رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام سطح سؤالات آزمون دکترای 93، نحوه پذیرش دانشجو در این مقطع را اعلام کرد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس در رابطه با آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه‌متمرکز سال 1393گفت: این آزمون برای پذیرش دانشجو در 8 گروه آموزشی و 267 کد رشته امتحانی برگزار می‌شود.

خدایی ادامه داد: این آزمون شامل 53 کد رشته امتحانی در گروه علوم انسانی، 45 کد رشته امتحانی در گروه علوم پایه، 66 کد رشته امتحانی در گروه فنی و مهندسی، 49 کد رشته امتحانی در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 6 کد رشته امتحانی در گروه هنر، 20 کد رشته امتحانی در گروه دامپزشکی، 11 کد رشته امتحانی در گروه زبان و 17 کد رشته امتحانی در گروه آموزشی پزشکی (منحصرا برای دانشگاه تربیت مدرس) است.

وی افزود: ثبت‌نام از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال 1393 از روز سه‌شنبه 5 آذر 92 از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز و با مهلت تمدید شده در روز پنج‌شنبه 14آذر 92 پایان یافته‌است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: در این آزمون تعداد 240 هزار و 361 نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد 102 هزار و 234 نفر زن و 138 هزار و 127 نفر مرد هستند و به عبارت دیگر 53/42 درصد داوطلبان زن و 47/57 درصد آنان مرد هستند.

وی ادامه داد: این آمار نسبت به آمار داوطلبان آزمون دوره‌های دکتری نیمه‌متمرکز سال 1392، تعداد22هزار495 نفر بیشتر شده‌است.

خدایی اضافه کرد: در آزمون ورودی دوره‌های دکتری نیمه‌متمرکز سال 1393 داوطلبان باید به سوالات تمام دروس شامل مجموعه دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی پاسخ دهند.

وی خاطر نشان کرد: سطح سوالات امتحانات اختصاصی هر یک از کد رشته‌های امتحانی، در حد دانش و تجربیات فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر رشته، مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است.

* ضرایب دروس در آزمون دکترا

خدایی تصریح کرد: ضرائب دروس در هر یک از کد رشته‌های امتحانی به این شرح است که مجموعه دروس اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی ضریب 4، استعداد تحصیلی ضریب یک و زبان خارجی نیز ضریب یک دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این آزمون به هر داوطلب 2 دفترچه آزمون شامل دفترچه شماره یک یا دفترچه مجموعه دروس اختصاصی و دفترچه شماره 2 یا دفترچه دروس عمومی شامل دروس استعداد تحصیلی و زبان خارجی و یک پاسخ‌نامه به منظور درج پاسخ سوالات اختصاصی و دروس عمومی داده می‌شود.

خدایی در ادامه افزود: آزمون تمام دروس امتحانی شامل مجموعه دروس تخصصی و استعداد تحصیلی و زبان خارجی به صورت تستی و چهار گزینه‌ای خواهد بود.

وی اضافه کرد: در تست‌های چهار گزینه‌ای برای هر پاسخ صحیح 3 نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، به منظور خنثی کردن پاسخ‌های حدسی یا تصادفی یک نمره منفی منظور خواهد شد.

خدایی به داوطلبانی که پاسخ سوالی را اصلا نمی‌دانند توصیه کرد که به آن سوال جواب ندهند، زیرا به سوال‌های بدون جواب نمره منفی یا مثبت تعلق نمی‌گیرد و اگر به سوالی بیش از یک پاسخ داده شود، همه پاسخ‌های داده شده به آن سوال غلط محسوب خواهد شد و به آن یک نمره منفی تعلق خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور به منظور دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوط و همچنین نحوه برگزاری آزمون از روز دوشنبه 5 اسفند بر روی سایت سازمان قرار داده می‌شود.

* توزیع کارت آزمون از 13 اسفند

خدایی ادامه داد: کارت ورود به جلسه آزمون و راهنمای مربوط از روز سه‌شنبه 13 اسفند 92 بر روی سایت سازمان قرار داده می‌گیرد و داوطلبان می‌توانند از روز سه‌شنبه 13 اسفند 92 تا ساعت 24 پنج‌شنبه 15 اسفند 92 با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به دریافت پرینت کارت ورود به جلسه آزمون و برگ راهنمای مربوط اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال 1393 طی یک جلسه در صبح روز جمعه 16 اسفند در 53 شهرستان و در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار خواهد شد.

خدایی یادآور شد: در این آزمون داوطلبان هر یک از رشته‌های امتحانی گروه‌های آموزشی علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر، علوم پزشکی، دامپزشکی و گروه آموزشی زبان به سوالات دروس تخصصی گروه آموزشی انتخابی در مدت 120 دقیقه و هر یک از داوطلبان رشته‌های گروه‌های آموزشی علوم پایه و فنی و مهندسی به سوالات دروس تخصصی گروه آموزشی امتحانی مربوط در مدت 150 دقیقه پاسخ خواهند داد.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر آن تمام داوطلبان هر یک از 267 کد رشته امتحانی به 30 سوال استعداد تحصیلی در مدت 60 دقیقه و 30 سوال زبان خارجی انتخابی در مدت 30 دقیقه پاسخ می‌دهند.

* اعلام نتایج اولیه دهه سوم فروردین

وی ادامه داد: نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و در دهه سوم فروردین‌ماه 1393 از طریق سایت سازمان منتشر می‌شود.

خدایی تصریح کرد: انتخاب رشته اینترنتی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته منحصرا از طریق سایت اینترنتی سازمان در نیمه اول اردیبهشت‌ماه 1393 انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: گزینش علمی مرحله اول معرفی برای بررسی سوابق علمی و پژوهشی و همچنین مصاحبه با توجه به ظرفیت پذیرش دانشجو در هر یک از کد رشته محل‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو، براساس نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل‌های تراز شده دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، انجام خواهد شد.

خدایی ادامه داد: فهرست اسامی معرفی‌شدگان چندبرابر ظرفیت کد رشته محل‌های تحصیلی مربوط برای بررسی سوابق علمی و پژوهشی و مصاحبه توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ذیربط در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه 1393 از طریق سایت سازمان منتشر می‌شود.

* اعلام اسامی نهایی نیمه اول شهریور

وی خاطر نشان کرد: فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال 1393 در نیمه اول شهریورماه 1393 بر روی سایت سازمان قرار داده می‌شود.

اینستاگرام آزمون دکتری