پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی هنر است که به مطالعه، بررسی و تنظیم فعالیت هایی که به بهبود کیفیت و سطح رفاه افرادی که در شهرها زندگی می کنند می پردازد.

گرایش های دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﺷﻬﺮﺳﺎزی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی به شرح زیر است:

  • ﺷﻬﺮﺳﺎزی 

  • طراحی شهری

  • ﺷﻬﺮﺳﺎزی اسلامی

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی و ظرفیت پذیرش دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی

برای شرکت در آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی هستند:

– برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری (تمامی گرایش‌ها)

– شهرسازی

– مدیریت امور شهری

– طراحی شهری

– مهندسی معماری (تمامی رشته و گرایش ها)

– برنامه‌ریزی و طراحی محیط

– مدیریت محیط زیست

– گرایش‌های جغرافیا

– برنامه‌ریزی توسعه منطقه‌ای

– مرمت و احیای ابنیه و بناهای تاریخی

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﺷﻬﺮﺳﺎزی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (نظریه‌ها و اندیشه‌های مطرح در برنامه‌ریزی و طراحی شهری- روش‌ها، شیوه‌ها و سنت‌های برنامه‌ریزی و طراحی شهری) و کارشناسی ارشد شامل (مبانی و اصول برنامه‌ریزی و طراحی شهری)
دروس عمومی آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﺷﻬﺮﺳﺎزی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها