مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

اعلام نحوه پذیرش دانشجوی پولی توسط دانشگاه ها

بر اساس لایحه احکام و مقررات برنامه های توسعه، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی دولتی مجازند براساس قیمت تمام‌شده یا توافقی با بخش غیردولتی و در ظرفیت مازاد دانشجو بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهوری به تازگی لایحه ای تنظیم و برخی از احکام و مقررات برنامه های توسعه کشور را طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که در این لایحه مواد ۳، ۴، ۵ و ۶ به حوزه آموزش عالی اختصاص دارد.

این لایحه با توجه به ماهیت دایمی برخی از احکام مندرج در قوانین برنامه توسعه کشور که تکرار آن‌ها منجر به حجیم شدن قوانین مزبور شده، به منظور رفع این مشکل و در جهت احصای احکام دایمی برنامه‌های یادشده که بستر توسعه را فراهم می‌سازد، ارائه شده است.

هیات وزیران در جلسه ۲۶ مهرماه ۹۴ این لایحه را به قید یک فوریت تصویب و برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است.

در ماده ۳ این لایحه آمده است: دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فرهنگستان‏ هایی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و سایر مراجع قانونی ذی‌ربط هستند بدون الزام به رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی به ویژه قانون محاسبات عمومی کشور، قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون برگزاری مناقصات و اصلاحات و الحاقات بعدی آنها و فقط در چارچوب مصوبات و آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی، اداری، استخدامی و تشکیلاتی مصوب هیات امنا که حسب مورد به تایید وزیران علوم و بهداشت و در مورد فرهنگستان‏ ها به تایید رئیس جمهور می‌رسد، عمل می‌ کنند.

تبصره ۱- اعتبارات اختصاص‌یافته از منابع عمومی دولت به این مراکز و مؤسسات، کمک تلقی شده و بعد از پرداخت به هزینه قطعی منظور و براساس بودجه تفصیلی مصوب هیات امنا و با مسئولیت آنها قابل هزینه است.

تبصره ۲- هرگونه استخدام جدید و توسعه تشکیلاتی منوط به تایید وزیران ذی ربط علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است.

تبصره ۳- هیات امنا با رعایت ماده (۱۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) – مصوب ۱۳۹۳ – نمی تواند علاوه بر آنچه که از محل منابع عمومی برای دانشگاه ها و مراکز مزبور پادار می شود، تعهد جدیدی برای سال تصمیم گیری و سال های بعدی مصوب کند.

تبصره ۴- صندوق‌های رفاه دانشجویان مشمول مفاد این ماده و تبصره های آن می‌شوند.

تبصره ۵- هرگونه اصلاح ساختار و مقررات مالی، اداری، معاملاتی، استخدامی و تشکیلاتی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و همچنین فرهنگستان‌های تخصصی فقط مشمول مفاد این ماده و تبصره های آن است.

ماده ۴- به دولت اجازه داده می‌شود به منظور حمایت از دانشجویان دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی دولتی و غیردولتی که دارای مجوز از یکی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، تسهیلات اعتباری به صورت وام بلندمدت قرض‌الحسنه حسب مورد در اختیار صندوق رفاه دانشجویان و یا سایر نهادهای ذی‌ربط قرار دهد.

ماده ۵- دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی دولتی مجازند از ظرفیت مازاد بر سهمیه آموزش رایگان خود و یا ظرفیت‌های جدیدی که ایجاد می‌کنند، براساس قیمت تمام‌شده یا توافقی با بخش غیردولتی و با تایید هیئت امنا در مقاطع مختلف دانشجو بپذیرند و منابع مالی دریافتی را حسب مورد پس از واریز به حساب درآمد اختصاصی دریافت و هزینه کنند.

تبصره- نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف به پیشنهاد هیات امنای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و حسب مورد با تایید وزارتخانه‎های ذی‎ربط و با رعایت قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ۱۳۹۲- خواهد بود.

ادامه تبصره : در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر با استفاده از ظرفیت‌های جدید از طریق امتحانات ورودی مؤسسات یادشده با در نظر گرفتن توان علمی داوطلبان با رعایت ضوابط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.

ماده ۶- دانشگاه‌های کشور، حسب مورد به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تصویب شورای گسترش وزارتخانه‌های مربوط، می‌توانند نسبت به تاسیس شعب در مناطق آزاد داخل کشور و نیز در خارج کشور به صورت خودگردان و با دریافت شهریه از داوطلبان اقدام کنند.

تبصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد. ضوابط پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو موضوع ماده (۲) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ۱۳۹۲- و برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی با پیشنهاد دانشگاه ها و حسب مورد با تأیید یکی از وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت تعیین می‌شود.

تبصره ۲- دانشجویان ایرانی شعب مناطق آزاد داخل کشور، همانند سایر دانشجویان از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
سیما معانی
سیما معانی

سلام من فوق ليسانس روانشناسي هستم، ايا دكتراي بدون ازمون و پولی در پردیس ،،در همین رشته وجود دارد ، ومی تونم ادامه بدم،، ممنون از لطفتون

مريم
مريم

سلام من علاقمند به رشته روانشناسى هستم و ميخوام در مقطع دكترى ادامه تحصيل بدم رشته كارشناسى ارشد من مديريت بازرگانى است و ميدونم كه در دانشگاه سراسرى و آزاد امكان ادامه تحصيل با كارشناسى غيرمرتبط وجود نداره ميخوام خواهش كنم راهنماييم كنيد كه آيا در دانشگاههاى پرديس اين امكان وجود دارد؟؟ و نحوه پذيرش چگونه است؟ 

حسن
حسن

سلام هررشته رو میشود خواند ولی روانشناسی باید رشته مرتبط باشد در صورت اخذ مدرک نمیتوانید فعالیتی در این زمینه داشته باشید

سعید
سعید

سلام برای شرکت در دانشگاه های پردیس باید در ثبت نام کنکور سراری گزینه خاصی رو علامت زد؟

رز
رز

سلام دوستان
کسی اطلاع داره کلمه پردیس در مدرک دکتری ذکر میشه یا نه؟یا مرک دانشگاه تهران می دهند.

Mystify
Mystify

بله ذکر میشه در مدرک
من فارغ التحصیل همین دانشگاهها هستم و در مدرک ذکر شده

سجاد
سجاد

سلام دوستان عزیز.من میخوام واسه دانشگاه پردیس کیش ثبت نام کنم امانمیتونم.ایاکسی ازدوستان ثبت نام کرده.ممنونم میشم کمکم کنین.درمقطع دکتری

کامل
کامل

وقتی قرار باشه هزینه ای بدی ، بهتر است تو همین دانشگاه پردیس خرج بشه، تا خارج از کشور

علي
علي

با سلام- خانم ها و اقايون عزيز من دارم دكتري پرديس شهيد بهشتي ميخونم .كلا هم دانشگاه يك نفر را در گرايش من در پرديس برداشته دو نفرم روزانه هستند .تو يه كلاسيم. رتبه اونا 16و 12 بوده من 38…اينقدر سياه نمايي نكنيم.منم وام گرفتم و اذيت شدم.

توانا
توانا

سلام دوست عزیز.منم میخوام رشته ی پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی ثبت نام کنم شرایط به چه صورت هستش؟ممنون میشم راهنماییم کنی.فقط عجله دارم زودتر پاسخ بدی ممنونتر میشم.

صندلی نظری
صندلی نظری

خبر جالب و عجیبی بود.
ممنون از زحماتی ک متحمل میشوید

رضا
رضا

سلام دوستان همانطور كه در متن آيين نامه هم امده فقط پرديس دانشگاه تهران كه در كيش است بدون ازمون سراسري است و اين هم بخاطر كيفيت خوب دانشگاه تهران است اما بقيه پرديس ها كه در منطقه آزاد نيست نياز به ازمون سراسري است.

سارا
سارا

از کی عملی میشه؟

SINA
SINA

من گیچ گیچ شدم سر در نمیارم – چرا اینطوریه؟؟؟ جلسه وزارت علوم برا کاهش دانشجو – الان هم پپپپپپ برا من سوال های زیادی مطرحه؟؟؟

نیایش
نیایش

با سلام
ببخشید دکترای دانشگاه آزاد اعتباربالاتری داره یا این دکترای پولی (پردیس) ؟؟؟؟

مهسا
مهسا

سلام
مدرک هر دو دوره مورد تأیید وزرات علوم هستش. اما اگه اعتبار عرفی منظورتون هستش، باید بگم که سلیقه ای هستش بیشتر، اما در کل پردیس دانشگاه های برتر و دانشگاه برتر آزاد ترجیح داده میشن. قیاس کلی نمیشه کرد. مثلا پردیس دانشگاه تهران به دانشگاه ازاد واحد شهرستان کوچیک ترجیح داره و همین طور دانشگاه علوم تحقیقات به پردیس دانشگاه های شهرستان ها ترجیح داره.

مهسا
مهسا

به این تبصره دقت کیند «بصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد.»

مديريت آموزشي
مديريت آموزشي

سلام پرديس مدركش بين المللي ست

مهسا
مهسا

هیچ فرقی نداره دوست عزیز. همه مدارک مورد تایید وزارت علوم قابل ترجمه هستش.

nora
nora

خب یعنی همه پردیس ها بدون کنکور هست؟توی سایت سنجش زده که همه دوره ها با ید در امتحان سنجش شرکت کنند.
من برای تکمیل ظرفیت ذخیره پردیس هستم پس چرا سنجش اجازه ثبت نام من را باوجودیکه حدنصاب دانشگاه را اوردم . این خبر نقص دارد.

مهسا
مهسا

خیر، پذیرش در پردیس ها از طریق آزمون صورت میگیره و پردیس کیش استثنائا داره بدون آزمون جذب دانشجو میکنه.

طلا
طلا

الان اين يعني چي ؟ هر كي بخواد مي تونه صبت نام كنه بدون كنكور و با پول ؟ من پرديس كيش اسم نوشتم گفتن كنكور نداره .. همه واحدها اينطوري ميشه ؟ ميشه راهنمايي كنين دوستان مطلع تر …

مهسا
مهسا

سلام
بله همینطوره کنکور نداره، اما خیلی خیلی بعیده که واحدهای دیگه چنین روندی داشته باشن برای پذیرش دانشجو.

افشین
افشین

خانم طلا
سلام اینطور نیست این فقط برای مناطق آزاد است .در متن توافق نامه اشاره شده.
“تبصره ۱- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه‌ها در مناطق آزاد داخل کشور، خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد”

ستاره
ستاره

ثبت نام …..!!

ف
ف

شد مثل زمان های قدیم…. همون که اگه پول داری میتونی درس بخونی

مديريت دولتي- رفتار ستاره
مديريت دولتي- رفتار ستاره

من هيچي نفهميدم! لطفا يكي توضيح بده، از كجا ميشه فهميد چه رشته هايي داره و كدوم شهر و كي بر ميدارن؟

دانش
دانش

من واقعا متوجه نمی شم چرا دوستان در مقابل این کار وزارت علوم موضع مخالفت رو گرفتن مگه اگهر یه نفر بخواد برای ادامه تحصیل بره خارج پولی پرداخت نمی کنه ؟!! مگه جز اینکه هزینه هنگفتی پرداخت می کنه و کلی مشکلات رو بجون می خره که بره ادامه تحصیل بده؟!!خوب همون پول رو اینجا هزینه کنه چه اشکالی داره؟!! در ضمن اونایی که هی می گن رزومه عالی و.. ولی بخاطر دو تا تست 10-20 نفر رتبشون جابجا شده به این دوستان بگم اونی که رزومه به قول خودتون عالی داره یعنی توی رشته خودش حرفی برای گفتن… ادامه نظر»

مخالف
مخالف

بله دو تا تست استعداد تحصیلی که جابه جا زدم نشون دهنده سواد کم و رزومه آبکی من هست؟!؟ من تخصصی هام رو از روزانه های دانشگاهمون که الان همکلاسیم هستن بالاتر زدم و واقعا اونها در مقابل من حرفی برای گفتن ندارند.

مخالف
مخالف

البته با وجود درصدهامون که حتی تخصصی رو بالتر زده بودم سنجش پاسخگو نبود در مورد اختلاف رتبه 10 نفری ما که البته اول به نظرم چندان مهم نبود اما بعد که مشخص شد از رشته ما چه قدر کم روزانه می خوان فهمیدم مساله مهمی بوده.

مديريت آموزشي
مديريت آموزشي

دوست عزيز رزومه و تحقيق در مورد بخشي از رشته ي تحصيلي ست نه كل مطالب دروس مضاف بر اينكه تست هاي منطقي استعداد تحصيلي كه ضريب خطاء بالايي دارد و مجموعه دروس پر حجم رو طوطي وار خوندن و كار عملي و تئوري رو عملاً ندونستن خيلي خيلي بدتره

مخالف
مخالف

من رشته ام مهندسی هست و طوطی وار خوندن نداریم لطفا برای خودتون تز ندید. اصلا حق با شما.

رها
رها

عالیه ازاین بهترنمیشه….

nora
nora

دکترای پولی یا همان پردیس فقط پول مطرح نیست. من رتبه29 شدم چون پذیرش رشته بنده کم هست شهرستانها رشته من را ندارند برای پردیس مجاز شدم دانشگاهی که توانستم دعوت نامه بگیرم دوره شبانه برنداشت. مجبور شدم بزنم پردیس ، مصاحبه با روزانه ها دریک روز و همان اساتید بودند. امتحان کتبی هم با همان کنکور دکترا بود. فکر نکنید پولدارهایی هستیم که عشق دکتراییم. نه فقط و فقط بخاطر همان اعمال سلیقه ها میدانم که نمیشه روزانه را در چنین رشته ای اورد پس بین بدوبدتر من بد را انتخاب کردم حتی نفرات قبلی بنده هم همه دانشجوی… ادامه نظر»

مخالف
مخالف

بعد فرق اون کسی که با کنکور به خاطر دو تا تست نتونسته روزانه بره و با رزومه عالی شبانه قبول شده با کسی که همین جوری از راه رسیده و پول داده و میره دانشگاه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟ مگر اینکه شهریه شون بیشتر باشه یا شهریه ما شبانه ها رو کمتر کنند. این چه وضعیه واقعا!!!

مخالف
مخالف

چرا هیچ کس به شهریه شبانه ها اعتراض نمی کنه؟ واقعا تاسف باره کسی با رزومه عالی که همه استادا از خداشونه باهاش کار کنن به خاطر دو تا تست و این که 10 نفر رتبش عقب افتاده این همه هزینه کنه.

nora
nora

مخالف عزیز
دکترای پولی هم باید مثل بقیه کنکور بدهند و مصاحبه هم دارند مثل بقیه
از سال94 کنکورشون با وزارت علوم یکی شد نگران نباشید به این اسانی هم نیست

مديريت دولتي- رفتار ستاره
مديريت دولتي- رفتار ستاره

عزيزم شما مطمعن هستيد؟ پس چي نوشته بدون كنكور؟!!! كي امتحانش برگزار ميشه؟

رضا
رضا

وزارت علوم باید قاطع باشد به خصوص وزیر محترم علوم بحث من دانشگاه آزاد است مسولیت این دانشگاه از پارسال به یکباره ظرفیتها را چند برابر کردند. بدون توجه مسائل کلی کشور و ظرفیت بازارکار و بطور کلی عملا دکتری آزاد بدون کنکور شد آن هم با شرایط که
در نود درصد رشته شهرها یا استاد درست حسابی ندارند و یا بطور کلی مثلا استاد با مدرک دکتری در رشته بخصوصی ندارند ولی اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری در همان رشته کرده اند.
کلاسها در بیشتر موارد بیش از 7 نفر می باشند.

رضا
رضا

به طور مثال دانشگاه آزاد پارسال در رشته مدیریت مالی قصد داشت در 14 واحد دانشجوی دکتری مالی پذیرش کند خبر موثق دارم که در 10 واحد از این 14 واحد استاد با مدرک دکتری مالی ندارد چه برسد به استاد با رتبه استاد تمامی یا دانشیاری

مریم
مریم

سلام آقا رضا من به نظر شما و دوستان دیگه احترام میگذارم اما بهتره دیدگاهمون نسبت به کنکور عوض شه. به نظر من باید کنکور ها برداشته شه و هرکسی که علاقه داره بره ثبتنام و با عشق تو رشته دلخواهش تا جایی که دوست داره ادامه تحصیل بده ادامه تحصیل صرف شاغل شدن نیست،ونباید سدی برای آن گذاشته شه و همچنین وزارت علوم هم نباید مانع ظرفیت بالا بشه و دانشگاه ها متعهد به اماده سازی بازار کار برای مدرک دارها نیستند این خود ما هستیم که باید قبل از ادامه تحصیل به عاقبت اون فکر کنیم بنظر من… ادامه نظر»

معین
معین

قطعا این یک شروع هست که تو سطوح دیگه می نونه ادامه داشته یاشه…اگه شرایط دانشگاها به گونه ای باشه که به خروجی آن بشه اعتماد کرد من بانظر شما موافق هستم .

زکریا
زکریا

هر روز یه ایین نامه جدید
یه روز میگن پذیرش دانشجوی پولی رو محدود میکنیم
یه روز میگن زیاد میشه گرفت

ابراهیم حقوقی
ابراهیم حقوقی

این بهترین اقدامی است که دولت انجام داده و از خروج ارز توسط مشتاقان به علم جلوگیری می شود. البته امیدوارم :اولا: با ضوابط دانشجو جذب شود.ثانیا: مدارک آنان مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات باشد.ثالثا: شهریه دریافتی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی باشد .

الهام
الهام

سلام.
منم کاملا با شما موافقم پرستو خانم

پرستو
پرستو

این خیلی اقدام عاقلانه ای هست. امیدوارم روزی تمام دانشگاه ها در ایران خصوصی بوده و فقظ تحت نظارت وزارت علوم باشند.

nora
nora

سلام
دقیقا متوجه نشدم یعنی منظورشون این بوده که پذیرش دانشجودر پردیس های داخلی دست دانشگاهااست؟
خب اگه اینجوری باشه من راضی ام در دانشگاهی که ذخیره اول هستم وارد بشم حتی پردیس.
هرچی باشه دانشگاه مادر هست . انشا… این ایئن نامه از همین تکمیل ظرفیت امسال اعمال شود. منم دنبال همین بودم

مهرانا
مهرانا

یعنی چی آخه؟؟؟؟؟

مهرانا معترض به برگزاری آزمون توسط دانشگاه ها
مهرانا معترض به برگزاری آزمون توسط دانشگاه ها

!!!!!!!!!!!!!

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