موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری ایمنی شناسی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته ایمنی شناسی یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی دامپزشکی است که به مطالعه و بررسی سیستم ایمنی بدن جانداران و عوامل درونی و بیرونی مؤثر بر آن، و ارزیابی عملکرد سلول های ایمنی بدن می پردازد.

گرایش های دکتری ایمنی شناسی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ایمنی شناسی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ایمنی شناسی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ایمنی شناسی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ایمنی شناسی به شرح زیر است:

 • ایمنی شناسی

دفترچه انتخاب رشته دکتری ایمنی شناسی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ایمنی شناسی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ایمنی شناسی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ایمنی شناسی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ایمنی شناسی و ظرفیت پذیرش دکتری ایمنی شناسی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ایمنی شناسی

برای شرکت در آزمون دکتری ایمنی شناسی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ایمنی شناسی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ایمنی شناسی هستند:

– دکترای عمومی دامپزشکی، پزشکی و داروسازی

-کارشناسی ارشد:

 • باکتری‌شناسی
 • قارچ‌شناسی
 • ویروس‌شناسی
 • ایمنی‌شناسی
 • انگل‌شناسی
 • علوم آزمایشگاهی پزشکی
 • بهداشت مواد غذایی
 • بیوتکنولوژی پزشکی
 • زیست ‌شناسی (به غیر از گرایش گیاهی)
 • بهداشت آبزیان

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ایمنی شناسی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ایمنی شناسی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ایمنی شناسی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ایمنی شناسی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ایمنی شناسی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ایمنی شناسی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ایمنی شناسی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ایمنی شناسی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ایمنی شناسی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ایمنی شناسی– مجموعه دروس تخصصی در سطح دکترای حرفه‌ای شامل (ایمنی‌شناسی و سرم‌شناسی، باکتری‌شناسی اختصاصی و بیماری‌ها، ویروس‌شناسی و بیماری‌ها، قارچ‌شناسی و بیماری‌ها) 
دروس عمومی آزمون دکتری ایمنی شناسی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ایمنی شناسی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ایمنی شناسی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ایمنی شناسی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها