با وجود تصویب قانون سنجش و پذیرش در مجلس، رئیس سازمان سنجش ازعدم اعمال این قانون درآزمون دکتری سال جاری خبرداد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی‌اچ‌دی تست، طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی که ضرورت تدوین آن برای اولین بار در تابستان 1393 در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، پس از ماه‌ها کشمکش به تصویب رسید. بنا بر این طرح، وزن آزمون کتبی در پذیرش نهایی داوطلبان در آزمون دکتری، 50 درصد و وزن مصاحبه شامل مصاحبه شفاهی و بررسی سوابق داوطلبان نیز 50 درصد خواهد بود. اما طبق آن‌‌چه از جانب سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد، این طرح برای آزمون اسفند ماه 94 اجرا نخواهد شد.

این در حالی است که وزارت علوم در سال جاری با ابلاغ آیین‌نامه‌ای جدید برای پذیرش در مقطع دکتری، برای اولین بار پس از برگزاری آزمون دکتری به شیوه نیمه‌متمرکز، اعلام کرد که سهم مصاحبه در پذیرش نهایی داوطلبان آزمون دکتری 95 سراسری، 100 درصد خواهد بود. بنابراین داوطلبان دکتری 95، فرآیندی کاملاً متفاوت جهت پذیرش در دانشگاه‌ها را تجربه خواهند کرد، تجربه‌ای جدید که تکرار نیز نخواهد شد. این داوطلبان با توجه به تغییرات گسترده منابع آزمون و نیز تأثیر 100 درصدی مصاحبه، قادر به استفاده از تجربیات داوطلبان سال‌های گذشته نیستند و اگر امسال موفق به پذیرش نشوند، تجربه کسب‌شده توسط آنان در سال و یا سال‌های آینده نیز برایشان مفید نخواهد بود. عدم امکان تغییرات مطابق طرح سنجش و پذیرش در شرایطی اعلام شده است که آزمون دکتری از سال 1390 تا به حال، هر ساله با تغییراتی همراه بوده است، تغییراتی که گاهی بسیار عمده (در حد تغییرات کلی منابع آزمون) و گاهی نسبتاً جزئی (تغییرات وزن آزمون کتبی و مصاحبه) بوده است.

سؤالی که اکنون مطرح می‌شود این است که با وجود رخداد این تغییرات در گذشته و این امر که بسیاری از داوطلبان، تصویب طرح سنجش و پذیرش را مناسب می‌دانند، دلیل اجرا نشدن این  طرح برای آزمون دکتری 95 چیست؟ و چرا پس برگزاری آزمون کتبی مطابق سرفصل‌های اعلام شده (شامل دروس پایه، زبان عمومی و استعداد تحصیلی)، امکان در نظر گرفتن وزن 50 درصدی برای آن در پذیرش نهایی وجود ندارد؟

اگر دلیل این امر سرفصل‌های اعلام‌شده در آزمون کتبی است و این که اعمال وزن 50 درصدی برای آزمون کتبی دکتری 95 در پذیرش نهایی با توجه به طرح سؤالات از دروس پایه، ممکن است بی‌عدالتی و نارضایتی داوطلبان را در پی داشته باشد، به عنوان یک پیشنهاد شاید بتوان از طریق برگزاری نظرسنجی در زمان برگزاری آزمون کتبی در اسفند ماه، نظر خود داوطلبان را در این باره جویا شد.

اینستاگرام آزمون دکتری