در این مطلب به ارائه پاسخ مهم‌ترین سؤالات و ابهامات داوطلبان تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، پاسخ برخی ابهامات موجود در تکمیل ظرفیت دکتری بهمن ۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر است:

 • آیا تکمیل ظرفیت برای همه رشته‌محل‌های دکتری دانشگاه آزاد اعلام شده است؟

– پیش از اقدام به انتخاب رشته، رشته‌محل‌های ارائه‌شده در تکمیل ظرفیت را از سایت مرکز آزمون بررسی کنید و سپس اقدام به خرید کارت اعتباری کنید. چرا که تکمیل ظرفیت برای همه رشته‌محل‌ها اعلام نشده و ملاک انتخاب رشته، فهرست رشته‌محل‌های ارائه‌شده است و پس از خرید کارت اعتباری امکان استرداد وجه نیست.

 • چگونه از این که رشته‌محل‌ مدنظرم دارای مجوز است اطمینان حاصل کنم؟

– برای اطمینان از مجوزدار بودن رشته‌محل‌های اعلام‌شده در تکمیل ظرفیت می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام به بررسی رشته‌محل‌ها نمایید:

فهرست رشته‌محل‌های دارای مجوز دکتری دانشگاه آزاد در سال ۹۵

فهرست رشته‌های دکتری دارای مجوز دانشگاه آزاد اسلامی

 • آیا شانس قبولی در اولویت‌های بالاتر در انتخاب رشته بیشتر است؟

– در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، بر اساس علاقه می‌توانید انتخاب رشته کنید. چرا که اولویت انتخاب رشته، تأثیری در شانس پذیرش ندارد. در حقیقت برای هر رشته‌محلی که نمره تراز لازم را کسب کرده باشید، پذیرفته خواهید شد، حتی اگر آن رشته‌محل آخرین انتخاب شما باشد.

 • چه کسانی مجاز به انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت هستند؟
 • آیا کسانی که فقط ثبت‌نام غیرحضوری انجام داده‌اند نیز امکان ثبت‌نام ندارند؟

– بنا بر اعلام دانشگاه آزاد اسلامی، تکمیل ظرفیت شامل پذیرفته‌شدگان آزمون دکتری ۹۵ که در واحد قبولی ثبت‌نام کرده‌اند و شاغل به تحصیل هستند، نمی‌شود. بنابراین:
۱- اگر در آزمون دکتری ۹۵ دانشگاه آزاد و نیز مصاحبه شرکت کرده و پذیرفته نشده‌اید، امکان انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت را دارید.
۲- اگر در آزمون دکتری ۹۵ دانشگاه آزاد و مصاحبه شرکت کرده و پذیرفته شده‌اید، در صورتی که در واحد دانشگاهی ثبت‌نام نکرده‌اید، امکان انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت را دارید.
۳- داوطلبانی که پذیرش نهایی شده‌ و در واحد قبولی ثبت نام کرده‌اند و بعد از آن انصراف داده‌اند و یا ثبت‌نام اولیه را انجام داده، اما مراجعه نکرده‌اند، امکان انتخاب رشته جهت تکمیل ظرفیت را در سایت ندارند. این داوطلبان می‌توانند به واحدی که شماره دانشجویی صادر نموده بروند و از آن بخواهند از سامانه احراز هویت آزمون داوطلب را از حالت ثبت‌نام به عدم حضور تبدیل کنند. یعنی تیک احراز هویت را در پرونده خود بردارند.

 • آیا کسانی که دعوت به مصاحبه نشده‌اند هم امکان ثبت‌نام در تکمیل ظرفیت را دارند؟

– همچنین تکمیل ظرفیت بهمن ۹۵ دکتری دانشگاه آزاد شامل داوطلبانی که در مرحله اول مردود شده و دعوت به مصاحبه نشده‌اند، نمی‌شود.

 • آیا داوطلبان دکتری بدون آزمون، پژوهش‌محور و آزمون دکتری واحدهای بین‌الملل دانشگاه آزاد هم مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت هستند؟

– داوطلبان شرکت‌کننده دوره‌های بدون آزمون، پژوهش‌محور و آزمون دکتری تخصصی بین‌الملل و برون‌مرزی شامل تکمیل ظرفیت نمی‌شوند.

 • آیا مجاز به انتخاب رشته دیگری به‌جز رشته امتحانی خود در تکمیل ظرفیت آزاد هستم؟

– کلیه داوطلبان حاضر در جلسه آزمون دکتری ۹۵، متناسب با رشته یا گرایشی که در جلسه مصاحبه حضور داشته و نمره مصاحبه دارند و در اعلام نتیجه شهریور پذیرفته نشده‌اند یا پذیرفته شده و ثبت‌نام نکرده‌اند، امکان شرکت در تکمیل ظرفیت را خواهند داشت. بنابراین امکان انتخاب رشته از بین سایر مجموعه‌های امتحانی وجود ندارد.

 • چگونه می‌توان اولویت‌های انتخاب رشته‌ را ویرایش کرد؟

– ویرایش رشته‌محل‌های انتخابی تا پایان مهلت ثبت‌نام امکان‌پذیر است.

 • آیا ممکن است رشته‌محل‌های جدید به تکمیل ظرفیت دکتری آزاد اضافه شود؟

– تا آخرین مهلت ثبت‌نام تکمیل ظرفیت دکتری آزاد بهمن ماه سال ۱۳۹۵، رشته‌محل‌های دانشگاهی را چک کنید. چرا که ممکن است به مرور رشته‌محل‌هایی به تکمیل ظرفیت اضافه شود.

 • آیا با قبولی در تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی از بین می‌رود؟

– قبولی در تکمیل ظرفیت موجب از بین رفتن قبولی شما در رشته‌محل‌های قبلی دانشگاه آزاد نمی‌شود و قبولی قبلی شما محفوظ است.

اینستاگرام آزمون دکتری