معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه سه‌شنبه 18 شهریور نتایج دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اعلام خواهد شد، گفت: یکی از علت‌های اجرایی تاخیر اعلام نتایج این است که با اجرای طرح تجمیع واحدها به طبع رشته محل‌های دانشگاه آزاد افزایش پیدا کرده و تعریف هر رشته محل جدید یک فرایند پیچیده و زمان‌بری را طلب می‌کند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

دکتر علوی‌فاضل در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به علل تاخیر اعلام نتایج کارشناسی ارشد و دکتری گفت: اعلام نتایج آزمون‌ها در سال‌های مختلف به فراخور شرایط در تاریخ‌های متفاوتی اعلام می‌شود. داوطلبان باید توجه داشته باشند که این مساله بسیار دقیق و حساس است و زمانی که حجم رشته محل‌ها افزایش پیدا می‌کند تخمین زمان با کمی تاخیر مواجه می‌شود.

علوی‌فاضل با تاکید بر اینکه این تاخیرها به هیچ وجه عمدی و با هدف خاصی نبوده است، گفت: نگاه‌مان این است که فرصت‌های بیشتری را برای دانشجویان ایجاد کنیم و همواره سعی شده امانتداری را به حد کمال برسانیم به ویژه امسال بر روی این مساله دقت بیشتری انجام شد و پیش از اعلام نتایج رسمی، هیچ‌کس در جریان نتیجه آزمون شخصی قرار نگرفته است.

وی افزود: برخی افراد که تمایل دارند زودتر نتیجه بگیرند، از آنجایی که مطلقا به هیچ‌کس اطلاعاتی داده نشده، مدام فشار می‌آورند که چرا نتایج اعلام نمی‌شود.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شرایط دانشجویان را درک می‌کنیم اما کار باید با دقت صورت بگیرد، اظهار کرد: یکی از علت‌های اجرایی تاخیر اعلام نتایج این است که با اجرای طرح تجمیع واحدها به طبع رشته محل‌های دانشگاه آزاد افزایش پیدا کرده و تعریف هر رشته محل جدید یک فرایند پیچیده و زمان‌بری را طلب می‌کند.

علوی‌فاضل با اشاره به اینکه حدود 500 رشته محل در کارشناسی ارشد به رشته محل‌های دانشگاه آزاد اضافه شده است، گفت: کدگذاری کردن این رشته‌ها و سنجش دانشجویان کار زمان‌بری است. این امکان فراهم شده که برای مهرماه ظرفیت این رشته‌ها افزایش پیدا کند، اگر این مساله صورت نمی‌گرفت، عده بسیار زیادی محروم می‌شدند. با دو الی سه روز تاخیر، تغییری در نتایج به وجود نمی‌آید، اما تعداد بیشتری می‌توانند در دانشگاه آزاد پذیرفته شوند.

وی با اشاره به گستردگی رشته محل‌های کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر کشور گفت: با افزایش رشته محل‌ها به سمت بومی‌گزینی حرکت کرده‌ایم و گسترش رشته‌ها را از حالت متمرکز به شکل گسترده انجام داده‌ایم.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به یکی دیگر از دلایل تاخیر اعلام نتایج اظهار کرد: از امسال امکان انتخاب رشته مجدد فراهم شده تا رشته محل‌های جدید نیز در لیست دانشجویان قرار گیرد؛ به طور مثال اگر یک رشته‌ای سه رشته محل داشته، اکنون به 10 رشته محل افزایش پیدا کرده و دانشجویان می‌توانند رشته محل‌های جدید را انتخاب کنند.

به گزارش ایسنا، همچنین علوی‌فاضل با اشاره به استعلام‌های انجام شده از مراجع ذیصلاح برای پذیرش اتباع بیگانه در دانشگاه گفت: این مساله یک امر کاملا عادی و طبیعی است و یکسری شرایط عمومی تعریف شده است. اگر کسی جزو اتباع بیگانه باشد، باید شناسایی شود و دانشگاه قدرت شناسایی آن را ندارد. آن افراد هم تابع ضوابط پذیرش دانشگاه‌های خودشان هستند. این کار مساله‌ای نیست که فقط در دانشگاه آزاد انجام گیرد بلکه در کل کشور و حتی در تمام دنیا نیز انجام می‌شود.

وی افزود: این مساله هیچ دغدغه‌ای برای داوطلبان ایجاد نمی‌کند و کاملا قانونی است و هیچ گونه سلب امتیازی از کسی صورت نمی‌گیرد و این استعلام‌ها به هیچ وجه در تاخیر اعلام نتایج نقشی نداشته است.

اینستاگرام آزمون دکتری