جزئیات فرآیند اعلام نتایج اولیه، انتخاب رشته، دعوت به مصاحبه و پذیرش نهایی داوطلبان در آزمون دکتری تخصصی سال 99 اعلام شد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مهم: با توجه به شیوع کرونا، زمان برگزاری آزمون دکتری 99 به 28 فروردین تغییر پیدا کرد. 

اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص تغییر زمان آزمون دکتری 99

به گزارش پی اچ دی تست، بر اساس اعلام سازمان سنجش، براساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» پذیرش دانشجو در دوره دکتری (Ph.D) و دستیاری رشته های گروه دامپزشکی، شامل دو مرحله است که هر یک از مراحل مطابق با شیوه نامه اجرایی آزمون انجام می گیرد:

الف) معرفی اولیه داوطلبان دکتری 99

مرحله اول آزمون متمرکز است که توسط سازمان انجام می‌شود و پس از برگزاری آزمون، کارنامه اولیه دکتری 99 شامل: نمرات خام، تراز، نمره کل و …. در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که «داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دکتری 99»، بر اساس آن اقدام به انتخاب رشته نموده و براساس کدرشته محل‌های انتخابی و حدنصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده تعیین میشود با توجه به سهمیه داوطلب به کدرشته محل‌های حائز حدنصاب معرفی خواهند شد.

تبصره: براساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات «شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی» سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته، بر حسب هر یک از شیوه های: «آموزشی-پژوهشی» و» پژوهش محور« به شرح زیر انجام می شود:

تهیه طرح واره

مصاحبه علمی و سنجش عملی

سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری

آزمون متمرکز

شیوه پذیرش

۳۰ درصد

۲۰ درصد

۵۰ درصد

آموزشی- پژوهشی

۲۰ درصد

۳۰ درصد

۲۰ درصد

۳۰ درصد

پژوهش محور

 

لازم به ذکر است اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه دکتری و … توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

پذیرش نهایی داوطلبان آزمون دکتری 99

پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، براساس نتیجه سنجش عمومی (آزمون متمرکز) و نتیجه مصاحبه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، بررسی مدارک و یا هر روش دیگر مطابق آیین نامه های مربوط، اولویت کدرشته محلهای انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه داوطلب صورت خواهد گرفت.

شایان ذکر است گزینش نهایی آزمون براساس معیارهای فوق انجام خواهد شد.

تبصره 1: نمره مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی) براساس شیوه نامه ابلاغی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ارسال میگردد، صورت خواهد گرفت و دانشگاه ها برای کلیه افراد معرفی شده، نمرهای مطابق با شیوه نامه مذکور تعیین و برای گزینش نهایی به این سازمان ارسال میکنند.

تبصره 2: دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی میتوانند با توجه به نمرات داوطلبان و نظر گروه های آموزشی، حدنصاب (مرحله دوم) برای داوطلبان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال کنند.

تبصره 3: دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از داوطلبان معرفی شده برای مرحله دوم بوده و نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ میگردد.

تبصره 4: سهمیه های رزمندگان و ایثارگران و مربیان در آزمون دکتری 99 مطابق ضوابط مندرج در صفحات 4 و ۵ دفترچه راهنما اعمال می شود.

اینستاگرام آزمون دکتری