مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری

مصاحبه با رتبه برتر دکتری در رشته حشره شناسی

خانم مهسا فرجام فر رتبه 9 رشته حشره شناسی کشاورزی آزمون دکتری سراسری و رتبه 6 آزمون دانشگاه آزاد، مهمان امروز پی اچ دی تست بودند. خانم فرجام فر  سال 82 با رتبه 2700 وارد مقطع کارشناسی در رشته گیاهپزشکی دانشگاه تهران (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج) شدند. هرچند تا ترم 6 اصلا به این رشته علاقه نداشته و حتی بارها قصد انصراف داشته اند اما از آن پس با تخصصی شدن دروس و مخصوصا با روش تدریس یکی از اساتیدشان به رشته حشره شناسی بسیار علاقه مند شدند و همین علاقه باعث شد که سال 88 با رتبه 40 وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته حشره شناسی همین دانشگاه شوند.

1.

پی اچ دی تست : از چه زمانی تصمیم گرفتید که در آزمون دکتری شرکت کنید؟

–         من بهمن 90 دفاع کردم و همان سال در آزمون دکتری شرکت کردم و رتبه 76 را کسب کردم و چون فقط شبانه قبول میشدم به دلیل هزینه های بالای آن در مصاحبه شرکت نکردم .

پی اچ دی تست : با توجه به تجربه سال گذشته، امسال مطالعه تان را از چه زمانی شروع کردید؟

–         از مهر به طور جدی شروع به مطالعه کردم. 3 ماه اول روزی 5 تا 6 ساعت درس میخواندم اما دی و بهمن تقریبا روزی 12 تا 15 ساعت مطالعه داشتم.

پی اچ دی تست : زبان و استعداد تحصیلی هم از مهرماه شروع کردید؟

–         خیر، زبان را از همان موقع که برای کنکور ارشد میخواندم شروع کردم و از آن زمان همیشه با زبان درگیر بوده و مطالعه داشته ام.  فکر میکنم سوالات زبان امسال خیلی راحت تر از سوالات سال گذشته بود. استعداد تحصیلی را فقط هفته آخر و از کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف مطالعه کردم .

پی اچ دی تست : منابع دروس تخصصی تان را چطور انتخاب کردید و آیا بعد از آزمون هم از انتخاب آنها راضی بودید؟

–         تقریباً در مورد تمام دروس از جزوه های اساتید خودم استفاده کردم و البته از دوستانم نیز که سال گذشته در آزمون رتبه های خوبی داشتند در انتخاب منابع کمک گرفتم و بسیار هم از انتخاب منابع راضی بودم.

پی اچ دی تست : لطفا منابع مطالعاتی تان را برای استفاده داوطلبان امسال معرفی کنید.

– دروس کارشناسی:

1)آفات : کل جزوه آفات زراعی زینتی میوه و جالیز و انباری دانشگاه تهران

2)سم شناسی : کتاب دکتر طالبی(چاپ جدید) قسمت مربوط به لیسانس .( تا انتهای جونده کش ها)

3) اصول مبارزه : کتاب اصول مبارزه تألیف دکتر علی اصغر سراج

دروس کارشناسی ارشد:

1)فیزیولوژی: جلد اول کتاب فیزیولوژی تألیف دکتر علیرضا بندانی

2) مرفولوژی: جزوه مرفولوژی داخلی دانشگاه تهران تألیف دکتر وحید حسینی نوه

3)سیستماتیک: جزوه سیستماتیک تربیت مدرس و دانشگاه تهران

4)کنترل بیولوژیک: جزوه کنترل بیولوژیک دانشگاه تهران تألیف دکتر طلایی حسنلویی

5)سم شناسی: ادامه کتاب سم شناسی تألیف دکتر خلیل طالبی از جونده کش ها تا انتها

6)اکولوژی: کتاب اکولوژی تألیف دکتراحمد عاشوری و دکتر ندا خرد پیر

7)کنه شناسی: جزوه کنه شناسی دانشگاه تهران تألیف دکتر صبوری

پی اچ دی تست : تست های سالهای قبل را دیده بودید؟

–         تست های 80 تا 87 ارشد و 91 دکتری را کار کرده بودم.

پی اچ دی تست : به نظرتان سطح سوالات آزمون 92 چطور بود؟

–         آزمون تخصصی امسال نسبت به پارسال سخت تر بود که فکر میکنم باید همینطور باشد یعنی در مقطع دکتری باید سطح سوالات تخصصی بالا باشد تا تفاوت ها مشخص شوند.

پی اچ دی تست : در مورد مقالات و کارهای پژوهشی تان بگویید؟

–         5 خلاصه مقاله کنگره های خارجی و یک کتاب در حال چاپ دارم.

پی اچ دی تست : به ترتیب چه دانشگاه هایی را انتخاب کردید و مصاحبه ها چطور بودند؟

–         دانشگاه خودم (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج) در چهار گرایش بیو سیستماتیک حشرات، سیستماتیک کنه ها، کنترل بیولوژیک و اکولوژی ، سم شناسی و فیزیولوژی حشرات که در نهایت در دومین انتخابم پذیرفته شدم و بعد هم دانشگاه تربیت مدرس. در مورد مصاحبه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج(دانشگاه تهران ) تقریبا 90 درصد سوالات علمی و تخصصی بودند، یعنی کافی ست که داوطلب جزوه هایی که برای آزمون مطالعه کرده است را قبل از مصاحبه یک مطالعه اجمالی داشته باشد و البته در مورد انگیزه ورود به مقطع دکتری هم سوال کردند و به نظر من کسی که سختی ادامه تحصیل تا این مقطع را بر خود هموار میکند حتماً جواب قانع کننده و منطقی برای این بخش سوالات هم خواهد داشت. همچنین یک سوال به زبان انگلیسی در مورد اینکه اگر یک بورس خوب خارج از کشور به دست بیاوری چه میکنی؟آیا میپذیری و میروی؟ که جواب منفی دادم.  در تربیت مدرس هم که سوالات تخصصی پرسیده شد و ترجمه فارسی به انگلیسی یک عبارت و جمله تخصصی و همینطور در مورد پایان نامه به زبان انگلیسی سوالاتی مطرح شد. بطور کلی زمان مصاحبه ها بین نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه بود و تقریباً تمام اعضای هیئت علمی گروه حضور داشتند. نحوه برخورد بسیار جدی و در عین حال دوستانه بود، بعنوان مثال در مورد پردیس کشاورزی منابع طبیعی کرج با وجود اینکه من شش سال از زمان لیسانس با اساتید آشنا  بوده ام ولی جو و اتمسفر اتاق مصاحبه بسیار جدی و سنگین بود!

مصاحبه آزاد در دانشگاه علوم تحقیقات هم تفاوت زیادی با سراسری نداشت و محوریت مصاحبه بیشتر موضوع پایان نامه بود.

اساتید هم اساتید مدعو از دانشگاه های دیگر بودند مثل تربیت مدرس و آزاد اراک.

مصاحبه حدود نیم ساعت بطول انجامید و قسمت انگلیسی مصاحبه ریدینگ چکیده پایان نامه به انگلیسی بود.

شاید در مقایسه با مصاحبه سراسری بتوان گفت که مصاحبه آزاد خیلی علمی تر و تخصصی تر بود و اصلاً سوالاتی در مورد حاشیه های ادامه تحصیل مثل انگیزه و … پرسیده نشد ولی بطور قطع نمیتوان گفت برای اساتید علوم تحقیقات این مسئله مهم نیست.

پی اچ دی تست : و در پایان اگر توصیه ای به کاربران سایت پی اچ دی تست دارید بفرمایید؟

–         نکته کلیدی در قبولی آزمون دکتری به نظر من آزمونی ست که داوطلب در اسفند ماه میدهد و با وجود اینکه در مصاحبه ها انگیزه ، هدف و روحیه تحقیق و پژوهشگر بودن  بسیار برای اساتید مهم است ولی بالطبع داوطلبی که رتبه بهتری در آزمون بدست آورده است مرحله بعدی که همان مصاحبه است را بهتر و راحت تر پشت سر میگذارد.

بنابراین این نکته قابل تأمل است که داوطلبان تمام تلاش خود را در جمع آوری جزوه ها و کتب مربوطه و مطالعه هر چه جدی تر و بهتر آنها انجام دهند.

در انتها از تمام کسانی که در این مسیر حامی و پشتیبان من بودند بخصوص همسر عزیزم نهایت تشکر و سپاس را دارم.

پی اچ دی تست : برایتان آرزوی موفقیت روز افزون داریم.

Farjamfar-karnameh

Farjamfar-final

azad-karname

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. بی بی عاطفه کلاتی گفت:

  سلام بر خانم دکتر دانشجو و مدیر محترم سایت

  من مدتهاست بعد از فارغ التحصیلی برای بالابردن رزومه تلاش کردم، ضمنا” کارمند اداره جهاد کشاورزی هستم. نمی دونم سهمیه ای برای کارمندان جهاد کشاورزی یا نه؟
  چون از همکارانم در مقطع ارشد، دو نفر رشته حشره شناسی واصلاح نباتات بدون هیچ مطالعه ای قبول شدند.
  حالا نمی دونم رقابت مقطع دکترا هم اینقدر سطح رقابت پایینه یا نه؟ یکی از دوستان می گفت سال گذشته برای آمادگی شرکت کن، ولی من بخاطر اینکه مقالات بیشتری کارکنم، شرکت نکردم، ولی امسال شرکت می کنم.
  فقط یک آمار از سطح رقابت رشته دکترای حشره شناسی اگر دارید برایمان بگذارید. با تشکر

 2. انگلشناسي دام گفت:

  سلام من كارشناسي أرشد رشته انگلشناسي دامپزشكي بودم
  ميخوام براي دكتري تغيير رشته بدم به حشره شناسي چون از ابتدا به حشرات علاقه مند بودم به نظرتون ميتونم در مصاحبه موفق بشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. ss گفت:

  سلام خانم فرجام فر. من دانشجوی ترم 3ارشد حشره شناسی دانشگاه گرگان هستم. قصد دارم دکتری شرکت کنم اما باتوجه به دو مرحله شدن آزمون شرکت کردن سخت شده.داخل سایت یکی از منابع آفت شناسی گیاهی و بیماری شناسی گیاهیه.دیگه نیازی به خوندن حشره شناسی نیست؟

 4. علی h گفت:

  با سلام
  من در کنکور ارشد حشره شناسی 94 رتبه 93 و در آزاد رتبه 3 رو آوردم . حانم دکتر برای دکترا چی کار کنم ؟ امکان دارد که منابعتون رو در اختیار من هم قرار بدهید ؟

  • مهسا فرجام فر گفت:

   باعرض سلام و تبریک خدمت شما دوست عزیز
   چرا اینقدر تفاوت رتبه؟؟
   الآن در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل هستید؟و کارشناسی را کجا خواندید؟
   لطفا سوالات خود را کلی نپرسید تک تک بپرسید تا در خدمت شما باشم
   موفق باشید

   • علی h گفت:

    با عرض سلام
    نمی دونم چرا اینقدر تفاوت . فکر کنم به خاطر کمی تجربه کمی بوده چون امتحان سراسری قبل از امتحان ازاد بود و استرس و …
    الان در دانشگاه زنجان تحصیل می کنم البته در گیلان ،تبریز ، چمران ، کرمان ، ارومیه ،اردبیل هم قبول شده بودم ولی به علت اینکه زنجان رو بالاتر زده بوده این مشغول هستم . الان پشیمون هستم به دو دلیل : 1. باید گیلان رو بالاتر می زدم 2. فکر کنم علوم تحقیقات می رفتم بهتر بود و به هر حال شده دیگه . حتما خیری توش بوده . برای phd از همین الان ( مهر ماه ) دارم می خونم و فقط تهران رو انتخاب م کنم هم شبانه و هم روزانه . اگر نشد پژوهش محور دانشگاه ازاد واحد علوم تحقیقات . سوالی که دارم اینه که به نظرتون تویه انتخابام اشتباه کردم یادرست تصمصم گرفتم ؟

 5. مرجان-حشره شناسی کشاورزی گفت:

  با سلام
  دوستان من در رشته حشره شناسی کشاورزی دانشگاه آزاد برای مصاحبه دعوت شدم,کسی هست راهنماییم کنه برای روز مصاحبه؟ من فقط یک مقاله پژوهشی و یک Iscدارم و یک مقاله هم در همایش داخلی.لطفا بگید باید چیکار کنم؟
  راستی کی میدونه شهریه دانشگاه آزاد چه قدر؟

 6. مرجان گفت:

  سلام خانم فرجام فر،من برای این که زبان بخونم که برای دکترا لازمه و از اونجایی که شاغل هستم از سال گذشته که دفاع کردم دیگه هیچ کار علمی اهم از مقاله و کتاب انجام ندادم ممکنه راهنماییم کنید الان چطور میتونم این نقصان را جبران کنم؟شما خلاصه مقاله در کنگره های خارجی داشتید ممکنه بگید چطوری میتونم این کار را انجام بدم؟ ممنون میشم.

  • مهسا فرجام فر گفت:

   مرجان جان همونطور که خودت گفتی باید حتما زبان بخوانید و حتما رزومه را قوی کنید چون بخش دوم موفقیت مصاحبه است.

  • مرجان گفت:

   خانم فرجام فر عزیز سلام، لطفا بگویید برای قویتر شدن رزومه به غیر از زبان چه کاری انجام دهم؟

   • مهسا فرجام فر گفت:

    تقویت زبان پایه تقویت رزومه ست.سعی کنید حداقل تا روز مصاحبه یک مقاله ISI داشته باشید.از دیگر کارها که میتوانید انجام دهید تالیف و ترجمه کتاب،شرکت در ورک شاپ های معتبر است.موفق باشید

    • مرجان گفت:

     خانم فرجام فر عزیز سلام.سال نو مبارک. با آرزوی بهترین ها برایتان .از این که وقت می گذارید و به سوالات ما پاسخ می دهید ممنونم.ممکن است بگویید که چگونه در ورک شاپ های معتبر شرکت کنم؟آدرس سایتی دارید؟دوست دارم کتاب بنویسم اما نمیدانم به چه نحوی باید اقدام کنم و چه کاری باید انجام بدم. خوشحال مبشوم راهنماییم کنید.بسیار ممنونم.موفق باشید.

 7. فاطمه رحیمی گفت:

  سلام عزیزم خیلی بهت تبریک می گم امیدوارم در تمام مراحل زندگیت موفق باشی

 8. فاطمه رحیمی گفت:

  سلام مهسا جان خیلی خوشحالم که به درجات عالی رسیدی چون من شما را از دوران دبیرستان می شناسم و می دانم که مستحق بهترینها هستی انسانی کوشا و فعال می باشی خوشحال میشوم که شما را از نزدیک ملاقات کنم بهترین ارزوها را برایت ارزومندم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام فاطمه جان.خیلی از پیامت خوشحال شدم عزیزم.یاد دوستان دبیرستان و اون روزا بخیر!!منم خیلی دوست دارم شما رو از نزدیک ببینم.نمیدونم چطوری میتونم خصوصی تر ملاقاتت کنم و پیغام بدم لطفا ایمیلت رو برام بزار تا باهات تماس بگیرم

 9. مهسا گفت:

  خانم دکتر گرامی سلام
  بنده فارغ التحصیل رشته منابع طبیعی گرایش مرتعداری، کارشناسی از دانشگاه مازندران با معدل 14.50 و کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد نور با معدل 17.60 هستم، شهریور 92 دفاع کردم، موضوع پایان نامم به علت علاقه زیادم برای انجام یک کار منحصر به فرد، کار بروی اثرات مورچه ها بروی گیاهان و خاک یک مرتع استپی حوالی ساوه و تغییرات بوجود آمده توسط این مورچه بود و استاد راهنمام هم برون مرزی بودن(دکتر آگوستی)، کار بسیار جدید و سختی را انجام دادم، نتیجه آن سه مقاله علمی پژوهشی در حال چاپ و ترجمه کتاب the ants است که در حال چاپ است. در حین تحقیق به موضوعات جالبی در این رابطه رسیدم و اثراتی که این نوع مورچه ها بر گیاهان منطقه داشتند که در راستای تخصص رشته ما نبود، علاقمند به ادامه تحصیل فقط در دانشگاه سراسری روزانه در رشته حشره شناسی کشاورزی گرایش کنترل بیولوژیک و اکولوژی هستم. با توجه به 3 سال تحقیق در مورد موضوع پایان نامم اما با توجه به شاغل بودنم و همچنین تغییر گرایشم و دانشگاه آزاد بودنم و …. خیلی نا امید هستم، همچنین برای تهیه جزوات دانشگاهها دسترسی ندارم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که چطور این مسیر برام هموارتر بشه و آیا اصلا در مصاحبه شانسی دارم ؟ درصدهام و رتبه هام برای تربیت مدرس چند باید باشه؟ آیا اثراتی که مورچه ها بروی گیاهان منطقه، بذور آنها و یا نابودی آنها داشتند ارتباطی به این رشته دارد که در آن ادامه بدهم ؟ در رشته مرتعداری متاسفانه این موضوع را تنها من انجام دادم اساتید و دانشگاهها علم زیادی در این موضوع ندارند بنابراین راغب به ادامه این رشته نیستم و ترجیح میدم تخصصی تر این رشترو به دلیل علاقه فراوان و زحمات زیادم انجام بدم.
  ممنونم از شما

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام مهسا جان
   چه کسی بهتر از شما برای ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکترا؟هم سواد علمی دارید و هم عملی.اصلا ناامید نباشید رزومه بسیار عالی دارید درصدها جهت قبولی در دانشگاه تربیت مدرس چندان تفاوتی با دانشگاه تهران نداره چون همونطوری که میدونین هردو جز دانشگاهای برتر هستند.منابعی که من معرفی کردم را مطالعه کنید و کمی هم روی اعتماد بنفس خودتان کار کنید محکم باشید و خودتان را قبول داشته باشید بازهم سوالی داشتین من در خدمتم

 10. پگاه گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشدحشره شناسی هستم وقصد شرکت در ازمون دکتری سال بعد رو دارممیشه لطف کنید بگیدهمون منابعی که شما خوندید برای من هم کارآمد است؟ واینکه من میتونم ایمیلتونو داشته باشم ولطف کنید بگید غیر از اون کتابهایی که گفتین ومن خریداری میکنم میشه از روی جزوه های شما کپی بزنم؟ممنونم
  ان شاالله در تمام مراحل زندگی موفق باشید

 11. انیس گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید.
  من سال 88 در آزمون کتبی قبول شدم ولی متاسفانه از مصاحبه مردود شدم.الان میخوام دوباره شروع کنم برا آزمون دکتری؟
  منابعی که شما خودتون اونها رو خوندید رو چطوری میتونم به دست بیارم.لازم به ذکر است که بنده کارمند اداره جهاد کشاورزی هستم میخاستم راهنمایی بفرمایید ایا با زمان اندکی که در طول شبانه روز برای مطالعه بنده باقی میماند بنده ساعت هفت و نیم صبح تا سه بعد از ظهر سرکارهستم.آیا بنظرتان وقت میکنم تا مطالعه نماییم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام انیس جان
   با توجه به اینکه شما کارمند هستید باید وقت بیشتری رو برای شرکت در این رقابت با دیگر داوطلبان برای مطالعه صرف کنین ولی حتما شدنی ست من کسانی رو میشناسم که با کار و حتی بچه موفق شدن و رتبه های خوبی هم بدست آوردند. بهمین دلیل ناامید نشین و فقط این سه ماه پیش رو را سخت درس بخونین باتوجه به اینکه شما در سال ۸۸ در بخش آزمون پذیرفته شدین نشان دهنده این است که از پس آزمون برمیآیید. فقط چون شما فاصله زمانی طولانیتری بین فارغ التحصیلی و آزمون دارین در بخش مصاحبه اساتید از شما توقع رزومه قویتری دارند حتما به این مهم توجه کنین .همانقدر که به آزمون اهمیت میدید به فکر تقویت رزومه تون هم باشید امسال نسبت آزمون به مصاحبه ۳۰ به ۷۰ است.در مورد منابع هم کاملا در قسمت مصاحبه اعلام کردم چه منابعی رو مطالعه کنید کتاب هارو تهیه کنید جزوه هارو هم میتونین هم با مراجعه به دانشگاه و صحبت با بچه های ارشد گروه به روزترین اونها رو بدست بیارین من در پایین در قسمت نظرات لینک درس مورفولوژی رو هم گذاشتم موفق باشید

 12. مرجان گفت:

  سلام خانم فرجام فر
  موفقیتتون را تبریک میگم، من فارغ التحصیل ارشد رشته بیوسیستماتیک جانوری هستم و میخواستم دکترای حشره شناسی بخونم، امروز فهمیدم دفترچه آزاد اومده نه جزوه دارم و نه منابع لازم را به نظر شما میتونم برسم اگه اقدام کنم؟
  لطفا راهنماییم کنید خیلی دوست دارم دکترا بگیرم

  • بتی گفت:

   سلام خانم دکتر عزیز وموفق.امیدوارم خوب وسالم باشید من فارغ التحصیل کارشناسی رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون ودرحال حاضردانشجوی ک.ارشد رشته بیوسیستماتیک جانوری میباشم تا یک ماه دیگه کار دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشدمو انجام میدم.تو این رشته تو ورودیامون رتبه دوم بودم اما ناشناخته سمت این رشته امدم و علاقه ای به این رشته ندارم لطفا راهنماییم کنید براانتخاب رشته دکترا چکار کنم از کجا کمک بگیرم ممنون میشم از سردر گمی نجاتم بدید.ممنونو تشکر

   • مهسا فرجام فر گفت:

    سلام بتی جان
    از همه دوستان بابت تاخیر در پاسخگویی به سوالات عذر خواهی میکنم. شما که گفتین اصلا به این رشته علاقه ندارین و بدون تحقیق سمت این رشته برای ادامه تحصیل آمدید. بیشتر توضیح بدید که آیا تصمیم دارید توی همین رشته برای دکترا اقدام کنید یا خیر؟

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام مرجان عزیز
   چون علاقه دارین حتما موفق میشین. من در قسمت مصاحبه کل منابعی رو که مطالعه کردم را آوردم فقط کافی ست که مطالعه کنین. در همین قسمت نظرات پائینتر لینک چند درس رو هم قراردادم. کتابهارو تهیه کنید حتما ،پیداکردن جزوات هم کاری ندارد. با مراجعه به دانشگاه و بچه های در حال تحصیل میتوانید به روز جزوه هاشون رو هم از خودشون بگیرید و مطالعه کنید حتما موفق میشین من هم در کل این راه در کنار و خدمت شما هستم

 13. آرزو گفت:

  سلام خانم دکتر شرمنده بازم مزاحم شدم…قبلا گفتم ک گرایشم فیزیولوزی وسم شناسی هست ..دوست دارم روی سم کار کنم..الان استاد راهنمام یه موضوعی بهم پیشنهاد دادن یه موضوع زیست محیطی هست در واقع تجزیه میکروبی آفت کش های ار گانوفسفره توسط باکتری های باسیلوس پلی میکساوقارج آزوسپریللوم لپوفرم.روسم دیازینون باید کارکنم.میگفتن ک یه موضوعی هس ک روش زیاد کار نشد.به نظر شما موضوع خوبی میتونه باشه؟؟

  • مهسا فرجام فر گفت:

   آرزو جان همیشه برای اینکه موفق شوی ابتدا پیرامون موضوعی که میخوای، حسابی سرچ کن. متوجه شدن این موضوع که آیا موضوع پیشنهادی خوب هست یا خیر هزینه ای نداره بجز یک سرچ ساده پیرامون موضوع در نت و ژورنال های معتبر.و گام دوم موفقیت اینه که بعد از این که زمینه علاقه مندی ات رو پیدا کردی،یک استاد راهنمای خب برای کارات پیدا کنی و در آخر به ایشون اعتماد کامل داشته باشی و بدونی که ایشون در پیشنهاد دادن موضوع علاوه بر توجه به تمام عوامل مثل جدید بودن موضوع،کاربری در آینده… باید به امکانات مادی گروه هم توجه کنن.موفق باشید

 14. آرزو گفت:

  سلام خانم دکتر..خسته نباشید..مرسی از اینکه جواب دادین خیلی خوشحال شدم…من کارشناسیم ورودی89دانشگاه ولی عصر رفسنجان استان کرمان بودم.ک خرداد تموم کردم بلافاصله از طریق استعداد درخشان تو همین دانشگاه قبول شدم…دانشگاهمون سطح علمی بالایی داره.واساتید مجربی تو رشته گیاهپزشکی داریم…میخوام رو موضوعی کار کنم امکان ادامه تحصیل تو مقطع دکترا داشته باشه.وموقیعت شغلی خوبی داشته باشه..بی زحمت میشه لطف کنین آدرس ایملتون بدین.. مرسی از راهنماییتون…

  • مهسا فرجام فر گفت:

   آرزو جان بهت تبریک میگم امیدوارم در طی این مسیر پر فراز و نشیب موفق باشی.عزیزم آیا حتما میخواهی در مقطع دکترا هم در همین دانشگاه باشی؟ یا برات فرقی نمیکنه؟.ببین عزیزم علاقه خیلی از همه جیزی مهمتره.در ابتدا برای خودت مشخص کن که اگر انشاالله در مقطع دکترا بعنوان متخصص فارغ التحصیل شدی دوست داری در چه زمینه کار کرده باشی و بعد ها هم ادامه بدی.الآن که هنوز زمینه کاری پایان نامه ات مشخص نکردی وقت این است که مشخص کنی به چه گرایشی و کار با کدام استاد علاقه داری با این تصمیم مسیر ۶ یا ۷ سال آینده ات را مشخص میکنی.عزیزم من به شما نمیتوانم بگم چه گرایشی بخونی بهترست همونطوری که گفتم کاملا بستگی به علاقه ات دارد.توصیه من به شما این است که اجازه بدی دروس را در دو نیمسال پشت سر بگذارید بعد زمینه علاقه ات مشخص میشود.در ضمن ایمیل من را از مدیریت سایت بخواهید موفق باشید

 15. آرزو گفت:

  سلام…خانم فرجام فر من امسال ارشد حشره گرایش سم قبول شدم…میشه در مورد موضوع پایانه من راهنمایی کنین…روی ج موضی کارکنم بهتره؟؟؟؟تشکرررر

  • مهسا فرجام فر گفت:

   تبریک میگم عزیزم موفق باشید لطفا یه کم در مورد رتبه ت و دانشگاهی که قبول شدی و امکاناتش بگو تا بهتر بتونم راهنماییت منم

 16. تابع گفت:

  سلام خانم فرجام فر. من امسال در کنکور دکترا حشره شناسی شرکت کردم و رتبه ام هم 40 شد اما در مرحله مصاحبه مردود شدم. میخاستم در صورت امکان میخاستم از جزواتتون استفاده کنم و من بتونم از راهمناییتون استفاده کنم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام
   خسته نباشید
   شما رتبه بسیار خوبی در آزمون بدست آوردید پس مشخص است که منابع خوبی برای مطالعه داشتید.بهتر است که برروی cv و رزومه تان کار کنید. شما در مرحله دوم آزمون شکست خورده اید.پیش از هرچیز تبریک منو بابت پشتکارتون پذیرا باشید.ولی در هرصورت و در هر زمینه کمک خواستید من در خدمتتان هستم
   موفق باشید

 17. مریم گفت:

  سلام خانم فرجامفر خسته نباشید.من ارشد حشره شناسی گرایش سم شناسی قبول شدم دانشگاه ساری .میخواستم بدونم دروس این رشته چیا هست؟وایا این رشته با پزشکی هم مرتبطه؟منظورم سم شناسی؟ارزش ادامه دادنو داره؟ممنونم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   مریم جان سلام
   تبریک میگم و امیدوارم همیشه موفق باشید
   عزیزم در مورد رشته ات یه کم بیشتر توضیح بده
   عزیزم آخه رشته گیاهپزشکی که در مقطع ارشد گرایش بندی نشده است.شما بطور کلی ارشد گیاهپزشکی در گرایش حشره شناسی هستید. در این مقطع گرایشاتی که بعدا در مقطع دکترا مطرح ست که معنی ندارد فقط میتوانید با انجام پایان نامه در زمینه ای که علاقه دارید و با انجام کار در آن ، زمینه تحصیل خودتان را در مقطع بعدی فراهم کنید

 18. سمیرا گفت:

  سلام خانم فرجام فر خسته نباشید .اگه تو کنکور دکتری اکثر سوالات رو درست جواب بدم نیاز به جواب دادن زبان نیست؟

  • مهسا فرجام فر گفت:

   ممنونم شما هم خسته نباشید
   عزیزم سالی که شما در کنکور دکترا شرکت میکنید از کجا میدونید که رقابت شما با بقیه داوطلبان بر سر چه درس یا چه دروسی ست؟ شاید اونها هم مثل شما بسیار برروی دروس تخصصی مسلط هستند و جیزی که بعنوان معیار سنجش بین شماها عمل میکند درصد درس زبان باشد!پس بهتر است که بهیچ عنوان ریسک نکرده و درسی را نخوانده بر سر کنکور نروید در ضمن انشاالله شما پس از قبولی بعنوان یک دانشجوی phd باید زبان انگلیسی بسیار خوبی داشته باشید تا بتوانید مقاله بخونید ، بنویسید و در محافل علمی بین المللی شرکت کنید هیچ وقت از خوندن زبان فراری نباشید حتی بعنوان یک دوست به شما توصیه میکنم از همین حالا حتما در روز ساعاتی را به مطالعه زبان اختصاص بدید.موفق باشد

 19. تینا گفت:

  با سلام وادب خدمت خانم دکتر فرجام فر:
  من دانشجوی کارشناسی گیاهپزشکی هستم میخواهم ادامه تحصیل بدهم ولی نمیدونم چه رشته ایی؟ بین حشره وبیماری وسم شناسی پزشکی و گیاهان دارویی شک دارم چون صرفاعلاقه مند به تحقیق هستم والبته آینده وشغل هم برایم مهم است.
  یه سوال دیگه: بنظرتون کنه شناسی ارزشش را داره که برای ارشد ،حشره شناسی رو انتخاب کنم با وجود اینکه از سوسری متنفرم وخیلی از واحدهای آزمایشگاهی ارشد حشره شناسی در رابطه با سوسری است؟

  • مهسا فرجام فر گفت:

   تینا جان سلام
   خیلی عالیه که شما از همین الآن که دانشجوی مقطع کارشناسی هستید در حال برنامه ریزی برای مقطع بعد هم هستید عزیزم بنظر من علاقه خیلی خیلی فاکتور مهمی برای انتخاب گرایش مقطع بعد هست اگر به مباحثی که در آینده میخواهید بخونید علاقه داشته باشید دروس را با موفقیت پاس میکنید،پایان نامه را با موفقیت به انجام میرسونید،کار خوبی پیدا میکنید و …..زیرا علاقه دارید و همین علاقه شما را توانمند و پیگیر کارها در هر مقطعی میکند عزیزم با خودتون صادق باشید و ببینید به قارچ ها ویروس ها و باکتری ها علاقه دارید یا به حشرات و کنه ها.در ضمن عزیزم من گرایش خودم در مقطع دکترا کنه شناسی است هر سوالی ریز تر در مورد این گرایش دارید در خدمتتان هستم در پناه خدا موفق باشید

 20. شیرین گفت:

  سلام خانم فرجام فر
  یه سوالی برام پیش اومده،
  روند مصاحبه چطور بود. با توجه به اینکه من بدون آزمون به مصاحبه دعوت شدم. و از درس خوندن خیلی فاصله گرفتم.
  چطور پیش بینی میکنید؟؟
  معدل 17:08 و 4 مقاله علمی پژوهشی و هم جزه استعداد های درخشان دوره کارشناسی بودم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام شیرین جان
   در مورد شرایط و سوالتون بیشترین توضیح بدبد.چرا بدون آزمون به مصاحبه دعوت شدید؟ و منظورتون از روند مصاحبه چیست؟

 21. ستاره گفت:

  سلام خسته نباشین
  یه سوال?? چه جوری میشه جزوات مهمی که فرمودین رو پیدا کرد.من ترم آخر ارشد حشره ام می خوام دکتری هم بخونم ولی یه جزوه خوب که بشه باهاش راحت کار کرد پیدا نکردم لطفا راهنمایی کنید.

  • مهسا فرجام فر گفت:

   ممنونم
   همونطور که توی منابع دیدید کتاب هم جز منابع هست.کتابها رو حتماً تهیه کنید اگر دانشجوی یکی از دانشگاه های مادر هستید مثل تهران یا مدرس جزوه های اساتید خودتون سر کلاس میتونه کافی باشه ولی اگر جایی درس میخونید که حدس میزنید اساتیدتون طراح سوال ها نباشن حتماً جزوات جدید رو پیدا کنید.در مورد در اختیار قرارگیری جزوه های من میتونید از مدیریت سایت کمک بخواهید من اطلاعی از نحوه در دسترس قرارگیری جزوه ها ندارم.

 22. مهسا فرجام فر گفت:

  دوستان خوبم سلام خسته نباشید بالاخره تمام شد انشاالله از امتحان و نتایج راضی بوده باشید دوستان گلم میخوام رتبه هاتون رو بدونم و اینکه از منابع معرفی شده راضی بودید یا خیر ؟ لطفا بیایید و نظراتتون رو بذارید

 23. primula گفت:

  هر دو معدل مقطع کارشناسی و ارشد من از دوستان رتبه تک رقمی بیشتره,,اما معدل موثرو زده 15/80!!!!! میخوام بدونم به محل تحصیل مربوط میشه یا اشتباهه پیش اومده!?

  • سمیرا گفت:

   سلام خانم فرجامی فر خسته نباشید خدا قوت اگه میشه ادرس ایمیلتونوبفرستین ممنون من ارشد 27 شدم از الان میخوام برا دکترا بخونم .ممنون راهنماییتون

   • مهسا فرجام فر گفت:

    سمیرا جان سلام
    تبریک میگم بابت رتبه بسیار خوبتون.انشاالله همیشه موفق باشید.امسال ارشد شرکت کردید و پذیرفته شدید یا در حال حاضر مشغول به تحصیل هستید؟عزیزم سوالاتتون رو همین جا مطرح کنید چون شاید سوالات بقیه داوطلبین و دوستانتون هم باشه.اجازه بدین اونهاهم تو بحث ما شرکت کنن.

    • سمیرا گفت:

     سلام ممنون عزیزم اره امسال شرکت کردم از کی واسه دکتری بخونم ؟جزوه هاتونو امکان داره بذارین رو سایت ممنون میشم .کرمانشاه رو اولویت انتخاب رشته م قرار دادم خوبه؟

     • مهسا فرجام فر گفت:

      سمیرا جان جهت مطالعه برای امتحان دکترا عجله نکنید فعلابه فکر امتحانها و بدست آوردن یک معدل خوب تو مقطع ارشد باشید در گام دوم موضوعی متناسب با علاقتون برای پایان نامه انتخاب کنید به نظر من مهم تر از مطالعه تو این زمان که شما هستید انتخاب موضوعی مناسب برای پایان نامه و نوشتن مقاله هاتون هست.انتخاب کرمانشاه هم کاملا بستگی به امکانات و شهر محل اقامتتون و شرایط زندگی خودتون داره مثلا برای من به شخصه نزدیکی در کنار خانواده خیلی مهم هست! جزوه هارو هم روی سایت میذارم

     • سمیرا گفت:

      سلام خانم دکتر خسته نباشین. واسه ازمون دکترا زبان لازمه؟

 24. primula گفت:

  سلام دوستان,یک سوال: آیا نوع و محل دانشگاه دوره کارشناسی و ارشد در معدل موثر این دو مقطع موثره???? 

 25. شکوفه گفت:

  سلام
  خانم فرجام فر کنکور خیلی سخت بود نگرانم

  اطلاع ندارم بچه های تهران چطور امتحان رو دادن

  من بیشتر از 43 تا نتونستم بزنم در صورتی که خیلی خوانده بودم

 26. مریم گفت:

  ba sahlam.khanome dr mishe befarmaid bAra modiriate afat chi motale kardid?va mishe baramon ro sayt bezarid?

  • مهسا فرجام فر گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید به تمام داوطلبانی که سخت کوشانه این روزها مشغول مطالعه هستند.
   در منابع مطالعاتی برای آزمون دکتری حشره شناسی درسی نحت عنوان مدیریت آفات نداریم و در لیست منابع پیشنهادی من هم همونطور که دیدید نیست مگر اینکه جزء منابع مطالعاتی امسال از طرف سازمان سنجش باشد و من خبر نداشته باشم. در هر صورت مطالعه کامل و بدون سانسور کتاب اصول مبارزه دکتر سراج میتواند کافی باشد.

 27. شهاب کمالی گفت:

  سلام خانم دکتر بی زحمت جزوه اکولوژی رو اگه امکان داره ایمیل کنید یا روی سایت بذارید. منتظریم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   با سلام و خسته نباشید.
   در مورد جزوه اکولوژی همونطور که تو لیست منابع آوردم مطالعه کتاب دکتر عاشوری رو پیشنهاد میکنم. جزوه دستنویس دانشگاه تهران که تدریس آقای دکتر سر کلاس است را هم اگر پیدا کردید مطالعه اش مفید و کافی ست. جزوه ای که من دارم دستنویس است و قابل قرار دادن روی سایت نیست در ضمن قدیمی هم میباشد ورژن های جدیدتر جزوه بهتر است.در هرصورت توصیه من این است که برای تهیه جزوه دستنویس اکولوژی وقتتان را هدر ندهید و وقتی را که میخواهید صرف پیدا کردن جزوه کنید کتاب را خریده و مطالعه بفرمایید.
   موفق باشید.

 28. sali گفت:

  با سلام وتشکر.خانم دکتر میشه بفرمایید کتاب اکولوژی دکتر عاشوری چاپ 88 با 90 تفاوتی داره؟چون چاپ 90رو نمیتونم اینترنتی سفارش بدم موجود نیست.و جزوه اش با کتاب خیلی فرق داره؟

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام saliجان
   کتاب اکولوژی دکتر عاشوری 88 با 90 خیلی فرقی نداره.من خودم ابتدا جزوه دست نویس رو خوندم و کتاب را فقط یک نگاه اجمالی انداختم.اگر جزوه کاملی دارید استثنائاً کتاب خیلی نیاز به مطالعه ندارد.ولی اگر پایه اکولوژی ضعیفی دارید و مطالب جزوه را بطور کامل متوجه نمیشوید حتماً برای خوندن کتاب بطور کامل وقت بگذارید.چون با مطالعه مثال های داخل کتاب مطالب خیلی بهتر براتون جا میفتد.
   موفق باشید.

   • sali گفت:

    سلام و تشکر فراوان.شرمنده شما pdf اکولوژی دکتر عاشوری و ندارید؟
    جزوه مدیریت دکتر اللهیاری رو تو منابع معرفی نکردید.نیازی به مطالعه نیست؟میشه جزوه مدیریت رو هم بذارید.بسیارممنون از اینکه لینک دانلود مرفولوژی که در اختیار گذاشتید

 29. پریا گفت:

  سلام مرسی از راهنماییتاتون
  میشه جزوه کنترل بیولوژیک رو برامون بزارید

 30. Amir reza گفت:

  salam khanom farjamfar zemne tabrik be shoma mikhastam khahesh konam agar emkanesh hast fail control biologic ra mesle morfology ruye site gharar bedid. ba sepas az shoma

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام
   بله حتماً. به زودی لینک آپلود درس کنترل بیولوژیک هم روی سایت میگذارم.از طریق همین صفحه پیگیری کنید.

 31. مهسا فرجام فر گفت:

  دوستان خوب من سلام.
  لطفاً این فایل مورفولوژی را برای امتحان دکتری حتماً مطالعه کنید.
  در پناه خدا موفق باشید.
  http://phdtest.ir/?p=23118

 32. نبات گفت:

  سلام و تشکر فراوان هم از مدیریت محترم سایت هم خانم دکتر گل که اینهمه اطلاعات مفید دادن. مررررررسی.

 33. ستاره گفت:

  سلام مهسا خانوم . تبریک بابت موفقیتتان . من امسال در آزمون دکترا شرکت کردم ولی هنوز شروع به مطالعه نکردم به نظر شما تو این مدت کم باقیمانده من میتونم این حجم زیاد از مطالب رو برسونم برا خوندن و امیدوار باشم به قبولی چون واقعا میخوام امسال قبول بشم و برا سال بعد نمونم . ممنون میشم از راهنماییت.

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام ستاره جان
   متشکرم از تبریکتون.
   ای کاش زودتر شروع میکردید به خوندن ولی خوب الآن دیگه ای کاش گفتن فایده ای ندارد و بهتر است که از مابقی زمان به نحو احسنت استفاده کنید.به ترتیب از دروسی که تسلط کمتری بر روی مطالب آنها دارید و وقت گیر تر است شروع کنید تا به به دروسی که برایتان آسان تر است و تسلط بیشتری دارید برسید.نا امید و خسته نشوید.منتظر شنیدن خبر قبولیتون هستم.در پناه خدا.

 34. salvia گفت:

  salam o arze tabrik.khanom dr man jojavati k goftid menhaye morfology va afat.misheazaton begiram?man shahrestanam.soal dige inke bayad jozavat jadid bashan?.

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام salvia
   ممنونم از تبریکت.
   قرار است از طرف سایت پیک راه بیفتد تا من بتونم جزوات رو به دست کسانی که احتیاج دارند برسونم ولی متأسفانه تاریخ دقیق راه اندازی این پیک برای داوطلبان شهرستانی مشخص نیست.
   توصیه من به شما این است که زمان رو از دست ندید و منتظر رسیدن جزوه جدید به دستتون نباشید همون مطالبی رو که دارید بخونید چون بهتر از این است که بیکار باشید.اگر تا زمان مقثضی جزوات به دستتون رسید چه بهتر یک مروری اجمالی تا قبل از کنکور خواهید داشت در غیر اینصورت احساس نگرانی و عذاب وجدان از اینکه زمان را از دست داده اید ندارید.موفق باشید.

 35. مریم پناهی گفت:

  سلام خانم دکتر من جزوه سیستماتیک ومرفولوؤی احتیاج دارم چطور میتونم ازتون بگیرم؟ممنون

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام مریم جان
   جزوه سیستماتیک که دستنویس است ولی جزوه مرفولوژی فایل pdf است لطفاً از طریق همین صفحه پسگیری کنید تا نحوه در اختیار قرار دادنش رو بهتون بگم
   مریم شما کجا ساکن هستید؟

 36. amir گفت:

  سلام خانم فرجام فر گفتید برای نحوه قرار گیری جزوه بیوسیستماتیک دانشگاه تهران یاداوری کنم حقیقتش من شهرستانم واگر فایل pdf جزوه در دسترستون باشه ممنون می شم با توجه محدودیت زمانی کمی که برای مطالعه درس ها وجود داره از طریق ایمیل یا هر روشی که خودتون صلاح می دونید برام بفرستید.  

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام امیر
   جزوه بیوسیستماتیک تهران بصورت دست نویس است
   من در مورد نحوه در دسترس قرار گیری آنها اطلاعی ندارم. میپرسم و نحوه در دسترس قرارگیری آن رو در کمترین زمان، رو پیدا میکنم و حتماً در اختیارتون قرار میدهم.لطفاً بازهم از طریق همین صفحه پیگیری کنید.
   امیر شما الآن کجا ساکن هستید؟

 37. مرضیه گفت:

  سلام
  ببخشید من می خوام ازمون دکترا بدم امسال. جزوه های دانشگاه تهران رو گرفتم و می خونم. اما هیچ کتابی ندارم فقط جزوه دارم. می خوام رتبه خوبی قبول شم. از مهر شروع کردم به خوندن . اما بچه ها بهم استرس وارد کردن که فقط باید کتاب بخونم تا قبول شم. تو رو خدا اگه میشه راهنماییم کنید خواهش می کنم

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام مرضیه جان
   لطفاً به منابعی که من معرفی کردم حتماً توجه کنین. در مورد یکسری از دروس فقط باید کتاب رو بخونین مثل فیزیولوژی.نگران نباشید اگر طبق منابعی که من معرفی کردم پیش برید حتماً رتبه خوبی هم میارید.با توجه به اینکه از مهرماه شروع کردید و هنوز هم وقت دارید. لطفاً از صحبت کردن با باقی داوطلبها در مورد کنکور بپرهیزید چون اونها هم مثل شما پر از استرس هستن و خیلی نمیتونن راهنمای خوبی براتون باشن.هر سوالی داشتید من در خدمتتون هستم.با توکل به خدا حتماً موفق میشید.

   • مرضیه گفت:

    سلام
    خیلی خیلی ممنون از راهنمایی و پاسخ سریعتون. من به منابع شما توجه کردم. فقط اکولوژی جزوه دکتر عاشوری رو دارم کتاب ندارم. ایا حتما باید کتابشو تهیه کنم؟ کتاب فیزیولوژی رو چه جوری گیر بیارم؟ من شهرستانم اینجا که اصلا نیستش. جزوه مورفولوژی دانشگاه تهران رو هم ندارم

    • مهسا فرجام فر گفت:

     سلام مرضیه جان
     اسثنائاً جزوه اکولوژی برای مطالعه کافی ست و نیازی به تهیه کتاب نیست.گتاب فیزیولوژی در بازار موجود است و اگر شهرستان هستید و دسترسی به کتاب فروشی های انقلاب ندارید میتونین از طریق اینترنت خریداری کنین.جزوه مرفولوژی هم فایل pdf است که از طریق همین صفحه درباره نحوه در دسترس قرارگیریش بهتون خبر میدم. فقط بازهم یادآوری و پیگیری کنین.بازم ممنون از محبت و لطف شما.

     • مرضیه گفت:

      سلام خانم دکتر
      ببخشید برای کتاب فیزیولوژی از طریق خرید اینترنتی دو تا کتاب هست یکی فیزیولوژی حشرات(گوارش،دفع،میکروارگانیسم های همزیست،سوخت وساز)و دیگری فیزیولوژی حشرات (هموستازیس، کوتیکول، اندام چربی، خون، P450، تنظیم دما) هر دو تا رو باید بگیرم؟ شما در قسمت منابع ذکر کردید جلد اول، تو سایت ننوشته کدوم جلد اوله! یادآوری برای جزوه مورفولوژی. خدا خیرتون بده بابت راهنماییاتون. ممنون

 38. amir گفت:

  با سلام، خانم فرجام من برای آزمون دکتری احتیاج به جزوه بیوسیستماتیک دانشگاه تهران دارم ممنون می شم بگید که چه جوری می تونم تهیه کنم . با تشکر

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام
   با مدیریت سایت هماهنگ میکنم و نحوه در اختیارگیری جزوه بیوسیستماتیک تهران رو بهتون خبر میدم
   لطفاً از طریق همین صفحه پیگیری کنید
   لطفاً پیام های یادآوری رو در صورتیکه در مورد نحوه در اختیارگیری تآخیری پیش اومد بهم بدید
   موفق باشید

 39. سعیده گفت:

  سلام
  با عرض تبریک
  میخواستم خواهش کنم اگه امکانش هست از جزوه هاتون استفاده کنم. از هر کی جزوه خواستم بهم نداده لطفا در این مورد به من کمک کنید.
  ممنون

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام سعیده جان
   حتماً در اختیارت قرار میدهم
   کتاب ها را که باید خریداری کنی چون انشاءالله بعد از قبولی در امتحان جامع دوباره بهشون احتیاج داری در مورد جزوه ها لطفاً بازهم منتظر کامنت من باش تا در مورد نحوه قرارگیری آنها در دسترست راهنماییت کنم
   موفق باشی

 40. مینا گفت:

  سلام خانم دکتر فرجام فر.تبریک میگم خدمتتون.راستش منم دانشجوی بی علاقه به همین رشته ام.الان ترم 3 کارشناسی ارشدم نمی دونم باید چیکار کنم حتما میخوام ادامه تحصیل بدم ولی سردرگمم.اگه میشه منابع زبان عمومی و تخصصی رو هم معرفی کنید.و یه خواهش دیگه ام دارم اگه امکانش هست یه ایمیل به من بزنین تا من بتونم با شما در تماس باشم.خیلی ممنون.

  • مهسا فرجام فر گفت:

   سلام مینا جان
   متشکرم از تبریکت
   برای زبان منبع خاصی نیست تماماً بستگی به پایه زبانت داره در هرصورت essential word for TOEFL و 1100 لغت ضروری میتونه مفید باشه من فکر میکنم الآن کاملاً متمرکز باشه روی پایان نامه ات و به محض اینکه پایان نامه ات به مراحل انتهایی رسید پرفشار خودت رو برای آزمون آماده کن.منظورت رو از سردرگمم نمیفهمم! ایمیل آدرست رو بده تا باهات در تماس باشم

   • مینا گفت:

    سلام خانوم دکتر. خیلی ممنون از راهنماییتون. من الان مشغول خوندن کتاب 504 هستم و پایه زبانم خوبه. متاهل هستم و درگیر پایان نامه میخوام برا سال بعد بخونم. به نظرتون از همین حالا شروع به برنامه ریزی و خوندن کنم یا از مهر سال بعد؟چون شهریور دفاع میکنم. ضمننا ناامیدیم از اینه که دانشگاه محل تحصیلم دکتری نداره و همه میگن از مصاحبه رد میشی.

    • مهسا فرجام فر گفت:

     مینا جان سلام
     خیلی کار خوبی میکنید که در حال خواندن زبان هستید.زمان شرکت در آزمون دکترا کاملاً به خودتون و برنامه زندگیتون داره.من در کل با انجام برنامه ها بصورت فشرده مخالفم!من جای شما باشم اول تکلیف پایان نامه و مقاله هامو روشن میکنم بعد میرم سراغ آزمون و برنامه ریزی برای آزمون.مینا جان بهترین مانع موفقیت یک داوطلب ناامیدیه و همین حرفایی که روزهای قبل از آزمون بین بچه هاست!مثلاً اینکه مقاله نداری نمیگیرنت!استادهای خودت نیستن،شناختی درموردت ندارن تو مصاحبه رد میشی!اصلاً به این حرفها اهمیتی ندید.باامید و پرفشار اول تکلیف پایان نامه را روشن کنید و بعد هم با توکل به خدا و برنامه ریزی برای آزمون و یک رتبه خوب بخونید.موفق میشید.

 41. فریبا گفت:

  سلام
  با تبریک
  اطلاع دارید دانشگاه دولتی و آزاد رشته بیوتکنولوژی رو کدوم دانشگاهها دارند؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مهسا فرجام فر گفت:

   متشکرم
   در مورد رشته بیوتکنولوژی اطلاع ندارم ولی شما میتونید با دانلود دفترچه آزمون دکترای سال قبل هم سراسری و هم آزاد متوجه ظرفیت ها و دانشگاه ها بشین.

 42. شکوفه گفت:

  سلام
  ممنون از صحبت های امیدوار کننده ایشان

  اما من همچنان با تمام علاقه ای که به ادامه تحصیل دارم اما باز هم نگران اشباع شدن موقعیت کاری هستم و فکر می کنم نکنه درس خواندن مرا از زندگی عقب بیندازد

  • مهسا فرجام فر گفت:

   متشکرم
   به نظر من نباید درس خواندن مانع از انجام کارها حتی کارهای دانشجویی بشود در ضمن هیچ گاه تا بحال کسی از درس خواندن زیاد ضرر نکرده!مطمئن باشین با تلاش جایگاهی که در شأن و آرزوی شما باشد رو پیدا میکنید.

 43. حشره شناس آینده نگر گفت:

  از شما مدیران سایت تشکر می کنم مصاحبه مفیدی برای ما بود برای خانم فرجام فر هم آرزوی موفقیت می کنم

 44. کیانوش گفت:

  با تشکر از مدیریت محترم سایت
  بنده هم خیلی نگران معدل کارشناسیم بودم و تقریبا دلسرد از ادامه راه
  با مصاحبه با خانم فرجام فر و گفتن واقعیت از زبان ایشان خیلی امیدوار و مصمم تر شدم به ادامه راه
  از ایشون تشکر میکنم به خاطر گفتن واقعیت ها و کمکی که به بنده و دیگر نا امیدان کردن و دلگرمی دادن و همچنین واقیعت گفتن میزان ساعات مطالعه شان

 45. صالح صدر گفت:

  خیلی خوشحال شدم بالاخره یکی را دیدیم که بسیار واقع نگرانه صحبت کرد این قدر در این سایتها رتبه های بالا دیدیم که بدون خواندن ویا با روزی یک دو ساعت خواندن رتبه بالا کسب کرده بودند که حالمان به هم خورد امیدوارم ایشان موفق باشند حقیقتا ایشان می تواند الگوی خیلی از افراد باشد اینکه بی علاقگی ایشان در مقطع کارشناسی به رشته شان که در معدل ان مقطع شان متبلور است وبعد علیرغم چند شکست با اقتدار تمام وهمانند یک سردار بزرگ تمام این جنگ را به نفع خود برگدانده اند می تواند یک الگو برای اکثر داوطلبین دکتری باشد .

  • نگار گفت:

   بله منم نظر شما رو دارم. از بس همه می گن دو ساعت خوندیم سه ساعت خوندیم واقعا یکی مثل من از زندگی سرد میشه

   بنظرم برخی از این مصاحبه ها فقط آدمو دلسرد می کنند.

   مصاحبه خانم فرجام قابل باور تر بود

  • بهزاد گفت:

   سلامدوست عزیز من هم با شما هم عقیده هستم مگه میشه کسی با 2 ساعت و 3 ماه درس خوندن رتبه برتر بشه؟

 46. nilagalin گفت:

  و سپاس بسیار از وب سایت تخصصی شمابخاطر زحماتی که متحمل می شوید.
  زنده باشید.

  ———–
  تشکر، پیروز باشید

 47. nilagalin گفت:

  با سلام و تبریک بسیار زیاد بخاطر موفقیت شما
  من هم بخاطر عدم علاقه ی رشته ی تحصیلی ام معدل کارشناسی ام 12/34 شد اما در ارشد رتبه ی یک ورودی هامون با معدل الف شدم. همیشه نگران گذشته ام بودم که به هیچ وجه ایی قادر به جبرانش نبودم حتی موفقیت هایم هم کام تلخ را شیرین نمیکرد اما حالا از شما بسیار متشکرم بخاطر شجاعت و صداقت قابل تحیسن شما که امیدوارم کرد برای تحصیل در دکترا.
  همیشه سربلند باشید خانم دکتر فرجام فر

 48. entomology گفت:

  باسلام و تبریک فراوان به خانم فرجام فر. امیدوارم ایشان در تمام مراحل زندگی موفق باشند.همچنین از مدیریت سایت که به وعده خودشون عمل کردمد بی نهایت سپاسگذارم .این مصاحبه خیلی کمک کننده است برای داوطلبان این رشتهو منابع معرفی شده هم خیلی خوب بودند.البته با توجه به رقابت شدید تو این رشته و گستردگی منابع این همه وقت گذاشتن طبیعیه.کاش ایمیل ایشان را هم میگذاشتید برای تماس با ایشان.

  ————
  سلام
  سوالتان را همینجا مطرح کنید.

 49. m.c گفت:

  همیشه موفق باشید. حرفاتون در مورد میزان مطالعه و .. صمیمی و قابل باور هست برخلاف بعضیا که میگن 2 ساعت در روز مطالعه کردیم. وبا دروغشون ملت رو گمراه میکنن

  ——-
  ما هم در مورد ساعات مطالعه ایشان صحبت کردیم و در جواب ما پاسخ بسیار منطقی دادند که رشته ها با هم فرق دارند و در چنین رشته ای که بسیار گسترده است نیاز به این مقدار مطالعه هست. ضمن اینکه ما هم اضافه میکنیم علاوه بر تفاوت رشته ها پیشینه مطالعه در طول دوران تحصیل هم بسیار تاثیرگذار است. پس با در نظر گرفتن همه شرایط دیگران را به قضاوت بنشینیم.

  • شیما گفت:

   خانم یا آقای m.c لطفاً کمی منصفانه تر قضاوت کنید. همونطور که مدیر محترم سایت هم فرمودند رشته ها با هم بسیار فرق میکنن. در رشته ای که بنده شرکت کرده بودم دروس تخصصی تنها شامل 3 درس میشد و بنده چون دانشجوی سال آخر ارشد بودم و درس ها برایم تازه بودند و نیازی به یاد آوری چندانی نداشتم تنها با مطالعه ی یکی از دروس و نگاه سطحی انداختن به دو درس دیگر نتیجه ی بسیار خوبی گرفتم.

 50. tabdile enerji93 گفت:

  behetun tabrik migam hamishe shado sar boland bashid

 51. حمیده گفت:

  با سلام و تبریک به خاطر موفقیتتون
  خیلی نگران معدل پایین کارشناسیم بودم ولی خوشبختانه از نگرانیم کم شد
  پاینده باشید