مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

معطل ماندن آیین نامه حمایت از دانشجویان دکتری

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از طراحی راهکارهایی برای افزایش حمایت از دانشجویان دکتری خبر داد و گفت: در جلسه ای با وزیر علوم راهکارهای اجرایی شدن این آیین نامه بررسی می شود.

منصور کبگانیان در گفتگو با مهر درباره افزایش حمایت از دانشجویان دکتری گفت: حمایت از دانشجویان دکتری از دغدغه های جدی ما است. حتی زمانی که من در سمت معاونت پژوهشی وزارت علوم فعالیت می کردم، آیین نامه ای را با کمک دانشگاه ها تهیه کردیم که برای اینکه از تحکیم بیشتری برخوردار باشد،  این آیین نامه را با امضای وزیر علوم ابلاغ کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه وزیر بعدی این آیین نامه را تعطیل کرد و من به وی انتقاد کردم که وقتی این آیین نامه را تعطیل می کنید، ممکن است وزیر بعدی نیز همین کار را انجام دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: البته وزارتخانه های علوم و بهداشت این گلایه را دارند که منابع کافی برای حمایت از دانشجویان دکتری وجود ندارد، ولی ما می گوییم که این منابع وجود دارد به طوری که وزارت بهداشت تا اندازه ای این حمایت ها را انجام می دهد ولی وزارت علوم با توجه به جمعیت دانشجویی بیشتر هنوز نتوانسته در حد مطلوب حمایت های خود را از دانشجویان دکتری انجام دهد.

وی ادامه داد: سیاست های حمایت از دانشجویان دکتری بیش از ۴ سال است که مصوب و اعلام شده، وزارت بهداشت گزارشی از حمایت های خود ارائه داده که تا اندازه ای نگرانی ما کم شده اما در مورد وزارت علوم این نگرانی هنوز وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دانشجویان دکتری از ابتدای تحصیل نباید نگرانی برای تامین مالی داشته باشند، برهمین اساس سیاست هایی در این زمینه دیده شده و قرار است راهکارهایی در خصوص حمایت از دانشجویان دکتری با وزیر علوم طراحی شود تا آیین نامه ای که ابلاغ شده و تاکنون اجرایی نشده را پیش ببریم.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

طنز مساله اینجاست که نیازهای متعدد ما دانشجویان با آن ابعاد گسترده اش در ‘سند تحول آموزش عالی’ با این ابعاد کوچکش- در حد یک تقویم جیبی یا گوشی موبایل نمی گنجد
دانشجویان ارتباطات و گرافیک به خوبی می دانند که عدم تناسب ابعاد اثر با محتوی چه پیامی را القا می کند.
مسئولین محترم پیامتان را به خوبی دریافت کردیم…!

دانشجوی تحصیلات تکمیلی زنجان
دانشجوی تحصیلات تکمیلی زنجان

سلام دوستان
امروز ۱۸ دی هست متاسفانه صندوق رفاه وام ویژه ی دکتری پاییز رو نریخته متاسفانه وام ضروری دکتری رو هم به حالت تعلیق دروردن و ورودی های جدیدم مجبور کردن برن توسعه تعاون با وام بهره دار. لطفا اطلاع رسانی کنید ۴ ماهه علاف شدیم همه جا میگن عرض ۱۰ روز وامو ریختیم

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

چطور امکان پذیر و قابل پذیرش هست که دانشجویان یک دانشگاه با یک سیستم آموزشی و یک قانون و یک برنامه و یک هیأت علمی و یک مدرک و یک اعتبار،فقط پرداخت تسهیلات و کمک مالی به دانشجویان روزانه تعلق می گیرد و به دانشجویان نوبت دوم و پردیس همان دانشگاه که در سطح همان دانشجویان روزانه هستند،فقط تسهیلات ناچیز شهریه پرداخت می شود.حالا دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی و آزاد جای خود دارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!این عدالت نیست.به نظر من به همه دانشجویان دکتری متناسب با سطح دانشگاه باید به یک دید نگاه کرد.حالا تفاوت را بذارند برای نوع دانشگاه نه… ادامه نظر»

سامان
سامان

دوست عزیز بین دانشجوی روزانه و شبانه تفاوت سطح علمی زیادی است.

آرمین
آرمین

خدا میدونه من که دانشجوی ترم اول دکتری هستم خیلی نگران درآمد هستم چون متاهلم و وضعیت کار هم که خرابه از نظر روحی تحت فشارم. از طرفی استاد میگه شما تعهد دادی تمام وقت در اختیار دانشگاه باشی انگار که ما فقط دغدغه مون درس خوندن و کار پژوهشی است.

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

۱٫ وحدت رویه در زمان تغییر وزرا و دولت ها.
۲٫ حل اختلاف میان رأی و رویه دانشگاه ها، وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش، و … یک بار برای همیشه.
۳٫ کاهش ظرفیت پذیرش دکتری راهکار افزایش حمایت از دانشجویان نیست. مصوبه ابلاغ شده ۴ سال پیش با جمعیت دانشجویی کمتر که هنوز اجرائی نشده، نشان گر این است که جمعیت شاخصه موثر در این مساله نیست.
۴٫ نادیده نگرفتن دانشجویان شهریه پرداز در راهکارهای حمایتی، حضور نمایندگانی از این گروه اکثریت جمعیتی در مجامع و مراکز تصمیم گیرنده و تاثیرگذار.

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

طبق آمار سال تحصیلی جاری، به نقل از دکتر شریعتی نیاسر، معاون وزیر علوم: از ٢۵٠٠ مرکز آموزش عالی در کشور، ١٢٠ مرکز دولتی با تحصیلات رایگان هستند، یعنی ۴.٨٪‏
مابقی یعنی ٢٣٨٠ مرکز، یا ٩۵/٢٪‏ مراکز شهریه دار با عناوین مختلف نوبت دوم، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی، مجازی، پیام نور، دانشگاه آزاد، و … هستند.
چگونه سیستم حمایتی برای جمعیتی کمتر از ۵٪‏ تنظیم می شود، و اکثریت بیش از ٩۵٪‏ نادیده گرفته می شوند؟!
اکثریتی که اگر شهریه پرداخت می کنند، باید به آنها بورس یا فاند تعلق گیرد.
تحصیلات رایگان؛ طبق قانون اساسی.

مکانیک
مکانیک

عزیز دل ما با رتبه کنکور زیر ۱۰ در بهترین دانشگاه کشور فاند نمیگیریم بعد شما انتظار داری بیاین به مراکز غیر دولتی و پردیس ها بورس یا فاند بدهند….مشکلات الان ما به دلیل همین دانشگاه ساختنای بی قید و بند بوده…اگر اندازه نیازمون دانشجویان دکتری تربیت کنیم می توانیم هم از لحاظ علمی هم بورس و یا فاندشون رو تامین کنیم…ولی چه میشه کرد وقتی مسئولین این کمک را در افزایش ظرفیت ها مثل دانشگاه ازاد می بیینند…بیایید یه کم از کشورهای پیشرفته الگو بگیریم

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

با سلام و احترام، این نسخه کامنت صحیح است الگوی جهانی: رشد قابل ملاحظه آمار دانشجویان در سراسر دنیا- البته بجز کشورهای درگیر جنگ و بحران زیست محیطی مشهود است. گزارش سال ٢٠١۵ موسسه آمار یونسکو نشان می دهد که بین سال های ٢٠٠٠ تا ٢٠١٣ تعداد دانشجویان بین المللی دنیا بیش از ٢ برابر افزایش داشته است. د رسال ٢٠١٣ بیش از ۴١٠٠٠٠٠ نفر دانشجو برای ادامه تحصیل در دنیا گردش داشته اند. این گردش افراد برای کشورهایی با سیستم بسته و غیر تعاملی تهدید به حساب می آید، چرا که منابع در اختیار را اندک و متقاضیان را… ادامه نظر»

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

نیازسنجی جامعه:
شاهد از غیب رسید!
فارغ التحصیل رشته شیمی نفت برای ادامه تحصیل به امریکا رفت، رشته محیط زیست، گرایش آلودگی های زیست محیطی خواند، بلافاصله در کمپانی … در زمینه آلودگی های نفتی یک دوره کارآموزی گرفت. الآن برای پاکسازی نفتکش حادثه دیده ایرانی به تخصص او نیاز مبرم وجود دارد.
نیازسنجی نیاز به آینده نگری دارد.