سلام دوستان خوبم، خوب و خوش و سلامت به درس ها می رسید؟ امیدوارم که همین گونه باشد و به خوبی پیش بروید. هفته گذشته چند نفر از دوستان خواسته بودند که در مورد تکنیک های یادگیری و یادآوری مطالب صحبت کنیم طبق قولی که به آنها داده بودم پست این هفته را به این مساله اختصاص خواهیم داد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

اساسی‌ترین عامل یادگیری و یادآوری مطالب خوانده شده، “مرور هدفمند” و سازمان‌دهی شده است. درست است که با خواندن دقیق و یادگیری اصولی و درک عمیق، 90 درصد از راه مطالعه را می‌پیماییم؛ اما باید حواسمان باشد اگر 10 درصد باقی مانده مسیر تا مقصد نهایی را ادامه ندهیم، عملاً به هدف نرسیده‌ایم و کل تلاش انجام شده، بیهوده و ابتر می‌شود. به بیان ساده، بیشتر آنچه را که در زمان مطالعه به دست آورده‌ایم، به راحتی بر باد می‌رود. برای جلوگیری از این مساله در زمان مطالعه نکات مهم را علامت گذاری نمایید و در صورت امکان فیش هایی از خلاصه مطالب مطالعه شده تهیه نمایید و سپس طی یک برنامه زمان بندی شده مناسب که هفته ها ی گذشته به آن اشاره نمودیم، تا زمان کنکور مطالب را چندین بار دوره نمایید. فراموش نکنید که یک منبع مناسب دیگر به منظور مرور مطالب مطالعه شده تست های سال های گذشته ارشد و دکتری است که باید از این منبع نیز علاوه بر خلاصه های تهیه شده خودتان استفاده نمایید. از کتاب های خلاصه مباحث یا جزوه های مناسب نیز می توان استفاده نمود.

علاوه بر مرور که تکنیکی کلیدی است و به هیچ عنوان قابل جایگزینی نمی باشد از تکنیک های دیگری نیز  می توان برای یادگیری و یادسپاری مطالب استفاده نمود. یکی از این تکنیک ها “سنجاق کردن” است. در این تکنیک مطالب جدید را به یادگیری های قبلی خود سنجاق می کنیم. بدین ترتیب مطالب جدید به راحتی وارد حافظه بلند مدت می شود. علاوه بر این هر چه در زمان مطالعه انگیزه قوی تری برای یادگیری داشته باشید، مطالب را بهتر یاد خواهید گرفت. پس “ایجاد انگیزه” نیز یکی از تکنیک هایی است که می تواند کمک کننده باشد. همچنین می توان برای یادگیری و یادسپاری مطالب از “قدرت تخیل” استفاده نمود. بدین ترتیب که در مورد مطلبی که قرار است به یادسپرده شود تخیل کنید و در مورد آن داستان یا تصویر ذهنی جالبی در ذهن خود بسازید. این داستان هرچه عجیب تر و جالب تر باشد مطلب بهتر در حافظه شما خواهد ماند. “طبقه بندی یا نظامدار کردن مطلب” نیز  تکنیک دیگری است که می تواند به شما کمک کند.  زیرا اگر بتوانید مطالب را در یک طبقه بندی به صورت نظامدار در بیاورید این مطالب راحت تر وارد حافظه بلند مدت شما خواهد شد.

دوستان خوبم در آخر مثل همیشه یادآوری می کنم که فراموش نکنید ما اینجا منتظر شنیدن تجارب شما هستیم و آماده ایم تا در صورت بروز هر مشکل در مسیر کنکور شما را یاری نماییم. پس با ما همراه باشید.

با بهترین آرزوها

مشاور

اینستاگرام آزمون دکتری