سلام دوستان خوبم، امیدوارم همگی خوب باشید و در حال تلاش. هفته گذشته در مورد مدیریت زمان صحبت کردیم و قرار شد عوامل مزاحم در مطالعه خود را اینجا مطرح کنید تا با کمک یکدیگر آن ها را بر طرف نماییم. چند نفر از دوستان عدم تمرکز را به عنوان عامل مزاحم در مطالعه خود عنوان کردند. با توجه به اینکه این مساله ممکن است یکی از عوامل مزاحم در مطالعه هریک از شما باشد بحث این هفته را به آن اختصاص می دهیم.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای افزایش تمرکز در گام اول باید هدفتان دائم جلوی چشمانتان باشد حتی آن را روی کاغذهایی نوشته و در همه جای اتاق مطالعه خود نصب کنید. به صورتی که هیچ زمانی از جلوی چشمان شما دور نشود . در گام دوم این شعار را همیشه در ذهن داشته باشید که؛ «با شرایطی که دارم بیشترین تلاش خود را خواهم کرد.» نه اینکه فکر کنید «باید همه چیز کامل باشد.» دوستان خوبم به خاطر داشته باشید برای من و دیگر دوستانی که سال گذشته در جایگاه الان شما بودیم نیز هیچ چیز کامل نبود. در گام سوم محل ثابتی را برای مطالعه خود انتخاب نمایید که حتی الامکان ساکت باشد. مزیت مطالعه در مکان ثابت برای شما این خواهد بود که دیگر با جلب توجه شما به محیط موجب از دست رفتن تمرکز حواستان نمی شود. حتی اگر بتوانید زمان های ثابتی را در برنامه خود به مطالعه اختصاص دهید به مرور ذهن شما در آن ساعات برای مطالعه آماده تر خواهد بود.

می دانم با رعایت تمام این مسایل باز هم مشغله های ذهنی زیادی هستند که ممکن است منجر به عدم تمر کز شما بشوند برای همین در گام آخر تکنیکی را برای کنترل این فکر ها به شما معرفی می کنم.

گام آخر هنگام درس خواندن کاغذ و خودکاری کنار دستتان بگذارید و فکرهایی را که به ذهنتان می رسد و مزاحم درس خواندتان می شود یادداشت کنید فراموش نکنید در اینجا سانسور ممنوع است و باید تمامی فکرها را یادداشت کنید چه خوب چه بد چه درست چه نادرست. پس از آنکه دیگر چیزی در ذهنتان باقی نماند یک دور از روی نوشته های خود بخوانید، خواهید دید افکار نوشته شده شما در دو دسته جای می گیرند  یک دسته نگرانی ها و مشغله هایی که کاری برای آنها از دست شما بر نمی آید حتی ممکن است منطقی نیز نباشد. صرفا همان نوشتن می تواند به شما در کنترل این افکار کمک کند زیرا با نوشتن آنها حداقل به طور موقت هم که شده ذهن شما از این افکار خالی می شود و می توانید به درس خواندن خود ادامه دهید. اما دسته دوم را افکاری تشکیل می دهند که مربوط به مسئولیت ها و کارهای روزانه زندگی شماست. مسایلی که باید انجام شود اما برای انجام آنها در برنامه خود زمانی را در نظر نگرفته اید. آنها را در یک برگه دیگر یادداشت نمایید و به زمان مناسب برای انجام آنها بیاندیشید و آن را جلوی کار مورد نظر بنویسید. مثلا فلان کار را می توان یک ماه دیگر انجام داد آن یکی را همین امروز و … بدین ترتیب ذهن خود را از نگرانی در مورد فراموشی دیگر کارها و مسئولیت ها خالی کنید.

نگران از دست رفتن زمان خود نباشید شاید این روش در روزهای اول زمان زیادی را از شما بگیرد اما در ادامه خواهید دید که با انجام این کار بخش عمده ای از مسایلی که مزاحم مطالعه شما می شود از بین خواهد رفت و پس از آن در صورت نیاز زمان خیلی کوتاهی از شما خواهد گرفت.

دوستان خوبم فراموش نکنید مثل همیشه ما اینجا منتظر شنیدن تجارب شما هستیم و آماده ایم تا در صورت بروز هر مشکل در مسیر کنکور شما را یاری نماییم. پس با ما همراه باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام آزمون دکتری