پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

ایران در رتبه هفتم مجلات علمی‌ پژوهشی نمایه شده در دنیا

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: کشور ما ایران با بیش از ۸۰۰ مجله نمایه شده در پایگاه بین‌المللی دسترسی آزاد مجلات رتبه هفتم را دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: در پژوهش کشور برای نخستین بار در سال ۱۴۰۲ موضوع پژوهشگران مستقل را مطرح کردیم، در سند تحول دولت ذکر شده بود که ما باید زمینه همکاری پژوهشگران مستقل را برای فعالیت در زمینه طرح‌های پژوهشی (دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی) فراهم کنیم، خوشبختانه با مصوبات شورای عالی عتف و ابلاغ رئیس جمهوری بحث پژوهشگران مستقل یکی از طرح‌های سال ۱۴۰۲ بود.

وی افزود: پژوهشگران مستقل استخدام جایی نیستند و مدرک فوق لیسانس یا دکتری دارند و می‌توانند به عنوان همکار در پژوهش‌ها فعالیت کنند و این کار به عنوان شعل برایشان محسوب می‌شود.

صالحی اظهار داشت: به نظر من یکی از نقاط قوت فعالیت‌های حوزه پژوهشی در سال ۱۴۰۲ هم بحث نمایه‌سازی مجلات علمی پژوهشی بوده است، سالانه ۱۵۰۰ مجله علمی پژوهشی در کشور ما به جاپ می‌رسد، بسیار مهم است که ما سعی کنیم مقالات تولید شده داخلی را نمایه کنیم تا پژوهشگران در دنیا بتوانند آن را بخوانند.

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: گسترش زبان فارسی در سطح بین الملل هم طبق تأکید مقام معظم رهبری در دستور کار ما قرار دارد و خوشبختانه سال ۱۴۰۲ هم از نظر گسترش زبان فارسی و هم نمایه‌سازی مجلات خوب بود و زبان فارسی در پایگاه دسترسی آزاد مجلات با رشد قابل توجهی به زبان نهم بین هشتاد زبان رایج دنیا در این پایگاه رسیده و کشور ایران با بیش از ۸۰۰ مجله نمایه شده رتبه هفتم را دارد.

صالحی عنوان کرد: تا آغاز دولت سیزدهم در ۲۳ سال ۱۰۱ مجله در نمایه‌سازی اسکوپوس نمایه شده بود، در این بیش از دو سال دولت سیزدهم ۶۳ مجله اضافه شده و الان از ۱۶۴ مجله ۳۲ مجله به زبان فارسی است.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
داداشی
فروردین ۲۴, ۱۴۰۳ ۹:۴۸ ق٫ظ

تبریک به جامعه علمی کشور.