پارسه
وکیلی
نوگام
کیهان روان
مدرسان شریف
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
نوگام
دوره نگاره
عالم زاده

گرایش های دکتری ﻣﻌﻤﺎری

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته ﻣﻌﻤﺎری یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی هنر و پیوند هنر و فن است که به طراحی و ساخت ساختمان ها و فضاهای درونی و بیرونی می پردازد.

گرایش های دکتری ﻣﻌﻤﺎری چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﻣﻌﻤﺎری لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﻣﻌﻤﺎری شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﻣﻌﻤﺎری

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﻣﻌﻤﺎری به شرح زیر است:

  • ﻣﻌﻤﺎری

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﻣﻌﻤﺎری را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﻣﻌﻤﺎری منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﻣﻌﻤﺎری در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﻣﻌﻤﺎری در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﻣﻌﻤﺎری و ظرفیت پذیرش دکتری ﻣﻌﻤﺎری کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﻣﻌﻤﺎری

برای شرکت در آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻣﻌﻤﺎری هستند:

– مهندسی معماری (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– فناوری معماری (گرایش های بیونیک و دیجیتال)

– معماری و انرژی

– بازسازی پس از سانحه

– مطالعات معماری

– مهندسی معماری منظر

– شهر سازی و مهندسی طراحی محیط زیست

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻣﻌﻤﺎری کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﻣﻌﻤﺎری دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﻣﻌﻤﺎری برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﻣﻌﻤﺎری برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﻣﻌﻤﺎری چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﻣﻌﻤﺎری که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﻣﻌﻤﺎری اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (مبانی نظری معماری- مبانی تکنولوژی معماری) و کارشناسی ارشد شامل (مبانی نظری معماری پیشرفته- تکنولوژی معماری پیشرفته)، (مبانی نظری، فلسفه و حکمت معماری منظر ـ تاریخ منظر و معماری منظر – تجربه های معماری منظر معاصر – علوم و فنون میان رشته ای)
دروس عمومی آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﻣﻌﻤﺎری را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﻣﻌﻤﺎری

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها