دفترچه انتخاب رشته دکتری 99 منتشر شد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری 99

به گزارش پی اچ دی تست، آزمون دکتری 99 سراسری و آزاد در روز پنجشنبه 9 مرداد 1399 برگزار شد و نتایج اولیه آزمون دکتری 99 نیز در نیمه اول شهریور منتشر خواهد شد. پس از اعلام نتایج، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته هستند، فرصت دارند تا در بازه زمانی اعلام‌شده نسبت به انتخاب رشته‌محل‌های مدنظر خود اقدام نمایند.

با اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 99، کسانی که بر اساس نمره کسب‌شده در آزمون کتبی، حدنصاب نمره تعیین‌شده توسط دانشگاه‌ها را داشته باشند، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

زمان انتخاب رشته دکتری 99

عموماً انتخاب رشته داوطلبان دکتری سراسری اوایل اردیبهشت ماه صورت می‌گیرد. اما زمان انتخاب رشته دکتری 99 به دلیل تعویق زمان آزمون دکتری در سال جاری متفاوت خواهد بود. زمان شروع انتخاب رشته کنکور دکتری 99 از سوم شهریورماه است.

داوطلبان می‌بایست پس از شروع مهلت انتخاب رشته، ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته‌ دکتری 99 و اطلاعیه‌های مرتبط با آن اقدام نمایند. سپس کدرشته‌محل‌های مورد علاقه خود را از بین کدرشته‌محل‌های مربوط به رشته امتحانی انتخاب و اولویت‌ها را به ترتیب علاقه مرتب نموده و پس از آن، در فرم اینترنتی انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش ثبت نمایند.

برای مشاوره انتخاب رشته دکتری به صورت کاملاً رایگان کلیک کنید.

در سال 99، آن‌دسته از داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی گردیده‌اند، می‌بایست از روز دوشنبه مورخ 99/06/03 تا روز پنجم شهریور ماه نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر 50 کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش اقدام نمایند.

انتخاب رشته دکتری آزاد 99

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دکتری شده و علاقه‌مند به انتخاب رشته دکتری دانشگاه های آزاد اسلامی هستند، لازم است به سایت دانشگاه آزاد مراجعه و بر اساس اطلاعیه‌های مربوط که در سایت آن دانشگاه اطلاع‌رسانی شده است، اقدام نمایند.

مجاز بودن جهت انتخاب رشته دکتری دانشگاه ازاد در کارنامه اعلام نتایج اولیه که سازمان سنجش منتشر می‌شود، مشخص شده است.

همچنین کد دسترسی انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد در کارنامه منتشرشده در سایت سنجش اعلام شده است.

دفترچه انتخاب رشته دکتری 99

 دفترچه انتخاب رشته دکتری 99

دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ دکتری 99 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش در اختیار داوطلبان مجاز به انتخاب رشته قرار گرفت.

 

برای دریافت دفترچه انتخاب رشته سال گذشته به لینک زیر مراجعه کنید:

 

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری شامل موارد زیر است:

  • بخش اول

1. روش پذیرش در مقطع دکتری

در این بخش درخصوص میزان تأثیر آزمون کتبی و مرحله دوم (مصاحبه دکتری و بررسی سوابق آموزشی و پژوهشی) در پذیرش نهایی توضیحاتی ارائه شده است. بر اساس اعلام سازمان سنجش، تاثیر هر یک از این مراحل در قبولی نهایی 50 درصد خواهد بود؛ که جزئیات آن در جدول زیر ارائه شده است:

شیوه پذیرش آزمون متمرکز سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری مصاحبه علمی و سنجش عملی تهیه طرح‌واره
آموزشی – پژوهشی 50 درصد 20 درصد 30 درصد
پژوهش محور 30 درصد 20 درصد 30 درصد 20 درصد

 

بر اساس دفترچه، عدم شرکت در مرحله بررسی سوابق علمی و پژوهشی به منزله انصراف داوطلب از آزمون است و داوطلب از پذیرش نهایی حذف خواهد شد.

2. شیوه های آموزشی در مقطع دکتری

شیوه های تحصیل در مقطع دکتری به دو صورت آموزشی-پژوهشی (روش غالب تحصیل در مقطع دکتری) و یا دکتری پژوهش محور (محوریت تحصیل بر اساس پژوهش) است.

3. مقررات آموزشی دوره دکتری

4. سهمیه رزمندگان و ایثارگران

بری کسب اطلاعات درخصوص سهمیه رزمندگان و ایثارگران در پذیرش دکتری 99 کلیک کنید.

5. سهمیه مربیان

طبق قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مصوب ۲۹ فروردین ماه ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، ۱۰ درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت (حداقل یک نفر) در هر کد رشته محل برای مربیان رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به شرط کسب حداقل ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد، اختصاص می یابد و حدنصاب نمره در تمام مراحل آزمون لحاظ می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سهمیه هیات علمی در پذیرش دکتری کلیک کنید.

6. نحوه پذیرش اتباع خارجی

7. جزئیاتی در خصوص کارنامه اعلام نتایج آزمون

8. انتخاب اینترنتی محل تحصیل

فرم انتخاب رشته دکتری 99 بر روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش قرار داده می شود. داوطلبان لازم است با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون دکتری و بر اساس وضعیت کارنامه خود که مجاز به انتخاب کدرشته‌های کدامیک از دوره های مختلف تحصیلی می باشند، نسبت به انتخاب کدرشته‌محل‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

داوطلبان بر اساس وضعیت مجاز بودن خود و کدرشته‌محل‌های موجود در دفترچه می‌توانند از بین رشته‌محل‌های دوره های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، مشترک، مراکز آموزشی دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و مؤسسات غیر دولتی – غیرانتفاعی انتخاب کنند.

9. فرم اینترنتی انتخاب رشته

10. نکاتی راجع به مرحله دوم آزمون دکتری (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی)

  • بخش دوم: دانشگاه‌های دارای پذیرش به همراه ظرفیت پذیرش

در این بخش دانشگاه‌هایی که در رشته‌های مختلف گروه‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر، دامپزشکی و زبان در مقطع دکتری در دروه های مختلف روزانه، شبانه، پردیس، غیرانتفاعی و پیام نور پذیرش دارند اعلام می شود.

همچنین ظرفیت پذیرش هر رشته نیز در جدول مشخص شده است.

  • بخش سوم: شرایط و ضوابط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

برخی دانشگاه‌ها ضوابط خاصی برای پذیرش داوطلبان دارند؛ برخی به دانشجویان دکتری خوابگاه ارائه نمی‌دهند؛ برخی در صورت پذیرش رتبه‌های برتر برای آن‌ها تسهیلاتی مدنظر دارند و … .

همه موارد فوق در بخش سوم دفترچه انتخاب رشته اطلاع‌رسانی می‌گردد.

اصلاحیات دفترچه انتخاب رشته دکتری

معمولاً در مهلت انتخاب رشته دکتری و یا در زمان تمدید انتخاب رشته دکتری، اصلاحیاتی برای دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر می شود. در این اصلاحیات ممکن است رشته محل های جدید برای هر رشته اعلام شود، برخی رشته محل ها حذف شود و یا ظرفیت پذیرش تغییر کند. بنابراین، بسیار مهم است که اصلاحیات دفترچه را در هنگام انتخاب رشته دکتری مدنظر داشته باشید.

اصلاحیات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری در سال گذشته از طریق لینک زیر قابل دریافت است:

 

دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد 99

دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 99 دانشگاه آزاد از طریق سایت این سازمان منتشر می شود. تا قبل از سال 98، در دفترچه انتخاب رشته تنها واحدهای دانشگاهی دارای پذیرش در مقطع دکتری هر رشته اعلام می شد. اما از سال گذشته، ظرفیت پذیرش دکتری رشته های مختلف در هر واحد دانشگاه آزاد نیز در داخل دفترچه اعلام شد.