موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته سنجش و اندازه گیری یکی از رشته‌های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم انسانی است که با استفاده از روش‌های مختلف کمی و کیفی به مطالعه و بررسی کاربرد آمار و سنجش و اندازه گیری در تحقیق‌های روان‌شناسی، ارزیابی، ارزشیابی و تحلیل صفات و خصوصیات آدمی می‌پردازد. 

گرایش های دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازهﮔﻴﺮی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری به شرح زیر است:

  • ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری و ظرفیت پذیرش دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری

برای شرکت در آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری هستند:

– سنجش و اندازه‌گیری

– روانشناسی (تمامی رشته‌ها و گرایش­‌ها)

– علوم تربیتی (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– ریاضی

– آمار

– فیزیک

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری– مجموعه دروس تخصصی در سطوح کارشناسی شامل (آزمون های روانی (آزمون های پیشرفت تحصیلی، هوش، استعداد و شخصیت)) و کارشناسی ارشد شامل (آمار و روش تحقیق- اصول روانسنجی و نظریه های اندازه گیری (نظریه کلاسیک، سوال پاسخ و تعمیم پذیری))
دروس عمومی آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﺳﻨﺠﺶ و اﻧﺪازه گیری

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها