سلام دوستان خوبم حال شما چطور است؟ مثل همیشه امیدوارم خوب و خوش و همدل به مسیرتان ادامه دهید. قبل از اینکه به بحث این هفته برسیم، می خواهم از تمامی دوستانی که در ایجاد جوی صمیمی در بین دوستان نقش دارند، تشکری ویژه بکنم. دوستان خوبم سفر ما یک سفر طولانی است و دو هفته دیگر نیز تمام نمی شود. در این سفر طولانی هر از چند گاهی یکی از شما ممکن است، انرژی کم بیاورد یا دچار استرس شود، مطمین باشید برای تمامی شما اگر نه همیشه اما حداقل یک بار این شرایط پیش می آید پس شرایط یکدیگر را درک کنید و در گذر از شرایط سخت به دوستان خود کمک کنید. شاید نفر بعدی خود شما باشد. همدلی مهم ترین چیزی است که در این سفر به آن نیاز دارید. آن را فراموش نکنید.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

حال برسیم به بحث این هفته، نمی دانم تیتری که انتخاب کردم چه احساسی را در شما ایجاد نمود، اما قصد من زدن تلنگری طنزآلود به شما بود. زیرا می دانم بسیاری از شما طی هفته های گذشته و به توصیه من به سراغ تست ها رفته اید. اما نتیجه تست زنی برای شما رضایت بخش نبوده است و این مساله شما را شوک زده و ناامید کرده است. به یاد سال گذشته خودم می افتم و به همگی شما حق می دهم. زیرا بعد از چندین ماه درس خواندن توقع خیلی بیشتری از خودتان دارید. اما به راستی چه اتفاقی افتاده است؟ با خود می گویید، پس من در این چند ماه چه خوانده ام؟ آیا همه چیز را فراموش کرده ام؟ و فکرهای بیشمار دیگری که جز اضطراب چیزی در پی ندارد. اما آیا این فکرها منطقی است؟ یا اینکه داشته های شما پرواز کرده و رفته اند؟! نگران نباشید دلایل این مساله را در ادامه خواهم گفت.

اولین دلیل مربوط به این است که تا کنون فقط مطالب تئوری را خوانده اید و در عمل آنها را به کار نبرده اید. کاربرد دانسته ها یک مهارت است و با تمرین بهبود میابد. پس پا پس نکشید و به تست زنی ادامه دهید. تا زمان کنکور فرصت کافی برای کسب این مهارت دارید. دومین مساله عدم آشنایی با نکات مهم است. شاید تا قبل از این شما نکات دیگری را مهم می دانستید. اما زمانی که تست می زنید با نکات مهم از دید طراحان سوال نیز آشنا می شوید. اینکه بر برخی از نکات تسلط کافی ندارید دلیل بر بلد نبودن همه مباحث نیست. بجای نگرانی با نکته خوانی رفع اشکال کنید و به یاد داشته باشید شاید امسال طراحین سوال از مباحثی که شما بیشتر تسلط دارید، سوال دهند. سومین مساله در تست زنی این است که اگر یک سری از تست ها را نمی توانید جواب دهید، شاید قابل جواب نیستند، اگر بودند نفرات برتر کنکور سال های گذشته 100 درصد به انها پاسخ می دادند. زمانی که در تمامی رشته ها میانگین پاسخ به سوالات تخصصی 50 درصد است، یعنی نمی توان همه سوالات را جواب داد. پس این توقع که باید همه سوالات را جواب دهم کاملا غیر منطقی است. بجای وارد کردن اضطراب به خودتان از فرصت باقی مانده برای تسلط بر نکاتی که داوطلبین سال گذشته بلد نبودند استفاده کنید.

یک نکته دیگر که لازم می دانم به آن اشاره کنم در مورد دروس زبان و استعداد تحصیلی است. وضعیت اکثر دوستان در این دو مبحث زیاد رضایت بخش نیست. اگر درصد این دروس را نیز در بین قبولی های سال های گذشته بررسی کنید، خواهید دید که آنها نیز درصد بالایی نزده اند. بجای نگرانی در مورد این دروس در زمان باقی مانده تست های سال های گذشته استعداد تحصیلی را بخوانید تا با نوع سوالات آشنا شوید. در مورد زبان نیز علاوه بر خواندن تست های سال های گذشته لغت بخوانید. دوستان خوبم به جای نگران کردن خود از فرصت طلایی باقی مانده به بهترین نحو استفاده کنید. فراموش نکنید ما نیز اینجا هستیم و تا پایان این سفر شما را تنها نخواهیم گذاشت.

شاد و پیروز باشید

مشاور همراه

اینستاگرام آزمون دکتری