//دانشجویان دکتری خواستار اجرای طرح پژوهانه

مدرسان شریف

استاد وکیلی

دانشجویان دکتری خواستار اجرای طرح پژوهانه

صبح امروز گروهی از دانشجویان دوره دکتری وزارت علوم با تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار تصویب و اجرای طرح پژوهانه شدند، طرحی که براساس آن دانشجویان به شرط حضور تمام وقت در دانشگاه ماهیانه مبلغی تحت عنوان “پژوهانه” دریافت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مریم راه‌سمنی نماینده دانشجویان معترض در گفت و گو با ایسنا، در خصوص مهم‌ترین مطالبات دانشجویان دوره دکتری، گفت: کمپین پیگیری مطالبات دانشجویان دکتری وزارت علوم از ۸ ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرد و در این مدت مطالبات دانشجویان در حوزه‌های رفاهی، اشتغال و صنفی را پیگیری کرده است و در بخشی از این پیگیری‌ها به نتیجه مثبت نیز رسیده‌ است.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که توسط کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم پیگیری شد و نتیجه داد، بحث وام‌های دانشجویان بود که خوشبختانه مشکلات وام‌ دانشجویان دکتری با جلسات مکرری که با بانک توسعه و صندوق رفاه دانشجویان داشتیم حل شد.

راه‌سمنی همچنین خاطرنشان کرد: بحث پژوهانه دانشجویان دوره دکتری، از اصلی‌ترین مطالبات این دانشجویان است که با وجود پیگیری‌ها، برگزاری‌ جلسات متعدد با نمایندگان مجلس و سایر مسئولان قول‌های مساعدی در این زمینه داده شد که براساس آن مجددا کمک هزینه‌های بلاعوض به دانشجویان دکتری در قالب طرح پژوهانه مجددا اختصاص می‌یابد، اما با وجود پیگیری‌ها متاسفانه این طرح به طور کلی منتفی شد.

این دانشجوی دوره دکتری دانشگاه مالک اشتر، همچنین گفت: طرح پژوهانه دانشجویان دوره دکتری سال ۸۸ اجرایی شد و براساس آن دانشجویان دکتری دوره روزانه، سالیانه مبلغ ۵ میلیون تومان به شرط حضور تمام وقت در دانشگاه دریافت می‌کردند، اما مجددا پرداخت آن منتفی شد و در حال حاضر با مطرح شدن بحث وام به دانشجویان دکتری که مجبور به بازپرداخت به همراه سود آن هستیم، این طرح اجرایی نشد.

وی ادامه داد: در نتیجه پیگیری‌هایی که انجام دادیم تعدادی از نمایندگان مجلس قول مساعد برای اجرایی شدن طرح پژوهانه دانشجویان دکتری را دادند، اما در کمیسیون تلفیق مجلس به جای آن طرح ارتباط با صنعت که دانشجویان را موظف به انعقاد قراردادهای پژوهشی با صنعت می‌کند، به تصویب رسید. اگرچه معتقد هستیم این طرح خوبی است، اما باید طرح پژوهانه نیز در کنار آن وجود داشته باشد، چرا که در بسیاری از رشته‌ها امکان ارتباط با صنعت وجود ندارد و باید عدالت در بین تمامی دانشجویان رشته‌های مختلف برقرار شود.

این دانشجوی رشته بیوفیزیک در پایان با تاکید بر اینکه ما خواستار رفع تبعیض بین دانشجویان دکتری وزارت علوم و بهداشت هستیم، گفت: دانشجویان دکتری وزارت بهداشت چه آن‌هایی که کار خدماتی و درمانی انجام ‌می‌دهند و چه دانشجویان رشته‌هایی نظیر بیوشیمی و فیزیولوژی که کار خدماتی ندارند براساس قانون کار به شرط حضور تمام وقت در دانشگاه ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان دریافت می‌کنند، این در حالی است که دانشجویان دکتری وزارت علوم از این مزایا بهره‌مند نیستند.

دانشجویان دکتری خواستار اجرای طرح پژوهانه
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۴-۲۶ ۲۲:۴۲:۴۶ +۰۴:۳۰۳۰ دی, ۱۳۹۶|دکتری سراسری|۱۵ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
ورودی 96
ورودی 96

واقعا دکتری با بقیه مقاطع فرق میکنه. و واقعا مدیرانه و مدبرانه فکر میکنی. منم یه مقاله نوشته دارم ولی نمیتونم بفرستمش. وقتی ما بین دو ترمم نداریم نمیدونم داریم چکار میکنیم که خدمت نمیکنیم

phdصنایع
phdصنایع

واقعا بحث اینقدر پیچیده نیست. خیلی واضحه. نمیدونم چرا درکش براشون اینقدر سخته.
دانشجوی دکتری هستیم. کارمون ریسرچ هستش. وقت برای پول درآوردن نداریم
از طرفی باید برای یه همایش ساده که کمترین امتیاز پژوهشی رو داره (ولی گاها لازمه که شرکت کنیم) حداقل ۲۰۰هزار تومان باید پرداخت کنیم.. مجله علمی پزوهشی هم همینطور…
از کجا بیاریم بدون هیچ درآمدی
این هزینه ناچیزی که میخواهیم حتی برای چاپ مقالات و حداقهای پژوهشمونم کافی نیست…
کارمون شده دو دو تا چهارتا کردن که چه پروژه ای برداریم تا هزینه ای نداشته باشه

دانشجوی دکتری دانشگاه یزد
دانشجوی دکتری دانشگاه یزد

ضمن تشکر از دانشجویانی که به خاطر تمام مشکلات دانشجویان دکتری در تجمع شرکت کردند. خیلی دلگیریم از دانشجویان دانشگاه های تهران که چرا حضور نیافتند. انشالله تجمعات بعدی همه حضور داشته باشیم

خدا باهامه
خدا باهامه

واقعا حق دانشجوهای دکتراست که از حداقل حقوق بهره مند باشند.

