مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

مصاحبه با نفر اول دکتری مهندسی نفت-مخازن

بهروز حریمی متولد سال 1369، در سال 87 وارد رشته کارشناسی مهندسی نفت، مخازن در دانشگاه صنعت نفت اهواز شده  و در سال 91 با رتبه 2 وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری شده‌ است. ایشان در شهریور ماه 93 از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل خواهد شد.

در کنکور دکتری 1393 ایشان موفق به کسب رتبه 1 در رشته مهندسی نفت، مخازن شده و پس از برگزاری مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه صنعتی شریف گردیده است.

b.harimi

پیاچدی تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز نمودید؟

از آبان ماه شروع به مطالعه نمودم، اما مداوم و جدی نبود چون مشغول کار کردن روی پایان‌نامه ارشد بودم، همچنین با یک مؤسسه برای آزمون کارشناسی ارشد همکاری می‌کردم. دو ماه آخر مطالعه‌ام صورت جدی گرفت و به روزی 5-6 ساعت رسید.

پیاچدی تست: انگیزه شما از آغاز مطالعه برای آزمون دکتری چه بود؟

با دوستانم مشورت کرده بودم. چون هنوز به خدمت نرفته بودم و به صورت جدی وارد بازار کار نشده بودم، تصمیم گرفتم بین تحصیلم وقفه نیفتد. ضمن این که به علت آمادگی خوبی که از کنکور ارشد داشتم و همکاری با مؤسسه کنکوری کارشناسی ارشد، شرایط مناسبی برای کسب آمادگی جهت آزمون دکتری داشتم.

پیاچدی تست: با منابع لازم جهت آزمون چگونه آشنا شدید؟

همان‌طور که می‌دانید رشته مهندسی نفت به لحاظ شغلی و دانشگاهی نسبت به رشته­هایی مثل مکانیک، عمران و … ‌ محدودیت دارد و لذا مسیر قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته بعضاً تدابیر خاصی می­خواهد. اما همین محدودیت در زمینه اساتید و منابع هم هست. به همین علت اگر بتوان منابع اصلی را به خوبی شناسایی کرد و مطالعه منسجمی داشت، می‌توان موفق بود.

بنده برای کنکور ارشد آمادگی خوبی داشتم، تعداد زیادی از منابع با کنکور دکتری مشترک بود، تنها سؤالات سخت‌تری از این منابع مطرح می‌شد که نیازمند مطالعه دقیق‌تر بود. سایر منابع را هم با پرس‌وجو از اساتید و رتبه‌های برتر سالیان گذاشته پیدا کرده بودم.

پیاچدی تست: برای مطالعه دروس استعداد تحصیلی و زبان هم وقت گذاشته بودید؟

برای زبان از اواخر تابستان شروع به مطالعه کرده بودم، چون به نظرم خواندن زبان فرآیندی طولانی می‌طلبد. برای استعداد تحصیلی هم کتاب یکی از مؤسسات را مطالعه کرده بودم.

پیاچدی تست: سوابق پژوهشی شما جهت مرحله مصاحبه چه بود؟

– یک مقاله ISI

– دو کتاب آموزشی کارشناسی ارشد (مؤسسه راهیان ارشد)

پیاچدی تست: به کدام دانشگاه برای مصاحبه رفتید؟ مصاحبه‌ها چگونه برگزار شد؟

چون دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد و در حال انجام پایان­نامه بودم، انتظار زیادی از من به جهت داشتن مقاله نبود. من 5 دانشگاه برای مصاحبه انتخاب کرده بودم و در مصاحبه همه آنها شرکت کردم.

اولویت اول: دانشگاه صنعتی شریف

هر یک از اساتید برحسب تخصص خود 1-2 سؤال تخصصی می‌پرسید. سؤالات ساده نبود و جواب برخی را نمی‌دانستم و با صراحت می‌گفتم که «نمی‌دانم». به نظر می‌آمد این جواب بهتر از جواب‌های آنی و نه چندان منطقی بود. رزومه دانشگاهی من از قبیل دانشگاه‌های مقاطع قبلی، معدل، پایان‌نامه و اساتیدی که با آنها کار کرده بودم نیز مورد سؤال قرار گرفت.

اولویت دوم: دانشگاه تهران

مصاحبه‌ای منطقی داشت. بعد از سؤالات مقدماتی راجع به مقاطع قبلی تحصیلی‌ام در مورد پایان‌نامه ارشد از من سؤال شد. این بخش بیشترین زمان مصاحبه را به خود اختصاص داد. سپس در مورد انگیزه از تحصیل در مقطع دکتری و نیز علایق آموزشی و پژوهشی‌ام در آینده سؤال شد.

اولویت سوم: دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مصاحبه خاصی نبود و بیشتر شبیه به یک گپ دوستانه بود. نه سؤال علمی و نه سؤال خاصی در مصاحبه مطرح نشد. اما از برخی دوستان به زبان انگلیسی در مورد پایان‌نامه کارشناسی ارشد و نیز ترجمه متن سؤال شده بود.

اولویت چهارم: پژوهشکده انرژی وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر

با توجه به حوزه فعالیت پژوهشکده انرژی سؤالاتی که در مصاحبه مطرح شد بیشتر حول علایق و توانایی­های علمی و پژوهشی و کاری و ایجاد ارتباط با صنعت بود.

اولویت پنجم: دانشگاه صنعت نفت

مصاحبه‌ای منطقی بود. در مورد پایان‌نامه توضیحاتی خواسته شد و هر یک از اساتید برحسب تخصص خود 1-2 سؤال تخصصی نسبتاً معقول پرسیدند. به علت پرداخت کمک هزینه در طول دوران تحصیلی تأکید این دانشگاه بر عدم اشتغال در دوران تحصیل بود. ضمن این که به دلیل شرایط آب و هوایی اهواز در مورد امکان زندگی در این شهر نیز سؤال پرسیده می‌شد تا اطمینان لازم حاصل شود.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب دکتری هستند دارید؟

به خاطر نوع مصاحبه علمی در آزمون دکتری، سعی کنند هیچ شانسی را در مصاحبه از دست ندهند. همچنین همه مصاحبه‌ها را جدی بگیرند و از دانشجویان دکتری در مورد مصاحبه هر دانشگاه اطلاعات لازم را به دست آورند.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

مهندسی مخزن 1 و 2: جزوه دکتر مسیحی دانشگاه صنعتی شریف

جریان سیال در محیط متخلخل: جزوه دکتر غضنفری دانشگاه صنعتی شریف

شبیه‌سازی: جزوه دکتر رستمی دانشگاه تهران

چاه ­آزمایی: کتاب چاه ­آزمایی (جلد 6 مهندسی نفت) انتشارات راهیان ارشد – کتاب آنالیز چاه ­آزمایی مدرن نوشته رولاند هورنه

Picture2

Picture1

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. nahid گفت:

  سلام اقای حریمی.اول اینکه تبریک بهتون میگم.و ثانیا لطف میکنید ایمیلی از خودتون بدید.ممنون

 2. تکتونیک گفت:

  سلام آقای مهندس حریمی
  من دانشجوی کارشناس ارشد زمین شناسی ساختمانی هستم و تا یک ماه دیگر دفاع می کنم و می خواهم برای دکترا مندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربنی را ادامه بدم می خواستم بپرسم از نظر شما اگر رتبه خوبی هم در کنکور آوردم چقدر شانس قبولی در مصاحبه ها رو دارم؟

 3. محمد گفت:

  سلام جناب حریمی
  امیدوارم هرجا هستین موفق باشین
  جناب حریمی من یه سوال خیلی حیاتی دارم.
  من کارشناسی مهندسی شیمی خوندم و ارشد مهندسی شیمی مخازن
  حالا خودم دوس دارم دکترا نفت مخزن ادامه بدم اما چون تعداد کمی پذیرش دارن از قبول شدنم میترسم در صورتی که خود مهندسی شیمی 10برابر مهندسی نفت ظرفیت دارن.
  از نظر رزومه هم اگ خدا بخواد میتونم 2تا مقاله تو ارشد چاپ کنم.حالا بنظر شما ریسک کنم و مهندسی نفت امتحان بدم یا اینکه رو قبولی حساب کنم و برم مهندسی شیمی؟

 4. کشاورزی گفت:

  لطفا با رتبه یک توسعه کشاورزی نیست مصاحبه کنید

 5. سیروس اسماعیلی -رتبه نخست تکتونیک گفت:

  تبریک میگم بهتون دوست عزیزم جناب آقای حریمی

 6. مهندس گفت:

  سلام. ببخشید اگه میشه لطف کنید و بگید که برای استعداد تحصیلی جزوه کدوم موسسه رو خوندید؟ و ایا مفید بوده یا نه؟ اگر برای زبان هم بگید ممنون میشم. دوست دارم بدونم شما چی خوندید

 7. ا.ل.ی به رضا مهندسی شیمی و بهروز گفت:

  سلام آقای حریمی بهتون تبریک میگم وبه رضا هم تبریک میگم واسه قبولی دردانشگا ه تهران امیدوارم همه موفق باشین

 8. امیر محمد گفت:

  سلام آقا حریمی باعث افتخار مایی.
  ان شا الله در تمام عرصه های زندگی موفق باش

 9. مهیاس گفت:

  سلام. لطفا با رتبه یک باغبانی گرایش زینتی و دارویی مصاحبه کنید. هر گرایشی هم از باغبانی بذارین ممنون میشم.
  مرسی

 10. معصومه گفت:

  سلام بهتون تبریگ میگم واقعا با این سطح اطلاعات و مخصوصا درصد که تو دروس تخصصی زدید شایسته همین رتبه بودید و امیدوارم از حضور اقرادی مانند شما در سطوح دانشگاهی و تحقیقاتی به بهترین نحواستفاده بشه

 11. علی گفت:

  سلام لطفا با رتبه یک رشته کشاورزی گرایش خاکشناسی هم مصاحبه کنید.

 12. آرزوی شریف گفت:

  باسلام و عرض تبریک بسیار
  ان شاالله در مراحل آتی هم موفق باشید.من برق می خونم و بسیار دوست دارم که شریف قبول بشم چون با دانشجویان اونجا کار کردم و بسیار با انگیزه هستند.لطفا اگه کسی رو می شناسید که امسال اونجا قبول شده معرفی کنید.
  موفق و موید باشد
  برق-مخابرات سیستم

 13. نرگس گفت:

  خیلی عالی بود. لطفا با رتبه یک رشته فیزیک (مجموعه فیزیک)نیز مصاحبه کنید.

 14. نظر گفت:

  تو رشته مهندسی نفت نیاز به خوندن منابع زیاد نیست خود استادای شریف معمولا طراح سوالن و دقیق عین مثالای جزوه تو آزمون مطرح میشه
  مثلا ازمون امسال درس مخزن و درس جریان سوال اگه کسی جزوه دکتر مسیحی و دکتر غضنفری رو خونده بود شاید 1 سوال رو جواب نمیداد
  این انصاف نیست

  • پریا گفت:

   تو رشته منم همینطور دقیقا شده و رتبه 2 تا 9 از همون دانشگاه تهران با داشتن جزوات و پشتوانه همونجا قبول شدن و رتبه 7با رزومه خوبی که داشت رفت اصفهان.البته قطعا اونی که رفته اصفهان به نظر من موفقتر خواهد بود.

 15. تبریک گفت:

  آقا بهروزجان تبریک میگم. منم رتبه یک کنکور دکتری زمی93 هستم (رشته ام رو نمیگم شاید بعضیا بشناس منو). ما رو اولویت آخرمون قبولمون کردند!!! ولی سعی میکنم به خودم بقبولونم که حتما خواست خدا بر این بوده و صلاح کار در این بود. یه کم روحیه بده بهروزجان!!
  احسنت به شما دلاور

 16. سوزان گفت:

  با سلام خدمت آقای حریمی و تبریک صمیمانه . با نگاهی به نمرات داده شده برای مصاحبه آن هم برای رتبه 1 با درصد بالای 70 برای دروس تخصصی کاملا اعمال سلایق اساتید مشخصه . در عین حال جای بسی تاسف !

 17. آموزش زبان گفت:

  سلام. میشه لطفا با رتبه های برتر رشته آموزش زبان انگلیسی هم مصاحبه ای داشته باشید. واقعا ممنون میشم.

 18. مهیاس گفت:

  سلام. میشه برای زبان بگید چی خوندید؟ مرسی

 19. تبریک گفت:

  آقای حریمی از صمیم قلب به شماتبریک می گویم و امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشید. واقعا اراده و پشتکار شما قابل تحسین است.دلم می خواست بدونم آیا شما در مدارس خاص تحصیل کرده اید ؟ و آیا وضعیت خانواده از لحاظ شغل پدر و مادر تاثیر خاصی در این موفقیت داشته اند یا بخاطر استعداد و علاقه و انگیزه شخصی تان به این موفقیت رسیده اید؟ اگرچه در هر صورت این چیزی از شایستگی های شما کم نمی کنه ولی واقعا می خواستم به عنوان یک الگو برای جوانهای دیگه پاسخ این سوالتان را بدانم. موفق باشید.

  • بهروز حریمی گفت:

   از لطف شما ممنونم
   البته همه این مواردی که شما گفتید تا حدی موثر بوده ولی مهمترین عامل انگیزه و تلاش و پشتکار خود آدم هست که اگه نباشه نه دانشگاه خوب و نه مدرسه خوب و نه حمایت پدر و مادر نمیتونه جبرانش کنه

 20. سئوال گفت:

  جالبه دانشگاه امیر کبیر برای ایشون نمره 0.1 منظور کرده اند!!

 21. ستایش گفت:

  آفرین به اراده و پشتکارتون.موفق باشید.

 22. جوینده گفت:

  با سلام

  خیلی خیلی تبریک میگم فو ق العاده عالی بود
  باعث افتخار همه ما هستید 🙂

 23. امیدوار گفت:

  موفق و سربلند باشید و افتخار ایران باشی هموطن

 24. رضا - مهندسی شیمی گفت:

  سلام آقا بهروز

  حال شما؟
  خیلی خیلی خوشحال شدم، امیدوارم در همه عرصه های زندگیت مثل تحصیل موفق و سربلند باشی،

  رضا خلیقی