزم کرده اید و با سخنان زیبای خود نیز سعی در ترغیب دیگر دوستان داشتید. به عنوان مثال یکی از دوستان سخن زیبایی را از دکتر حسابی گذاشته بود، فکر کنم نقل مجدد آن خالی از لطف نباشد:

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

“یک انسان که به هدفش ایمان دارد از نود و نه نفر که برای رسیدن به هدفشان سخت تلاش می کنند موفق تر است.”

بیاید ما هم به توصیه این انسان بزرگ که با وجود شرایط سخت زندگی به بزرگترین موفقیت ها رسیده است عمل کنیم و به هدفمان ایمان داشته باشیم زیرا این مساله اولین گام در رسیدن به موفقیت است. گام دوم بحث این هفته ما خواهد بود و آن “تلاش” است. وقتی این دو گام با هم همراه شود معجزه را خواهید دید به شرط آنکه با تمامی توان خود تلاش کنید.

اما آیا توان هر کدام از ما یکسان است؟ آیا هر کدام از ما با توان و تلاش مساوی به یک میزان موفقیت می رسیم؟ آیا محدودیت های محیطی و شرایط زندگی خاص می تواند جلوی رسیدن ما به موفقیت را بگیرد؟ اگر کمی به تجارب زندگی خود و اطرافیانتان نگاه کنید به جواب این سوالات خواهید رسید. شاید نیاز نباشد راه دور بروید و در همین سایت هم جواب سوال خود را بگیرید فقط کافی است یک بار دیگر مصاحبه دوستانی که در آزمون سال قبل موفق شده اند را بخوانید تا متوجه شوید اکثر آنها نیز شرایطی مشابه الان شما داشته اند دغدغه هایی همچون ازدواج، خانواده، فرزند، کار، مشکلات مالی، درس های ترم آخر، پایان نامه و غیره. پس چگونه به موفقیت رسیده اند؟ آیا دیگر جنبه های زندگی خود را تعطیل کرده اند و لزوما به مدت یک سال روزی 8 تا 10 ساعت درس خوانده اند؟!

من با قطعیت به شما می گویم چنین تفکراتی غلط و غیر منطقی است زیرا کمتر کسی وجود دارد که در شرایط سنی بالای 24 سال بجز درس دغدغه دیگری نداشته باشد البته شاید هم باشند کسانی از این دست اما این موارد درصد کمی از داوطلبین کلیه رشته ها را تشکیل می دهند. پس می توانیم استثناها را کنار بگذاریم و به اکثریت رقبای خود بیاندیشیم که هر کدام مانند قبولی های سال قبل به نحوی موانعی بر سر راه تلاش خود دارند. شما نیز مانند دیگران شاید نتوانید از 100 درصد توان خود استفاده کنید اما می توانید از همان میزان توانی که در حال حاضر با توجه به شرایط زندگی خود دارید 100 درصد استفاده کنید. این رمز موفقیت و مساله ای است که انسان های موفق را از غیر موفق جدا می کند نه نداشتن دغدغه های دیگر در زندگی.

بیاید این هفته به توان خودمان در شرایط موجود بیاندیشیم و همچنین راههایی که ممکن است توان ما برای تلاش را بالا ببرد، جستجو کنیم. ببینیم آیا میتوانیم برای چند ماه از منابع کمکی همچون پدر و مادر، همسر، همکار و یا غیره کمک بگیریم؟ یا اینکه امکان کم کردن کارها وجود دارد؟ آیا می توان برخی از کارها را به پس از کنکور موکول کرد؟ به تمامی راههای ممکن بیاندیشید. ما هم در کنار شما هستیم و تا حد توانمان شما را در این راه یاری خواهیم نمود.

امتیاز دهید

اینستاگرام آزمون دکتری