موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری زبان و ادبیات فارسی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته زبان و ادبیات فارسی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های مقطع دکتری است که در دانشگاه‌های کشور ارائه می شود. مهم‌ترین هدف تحصیل از مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه آشنایی با ادب و فرهنگ غنی ایران و گاها جهان است، زیرا ادبیات روح جامعه را جلا می‌بخشد و زندگی معنوی در سایه ادبیات به پویایی و بالندگی می‌رسد. اکثر دانشجویانی که در دوره دکتری تخصصی رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل می‌کنند، بیشتر از هر چیزی علاقه خود را دنبال می‌کنند.

گرایش های دکتری زبان و ادبیات فارسی چیست؟

داوطلبان دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی زبان و ادبیات فارسی شرکت کنند.

گرایش های دکتری زبان و ادبیات فارسی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری زبان و ادبیات فارسی به شرح زیر است:

  •  زبان و ادبیات فارسی (بدون گرایش)
  •  ادبیات حماسی
  • ادبیات عرفانی
  • ادبیات غنایی

دفترچه انتخاب رشته دکتری زبان و ادبیات فارسی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته زبان و ادبیات فارسی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری زبان و ادبیات فارسی و ظرفیت پذیرش دکتری زبان و ادبیات فارسی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری زبان و ادبیات فارسی

برای شرکت در آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری زبان و ادبیات فارسی هستند:

– زبان و ادبیات فارسی (تمامی گرایش‌ها)
– آموزش زبان فارسی
– آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان
– فرهنگ و زبان‌های باستانی

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری زبان و ادبیات فارسی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری زبان و ادبیات فارسی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری زبان و ادبیات فارسی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری زبان و ادبیات فارسی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی– مجموعه دروس در سطوح کارشناسی شامل (زبان عربی، کلیات ادبی (تاریخ ادبیات، دستور، عروض و قافیه، نقد و نظریه‌های ادبی معاصر) )، کارشناسی ارشد شامل ۲- (بلاغت) و کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل ۳- (متون نظم – متون نثر)
دروس عمومی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری زبان و ادبیات فارسی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها