//اعلام شرایط تحصیل در دوره دکتری نیمه‌حضوری خارج از کشور

مدرسان شریف

اعلام شرایط تحصیل در دوره دکتری نیمه‌حضوری خارج از کشور

مدير کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان گفت: تحصیلات نیمه‌حضوری صرفاً در مقطع دکتری و با رعایت ضوابط مجاز است.

محمد مهدوی مزده در گفتگو با مهر با بیان این که تحصیلات غیرحضوری در هیچ مقطعی در دانشگاه های خارج مجاز نیست، شرایط ارزشیابی مدارک نیمه حضوری را تشریح کرد.

مدير کل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان در خصوص این که آیا تغییری در روند ارزیابی مدارک حضوری، نیمه حضوری و غیرحضوری دانش‌آموختگان خارج از کشور ایجاد شده است، گفت: طبق آیین نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی مصوب سال ۱۳۸۴ تحصیلات در دانشگاه های خارجی علاوه بر تحصیلات حضوری، به صورت نیمه حضوری و غیرحضوری نیز با توجه ضوابط خاصی مجاز تشخیص داده شد.

مدير کل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در عمل بازخوردی که از نتیجه این مقررات گرفته شد، چندان قابل دفاع نبود، به ویژه در برخی از کشورها مانند دانشگاه های حوزه آسیای میانه این امر منجر به پذیرش دانشجویان زیاد و بیشتر از ظرفیت و بار علمی آن دانشگاه ها شد.

ممنوعیت تحصیل غیرحضوری در دانشگاه های خارجی

وی یادآور شد: نتیجه این امر موجب شد که ابتدا در سال ۱۳۸۷ تحصیلات غیرحضوری در کشورهای آسیای میانه غیرمجاز اعلام شود و بعد در سال ۱۳۸۸ تحصیل در دوره‌های غیرحضوری در تمامی دانشگاه های خارجی ممنوع اعلام شد.

تحصیلات نیمه حضوری صرفاً در مقطع دکتری

وی تاکید کرد: با این وجود بر اساس همین ضوابط تحصیلات نیمه حضوری صرفا در مقطع دکتری (به جز یک دوره دو ساله بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ معادل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی که غیرمجاز اعلام شده است) با رعایت ضوابط خاص کماکان مجاز بوده است.

مهدوی افزود: مهمترین شرطی که باید علاوه بر سایر مقررات و ضوابط در تحصیلات نیمه حضوری مورد توجه قرار گیرد داشتن یک استاد راهنمای داخلی است. طبق این ضوابط دانشجو باید هنگام انتخاب استاد راهنمای دوره دکترای خود در کشور خارجی یک استاد راهنمای داخلی از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور را انتخاب کرده و این استاد راهنمای داخلی باید به طور رسمی از طرف معاون آموزشی دانشگاه محل خدمت استاد راهنمای داخلی به اداره کل دانش آموختگان معرفی شود.

تحصیلات نیمه حضوری فقط در دانشگاه های ممتاز و خوب

وی ادامه داد: موضوع تحصیلات نیمه حضوری برای صرفا مقطع دکتری در آیین نامه ارزشیابی مدارک تحصیلات خارجی مصوب سال ۱۳۹۲ به بعد نیز کماکان مجاز تشخیص داده می شود (اینجا و اینجا را ببینید)، اما در این آیین نامه علاوه بر ضرورت داشتن استاد راهنمای داخلی تاکید شده است که تحصیلات نیمه حضوری صرفاً در دانشگاه های ممتاز و خوب مجاز است.

وی خاطرنشان کرد: البته همان طور که گفته شد این شروط علاوه بر رعایت سایر مقررات است، بنابراین به طور مختصر این که تحصیلات غیرحضوری در هیچ مقطعی مجاز نیست و تحصیلات نیمه حضوری صرفاً در دانشگاه‌های مجاز و خوب و با داشتن استاد راهنمای داخلی و فقط در مقطع دکتری مجاز است.

اعلام شرایط تحصیل در دوره دکتری نیمه‌حضوری خارج از کشور
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۵-۴-۶ ۱۰:۱۳:۱۶ +۰۴:۳۰۱۰ خرداد, ۱۳۹۵|پذیرش دکتری خارج از کشور|۱ ديدگاه

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
زهرا
زهرا

نوشته تحصیلات نیمه حضوری در خارج از کشور . دانشگاه مجازی آزاد تحت نظارت دانشگاه تهران مرکز چرا فاقد مجوز شده میشه بگید این قانون ها چطوری یه شب درج میشه… انگیزه واسه ادامه تحصیل به صفر رسید