پاسخ به برخی سوالات رایج در خصوص انتخاب رشته آزمون دکتری نیمه متمرکز سراسری سال 1392

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست با توجه به سوالات متعدد کاربران عزیز در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری پاسخ برخی از این سوالات در این صفحه تقدیم می گردد. این صفحه به تدریج با سوالات مهم شما عزیزان تکمیل خواهد شد.

1-      آیا ترتیب انتخاب ها در دعوت به مصاحبه تأثیر دارد؟

خیر. دعوت به مصاحبه تنها بر اساس رتبه  شما انجام می پذیرد.

2-      آیا ترتیب انتخاب در قبولی نهایی موثر است؟

بله . با توجه به اینکه 50 درصد نمره نهایی را نمره آزمون کتبی تشکیل می دهد در صورتی که شما جزء رتبه های بالای معرفی شده به یک کد رشته باشید در 50 درصد نمره نهایی از رقیبان خود جلو هستید و برای قبولی نهایی تنها به نمره ای در حد میانگین نیازمند خواهید بود. اما اگر جزء آخرین رتبه های معرفی شده به یک کد رشته باشید باید بتوانید در مرحله مصاحبه عقب ماندگی خود در 50 نمره کتبی را جبران نمایید. بنابراین بهتر است به گونه ای انتخاب کنید که در 5 کد رشته معرفی شده وضعیت خوبی داشته باشید.

3-     چند برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت می شوند؟

هنوز تعداد دقیق معرفی شدگان به مصاحبه اعلام نشده است. سال گذشته در مصاحبه اصلی آزمون حدود یک و نیم برابر ظرفیت کل به مصاحبه دعوت شدند . اما در مرحله تکمیل ظرفیت حدود سه برابر ظرفیت کل به مصاحبه دعوت شده بودند.

4-      آیا تعیین دقیق رشته محل های معرفی شده به مصاحبه ممکن است؟

با توجه به اینکه مشخص نیست چند برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت می شوند تنها در صورتی که کد رشته هایی پایین تر از حد رتبه خود انتخاب کنید می توانید از دعوت به مصاحبه اطمینان داشته باشید.

5-      آیا عبارات پردیس ، نوبت دوم و غیر انتفاعی در مدرک درج می شود؟

بله . طبق آیین نامه جدید پذیرش دانشجوی دکتری، نوع پذیرش در مدرک نهایی درج می گردد.

6-      شهریه دوره های شبانه و پردیس به چه میزان می باشد؟

در سال 90 شهریه دکتری شبانه حدود 20 میلیون تومان بود. سال گذشته این مقدار با شهریه دوره های پردیس  برابر گشت و حدود 45 تا 55 میلیون تومان شد. خبرهای جدید گرچه متناقض هستند اما حاکی از ثبات نسبی در این قیمت ها است.

7-      آیا نرفتن به مصاحبه باعث محرومیت می شود؟

خیر. شرکت نکردن در مصاحبه باعث محرومیت نخواهد شد. البته توصیه اکید ما به دوستان این است که برای جلوگیری از ضایع شدن حق دیگر دوستان خود در صورتی که قصد شرکت در مصاحبه یک کد رشته را ندارند آن را انتخاب ننمایند.

8-      آیا در صورت شرکت در مصاحبه دوره های غیر روزانه ( نوبت دوم , پردیس و …) و قبولی نهایی  و عدم ثبت نام در دانشگاه محروم خواهیم شد؟

بله. در دوره دکتری عدم ثبت نام در کلیه دوره ها (پس از پذیرش نهایی) باعث محرومیت از آزمون سال بعد خواهد شد.

اینستاگرام آزمون دکتری