چند سالی است که تعیین حدنصاب برای نمره مصاحبه دکتری از سوی برخی دانشگاه‌ها جهت پذیرش دانشجویان، مانعی برای قبولی داوطلبانی شده است که با کسب نمره خوب در آزمون کتبی، موفق به کسب حدنصاب نمی‌شوند.

 

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، بر اساس ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1394 مجلس شورای اسلامی، پذیرش آزمون دکتری 96 بر اساس تأثیر 50درصدی آزمون کتبی (برگزارشده از سوی سازمان سنجش) و نیز تأثیر 50درصدی نمره مرحله دوم آزمون دکتری (مصاحبه علمی و بررسی رزومه آموزشی، پژوهشی) بود.

تراز مصاحبه دکتری 98 - 99اما در نظر گرفتن حدنصاب برای نمره مصاحبه باعث شده که برخی داوطلبان علی‌رغم کسب رتبه خوب در آزمون کتبی، به علت نداشتن حدنصاب تعیین‌شده از سوی دانشگاه، از گردونه رقابت حذف شده و عملاً تأثیر 50درصدی نمره آزمون کتبی برای این دسته از داوطلبان لحاظ نشود.

حال آن که این احتمال وجود داشت که با تأثیر 50درصدی نمره آزمون کتبی، این داوطلبان در نهایت نمره کل بالاتری نسبت به رقبای خود داشته و موفق به پذیرش نهایی شوند.

این امر در حالی رخ می‌دهد که نمره مرحله دوم آزمون دکتری کاملاً در دست دانشگاه‌ها بوده و در حیطه اختیار اساتید و بنا بر نظر و سلیقه آنان است و این امر در برخی موارد مورد اعتراض داوطلبان این آزمون بوده است.

گفتنی است اقدام دانشگاه‌ها جهت کسب حدنصب بر اساس مجوزهای لازم صورت می‌گیرد به نحوی که در دفترچه انتخاب رشته دکتری 96 در خصوص نحوه پذیرش نهایی داوطلبان آزمون دکتری چنین آمده است: «گزینش نهایی در هر یک از کدرشته‌محل‌های آزمون نیمه‌متمرکز دکتری سال 1396 از بین داوطلبانی است که حد نصاب نمره مرحله دوم آزمون مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی که توسط دانشگاه مربوطه تعیین می‌شود را دارا باشند.»

اما سؤال این جاست که با توجه به تصویب قانون سنجش و پذیرش، آیا باز هم چنین مجوزهایی قانونی است؟

ازجمله داوطلبانی با توجه به شرایط مذکور از پذیرش نهایی در رشته‌محل مدنظر خود بازمانده‌اند، رتبه 1 آزمون دکتری سراسری حقوق در سال 96 است که با توجه لزوم کسب حدنصاب بر اساس دستورالعمل دانشگاه تهران در خصوص نحوه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در سال 96، از پذیرش در دوره روزانه دانشگاه تهران در آزمون دکتری 96 بازماند و موفق به پذیرش در دوره شبانه گردید.

در دستورالعمل مصاحبه دکتری 96 دانشگاه تهران آمده بود: «کسب حداقل 50 امتیاز از 100 امتیاز در این ارزیابی برای دوره روزانه و کسب حداقل 40 امتیاز برای دوره نوبت دوم و پردیس‌های بین‌الملل و اقماری الزامی است».

بنابراین ایشان نسبت به طرح شکایت جهت ابطال دستورالعمل نحوه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی سال 1396-1397 دانشگاه تهران و بعداً ابطال دستورالعمل اشاره‌شده را از تاریخ تصویب خواستار شدند.

در نهایت بنا بر رأی دیوان عدالت اداری، با توجه به این تعیین حدنصاب توسط دانشگاه‌ها برای نمره مصاحبه مغایر با قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی است، شکایت این داوطلب منجر به ابطال دستورالعمل دانشگاه تهران مبنی بر تعیین حدنصاب نمره قبولی در مرحله دوم آزمون دکتری به شرح زیر گردید:

با عنایت به اینکه مطابق حکم ماده 5 قانون سنجش پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1394 پذیرش نهایی دانشجو در مقطع دوره های دکتری تخصصی به شیوه آموزش و پژوهش بر اساس تاثیر 50 درصدی آزمون سازمان سنجش و تاثیر 50 درصدی نمره مصاحبه در دانشگاهها صورت می گیرد و اختیار مقرر برای شورای مربوط به شرح بند ت ماده 3 قانون صدرالذکر، صرفاً ناظر به تعیین نصاب قبولی در مرحله سنجش عمومی است ولی دانشگاه تهران برای قبولی در مرحله دوم نصاب تعیین کرده است به طوری که داوطلب در صورت عدم کسب نصاب مذکور حتی در صورت کسب نمره بالای کتبی از طی مراحل پذیرش محروم می شود، مقرره دانشگاه تهران موجب محدودیت حکم فوق الذکر قانونگذار شده و مستند به بند 1 ماده 12 و مواد 88 و 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 از تاریخ تصویب ابطال می شود.

 

اینستاگرام آزمون دکتری