موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مهم‌ترین هدف از ایجاد رشته دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی تربیت پژوهشگران کارآمد و افراد متخصص در زمینه‌‌های مختلف اقتصادی است. مقطع دکتری فرصت خوبی برای دانشجویان این رشته فراهم کرده است تا با بهره‌گیری از مجموعه‌ای از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی بتوانند در رفع چالش‌ها و پیچیدگی‌‌های مسائل کلان اقتصاد کشور موثر باشند. اصلی‌ترین مسأله در دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی تحلیل موضوعات اقتصادی از طریق بررسی و ملاحظه تعاملات میان متغیرهای اقتصادی در همه جوانب است.

گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی به شرح زیر است:

 • علوم اقتصادی
  • اﻗﺘﺼﺎد سنجی
  • اﻗﺘﺼﺎد پولی
  • اﻗﺘﺼﺎد اسلامی
  • اﻗﺘﺼﺎد ﺑﺨﺶ ﻋﻤﻮمی
  • ﺗﻮﺳﻌﻪ اﻗﺘﺼﺎدی
  • اﻗﺘﺼﺎد ﺑﻴﻦاﻟﻤﻠﻞ
  • اﻗﺘﺼﺎد ﻣﺎلی
  • اﻗﺘﺼﺎد ﺷﻬﺮی و ﻣﻨﻄﻘﻪای
  • اﻗﺘﺼﺎد ﻣﻨﺎﺑﻊ
 • اﻗﺘﺼﺎد
  • اﻗﺘﺼﺎد ﺳﻼﻣﺖ
 • اقتصاد نفت و گاز 

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی و ظرفیت پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی

برای شرکت در آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید.زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی هستند:

– مهندسی صنایع (گرایش سیستم های اقتصادی اجتماعی)

– علوم اقتصادی و اقتصاد (تمامی گرایش‌ها)

– مدیریت قراردادهای بین‌المللی نفت و گاز

– حقوق نفت و گاز

– آمار اجتماعی و اقتصادی

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (ریاضی، آمار، اقتصاد ایران، اقتصاد اسلامی) و کارشناسی ارشد شامل (اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، اقتصاد سنجی)
دروس عمومی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﻋﻠﻮم اﻗﺘﺼﺎدی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها