بر اساس دستورالعمل اجرایی آیین‌ نامه دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان، ضروری است دانشگاه‌ها از 22 تیر ماه 98، اسامی پذیرفته‌شدگان را در پرتال سازمان سنجش درج کنند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، متن این دستورالعمل به شرح ذیل است:

فرآیند پذیرش توسط دانشگاه‌های دارای دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی

پذیرش متقاضیان واجد شرایط در سال تحصیلی 98-99 تنها بر اساس آیین‌نامه‌های یادشده و آخرین استعلام‌های دریافتی از وزارت عتف و مطابق فراخوان دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد و تأیید نهایی بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور است.

متقاضیان واجد شرایط می‌بایست با ارائه مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دانشگاه‌های پذیرنده (دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی) مراجعه نمایند. دانشگاه‌های پذیرنده با رعایت تمامی شرایط و ضوابط آیین‌نامه‌ها، ابلاغیه‌ها و آخرین استعلام‌های دریافتی از وزارت عتف و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در این دستورالعمل نسبت به پذیرش متقاضیان دارای شرایط اقدام و از تاریخ ۹۸/۴/۲۲ لغایت ۹۸/۶/۱۶ اطلاعات پذیرش شدگان مقطع دکتری را از طریق پرتال ارتباطی این سازمان در قسمت مربوط به «پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان» به تفکیک مقطع پذیرش به‌طور کامل وارد نمایند.

شرایط پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری

دانشگاه اختیار دارد حداکثر معادل بیست درصد از ظرفیت پذیرش با آزمون شیوه آموزشی – پژوهشی دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی دکتری خود در هر کد رشته محل تحصیلی را از بین دانش‌آموختگان دوره کارشناسی ارشد داخل کشور و مورد تأیید وزارت (یا دانشجویان دوره کارشناسی ارشد داخل که تا پایان شهریورماه سال درخواست پذیرش، دانش‌آموخته شوند) به‌صورت مازاد بر ظرفیت با رعایت موارد زیر، پذیرش نماید:

الف- بیش از دو سال از تاریخ دانش‌آموختگی متقاضی نگذشته باشد.

ب- کسب حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه مطابق جدول ارزشیابی اصلاحیه شماره ۲۱/۲۳۷۲۰۰ مورخ ۹۳/۱۲/۱۶ مربوط به آیین‌نامه مذکور. (بر اساس ابلاغیه شماره ۲/۲۱/۳۴۳۶۰ مورخ ۹۵/۲/۲۵ حداکثر ۱۰ امتیاز از ۷۰ امتیاز فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه تعدیل ‌شده است.)

تذکر: بر اساس ابلاغیه شماره ۲/۲۹۹۵۷۴ مورخ ۹۶/۱۲/۱۶ به دانشگاه‌های سطح یک و دو اختیار تعیین شاخص‌ها و نحوه محاسبات امتیازات جدول شماره ۱ – نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری که تا سقف ۴۰ امتیاز می‌باشد، تفویض شده است.

ج- داشتن حداقل میانگین کل ۱۶ در مقطع کارشناسی و میانگین کل ۱۷ (بدون احتساب نمره پایان‌نامه) در مقطع کارشناسی ارشد (با میانگین هم‌تراز شده هر یک از مقاطع مذکور طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه)

د- کسب حداقل نمره ۵۰ از آزمون زبان MCHE  (یا معادل آن در سایر آزمون‌ها) قبل از آزمون جامع دکتری (مطابق با آیین‌نامه مقطع دکتری مصوب وزارت)

ه- نحوه امتیازدهی به داوطلبان در هر یک از ردیف‌های جداول ارزشیابی، طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواهد بود که لازم است قبل از ثبت‌نام متقاضیان، از طریق فراخوان دانشگاه اطلاع‌رسانی عمومی ‌شود.

و- پذیرش افراد واجد شرایط در همان رشته تحصیلی با رشته‌های تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد متقاضی، به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است.

تبصره: میزان ظرفیت پذیرش دوره دکتری به‌صورت ریاضی گرد و به عدد صحیح تبدیل می‌شود.

نکات مهم در خصوص شرایط و ضوابط پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری

۱- دانشجویان می‌بایست حداکثر تا تاریخ ۹۸/۶/۳۱ فارغ‌التحصیل شوند، در غیر این صورت پذیرش آنان لغو خواهد شد.

۲- تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرش‌شده بر اساس آیین‌نامه‌های یادشده مجاز است لذا بعد از تأیید نهایی وضعیت متقاضیان پذیرش‌شده، امکان تغییر رشته و دانشگاه (حتی در صورت موافقت دانشگاه‌ها برای آنان میسر نخواهد بود.

٣- پذیرش از طریق این آیین‌نامه‌ها فقط برای دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است. به‌عبارت‌دیگر دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی، علمی – کاربردی، غیرانتفاعی مجازی، دانشگاه‌های دولتی در دوره‌های نوبت دوم، الکترونیکی (مجازی)، نیمه‌حضوری، پردیس‌های بین‌الملل (خودگردان) و پژوهش محور مجاز به استفاده از آیین‌نامه‌های یادشده برای پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان نیستند.

توجه: در صورت موافقت دانشگاه پذیرنده، منعی برای پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های یادشده (تنها جهت اخذ پذیرش در دوره‌های روزانه و غیرانتفاعی) وجود ندارد.

۴- دانشگاه‌ها می‌توانند با رعایت تمامی شرایط و ضوابط آیین‌نامه یادشده، فقط یک‌بار تا اول شهریورماه هرسال نسبت به پذیرش افراد حائز شرایط اقدام نمایند.

اسامی پذیرش‌شدگان باید توسط معاون آموزشی دانشگاه برای تأیید به این سازمان اعلام و قطعی شدن ثبت‌نام منوط به تأیید این سازمان است.

۵- هر دانشجو صرفاً می‌تواند نسبت به اخذ پذیرش نهایی از یک دانشگاه اقدام نماید، لذا دانشگاه‌ها پس از فراخوان خاص خود می‌بایست قبل از درج اطلاعات پذیرش‌شدگان حائز شرایط در پرتال ارتباطی این سازمان، در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش افراد تعیین‌شده طی یک تاریخ مشخص به دانشجویان اطلاع‌رسانی نمایند تا دانشجویی که موفق به اخذ پذیرش از چند دانشگاه شده است، در خصوص وضعیت پذیرش خود تصمیم‌گیری نماید.

بدیهی است هر دانشجو می‌بایست تنها نسبت به ثبت‌نام در یک دانشگاه اقدام نماید و از سایر پذیرش‌های خود (قبل از اینکه دانشگاه اطلاعات متقاضیان را از طریق پرتال ارتباطی به این سازمان اعلام نماید) سریعاً انصراف دهد.

توجه: ورود اطلاعات یک متقاضی به‌صورت هم‌زمان در پرتال ارتباطی دو دانشگاه امکان‌پذیر نیست. لذا درصورتی‌که دانشگاه بر اساس اطلاعات اشتباه موفق به درج مشخصات متقاضی شود، هیچ‌گونه مغایرتی اعم از شناسنامه‌ای تحصیلی و …) خارج از پرتال ارتباطی به‌صورت مکاتبه‌ای قابل‌بررسی خواهد بود.

۶- در بازه زمانی تعیین‌شده، امکان ویرایش، حذف و یا درج اطلاعات برای تمامی دانشگاه‌ها وجود دارد و دانشگاه می‌تواند نسبت به هرگونه تغییراتی اقدام نماید.

۷- برخی از پذیرش‌شدگان بدون آزمون، هم‌زمان در آزمون ورودی و یا فراوان سایر دانشگاه‌ها شرکت می‌نمایند، در صورت قبولی از طریق آزمون ورودی و با پذیرش بدون آزمون در سایر دانشگاه‌ها و انصراف از تحصیل در آن دانشگاه، دانشگاه می‌بایست با دریافت درخواست از متقاضیان در بازه زمانی اعلام‌شده، نسبت به حذف اطلاعات آنان و جایگزینی افراد ذخیره اقدام نماید.

پس از تأیید نهایی این سازمان، امکان بررسی وضعیت متقاضیان انصرافی برای حذف اطلاعات آنان و با بررسی و تأیید وضعیت پذیرش متقاضی ذخیره وجود ندارد.

۸- در برخی از موارد که وضعیت متقاضی دارای ابهام و نیاز به اخذ مجوز از وزارت عتف می‌باشد، دانشگاه می‌بایست در زمان اعلام‌شده در این خصوص اقدام نماید و در صورت اخذ مجوز، اطلاعات متقاضی را تنها از طریق پرتال ارتباطی و در زمان تعیین‌شده به این سازمان اعلام نماید.

۹- اطلاعات دانشجویان پذیرش‌شده در سال تحصیلی 98-99 تنها از طریق پرتال ارتباطی این سازمان دریافت می‌شود. لازم است، دانشگاه‌های پذیرنده بر اساس برنامه زمانی تعیین‌شده، اطلاعات پذیرش‌شدگان را در پرتال ارتباطی این سازمان درج کنند. در صورت عدم ارسال اطلاعات متقاضیان پذیرش‌شده در تاریخ مقرر و یا ارسال به طرق دیگر به غیر از پرتال ارتباطی و خارج از زمان مقرر، سازمان هیچ‌گونه تعهدی نسبت به تأیید متقاضیان پذیرش‌شده نخواهد داشت.

۱۰- به دلیل مشکلاتی که برخی از دانشگاه‌ها در خصوص درخواست بررسی و تأیید پذیرش‌شدگان سال‌های گذشته برای این سازمان و یا متقاضیان ایجاد نموده‌اند، بررسی و تأیید پذیرش‌شدگان تنها در سال جاری صورت خواهد پذیرفت. لذا پس از تاریخ تعیین‌شده امکان بررسی و تأیید از طریق این سازمان و یا وزارت عنف میسر نخواهد بود و عواقب ناشی از آن بر عهده دانشگاه خواهد بود.

۱۱- استعلام صحت معرفی‌نامه ارائه‌شده و اطلاعات اعلام‌شده متقاضی، از دانشگاه فارغ‌التحصیلی توسط دانشگاه پذیرنده الزامی است.

۱۲- برای ورود به پرتال ارتباطی مربوط به استعدادهای درخشان می‌بایست از نام کاربری و رمز ورود سال گذشته استفاده شود.

۱۳- در هر زمان (حتی زمان فارغ‌التحصیلی) مشخص شود که فرد پذیرش‌شده فاقد شرایط آیین‌نامه مربوط بوده است، پذیرش وی لغو و عواقب ناشی از آن بر عهده متقاضی و دانشگاه پذیرنده خواهد بود.

۱۴- اتباع غیر ایرانی نمی‌توانند از تسهیلات پذیرش بدون آزمون استعدادهای درختان برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر استفاده نمایند.

۱۵- دارندگان مدرک حوزوی معادل کارشناسی و کارشناسی ارشد نمی‌توانند بدون آزمون ورد مقطع بالاتر شوند. ولی دارندگان مدرک حوزوی معادل کارشناسی که از طریق آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد) وارد مقطع کارشناسی ارشد شده‌اند و بر اساس آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون در مقطع دکتری واجد شرایط هستند، می‌توانند از تسهیلات مربوط استفاده نمایند.

۱۶- پذیرش دکتری بدون آزمون و کارشناسی ارشد بدون کنکور تنها در کدرشته‌محل‌هایی قابل انجام است که مقاطع یادشده از طریق آزمون‌های ورودی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) و دکتری سال ۱۳۹۸ پذیرش با آزمون داشته باشند.

۱۷- پذیرش در دانشگاه‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی به‌تبع دانشگاه‌های روزانه صرفاً در یک دوره انجام می‌شود.

لذا امکان‌ پذیرش در دوره غیرانتفاعی مجازی میسر نیست.

۱۸- با توجه به این‌که پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان، از طریق آزمون‌های ورودی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) و دکتری انجام نمی‌شود، امکان صدور کارت ورود به جلسه و گواهی قبولی برای پذیرش‌شدگان وجود ندارد.

۱۹- پذیرش دانش‌آموختگان حائز شرایط در دانشگاه‌های دولتی به‌صورت رایگان و بدون اخذ شهریه است. ولی در دانشگاه‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی بر اساس شرایط داخلی آن دانشگاه‌ها، شهریه قابل اخذ است.

۲۰- پذیرش‌شدگان بدون آزمون استعدادهای درخشان بعد از انصراف از تحصیل در دوره روزانه مشمول مقررات آموزشی دانشجویان انصرافی می‌شوند.

۲۱- پذیرش‌شدگان بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی به‌محض ورود مشمول مقررات آموزشی می‌شوند.

۲۲- دانشگاه‌ها می‌توانند برای تراز کردن معدل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متقاضیان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری از سیستم هم ترازی که در پرتال ارتباطی قرار داده شده است، استفاده کنند و یا بر اساس دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه نسبت به تراز نمودن معدل‌ها اقدام نمایند.

۲۳- مسئولیت حسن اجرای آیین‌نامه‌های ذکرشده و هر گونه پاسخگوبی قانونی به آن بر عهده دانشگاه پذیرنده، نظارت بر اجرا بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور و شرح و تفسیر مفاد آن بر عهده معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

۲۴- اطلاعات پذیرش‌شدگان نهایی پس از بررسی و تأیید شرایط و ضوابط لازم توسط این سازمان، به دبیرخانه گزینش دانشجو جهت بررسی صلاحیت عمومی ارسال می‌شود. در صورت عدم تأیید، دبیرخانه گزینش دانشجو نسبت به بررسی صلاحیت عمومی آنان اقدام نخواهد کرد.

همچنین دانشگاه باید هماهنگی‌های لازم را در خصوص ارسال مدارک مورد نیاز جهت تأیید صلاحیت عمومی افراد تأییدشده حداکثر ظرف مدت دو هفته بعد از اعلام نتایج با دبیرخانه گزینش دانشجو انجام دهد و پس از تأیید صلاحیت عمومی ایشان نسبت به ثبت‌نام قطعی آنان اقدام نماید، در غیر این صورت عواقب ناشی از آن بر عهده دانشگاه خواهد بود.

۲۵- در حین بررسی «وضعیت متقاضیان»، «درج اطلاعات در پرتال ارتباطی» و با «صدور و تأیید معرفی‌نامه افراد مشمول»، همه موارد توسط کارشناس مربوطه مورد بررسی قرار گرفته تا اختلاف و یا اشتباهی در خصوص پذیرش افراد صورت نپذیرد.

بدیهی است در صورت وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات اعلامی و عدم احراز شرایط لازم برای پذیرش متقاضی، پذیرش وی لغو شده و عواقب ناشی از آن بر عهده متقاضی و دانشگاه پذیرنده خواهد بود و هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده این سازمان نیست.

اینستاگرام آزمون دکتری