موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری روانشناسی تربیتی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته روانشناسی تربیتی یکی از رشته‌های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم انسانی است که به مطالعه و بررسی کاربرد روانشناسی در آموزش و یادگیری، روش‌های آموزشی، چگونگی یادگیری، سنجش و ارزیابی آموخته‌های یادگیرندگان و کمک به افراد دارای اختلالات یادگیری می‌پردازد.

گرایش های دکتری روانشناسی تربیتی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته روانشناسی تربیتی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی روانشناسی (۱) شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری روانشناسی تربیتی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری روانشناسی تربیتی به شرح زیر است:

  • روانشناسی تربیتی

دفترچه انتخاب رشته دکتری روانشناسی تربیتی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته روانشناسی تربیتی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته روانشناسی تربیتی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته روانشناسی تربیتی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری روانشناسی تربیتی و ظرفیت پذیرش دکتری روانشناسی تربیتی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری روانشناسی تربیتی

برای شرکت در آزمون دکتری روانشناسی تربیتی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید.زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری روانشناسی تربیتی چیست؟

 بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور،  فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری روانشناسی تربیتی هستند:

– علوم تربیتی (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– روانشناسی (تمامی رشته‌ها و گرایش­‌ها)

– آموزش ریاضی

– آموزش فیزیک

– آموزش شیمی

– آموزش زبان فارسی

– مشاوره و راهنمایی

– مشاوره (تمامی گرایش‌ها)

– اخلاق

– توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش مشاوره

– مشاوره با رویکرد اسلامی

– تربیت اخلاقی

– گفتار درمانی – توانبخشی (علوم پزشکی)

– روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی 

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری روانشناسی تربیتی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری روانشناسی تربیتی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری روانشناسی تربیتی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری روانشناسی تربیتی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری روانشناسی تربیتی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته روانشناسی تربیتی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری روانشناسی تربیتی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته روانشناسی تربیتی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری روانشناسی تربیتی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (آمار و روش تحقیق)، (روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی) و کارشناسی ارشد شامل (روان‌شناسی تربیتی، یادگیری و انگیزش، سنجش و اندازه‌گیری)، (آمار و روش تحقیق (کمّی، کیفی و آمیخته) – آسیب شناسی روانی کودک)، (اصول و فنون و نظریه های مشاوره و روان درمانی – روان شناسی شخصیت)
دروس عمومی آزمون دکتری روانشناسی تربیتی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری روانشناسی تربیتی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری روانشناسی تربیتی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری روانشناسی تربیتی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها