در تازه‌ترین گزارش هیأت عالی تجدید نظر دانشگاه‌ها، اعتراض به عدم پذیرش در مقطع دکتری پرارجاع‌ترین شکایات دانشجویان طی دو سال اخیر بوده است.

اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون دکتری سال تحصیلی ۹۷-۹۶ اعلام شد؛ آزمونی که در آن بیش از ۲۶۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند، ۲۱۲ هزار و ۹۴۱ داوطلب در جلسه آزمون حضور یافته‌اند، ۲۰۵ هزار و ۵۳۳ نفر کارنامه خود را مشاهده کرده‌اند و سرانجام حدود ۲۰۰ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. یعنی تقریبا تمام کسانی که ‌انگیزه ثبت‌نام در آزمون دکتری و توانایی اخذ کارنامه از سایت سازمان سنجش را داشته‌اند، مجاز به انتخاب رشته شده‌اند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

۷۵ هزار و ۱۴۸ داوطلب مجاز به انتخاب کدرشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه و همچنین سایر دوره‌های آموزش عالی شده‌ و همچنین ۱۲۴ هزار و ۱۵۵ داوطلب مجاز به انتخاب کدرشته‌های تحصیلی به جز دوره‌های روزانه شده‌اند. در کنکور سال جاری ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری در دوره‌های روزانه و سایر دوره‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی ۱۴ هزار و ۴۱۴ نفر تعیین شده است که این ظرفیت بدون احتساب ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی است. همین اعداد و ارقام خود بسیار جای تامل و بررسی دارد که در این مجال نمی‌گنجند، ولی توصیفی آماری از شرایط موجود داوطلبان کنکور دکتری سال جاری است.

در چهار سال گذشته بیشترین تغییرات و نوسانات در چگونگی برگزاری آزمون، زمان‌بندی، سرفصل‌ها، ظرفیت‌ها و هرآنچه به کنکور دکتری مربوط می‌شود، اتفاق افتاده است. به طوری که در سال ۹۵ منابع آزمون تغییرات عمده‌ای در بسیاری از رشته‌ها داشت و این تغییرات با دگرگونی روند آزمون در سال ۹۶، ادامه پیدا کرد. همچنین در سال ۹۳ و ۹۴ سهم نمره آزمون کتبی و مصاحبه ۳۰ به ۷۰ بود، سال ۹۵ این نسبت برای اغلب دانشگاه‌ها به‌صورت ۰ به ۱۰۰ تغییر کرد (برخی دانشگاه‌ها سهم کوچکی نیز برای آزمون کتبی در نظر گرفتند، عموماً بین ۱۰ تا ۳۰ درصد) و در نهایت در سال ۹۶ شاهد تأثیر ۵۰درصدی مصاحبه بودیم.

گفتنی است با وجودی تأثیر ۵۰درصدی مصاحبه دکتری ۹۶، باز هم برخی دانشگاه‌ها مثل دانشگاه تهران به صورت جداگانه آزمون کتبی برگزار کرده و نمره آن را بخشی از مصاحبه، محاسبه می‌کردند، که البته این روال در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران از گذشته نیز وجود داشته است. حال دانشجویی که از این هزارتوی آزمون عبور کند، شرکت در فرآیند مصاحبه خود قصه مفصلی دارد. برای سال جاری هر دانشجو هزینه قابل توجهی برای مصاحبه در دانشگاه‌های مختلف را پرداخت کرده است. این در حالی است که این هزینه عموماً در ازای ارائه خدمات خاصی نبوده است؛ منتظر شدن دانشجویان در ساعات طولانی در مکان‌هایی نامناسب، تداخل در زمان مصاحبه‌ها در دانشگاه‌های مختلف، انجام چند مصاحبه مختلف برای داوطلب در چند دانشگاه مختلف در یک روز و … مواردی هستند که برنامه‌ریزی چندان دقیقی را در این حوزه نشان نمی‌دهند.

در خصوص شرایط مصاحبه نیز همواره شکایاتی از سوی داوطلبان مطرح بوده که به نظر نمی‌رسد طی سال‌ها به آن رسیدگی شده باشد؛ از جمله عدم بررسی دقیق رزومه آموزشی و پژوهشی داوطلب، اهمیت دادن به اولویت انتخاب رشته داوطلب و نادیده گرفتن توانمندی‌ها در جلسه مصاحبه، مصاحبه‌های تک‌بعدی و سؤال در مورد موضوعات خاصی که لزوماً همه داوطلبان بر آنها احاطه ندارند و موارد مشابهی که سال‌هاست در جمع داوطلبان دکتری شاهد آن هستیم، اما همچنان راه‌حلی برای پیدا نشده است.

از دیگر اتفاقات جالب آزمون دکتری ۹۶ (که البته چند سالی است با همین روال صورت می‌گیرد)، امکان تغییر اولویت‌های انتخابی بعد از مصاحبه‌ها بود که به صورت اطلاعیه رسمی به دانشجویان اطلاع داده نشده بود و آنهایی که از طریق سیستم پاسخگویی سنجش پیگیری کرده بودند از این امتیاز مطلع و بهره‌مند شدند و قابل تامل این‎‌که این تغییر اولویت را هم ‌باید به صورت دستی و از طریق فکس به سازمان سنجش اطلاع می‌دادند.

این موارد همه نکاتی بودند که شاید بعضی جزئی یا کلی بودند، اما تجمع آنها برای یک داوطلب آزمون دکتری، می‌تواند مشکل‌زا باشد. مؤید این سخن اینکه: در تازه‌ترین گزارش هیأت عالی تجدید نظر دانشگاه‌ها، اعتراض به عدم پذیرش در مقطع دکتری پرارجاع‌ترین شکایات دانشجویان طی دو سال اخیر بوده است.

اما همه این سختی‌ها برای داوطلبان دکتری گذشته است. عده‌ای که قبول شده‌اند، این راه صعب را به شیرینی حصول نتیجه التیام بخشیده‌اند و آنهایی که قبول نشده‌اند، امیدوار به سال‌های آتی هستند.

اینستاگرام آزمون دکتری