مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

اعطای پژوهانه به همه دانشجویان دکتری

به دنبال انتشار مشکلات مالی دانشجویان دوره دکتری دانشگاه های سراسری کشور و عدم تحقق صد در صدی وعده های مسئولین در پرداخت وام پژوهانه وزیر علوم در مقام پاسخ قول داد تا از سال تحصیلی جدید به صد در صد دانشجویان دوره دکتری ماهانه 750 هزار تومان وام پرداخت شود.

به گزارش تابناک، این سایت در در هفته جاری در خبری با عنوان ” تبلیغات وزارت علوم در مورد وامی که به دانشجویان نمی­دهد” به بررسی آخرین وضعیت تسهیلات اعطایی از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشجویان دوره دکتری روزانه پرداخت. در این بررسی مشخص شد میان وعده های مسئولین و واقعیت موجود یک تناقض اساسی وجود دارد و علی رغم وعده های مکرر مسئولین در مورد پرداخت وام پژوهانه به دانشجویان دوره دکتری آنهم با شرایط پیچیده، بسیاری از دانشجویان دارای شرایط از دریافت وام مذکور محروم هستند.

در همین رابطه و در خبر مذکور برخی از دانشجویان دوره دکتری روزانه دانشگاه تهران به «تابناک» گفتند: علی رغم دارا بودن شرایط دریافت وام ویژه دکتری، این تسهیلات ماهانه به آنها پرداخت نمی شود و از سویی نیز با توجه به تبلیغات گسترده انجام شده از سوی مسئولین، آنها در برابر انتظارات خانواده و افکار عمومی جامعه با دشواری هایی رو به رو هستند.

پس از انتشار خبر مذکور بسیاری از دانشجویان دوره دکتری دانشگاه های سراسر کشور با ارسال نظرات خود ضمن تأیید مطالب منتشر شده، از عمل کرد مسئولین به وعده های خود گلایه کردند.

در همین رابطه و در پی موج خبری ایجاد شده و انتقادات وارده به عملکرد مسئولین وزارت علوم «محمد فرهادی» وزیر علوم چهارشنه در گفت و گو با «باشگاه خبرنگاران جوان» اعلام کرد: خوشبختانه برای پرداخت هزینه وام ویژه دکتری، اعتبارات از طریق سه نهاد سازمان مدیرت و برنامه، صندوق رفاه دانشجویی و یک بانک تامین شده است و از سال تحصیلی جدید به ۱۰۰ درصد دانشجویان هزینه ماهانه ۷۵۰ هزارتومان پرداخت می شود، چرا که اعتبارات لازم تامین شده و در اختیار صندوق قرارگرفته است.

فرهادی تأکید کرد: از آنجا که میزان تسهیلات و وامهای دانشجویی صندوق رفاه در سال تحصیلی جدید با افزایش ۱۱۰ درصدی روبه رو بوده به طبع آن وام ویژه دانشجویان دکتری نیز افزایش پیدا می کند و قطعا پرداخت وام ویژه به دانشجویان دکتری برای اولین بار، در سال تحصیلی جدید محقق می شود.

بر اساس گفته های مسئول ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتظار می رود همراه با آغاز سال جاری این قول وزیر ( پرداخت وام 750 هزارتومانی به 100درصد دانشجویان دکتری) در دستور کار مسئولین قرار گیرد.

 

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. ناشناس گفت:

  اونوقت کی باید پس بدیم وامش رو با بهره ی چند درصد!؟

 2. دکتر گفت:

  این وام واسه اینه که ی دانشجوی دکتری میانگین ۲۷ و ۲۸ سالشه و نمیتونه فقط بره تو آزمایشگاه از باباش پول بگیره برای اینکه مجبور نباشه بره سر کار و از کا رسالش نمونه این وامو میدن که قبلا بلاعوض بود

 3. مهر گفت:

  واقعا این چه وضعیه؟؟؟؟ قول 100در100 میدن که وام یا پزوهانه میدن به همه دانشحوهای دکتری . الان زیزش زدند

 4. الزهرا گفت:

  دوستان من امروز از دانشگاه در مورد وام دکترا پرسیدم گفتن این وام برای دانشگاه خیلی سنگینه ما به دانشجوای دکترا هم مثل کارشناسی و ارشدا وام میدیم و اینجا ازین واما خبری نیست!!!!

  • مهندس مکانیک گفت:

   بله من هم پرسیدم و گفتن که هنوز هیچ خبری از وام ویژه دکترا نیست!!!!!!!!!!!!!!!

   واقعا تا کی شعار خواهیم شنید؟؟؟؟؟
   شدیم محل تبلیغات برای یک سری مسئولان متاسفانه !!!!!

 5. ریاضی گفت:

  سلام این دانشگاه هایی که ثبت نامشون بعد از مهلت ثبت نام وام بوده یعنی دیگه وام دانشجویی ترم اول بهشون تعلق نمیگیره؟
  خب تقصیر ما چی بوده؟

 6. اطلاعیه زمان ثبت نام دکتری 95 دانشگاه تهران گفت:

  اطلاعیه ثبت نام از پذیرفته شدگان مقطع دکتری تخصصی سال ۱۳۹۵

  ثبت نام غیر حضوری (الکترونیکی) پذیرفته‌شدگان مقطع دکتری تخصصی سال ۱۳۹۵ از روز یکشنبه مورخ ۲۱/ ۶/ ۱۳۹۵ تا روز سه‌شنبه مورخ ۲۳/ ۶/ ۱۳۹۵ انجام می‌گیرد. پذیرفته شدگان محترم برای این منظور لازم است در بازه زمانی مذکور نسبت به ثبت نام از طریق سامانه ثبت نام دانشگاه اقدام نمایند. در ضمن ثبت نام حضوری پذیرفته‌شدگان نیز روز چهارشنبه مورخ ۲۴/ ۶/ ۱۳۹۵ در محل پردیس/ دانشکده مربوط انجام خواهد شد.

 7. حسینی

  شما یه شیمیست روزانه رو بمن معرفی کنین که خودش هزینه آنالیزهاشو و مواد شیمیایی و حلال و…رو داده باشه

  دانشگاههایی که من شناخت دارم یا دوستانم درس میخونن،مث کرمان،یزد،رفسنجان،اصفهان،شیراز علم وصنعت،شریف،زاهدان،زابل. این دانشگاهها از ما شبمیست ها هزینه ای نمیگیرن

  • سوده گفت:

   بله فقط برای رشته شیمی این جوری هست من بچه های رشته های فنی مثل مهندسی شیمی رو می بینم که خودشون نمونه هالشون رو برای انالیز میفرستن

  • حسینی گفت:

