سخنگوی سازمان سنجش گفت: ریشه فنی این مورد که در برخی موارد حد نصاب دکتری در دوره شبانه بالاتر از دوره روزانه بوده است، ظرفیت پایین رشته شبانه در مقایسه با ظرفیت بالاتر دوره روزانه است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با خبرگزاری فارس، درباره این ابهامات توضیح داد: در آزمون دکتری 17 هزار ظرفیت پذیرش وجود داشت که این ظرفیت به جز ظرفیت دانشگاه آزاد است.

وی گفت: روال معمول این طور که است که تا 3 برابر ظرفیت معرفی به مصاحبه می شوند و امسال هم همین کار انجام شد و 42 هزار نفر معرفی به مصاحبه کنکور دکتری 99 شدند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دانشگاه ها چند مدل دوره دارند و هم در دوره روزانه و هم در دوره شبانه دانشجو پذیرش می کنند که معمولا ظرفیت دوره روزانه دانشگاه ها بیشتر از ظرفیت دوره شبانه آنها است.

*سازمان سنجش: اشتباهی در ترازها و معرفی شدگان به مصاحبه نبوده است

زرین آمیزی توضیح داد: برای مثال اگر دانشگاه تهران در دوره روزانه برای رشته ای 6 نفر ظرفیت دارد، سازمان سنجش آموزش کشور 18 نفر را برای آن کد رشته معرفی به مصاحبه می کند. در همان رشته ممکن است که در دوره شبانه ظرفیت پذیرش 2 نفر باشد که سازمان سنجش آموزش کشور هم 6 نفر را برای مصاحبه به دانشگاه معرفی می کند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: معمولا داوطلبان زمانی که دوره روزانه یک رشته در دانشگاهی را انتخاب می کنند دوره شبانه آن را هم انتخاب می کنند؛ وقتی نمره ها مرتب می شود، حد نصاب بین 18 نفر تعیین می شود و ممکن است نمرات نسبت به نمراتی که بین 6 نفر مرتب شده حتی پایین تر باشد، زیرا در یک بخش بین 18 نفر اول بررسی انجام می شود و در بخش دیگر بین 6 نفر اول.

وی تاکید کرد: در نتیجه به همین دلیل در برخی موارد حد نصاب دوره شبانه بالاتر از دوره روزانه بوده است. بنابراین اشتباه و تخلفی در کار نبوده است. ریشه فنی این مورد در ظرفیت پایین رشته شبانه در مقایسه با ظرفیت بالاتر دوره روزانه است.

فارس از زرین آمیزی پرسید: با توجه به این توضیحات، دیگر احتمال کاهش حدنصاب ها و ترازها وجود ندارد؟ گفت: حدنصاب ها که در اختیار دانشگاه ها است و دانشگاه ها هم با این دلایل مجبور شده اند. در نتیجه اشتباهی نبوده که اصلاح شود.

اینستاگرام آزمون دکتری