مصاحبه‌های آزمون دکتری دارند از راه می‌رسند، اما زمان آزمون‌های زبان گویا برای بعد از مصاحبه‌های دکتری تنظیم شده‌اند!

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، داشتن مدرک زبان یکی از موارد امتیازآور در مصاحبه دکتری است و با توجه به ماهیت پژوهشی دوره دکتری که ضرورت تسلط بر زبان انگلیسی را ایجاد می‌کند، مورد توجه خاص برخی اساتید نیز هست. از این رو همواره داوطلبان آزمون دکتری تلاش می‌کنند تا با اخذ مدرک زبان انگلیسی شانس خود را برای پذیرش در مقطع دکتری بالا برده و یک قدم به موفقیت در مصاحبه دکتری نزدیک شوند.

با توجه به این که زمان برگزاری آزمون دکتری در اسفند ماه است، هر ساله داوطلبان پس از شرکت در کنکور دکتری، نسبت به ثبت‌نام در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی اقدام می‌کنند. از آن جا که هر سال در اردیبهشت ماه یک نوبت آزمون MSRT و یک نوبت آزمون تولیمو برگزار می‌شد، داوطلبان آزمون دکتری 98 نیز با امید شرکت در این آزمون‌ها، پیش از کنکور برای گرفتن مدرک زبان اقدام نکردند.

اما متأسفانه در کمال تعجب مرکز آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم، زمان برگزاری اولین آزمون MSRT در سال 98 را 24 خرداد ماه اعلام کرد (که با توجه به تعویق کنکور کارشناسی ارشد 98 و همزمانی آن با آزمون MSRT خردادماه، زمان برگزاری به 31 خرداد موکول شد).

آزمون تولیمو هم وضع بهتری ندارد و سازمان سنجش آموزش کشور حتی زمان‌بندی برگزاری آزمون تولیمو را هم هنوز اعلام نکرده است.

این در حالی است که مدرک آزمون زبان EPT در اغلب دانشگاه‌های سراسری مورد قبول نیست و تنها در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد دارای اعتبار است و مدرک آزمون زبان دانشگاه تهران نیز  تنها در دانشگاه های محدودی مورد قبول اساتید مصاحبه‌کننده قرار می‌گیرد.

این امر نارضایتی و گله داوطلبان آزمون دکتری 98 را به دنبال داشته است، چرا که بسیاری از داوطلبان سطح خوبی از دانش زبان و در نتیجه توانمندی اخذ مدرک زبان را دارند و تنها به علت عدم برگزاری آزمون‌های زبان نمی‌توانند مدرک زبان بگیرند. این داوطلبان معتقدند حداقل حق آن‌ها این بوده است که سازمان سنجش و وزارت علوم عدم برگزاری آزمون‌های زبان در اردیبهشت ماه را اطلاع‌رسانی می‌کرد تا این داوطلبان پیش از این برای شرکت در آزمون و گرفتن مدرک زبان اقدام می‌کردند.

به نظر می‌رسد این خواسته داوطلبان با توجه به این که آزمون‌های زبان در وضعیتی خلاف معمول در اردیبهشت برگزار نشده منطقی و برحق باشد و علاوه بر این که لازم است نهادهای ذیربط هر چه سریع‌تر نسبت به برگزاری زودهنگام آزمون های زبان اقدام کنند، می‌بایست این امر را برای سال‌های آتی مدنظر داشته باشند.

 

داوطلبان عزیز می‌توانند در بخش نظرات به بحث و تبادل نظر در این خصوص بپردازند.

 

اینستاگرام آزمون دکتری