   سلام.مطلبی که میگم متأسفانه خیلی طولانیه، ولی نتونستم خلاصه کنم، و در اون سعی میکنم توضیح بدم اصلا مشکل وام و حقوق و تأمین مالی دانشجو چطور به وجود اومده.
   شاید شما شواهدتون خیلی بیشتر از این باشه و نهایتا معلوم بشه در 90 درصد رشته ها و دانشگاه ها، هزینه آنالیز و غیره توسط دانشگاه تأمین میشه. اما به هر حال یه درصد قابل توجهی می مونه که اینطور نیست، و شواهدش کامنت های دانشجوهاست.
   چون نظام آموزشی ما کلا اراده کرده به سمت نظام دانشگاهی آمریکا حرکت کنه یه توضیحی در مورد دکتری آمریکایی بد نیست. در آمریکا دوره دکتری همه جا پولیه. اگه کسی پول نداره و پذیرش بشه، از ترم اول تا آخر به طور مستمر بهش انجام اجباری کارهایی مثل دستیاری استاد در حل تمرین و تصحیح برگه، تدریس مقدماتی، یا دستیار پژوهشی واگذار میشه. در ازای این کارها، اولاً شهریه نمیگیرن، ثانیاً هزینه آنالیز و کنفرانس و غیره رو دانشگاه باید بده، ثالثاً به اندازه هزینه های متعارف زندگی در اونجا پول بهش میدن. توجیهش اینه که اگه فقط شهریه رو پوشش بدن دانشجو میتونه بگه مجبورم بره هزینه هام کار کنم و این کار هم نوعاً درگیری غیر علمی خواهد بود. پس به اسم این کارها مانع از این درگیری غیر علمی میشن. (البته بماند که با تحلیل بیشتر، دانشجو در واقع در اونجا هم استثمار میشه، و حتی با این هزینه کردن و شهریه نگرفتن هم باز دانشگاه سود میکنه، که داستانش ارزش گفتن ندارد).
   حالا نظام آموزش ما میخواد از راه غلط به همین برسه. اینجا کنکور خیلی سخت گذاشتن، و در ازای عبور از این کنکور، جایزه عدم پرداخت شهریه میدن. و متعهد شدن که هزینه های آنالیز و کنفرانس وغیره هم توسط دانشگاه پرداخت بشه. اما در مورد پرداخت هزینه های زندگی، شبیه به آمریکا، با نگاه بی طرفانه، واقعیت اینه که در اساس، دانشگاه ما تعهد نداده که هزینه های زندگی مثل اجاره بها، غذا، پوشاک، کیف، لوازم تحریر، و هزار هزینه متعارف زندگی رو متقبل بشه. (دانشجوهای روزانه خیلی زود جبهه نگیرن، چون در مقابل، نمیتونه و حق نداره مثل آمریکا، وظایفی مثل دستیاری استاد در تدریس یا پژوهش رو به دانشجو تحمیل کنه.). حالا راه درست بره تأمین هزینه دانشجوی روزانه دکتری اینه که دانشگاه ما همون روش های آمریکا رو در پیش بگیره: در ترمهای اول، کلاس حل تمرین و تصحیح برگه، و بعد از مرحله آموزشی، در رشته های نظری، تدریس در کلاس های مقدماتی رشته خودش، و در رشته های فنی یا عملی، دستیاری عملی در پژوهش آزمایشگاهی به دانشجو واگذار بشه، و به تناسب، در ازای این کارها، پول ماهیانه ای به دانشجو به عنوان کمک هزینه زندگی پرداخت بشه. اینطوری دانشجو درگیر کارهای غیر علمی بیرون دانشگاه که یا اصلاً پیدا نمیشه، یا استثمار محضه، نمیشه، و متمرکز می مونه روی درس و تحقیق. (یا در واقع، فقط نگرانی آینده شغلی نامطمئن پس از فارغ التحصیلی براش می مونه). ضمناً خیلی مهمه که این کارهای واگذار شده نباید مثل آمریکا اجباری باشه، و اگه یه دانشجو گفت خودم هزینه زندگیمو دارم و زیر بار این کارها نمیرم، یا خواست یا قناعت شدید سر کنه و زیر بار این کارها نره، باید دانشگاه بپذیره، به این دلیل که کنکور خیلی سخت رو رد کرده، و دانشگاه قول داده که تحصیلش کاملا رایگان باشه، و لذا حق نداره از دانشجو کاری مطالبه کنه، مگه اینکه خودش راضی باشه، و در ازای کار هم حقوق دریافت کنه.
   اما وزارتخونه و دانشگاههای ما اومدن در عوض چی کار کردن؟ اولاً این کارهای علمی دستیاری تدریس یا پژوهش رو بره همه فراهم نکردن، یعنی تا جایی که من می دونم همه جا و برای همه متقاضیان، این وسیله کسب درآمد فراهم نشده. ثانیاً جاهایی هم که فراهم شده جز استثمار نیست، و پولش لقمه سیر کننده ای نمیشه. ثالثاً بعضی جاهایی هم که فراهم شده، به همه به زور تحمیل شده، یعنی دانشجو نمی تونه بگه این کارها رو نمیخوام و خودم هزینه زندگیمو دارم، و اینطوری دانشگاه به دانشجو ظلم می کنه، و دانشجو هم شبیه همین مسئله آنالیز و غیره، خیلی راحت ظلمو قبول میکنه. رابعاً (و از همه مهمتر) اون دسته از دانشجوهای روزانه که بی پول موندن، به جای اینکه مجدانه (شبیه جد و جهد دریافت وام) دنبال این باشن که دانشگاهِ به دنبال آمریکا دوندۀ ما براشون همون روش آمریکایی معقول و متعارف دستیاری درسی و تحقیقی رو به عنوان منبع درآمد دوره تحصیل فراهم کنه، همه جا با شور و شوق، دنبال گرفتن وام هستن، که خودشونو بعد از تحصیل بدهکار کنن، و بیش از همین مبلغ را برگردونن، و آینده رو بفروشن که زمان حال رو بگذرونن، یا بعضی جاها بتونن پول آنالیز و کنفرانسو بدن. ولی اگه سرسختانه دنبال دستیاری میدویدن، هم بی پولی برطرف میشد، و هم بدهکار آینده نبودن.
   ضمناً بعضی دانشجوهای روزانه میگن باید به ما حقوق بلاعوض داده بشه. این تقاضا درست و قابل قبول نیست. و دانشجوی روزانه ما حق نداره چنین مطالبه ای داشته باشه. چرا؟ چون هیچ جای دنیا به دانشجو حقوق بلاعوض نمیدن. حقوق فقط در ازای تکلیف باید داده بشه. یعنی دانشگاه از دانشجوی یه کاری مثل دستیاری می کشه، و در ازای اون حقوق میده. اون پولی که قبلاً به عنوان حق التحقیق 10 میلیونی بعد از دفاع میدادن، در واقع شکل ناقص همون حق الزحمه دستیاری پژوهشی در آمریکاست، و معقول و مقبول هم بود و هست. (و باز هم باید تأکید بشه که با نظر غیر جانبدارانه (که در دانشجو کمتر پیدا میشه) همین حق التحقیق هم دانشگاه تعهد نکرده بود و نکرده که پرداخت کنه، و اگر هم دانشگاه نمی داد دانشجو نمی تونست اعتراض کنه بگه چرا نمیدن).اما الان دانشجو میگه فقط به خاطر اینکه روزانه ام حقوق بلاعوض بدین، بدون انجام هیچ کاری برای دانشگاه، که یه مطالبه بی منطق و غیر مقبوله. و تعمیم غلط داستان حق التحقیق بعد از دفاعه.
   یا دانشجو با شوق دنبال وامه، و وزارتخونه هم این داستان وامو پیش آورده تا دانشجو با اشتیاق به دنبال ضرر خودش بره، و هر کی هم بگه راهت و خواستت غلطه، گوش نخواهد داد.
   پس اگه خلاصه کنیم، دانشگاه ما که دنبال آمریکایی شدنه باید به جای وام، دستیاری درسی یا تحقیقی فراهم کنه و در ازای اون حقوق بده، و اگه یه دانشجو گفت این دستیاری شما استثماره، و نه اون دستیاری رو میخوام، و نه این حقوقو، و با قناعت میگذرونم، یا خودم دارم، دانشگاه موظفه قبول کنه. و دانشجو با پیگیری وام دنبال ضرر خودشه، و با مطالبه حقوق بلاعوض، درخواستی نابجا میکنه.

 8. یکی گفت:

  سلام دوستان یه سوال، برای تشکیل پرونده تو پرتال دانشجویی چطوری باید کد ملی رو وارد کرد؟ من هر کاری میکنم نمیشه.

 9. جوان گفت:

  دوستان من به بخش وام دانشگاه مراجعه کردم گفتن بخش نامه اومده ولی هنوز اجرایی نشده و گفتن به بانک معرفی خواهیم کرد و ماه به ماه
  از بانک میگیرین دانشگاه زنجان میخونم

 10. مینا گفت:

  سلام دوستان عزیز
  من با صندوق رفاه دانشگاهی که قبول شدم تماس گرفتم و در مورد وام ویژه دکتری 1 و 2 که توی پورتال دانشجویی هست سوال کردم. گفتن که این وام بخشنامه جدید براش صادر نشده هنوز و احتمالا بانکی میشه و ما هم منتظر ابلاغ بخشنامه جدید در این باره هستیم. لازم دونستم این اطلاعات رو بدم خدمتتون
  ایشالا که وام هم میدن به هممون 🙂

  • ریاضی گفت:

   سلام هنوز وقت هست واسه ثبت نام توی پرتال صندوق رفاه؟یعنی اونایی که ثبت نام نکردن نمیتونن از وام استفاده کنند دیگه؟چون درخواست وام که میزنم میزنه مسدود هست

 11. رضایی گفت:

  دوستان ورودی های جدید دانشگاه برای نیمسال اول 95-96 امکان دریافت وام از صندوق رفاه رو دارن ؟

 12. دوستان
  چرا ایقد میگین هزینه انالیییییییز

  من تودوران ارشدم این همه IR,NMR.XRay,SEM,TEM,GC,Mass,…
  گرفتم ولی یک ریال هزینه نکردم
  همشو استادم داد
  این قانونه
  کنگره،سمینار ، یک ریال هزینه نکردم، چون وظیف ایتادم بود

  شما خودتون باید از حق خودتون دفاع کنین
  این وام ویژه رو برای گذران زندگی بهمون میدن که همه تمرکزمون روی پژوهش باشد و لاغیر

  کدوم دانشگاه روزانه بابت آنالیز پول گرفته؟
  چه حرفاااا

  • نسیم گفت:

   احسنت. موافقم
   این وام برای گذراندن زندگیه نه مصارف دانشگاه

   • عليرضا گفت:

    يعني الان خودتون ي نفر هزينتون 750 تومنه هر ماه؟؟ انصاف داشته باشين.اين هزينه بيشتر تحصيليه و براي كارهاي پژوهشي و تز

  • منم فیزیولوژی گفت:

   خیلی از دانشگاهها و خیلی از رشته ها که برای انجام پایان نامه به بیش از 20 میلیون احتیاج دارند دانشجو مجبوره که از جیب خودش هزینه کنه چون استاد هیچ وقت نمیتونه واسه همه دانشجوهاش اینقدر هزینه کنه. هزینه هم نکنی پایان نامه خوبی نخواهی داشت و …….

   • سوده گفت:

    من هم با فیزیولوژی موافقم

   • علیرضا

    چراااا نباشه
    وقتی قرار باشه بدون دغدغه زندگی کنم 750هزارتومن پولی نیست

   • شما باغبانی هستین؟
    اگر هستین، که من دوستان کشاوزی دارم در سرتاسر ایران،فردوسی، شیراز،چمران،تربیت مدرس
    رفسنجان
    در گرایش، میوه،سبزی، دارویی که با وجود هزینه های بالا،دانشگاه و اساتید کاملاً ساپورتشون کردن

    • سوده گفت:

     اشتباه به عرض تون رسوندن بچه های کشاورزی همیشه مظلوم ترین هستن اصلا بهشون بودجه نمیدن من خودم کشاورزی نیستم البته به جز تهران و تربیت مدرس من کشاورزی نیستم و دیدم چقد حق شون ضایع شده

     • سوده
      منم دیدم که میگم،خدایب نکرده سر جنگ ندارم،بنظر من دولت اینقدر بودجه داره که میتونه به روزانه،شبانه،پردیس، آزاد،، وام رو براحتی بده،،مگه کلا چند تا دانشجوی دکتری داریم

      چرا شهامت گرفتن حقتونو و هزینه انالیز و مواد و وسایلی رو که میخرین رو ندارین؟؟و ایقد بالا و پایین میکنین

  • حسینی گفت:

   اینکه گفتید باید از حق خودشون دفاع کنن این معنی رو میرسونه که شما این قابلیت رو داشتین که از حق خودتون دفاع کنید ولی دیگرون که هزینه های اینطوری رو متقبل شدن نتونستن از حق خودشون دفاع کنن.
   این حرف از یه جهت درسته و اون اینکه این گروه از دانشجوها به جای پیگیری جدی این حق خوری (که قراره به تدریج و کم کم زیادتر هم بشه و به همه دانشگاهها گسترده بشه) به دنبال اعتراض به هزار جا برای دریافت وام و حقوقن تا اونو بعد از دریافت به اسم این هزینه ها دوباره به وزارتخونه برگردونن.
   اما این حرف شما از یه جهت دیگه کاملا نادرسته. اینکه از شما هزینه آنالیز و کنگره و سمینار گرفته نشده کاملا اتفاقی و تصادفی پیش اومده و این قانونی که شما میگین، مدتهاست به دانشگاهها اجازه دادن که نقض بشه. اینکه استاد شما این قانونو نقض نکرده فقط به خاطر دیدگاه اخلاقی خاصیه که داره. و اینطور نبوده که این هزینه ها به شما تحمیل شده و شما تونستین در مقابل خورده شدن حق خودتون مقاومت کنین و حتی به بهای داده نشدن مدرک تحصیلی یا رد شدن تز خودتون باز هم ایستادگی کرده باشین و استاد و دانشگاه تسلیم ایستادگی شما شده باشه و حق خوری نسبت به شما رو منصرف شده باشه. شما خوش شانس بودین که این هزینه ها بهتون تحمیل نشده و این پدیده به هیچ وجه عمومی و جاری در همه دانشگاهها نیست. البته این قانون از اول وجود داشته و اخیرا مدتیه به مقیاس بزرگ نقض میشه، و دانشجوهای روزانه به جای اعتراض به این نقض قانون، به دنبال وام و حقوقن. پس شما نمیتونید چون به نحو خود به خود و بدون مقاومت خودتون در برابر تحمیل هزینه ها این قانون براتون اجرا شده خودتونو در موضعی بالاتر قرار بدین و دیگرون رو متهم کنید که چرا در مقابل خورده شدن حقشون کاری نکردن.

  • ریاضی گفت:

   شما چه دانشگاهی میخوندین که هزیمه کنفرانسو سمینارو استادتون میداده ؟ما که همش خودمون میدادیم. هزینه شرکت در کنفرانس ها و اینا