در حالی که ویروس کرونا دانشگاه‎ها را مجبور به برگزاری مجازی مصاحبه دکتری کرده است، سازمان سنجش می تواند با راه اندازی سامانه جامع مصاحبه دکتری این تهدید را به فرصتی برای عدالت آموزشی تبدیل کند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، آزمون دکتری پس از شک و تردیدهای فراوان برگزار شد و مقرر شد مصاحبه های دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار شود.

جزئیات بیشتری از نحوه برگزاری مجازی مصاحبه دانشگاه ها ارائه نشده است، اما می توان حدس زد که داوطلبان می بایست با سامانه های آموزشی تک تک دانشگاه ها طرف شوند و مدارک خود را در این سامانه ها بارگذاری کنند و یا از راه‌های دیگری نظیر ارسال ایمیل یا پیام رسان ها بهره گیرند. این در حالی است که داوطلبان با سامانه های آموزشی دانشگاه ها مشکل دارند و اگر نگوییم این سامانه ها دچار ایراد هستند، قطعاً قلق های خاص خود را دارند.

سامانه جامع مصاحبه دکتری 99

حتی با فرض صحت عملکرد سامانه دانشگاه‌ها، داوطلبان مجبورند بارها و بارها (به تعداد کدرشته های دعوت‌شده به مصاحبه) مدارک خود را بارگذاری کنند و یا با روش های دیگر به دانشگاه ها بفرستند. روش هایی که همواره این دلهره را برای داوطلبان ایجاد می کنند که آیا مدارک مورد نظرشان توسط داوران دیده شده است یا خیر؟ و آیا نمره کامل مدارک ارسالی را گرفته اند؟

این در حالی است که سازمان سنجش آموزش کشور می تواند از فرصت ایجاد شده در برگزاری مجازی مصاحبه آزمون دکتری استفاده نماید و با راه اندازی یک سامانه یکپارچه، داوطلبان را از ارسال چندباره مدارک خود بی نیاز نماید.

ارزشیابی متمرکز سوابق آموزشی و پژوهشی داوطلبان از طریق سامانه جامع مصاحبه دکتری

این سامانه می تواند چند قدم جلوتر رفته و با ارزشیابی یکپارچه سوابق آموزشی و پژوهشی داوطلبان، راه را برای پذیرش عادلانه تر دانشجویان دکتری هموار نماید. بدین منظور، سازمان سنجش می‌تواند برای هر رشته امتحانی یک هیأت منتخب برگزیند تا بررسی سوابق داوطلبان و امتیازدهی را بر عهده داشته باشند.

گفتنی است بسیاری از شرکت کنندگان در مرحله مصاحبه سال‌های گذشته گلایه داشته اند که با آن‌ها به عدالت برخورد نشده است و مثلا با داشتن یک رزومه قوی در برابر داوطلب دیگری که دانشجوی آن دانشگاه بوده شکست خورده اند.

راه اندازی این سامانه می تواند ضمن نظم بخشی و استاندارد نمودن نمرات مدارک مختلف و مقالات، پژوهش‌ها، اختراعات و موارد دیگری نظیر سوابق تدریس، نمره ای عادلانه و استاندارد به هر مولفه اختصاص دهد تا هم از یک سو داوطلبان بتوانند از تاثیر تک تک اجزای رزومه خود و میزان این تاثیر مطمئن شوند و هم داوطلبان سال‌های آینده انگیزه بیشتری برای پژوهش و دانش‌اندوزی به دست آورند.

همچنین، می‌توان تمهیداتی اندیشید که امکان اعتراض به نتایج بررسی سوابق و نمره کسب‌شده از سوی داوطلبان دکتری در این سامانه مهیا شود تا در چنین شرایطی سازمان سنجش خود به اعتراض‌ها رسیدگی نماید. در این صورت، به یک دغدغه همیشگی داوطلبان مبنی بر نبود نظارت بر امتیازدهی سوابق آموزشی و پژوهشی نیز پاسخ داده خواهد شد.

اینستاگرام آزمون دکتری