دانشجوی دکتری دانشگاه تهران
دانشجوی دکتری دانشگاه تهران

تجمع خوبی بود برای شروع. انشالله تجمع بعدی هزاران نفری خواهد بود

...........
...........

دوستان عزیز تحصیلات ودانش خوبه. ولی باتوجه به بودجه بندی وتفسیرمنطقی ازگفتارمسولان ومتولیان کشور گسترش شرکت های دانش بنیاد را مدنظردارند. که ایده ای مناسب ومنطقی است. تا هرفردی ایده واندیشه نوآوری داره به منصب ظهوربرسانه.ثروت بدون دانش بی معناست ودانش بدون ثروت نیز تهی.ثروت ودانش همدیگررا تکمیل میکنند.بااروزی توفیق شما دوستان

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

سهم ‘نظام آموزش عالی کشور’ در ایجاد ‘نارضایتی اجتماعی’ چقدر است؟!

آی سان
آی سان

خدا کنه طرح پژوهانه اجرایی شود، دانشجویان دکترا تعهد می دهند که تمام وقت در خدمت دانشگاه باشند.

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

من تمام سعیم را برای قبولی در آزمون امسال به کار می گیرم،
اراده الهی هم بر قبولی من تعلق بگیرد،
به مردم وطنم تعهد می دهم تمام عمر در خدمتشان باشم.

.
.

چرا حمایت نشه ؟ این چه جور حرف زدنه؟ شما زورت نرسیده بیای دکتری بخونی حسودیت میشه

محمد
محمد

سلام
بنظر من نباید از دانشجویان دکتری حمایت بشه. شما میدیدین که اوضاع کسی که درس میخونه از نظر مالی و اقتصادی خوب نیست. پس درس نمیخوندین. الان که دولت کسری بودجه داره چرا به شما پول بده؟ اصلا صنعت ما نیاز به دکتری نداره. دیپلم و فوق دیپلم کافی هستش. لطفا منتشر کنید

دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)
دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان)

زمانی که اولین مدرسه در ایران می خواست بنا شود هم عده ای از همفکران! شما مانع شدند و گفتند: نباید از این فرنگ زده ها حمایت بشه. بچه باید ور دست باباش پول بیاره، اصلا ما نیازی به مدرسه نداریم! همین مکتب خونه ها برای ما کفایت می کنه!

محمد
محمد

باور کنید من مدرک کارشناسی ارشد دارم از دانشگاه دولتی. ولی منظورم اینه که بعد ارشد پیش بینی کردم و راهم رو پیدا کردم. ارشد دو سال بود ولی دکتری چهار ساله. خب کسی که فوق لیسانس داره باید قدرت پیش بینی داشته باشه. معلومه که کار برای دکتری نیست. چرا خوندین؟ واقعا سوالم غیر منطقیه؟ من خودم بنظرم ارشد هم نباید میخوندم.

محمدحسین
محمدحسین

سوال خوبی پرسیدین. اینکه اصلا چرا دارید دکترا میخونید؟ میشه این سوال رو اینجوری هم پرسید که چرا اینقدر دکترا میگیرن؟ بنظر من کل پروسه مشکل داره. غیر از ایران و چندتا کشور دیگه، دانشجوی ارشد و دکترا با هدف پذیرش میشه. بقول شما صنعتی وجود داره که برای ارتقا کیفیت خدمات و محصولاتش سوال طرح میکنه و میدونه که پاسخ سوالش در دانشگاه هست. پس به دانشگاه اعتماد میکنه، پول میده و استاد برحسب صورت مسئله دانشجو میگیره و بهش حقوق پرداخت میکنه. حتی در بعضی از کشورها مثل هلند، دکترا شغل محسوب میشه. اما در کشور عزیز ما… ادامه نظر»

رحیمی
رحیمی

بله صنعت فعلی که صد سال از صنایع کشورهای پیشرفته عقب تر هست نیازی نداره انا اگه بخواهیم حرفی برای گفتن داشته باشیم نیاز به افرادی داریم که توانمند باشن و بتوانند ایده بدهندو ایده هارو اجرا کنند و چه کسی بهتر از دانشجویان دکتری؟ مگر نه اینکه اونها دستچین شده ترین قشر تحصیل کرده هستند. هرکسی نمی تواند وارد مقطع دکترا شود. علاوه بر این کشور با مشکلات بسیاری در زمینه زیست محیطی، کشاورزی، تولید، فرهنگ و… مشکلات عدیده ای دارد و فقط صنعت مد نظر نیست. بی شک دانشجویان دکتری سرمایه گرانبهایی برای کشور هستند و کشور باید… ادامه نظر»